autoDNA sprawdza
samochody z danii

Samochody z Danii. Jak wygląda sprowadzenie?

11 kwietnia 2022

Używane samochody z Danii wciąż cieszą się dużą popularnością. Niektóre osoby decydują się na kupowanie takich aut z innych państw, gdzie zwykle przełożenie jakości do ceny jest znacznie korzystniejsze. Jak kwestia ta wygląda w przypadku tego kraju? Co trzeba wiedzieć o sprowadzeniu auta z Danii i czy takie samochody są godne uwagi?

 

Samochody z Danii czyli na co warto zwrócić uwagę?

Na zakup samochodu z Danii decydują się osoby, które szukają dobrej jakości samochodu w korzystnej cenie. Cały proces wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Najważniejsze jest znalezienie interesującego Cię ogłoszenia i poproszenie sprzedawcy o udostępnienie numeru VIN i numeru rejestracyjnego. Na tej podstawie można sprawdzić, czy samochód jest sprawny, co wchodzi w skład jego wyposażenia i ilu ma właścicieli.

Decydując się na auto z Danii możemy je sprawdzić za darmo na specjalnej państwowej stronie: findsynsrapport.fstyr.dk. Dzięki tej platformie można sprawdzić przebieg samochodu, który chcemy kupić. Niestety nie zawsze jest to takie łatwe jak mogłoby się wydawać. Teoretycznie wystarczy do tego tylko numer VIN pojazdu i duński numer rejestracyjny. O ile z uzyskaniem tego pierwszego od sprzedawcy nie powinno być większych problemów, to już zdobycie numeru rejestracji auta może być trudne, szczególnie jeśli handlarz nie chce go podać lub podaje inny.

 

Warto wiedzieć

Przed samym zakupem auta, warto zapoznać się z jego historią zapisaną w raporcie autoDNA. Baza danych autoDNA to miliardy rekordów na temat między innymi szkód, przeglądów czy przebiegów. Wiedza na temat historii pojazdu sprawdzona z autoDNA przed zakupem pojazdu może pomóc w oszczędzeniu wydatków związanych z naprawą np. po nieujawnionych kolizjach, czy cofniętym liczniku. Warto przed wycieczką na oględziny auta, wiedzieć, czy jest sens to robić.

 

Szukając samochodu z Danii, warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

 • przebieg,
 • stan techniczny,
 • stan prawny,
 • kwestia rejestracji,
 • rocznik,
 • wyposażenie,
 • liczba właścicieli,
 • posiadane ubezpieczenie OC.

 

Stan techniczny auta z Danii

Zdecydowanie najważniejszy jest stan techniczny pojazdu. W końcu to od niego zależą koszty wykonania ewentualnych napraw czy możliwość bezpiecznego korzystania z zakupionego pojazdu. To, czy auto jest bezwypadkowe, zwykle można znaleźć w raportach powstałych na podstawie numeru VIN. Samochody mają swój unikatowy ciąg cyfr, dzięki któremu można sprawdzić najważniejsze informacje na ich temat bez wychodzenia z domu z autoDNA.

 

 

Liczba właścicieli

Podczas kupowania auta z Danii konieczna jest obecność wszystkich właścicieli. Z tego powodu warto upewnić się, że na miejscu stawiły się zainteresowane osoby i złożyły swoje podpisy. W innym przypadku transakcja może zostać uznana za nieważną.

 

Rejestracja lub wyrejestrowanie auta

Jeśli samochód jest już od jakiegoś czasu wyrejestrowany, konieczne okazuje się przywiezienie go na lawecie. Jeśli nie, można wrócić nim na kołach, jednak w takiej sytuacji należy zorganizować specjalne tablice wywozowe. Wiąże się to również z dodatkowymi kosztami paliwa.

 

Przebieg auta z Danii

Ogromne znaczenie ma także przebieg. Samochody mogą być wykorzystywane sporadycznie lub bardzo często, do pokonywania setek kilometrów każdego dnia. Wpływa to na ich wyeksploatowanie. Z tego powodu tak ważne jest sprawdzenie wskazań licznika. Możesz to zrobić za pomocą numeru rejestracyjnego i VIN.

 

Gdzie szukać samochodu z duńskiego rynku?

W Danii dostępne są następujące internetowe portale aukcyjne: bilpriser.dk i bilbasen.dk. Między innymi tam znajdziecie samochody oferowane na tamtejszym rynku.

 

Jak sprowadzić auto z Danii?

Samochody osobowe z Danii cieszą się dużą popularnością, jednak kraj ten leży w dość dużej odległości od Polski. Z tego powodu tak ważne jest zaplanowanie jego sprowadzenia. Jak to zrobić? O czym trzeba pamiętać, kupując samochody z Danii?

 

 

Sprowadzenie duńskiego samochodu samodzielnie

Istnieje opcja przywiezienia samochodu z Danii na kołach. Wówczas trzeba jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami paliwa. Jest to możliwe jedynie w przypadku całkowicie sprawnych pojazdów. Przy zakupie auta powinieneś dostać następujące dokumenty:

 • zezwolenie na wywóz,
 • dowód rejestracyjny,
 • umowa kupna-sprzedaży,
 • ważna polisa OC,
 • karta pojazdu (jeśli została wydana).

Pojazd z Danii powinien zostać wyrejestrowany w lokalnym urzędzie. Trzeba też wyrobić specjalne tablice wywozowe, dzięki którym możemy wrócić do Polski. Należy zdobyć je w lokalnym odpowiedniku wydziału komunikacji. Niezwłocznie po pojawieniu się w Polsce trzeba jednak zarejestrować auto i pamiętać o opłaceniu podatku akcyzowego.

registreringsattest del 1

registreringsattest del 2

 

Sprowadzenie auta przez pośrednika

Istnieje również opcja przewiezienia auta do kraju przez pośrednika. Wówczas to on zajmuje się niezbędnymi formalnościami. Sprowadzanie samochodu w ten sposób jest wygodnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu, by samodzielnie wybrać się po dane auto.

 

Informacja

Dzięki profesjonalnym firmom możemy również zaoszczędzić pieniądze i nerwy.

 

Korzystanie z pomocy specjalistów zajmujących się sprowadzeniem samochodu ułatwia także kwestie formalne w sytuacji, gdy nie znasz języka. Wówczas auto z Danii trafia do naszego kraju na lawecie. W ten sposób można przetransportować nawet niesprawny samochód, a sprowadzanie wiąże się z mniejszą liczbą formalności niezbędnych do dopełnienia. Oznacza to koszt kilku tysięcy złotych, ale często jest to jedyne możliwe rozwiązanie.

 

Jak obniżyć cenę auta przez zwrot podatku naliczanego w Danii?

Samochody w Danii kosztują znacznie więcej niż w naszym kraju. Ich cena zwykle jest nawet dwukrotnie wyższa. Jest to spowodowane bardzo wysokim podatkiem. Na szczęście, można uzyskać zwrot tego podatku na poziomie 60%. Jak to zrobić? Przede wszystkim samochód powinien spełniać odpowiednie kryteria. Musi być przeznaczony na eksport. Kolejny ważny aspekt to cena brutto. W przypadku wartości netto, niczego nie uda się odliczyć. Poza tym, samochód musi być wyrejestrowany, bez możliwości ponownego zarejestrowania w Danii.

 

Formalności związane ze zwrotem podatku

Na stronie skat.dk należy złożyć właściwą aplikację eksportową druk 21.044 dla duńskiego urzędu skarbowego. Aplikację trzeba wysłać z kopią dowodu rejestracyjnego mailem. Po jej wysłaniu, auto powinno jeszcze przez 14 dni zostać w Danii. W tym czasie, duński urząd skarbowy może chcieć obejrzeć nasze auto.

Kolejny krok to rejestracja samochodu w Polsce.

 

Zwróć uwagę

Po dokonaniu tej czynności, należy przesłać do duńskiego urzędu skarbowego SKAT skan polskiego dowodu rejestracyjnego.

 

Na wszystkie te działania mamy maksymalnie 3 miesiące. Po upływie takiego okresu, zwrot podatku będzie już niemożliwy.

 

Przyjazd samochodem z Danii do kraju

Jeśli wiesz już, jak sprowadzić auto, warto zastanowić się nad tym, co należy zrobić po pojawieniu się w Polsce. Tymczasowy numer rejestracyjny jest ważny jedynie przez 30 dni, dlatego natychmiast po powrocie należy dopełniać formalności związane z opłatami i rejestracją. Niezwykle istotne jest opłacenie podatku akcyzowego, a dopiero potem wykonanie przeglądu technicznego. Oba dokumenty są bowiem niezbędne do zrealizowania dalszych czynności, czyli zarejestrowania pojazdu w urzędzie.

 

Pierwszy przegląd w Polsce

Pierwszy przegląd po kupieniu auta musi być wykonany w Polsce, co oznacza, że po przyjeździe należy udać się do stacji kontroli pojazdów. Możemy zrobić to w różnych miejscach na mapie całego kraju.

 

Rejestracja samochodu w Polsce – krok po kroku

Używany samochód sprowadzony z Danii trzeba zarejestrować w polskim urzędzie. Wymaga to dopełnienia określonych formalności i zorganizowania konkretnych dokumentów. Z czym wiąże się zakup samochodu z Danii? Jak go poprawnie zarejestrować?

 

Dokumenty potrzebne do rejestracji auta z Danii

Aby zarejestrować używany samochód z Danii, konieczne jest zaniesienie do urzędu określonych dokumentów. Przyda się też duński numer rejestracyjny samochodu. Mowa tu także o następujących dokumentach:

 • potwierdzeniu opłacenia podatku akcyzowego,
 • tłumaczeniu umowy,
 • dowodzie rejestracyjnym,
 • potwierdzeniu przeglądu technicznego,
 • tablicach rejestracyjnych,
 • potwierdzeniu uiszczenia opłat rejestracyjnych.

Na to, by zarejestrować samochód, masz 30 dni od momentu przywiezienia go do Polski. Często jednak gotowe tablice są dostępne wcześniej. Warto jednak pamiętać, że tłumaczenie dokumentów na język polski również wymaga czasu, dlatego warto zainteresować się tym odpowiednio wcześnie.

 

Koszty rejestracji samochodu z Danii

Auto sprowadzone wymaga zarejestrowania w polskim urzędzie. Kosztuje to 256 zł. Niektóre osoby decydują się jednak na indywidualne tablice rejestracyjne, a wówczas suma wzrasta. W przypadku standardowej tablicy koszty prezentują się następująco:

 • tablice rejestracyjne – 80 zł,
 • znaki legalizacyjne – 85 zł,
 • pozwolenie czasowe – 13,50 zł,
 • karta pojazdu – 75 zł,
 • opłata ewidencyjna – 0,50 zł.

Formalności niezbędne do dopełniania wiążą się również z koniecznością opłacenia podatku akcyzowego. Wynosi on 3,1% wartości dla pojazdów do 2000 cm3 pojemności silnika i 18,6% dla samochodów o większej pojemności. Często koszty związane z podatkiem wynoszą nawet kilka tysięcy złotych. Nie da się uniknąć akcyzy, ponieważ jest ona niezbędna, by zarejestrować samochód w Polsce. Potwierdzenie uiszczenia podatku trzeba przedstawić w urzędzie.

 

Tłumaczenie dokumentów

Dokumenty uzyskane podczas zawierania transakcji powinny zostać przetłumaczone. Mowa tu głównie o umowie kupna-sprzedaży. W jej przypadku konieczne jest skorzystanie z pomocy tłumacza przysięgłego. Tylko takie tłumaczenia dokumentów są bowiem akceptowane przez polskie urzędy.

 

Badanie techniczne pojazdu

Bez względu na to, czy auto z Danii ma ważny przegląd techniczny, należy wykonać go ponownie w Polsce. Informacja od stacji diagnostycznej wchodzi bowiem w skład wniosku o zarejestrowanie pojazdu w polskim urzędzie. Warto zrobić to odpowiednio wcześnie, by zdążyć dopełnić wszystkie formalności we wskazanym terminie. Samochód musi być sprawny, by korzystać z niego zgodnie z przeznaczeniem.

 

Jak sprawdzić samochód?

Do sprawdzenia samochodu pochodzącego z Danii przyda się numer VIN. Sprzedający powinien udostępnić go jeszcze przed zdecydowaniem się na dany egzemplarz. Na tej podstawie można samodzielnie wykonać sprawdzenie VIN przy pomocy autoDNA i dowiedzieć się co skrywa wybrany przez nas samochód. Pamiętaj – sprawdź VIN przed zakupem pojazdu, to ważny element transparentnej transakcji kupna-sprzedaży pojazdu!

 

 

Co znajdziemy w takim raporcie?

Raporty generowane są w oparciu o numer VIN. Mogą one wskazać m.in. datę pierwszej rejestracji, wyniki przeglądów technicznych, ogólną historię pojazdu, jego wyposażenie czy parametry związane np. z silnikiem lub przeznaczeniem danego modelu. Na tej podstawie można sprawdzić, czy dany samochód jest godny uwagi.

 

Czy warto kupić samochód z Danii?

W Danii podczas kupowania nowego samochodu trzeba liczyć się z dużym podatkiem, dlatego ceny są wyższe niż w innych europejskich państwach. Niektóre osoby mimo wszystko decydują się kupować tam pojazdy. Duńczycy dbają bowiem o samochody, dlatego w większości przypadków są one w doskonałym stanie.

 

Ile aut rocznie sprowadza się z Danii?

Rocznie z Danii sprowadza się około 22 tysiące samochodów. To mniej niż w przypadku Stanów Zjednoczonych, Belgii, Holandii czy Francji. W dalszym ciągu jest to jednak duża liczba. Sprowadzanie samochodów z tego kraju cieszy się popularnością wśród osób, które stawiają na jakość w atrakcyjnej cenie. Trzeba jednak dokładnie sprawdzić dany pojazd, by nie popełnić błędu i móc cieszyć się nim przez kolejne lata.

 

samochody z danii - sprowadzenie

 

Przeczytaj także, jak sprowadzić:

 1. auto z Austrii
 2. auto z UK
 3. auto z Niemiec
 4. auto z Włoch
 5. samochód ze Szwecji
 6. auto z Ukrainy
Summary
Samochody z Danii. Jak wygląda sprowadzenie?
Article Name
Samochody z Danii. Jak wygląda sprowadzenie?
Description
Używane samochody z Danii wciąż cieszą się dużą popularnością. Co trzeba wiedzieć o sprowadzeniu auta z Danii i czy takie samochody są godne uwagi?
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo