autoDNA radzi
wyrejestrowanie pojazdu

Wyrejestrowanie pojazdu – kiedy należy to zrobić?

13 maja 2022

Wyrejestrowanie pojazdu i sama procedura wyrejestrowania to chyba jeden z najsmutniejszych momentów w życiu kierowcy. Szczególnie takiego, który przez lata zdążył mocno zżyć się ze swoim autem. Co trzeba o niej wiedzieć? Na co należy się przygotować?

Wyrejestrowanie pojazdu a opłacanie OC

Zaczniemy jednak od sprytnego sposobu na zaoszczędzenie co najmniej kilkuset złotych rocznie (choć w przypadku niektórych kierowców może to być nawet kilka tysięcy!). Musisz wiedzieć, że nawet to, że Twój samochód nie wyjeżdża nigdy z garażu, nie może być powodem do zaprzestania opłacania za niego składek OC. Należy też wiedzieć, że składka OC różni się w zależności od typu nadwozia posiadanego pojazdu.

Dla ubezpieczyciela nie ma bowiem znaczenia, czy pokonujesz dziesięć tysięcy czy… zero kilometrów miesięcznie. Tak czy inaczej – płacić trzeba. Kara za brak obowiązkowej polisy jest naprawdę dotkliwa. Jeśli więc chcesz raz na zawsze skończyć z płaceniem OC za nieużywany pojazd – zadbaj o wyrejestrowanie samochodu.

 

Zanim wyrejestrujesz samochód – dobrze się zastanów!

Czy wyrejestrowanie samochodu to rozwiązanie dla każdego? Niezupełnie. Owszem, z chwilą wyrejestrowania samochodu definitywnie kończy się obowiązek uiszczania za niego opłat OC. Sęk w tym, że nie w każdej sytuacji w ogóle można wyrejestrować auto. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, możesz wyrejestrować swój samochód, jeśli:

 • doszło do jego kradzieży,
 • doszło do wywozu albo sprzedaży za granicą,
 • dokonano kasacji (zniszczenia) za granicą,
 • doszło do zupełnej utraty pojazdu (na przykład w wyniku pożaru),
 • przekazano go do stacji demontażu pojazdów,
 • przekazano go do punktu zbierania odpadów,
 • wycofano go z obiegu.

 

Wyrejestrowanie pojazdu a zachowanie go „na pamiątkę”?

Załóżmy, że Twoje auto pali jak smok, a na dodatek psuje się co dwa kilometry. Dałeś milion ogłoszeń o sprzedaży, ale nikt go nie chce kupić. Nawet złodzieje omijają je szerokim łukiem. Czy możesz go po prostu wyrejestrować i… postawić w ogródku, na pamiątkę? Niestety nie.

W tym przypadku, oprócz wyrejestrowania, konieczna będzie również jego fizyczna kasacja – tego wymaga prawo o ruchu drogowym. Polscy kierowcy w sprawie rejestracji i wyrejestrowywania pojazdów wykazują się niekiedy, co prawda, ponadprzeciętną kreatywnością, jednak warto pamiętać, że składanie niezgodnych z prawdą oświadczeń jest po prostu karalne.

 

Czasowe wycofanie z ruchu – możliwość wyrejestrowania np. pojazdu firmowego

Kasacja kończy żywot feralnego pojazdu. Nie oznacza to jednak, że wszystkie wyrejestrowane samochody czeka złomowisko i zmiażdżenie przez stalową prasę. W przypadku samochodów firmowych (ciężarowych, autobusów, pojazdów specjalnych czy przyczep o DMC minimum 3,5 tony), można składać wniosek o czasowe wycofanie ich z ruchu. Wycofanie to może obejmować okres od dwóch miesięcy – do dwóch, a po przedłużeniu nawet do czterech lat.

 

31 stycznia 2022 zmieniły się przepisy. Dotychczas możliwość czasowego wyrejestrowania pojazdu NIE obejmowała samochodów osobowych. Od lutego 2022 jest to MOŻLIWE.

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych (Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych) nakłada konieczność opłacania składki OC bez względu na to, czy aktywnie użytkuje się pojazd czy też nie. W tej kwestii nic się nie zmienia – sprawny, choć niebędący w użyciu samochód wciąż trzeba ubezpieczać. Jeśli natomiast auto zostało poważnie uszkodzone i do jazdy się nie nadaje, możliwe stało się czasowe wyrejestrowanie samochodu osobowego – na okres od 3 do 12 miesięcy.

Wiąże się z nim konieczność oddania w urzędzie dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych (co wynika z przepisów dot. m.in. oznaczania pojazdów) i niewielka opłata, ale też możliwość znaczącego (o min. 95%) obniżenia składki OC za okres czasowego wyrejestrowania pojazdu.

 

Czy wyrejestrowanie samochodu to czynność nieodwracalna?

Niestety, wyrejestrowanie jest jak śmierć. To proces nieodwracalny. Mówiąc wprost, nie można zarejestrować pojazdu, który został już kiedyś wyrejestrowany. Na szczęście istnieje kilka wyjątków od tej brutalnej reguły – przede wszystkim ten dotyczący czasowego wyrejestrowania pojazdu (o czym powyżej). Powtórnie zarejestrowane mogą być również m.in.:

 • pojazdy odzyskane po kradzieży,
 • pojazdy zabytkowe,
 • pojazdy unikatowe (które mają min. 25 lat i które za unikatowe uznał rzeczoznawca samochodowy),
 • ciągniki rolnicze,
 • przyczepy rolnicze,
 • pojazdy wywiezione z kraju,
 • pojazdy sprzedane za granicą.

 

Jak wyrejestrować samochód? (lista czynności)

Przejdźmy zatem do rzeczy. Wyrejestrowania samochodu może dokonać jego właściciel lub współwłaściciel posiadający pełnomocnictwo. W tym celu należy udać się do swojego wydziału komunikacji (w urzędzie miasta, dzielnicy albo w starostwie powiatowym) i złożyć wniosek wraz z kompletem dokumentów (w zależności od przypadku zabrać trzeba będzie np. dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, zestaw tablic rejestracyjnych – więcej o tym poniżej).

Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu mieści się na jednej stronie i wymaga podania informacji, jakie znaleźć można m.in. w dowodzie rejestracyjnym.

 

Warto zaznaczyć, że stosowne dokumenty można obecnie przesłać również tradycyjną pocztą lub złożyć przez Internet.

Czas oczekiwania na decyzję urzędową o wyrejestrowaniu pojazdu wynosi do 1 miesiąca od chwili, w której złożyło się wniosek o wyrejestrowanie pojazdu i dostarczyło wszystkie niezbędne dokumenty. Jedynie w szczególnie skomplikowanych przypadkach czas ten może ulec wydłużeniu – do 2 miesięcy.

 

Opłata za wyrejestrowanie samochodu

Osoba wyrejestrowująca pojazd musi uiścić opłatę w wysokości 10 złotych. Jest to standardowa opłata w przypadku, gdy jest jeden właściciel pojazdu. Jeśli natomiast auto ma współwłaścicieli (ale wyrejestrować samochód udaje się jeden z nich), zastosowanie ma opłata za pełnomocnictwo (po 17 zł za każdego z dodatkowych współwłaścicieli). Wyjątek od tej reguły przy wyrejestrowaniu pojazdu stanowią współwłaściciele z najbliższej rodziny wyrejestrowującego.

Z wyrejestrowaniem pojazdu może wiązać się dodatkowa opłata na rzecz gminy. Nakładana jest wtedy, gdy wyrejestrowanie samochodu następuje wskutek jego utraty – np. w konsekwencji pożaru. Jest to składka na czynności związane m.in. z utrzymaniem czystości w gminach. Ile wynosi? Tu nie ma konkretnej wartości. Zależy ona od rodzaju pojazdu i w każdym przypadku warto o jej wysokość dowiedzieć się w urzędzie, w którym zamierza się wyrejestrować samochód.

 

A co jeśli auto nie zostanie wyrejestrowane?

Jeszcze do niedawna za pominięcie obowiązku wyrejestrowania pojazdu nie groziły żadne konsekwencje. Przez to niektórzy wychodzili z założenia, że robić tego nie trzeba, co nie było prawdą, a do tego skutkowało dużym bałaganem m.in. w statystykach. Przepisy zostały jednak zmienione i od 2020 roku osoba, która – pomimo obowiązku – nie wyrejestruje samochodu, zostanie ukarana grzywną.

Auto należy wyrejestrować w ciągu 30 dni od chwili wystąpienia zdarzenia (przykładowo złomowania czy też pożaru, który wywołał zupełną utratę posiadania pojazdu).

Niedopełnienie formalności, jeśli chodzi o wyrejestrowanie auta, skutkuje nałożeniem grzywny w wysokości od 200 do 1000 zł. Karę będzie trzeba zapłacić w ciągu dwóch tygodni.

 

Dokumenty potrzebne do wyrejestrowania samochodu

Starając się o wyrejestrowanie pojazdu, należy mieć przy sobie komplet odpowiednich dokumentów. To przede wszystkim:

 • wniosek o wyrejestrowanie pojazdu
 • dokument tożsamości (dowód osobisty bądź paszport, może to być również karta pobytu – w przypadku cudzoziemców)
 • potwierdzenie uiszczenia opłaty za wyrejestrowanie samochodu

W zależności od sytuacji – i powodu, z jakiego następuje wyrejestrowanie pojazdu – mogą być potrzebne dodatkowe dokumenty, m.in.:

 • gdy powodem, jest przekazanie pojazdu do stacji demontażu bądź punktu zbiórki odpadów – zaświadczenie od przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu (np. o przyjęciu niekompletnego pojazdu), tablice rejestracyjne, konieczne będzie też oddanie dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu (jeśli była wydana, bo nie każde auto ma kartę pojazdu);
 • gdy nastąpi kradzież pojazdu – samodzielnie spisane oświadczenie (z potwierdzeniem zapoznania się z odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań), zaświadczenie z Policji (potwierdzające zgłoszenie kradzieży pojazdu bądź umorzenie dochodzenia), dowód rejestracyjny oraz – jeśli była wydana – karta pojazdu;
 • gdy nastąpi utrata pojazdu – dokument potwierdzający zniszczenie pojazdu, informujący, że doszło do trwałej i zupełnej utraty (może to być np. zaświadczenie o pożarze), dowód rejestracyjny i karta pojazdu (jeżeli ją wydano), tablice rejestracyjne, dowód opłaty na rzecz gminy;
 • gdy samochód zostanie wycofany z obiegu – w tym przypadku wystarczy np. poświadczona kopia decyzji administracyjnej wycofującej pojazd z obrotu, oświadczenie producenta samochodu o wycofaniu pojazdu, dokument potwierdzający odkupienie pojazdu (przez podmiot wprowadzający go do obiegu).

Inne dokumenty wymagane będą w związku ze zbyciem pojazdu za granicą (konieczne będzie np. tłumaczenie dokumentów przez tłumacza przysięgłego), inne w przypadku demontażu pojazdu. Zawsze jednak niezbędny będzie dokument potwierdzający zbycie pojazdu – w taki czy inny sposób. Warto też sprawdzać pełną listę niezbędnych dokumentów dostępną na stronie:
https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/wyrejestrowanie-samochodu-motocykla-lub-innego-pojazdu.

 

Wyrejestrowanie samochodu – tak czy nie?

Wyrejestrowanie pojazdu jest czynnością stosunkowo prostą – zwłaszcza w oczywistych sytuacjach. Czy jednak warto wyrejestrować samochód, mając świadomość, że powtórne zarejestrowanie pojazdu nie będzie możliwe? Wszystko zależy od sytuacji. Niekiedy wyrejestrowanie auta jest koniecznością wynikającą z przepisów prawa. Niekiedy zaś to najbardziej rozsądne rozwiązanie.

Jeśli jednak chodzi o obniżenie składki OC na czas nieużytkowania auta, wyjściem może być czasowe wyrejestrowanie samochodu osobowego. Czasowo wyrejestrować auto osobowe można dopiero od niedawna, ale z pewnością jest to sposób dla właścicieli poważnie uszkodzonych pojazdów.

Summary
Wyrejestrowanie pojazdu – kiedy należy to zrobić?
Article Name
Wyrejestrowanie pojazdu – kiedy należy to zrobić?
Description
Wyrejestrowanie pojazdu i sama procedura wyrejestrowania to chyba jeden z najsmutniejszych momentów w życiu kierowcy. Na co należy się przygotować?
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo