autoDNA sprawdza
Rejestracja auta z Holandii w Polsce

Rejestracja auta z Holandii. Krok po kroku, wszystko co powinieneś wiedzieć

28 września 2021

Niektórzy przywożą auta z Holandii prosto do Polski albo kupują sprowadzone stamtąd auto na miejscu. Nic dziwnego, bo holenderskie samochody uchodzą za zadbane, sprawne technicznie i sprawdzone.

Zawsze pojawia się jednak pytanie: kiedy i jak trzeba zarejestrować zagraniczny samochód? Dowiedz się więcej, jak formalnie wygląda sprowadzenie auta i jego rejestracja.

 

Jak sprowadzić auto z Holandii?

Holandia to po Niemczech, Francji i Belgii czwarty najpopularniejszy kierunek, z którego importuje się samochody do Polski. Sprawdzamy, jak to zrobić samodzielnie.

Tylko w 2020 r. z Holandii do Polski sprowadzono ponad 35 tys. samochodów. Nie jest to co prawda tak popularny kierunek jak chociażby Niemcy. Tym niemniej auta z Holandii mają swoją stałą grupę klientów. Do zakupu zachęca możliwość sprawdzenia wielu informacji na temat pojazdu w publicznie dostępnych rejestrach.

 

Informacja

W Holandii funkcjonuje Raport Pojazdu, czyli specjalny system rejestracji historii pojazdów prowadzony przez Państwową Służbę Ruchu Drogowego – w skrócie RDW.

 

To właśnie za pośrednictwem RDW trzeba wyrejestrować pojazd, jeśli chcemy go wywieźć do Polski – o tym jak to zrobić dowiesz się w dalszej części tekstu. Raport pojazdu daje możliwość sprawdzenia faktycznego przebiegu, który zostaje odnotowany przy każdym przeglądzie technicznym, tzw. APK (Algemene Periodieke Keuring). Z terminami RDW oraz APK warto się zaznajomić zanim zaczniemy poszukiwać naszego wymarzonego auta z Holandii.

Oprócz porządku w papierach czyli w dzisiejszych realiach w elektronicznych rejestrach, auta w Holandii są też zazwyczaj dobrze utrzymane. Holandia to jeden z bogatszych krajów Unii Europejskiej, więc mało kto oszczędza na serwisie. Oczywiście jest też druga strona medalu – wysokie koszty robocizny sprawiają, że nie zawsze opłaca się naprawiać samochód, np. po wypadku. Dlatego warto być czujnym, jeśli interesuje nas samochód już sprowadzony do Polski z Holandii na handel, bo niektóre z nich mogą być powypadkowe. Na szczęście możemy takie auta sprawdzić, korzystając z bazy NAP lub też specjalnego raportu autoDNA dla pojazdów z Holandii. 

 

Gdzie szukać auta z Holandii?

Jeśli chcemy ściągnąć auto w Holandii, to poszukiwania można zacząć na europejskich serwisach ogłoszeniowych w rodzaju autoscout24 czy mobile. Warto też zajrzeć na holenderskie strony z ogłoszeniami. Można też skorzystać z ofert pośredników, którzy zajmują się sprowadzaniem aut z Holandii do Polski.

 

 

Jeśli ktoś tęskni za tradycyjną giełdą, to można wybrać się do miejscowości Beverwijk. Funkcjonuje tam jedna z większych giełd samochodowych w Europie. To zresztą najczęściej tam jeżdżą pośrednicy, a dzięki temu Polska jest numerem jeden, jeśli chodzi o auta na eksport sprzedawane w Beverwijk. Jeśli już znaleźliśmy samochód dla siebie i go kupimy, to czekają nas jeszcze formalności związane z przygotowaniem go na  eksport z Holandii, czyli import do Polski.

 

Jakie dokumenty potrzebujemy do wywiezienia samochodu z Holandii?

 

Zwróć uwagę

Aby wyrejestrować auto zarejestrowane w Holandii musimy najpierw udać się  do stacji badania pojazdów RDW lub do oddziałów RDW w miastach Zoetermeer oraz Veendam.

 

Alternatywnie można skorzystać z usług firmy, która posiada stosowne uprawnienia, np. przy giełdzie aut w Beverwijk.

Do wybranego punktu załatwiającego wyrejestrowanie auta na eksport idziemy sami lub ze sprzedającym. Najważniejsze dokumenty, jakie musimy mieć po transakcji kupna to dowód zakupu auta oraz jego dowód rejestracyjny. 

Jeśli samochód został zarejestrowany do grudnia 2013 r., to będzie miał papierowe dokumenty rejestrowe. W tym wypadku należy mieć przy wyrejestrowaniu na eksport :

 • dowód przekazania (tenaamstellingsbewijs – Deel IB).
 • dowód przepisania (overschrijvingsbewijs – jeśli jest z nami były właściciel, to ten dokument nie jest potrzebny).
 • żółte tablice rejestracyjne (kentekenplaten).
 • ważny dowód tożsamości (geldig legitimatiebewijs).

Wywożąc z Holandii samochód wyprodukowany po 1 stycznia 2014 roku z plastikową kartą rejestracyjną (kentekencard) wymagane są:

 • karta rejestracyjna (kentekencard, kentekenbewijs)
 • kod przekazania (tenaamstellingscode – jeśli jest z nami były właściciel, to nie jest to wymagane);
 • żółte tablice rejestracyjne (kentekenplaten).
 • ważny dowód tożsamości (geldig legitimatiebewijs).

 

Przyjazd samochodem z Holandii do kraju

Po zakupie auta w kraju wiatraków istnieją dwie opcje sprowadzenia go do Polski.

W pierwszym przypadku należy najpierw udać się do Urzędu Państwowej Służby Ruchu (RDW) lokalnego wydziału komunikacji w Holandii. Tam trzeba oddać żółte tablice rejestracyjne i umieścić opłatę w wysokości ok. 10 euro, aby otrzymać tablice wywozowe, które są ważne przez 14 dni. Samochód musi posiadać także krótkoterminowe ubezpieczenie OC, aby móc legalnie wyjechać z kraju. Często formalności te pomagają załatwić sprzedawcy.

 

 

Druga opcja to transport zakupionego pojazdu na lawecie. Wówczas można pominąć wykup tablic rejestracyjnych. Należy tylko zorganizować odpowiedniego przewoźnika, który bezpiecznie przetransportuje samochód z Holandii do Polski. Pamiętaj, że sprzedawca oprócz umowy kupna-sprzedaży musi Ci przekazać komplet kluczyków, kartę pojazdu oraz dokument NAP (potwierdzony przebieg).

W przypadku, jeśli zakup został dokonany od firmy (osoby prawnej), potrzebujemy wyciągu z odpowiedniej Izby Handlowej. To zaświadczenie nie może być starsze niż rok. Potrzebne będzie też potwierdzenie podpisu firmowego na dokumentach, jeśli został zastosowany. Po dopełnieniu wszystkich formalności otrzymujemy deklarację wywozową auta oraz białe tablice wywozowe  

 

Kentekenbewijs

 

Koszty i wywóz na własnych kołach

Procedura wyrejestrowania to koszt 10,3 Euro. Do tego trzeba doliczyć ok. 25 Euro za białe tablice wywozowe i kolejne ok. 120 Euro za ubezpieczenie. Razem kwota ta zamknie się w okolicach ok. 155 Euro, jeśli auto wyrejestrujemy na eksport samodzielnie. 

Jeśli samochód ma wyjechać na własnych kołach, to musi mieć ważny przegląd APK. W przeciwnym wypadku musi opuścić Holandię na lawecie (koszt – co najmniej kilkaset złotych). Jeśli przegląd APK kończy się np. za 10 dni od momentu wywozu, to białe tablice też będą ważne 10 dni zamiast 14. 

 

Rejestracja auta z Holandii w Polsce – krok po kroku

Samochód sprowadzony z Holandii do Polski trzeba zarejestrować, by móc nim legalnie poruszać się po drogach. Właściciel pojazdu ma na to 30 dni od momentu przekroczenia granicy z Polską.

 

Dokumenty potrzebne do rejestracji pojazdu z Holandii

Formalności związane z rejestracją pojazdu w Polsce dopełnia się najpierw w urzędzie celnym, gdzie należy opłacić akcyzę w urzędzie skarbowym. Auto musi także posiadać dokument, który potwierdza ważność przeglądu technicznego.

Samą rejestrację samochodu załatwia się w wydziale komunikacji. Należy dostarczyć takie niezbędne dokumenty jak:

 • potwierdzenie wniesienia opłat za rejestrację oraz opłaconą akcyzę,
 • wniosek o rejestrację,
 • potwierdzenie zakupu pojazd,
 • umowę kupna-sprzedaży lub fakturę,
 • oryginalny holenderski dowód rejestracyjny,
 • potwierdzenie aktualnego badania technicznego.

 

Koszty rejestracji samochodu

Koszt rejestracji pojazdu z Holandii uwzględnia:

 • opłacenie akcyzy: obowiązują dwie stawki: 3,1% wartości pojazdu z silnikiem do 2000 cm3 oraz 18,6% wartości dla aut z silnikiem powyżej 2000 cm3
 • dowód rejestracyjny oraz komplet znaków i naklejek: 85 zł
 • pozwolenie czasowe (na 30 dni): 13,50 zł
 • tablice rejestracyjne: 80 zł
 • opłatę ewidencyjną: 2 zł
 • za wydanie karty pojazdu: 75 zł.

 

Tłumaczenie dokumentów

Do urzędu, w którym chcesz zarejestrować pojazd, należy dostarczyć tłumaczenia dokumentów holenderskich na język polski. Należy zgłosić się z przetłumaczoną przez tłumacza przysięgłego umową kupna-sprzedaży, potwierdzeniem zakupu, dowodem rejestracyjnym oraz wszystkimi innymi dokumentami, które oryginalnie były wydane w języku obcym. Koszt to ok. 200 zł.

 

Badanie techniczne pojazdu

Każdy pojazd, by móc legalnie poruszać się po drogach, musi mieć ważny przegląd techniczny (pamiętaj także o tym, by ubezpieczyć samochód). Pierwszy przegląd trzeba zrobić po 4 latach od pierwszej rejestracji, następnie kolejne dwa wykonuje się co 2 lata. W starszych samochodach badanie wykonuje się co roku.

By wykonać pierwszy przegląd w kraju, należy udać się do stacji kontroli pojazdów. Koszt przeglądu dla samochodu osobowego wynosi 99 zł (benzyna/diesel) lub 162 zł (z instalacją gazową LPG/CNG).

 

Jak sprawdzić auto z Holandii?

 

Warto wiedzieć

Sprawdź VIN za darmo wybranego pojazdu w serwisie autoDNA.pl, wiodącym na rynku narzędziu do dekodowania VIN. Wystarczy do tego jedynie numer VIN. W raportach, dotyczących używanych aut można znaleźć informacje, które pozwolą sprawdzić, czy sprzedawca mówi prawdę czy też nie. W raporcie można znaleźć dane na różny temat. Jednym z nich jest historia pojazdu czy bazy skradzionych pojazdów. Sprawdzenie VIN możesz wykonać przez cały rok 24/7.

 

Raport Historii Pojazdu autoDNA może zawierać m.in.:

 • informacje, czy auto zostało zgłoszone jako kradzione,
 • informacje o ewentualnych wypadkach,
 • wezwania i akcje serwisowe dot. danego modelu,
 • zdjęcia pojazdu (jeżeli są dostępne),
 • ostatni zarejestrowany przebieg (dla wybranych aut),
 • dane z badań technicznych,
 • informacje o demontażach,
 • informacje o złomowaniu,
 • informacje o ilości poprzednich właścicieli,
 • informacje o dopuszczeniu pojazdu do ruchu,
 • przeznaczeniu pojazdu (np. czy samochód był użytkowany jako TAXI),
 • informacje dot. akcji serwisowych producenta.

 

Czy warto kupić samochód z Niderlandów?

Statystyki pokazują, że Polacy są bardzo zainteresowani używanymi samochodami z Holandii. Według najświeższych danych SAMAR kraj ten znajdował się na czwartym miejscu państw, z których najczęściej importowane są auta do Polski. Zakup samochodu z Holandii odnotowano na poziomie 27 837 sztuk.

Pojazdy z tego kraju cieszą się dobrą opinią, ponieważ Holendrzy nie oszczędzają na naprawach. Należy jednak zwrócić uwagę na duże przebiegi i konieczność przerobienia końcówki wlewu w przypadku aut z LPG.

 

Warto wiedzieć

Sprawdź VIN za darmo wybranego pojazdu w serwisie autoDNA.pl, wiodącym na rynku narzędziu do dekodowania VIN. Wystarczy do tego jedynie numer VIN. W raportach, dotyczących używanych aut można znaleźć informacje, które pozwolą sprawdzić, czy sprzedawca mówi prawdę czy też nie. W raporcie można znaleźć dane na różny temat. Jednym z nich jest historia pojazdu czy bazy skradzionych pojazdów. Sprawdzenie VIN możesz wykonać przez cały rok 24/7.

 

Sprowadzenie auta z Holandii

Przeczytaj również jak sprowadzić:

 1. auto z Niemiec
 2. auto z UK
 3. auto z Belgii
 4. auto z Francji
 5. auto z Włoch
 6. auto z Austrii
 7. auto z Danii
 8. samochód ze Szwecji
 9. auto z Ukrainy
Summary
Rejestracja auta z Holandii – krok po kroku
Article Name
Rejestracja auta z Holandii – krok po kroku
Description
Niektórzy przywożą auta z Holandii prosto do Polski albo kupują je na miejscu. Holenderskie samochody uchodzą za zadbane, sprawne technicznie i sprawdzone.
Author
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo