autoDNA sprawdza
rejestracja anglika

Jak wygląda rejestracja anglika w Polsce?

8 lipca 2021

Import aut to bardzo popularna praktyka, na którą decyduje się wiele osób. Niektórzy sprowadzają samochody z krajów leżących blisko, podczas gdy inni wybierają auta np. z Wielkiej Brytanii. Rejestracja anglika oraz jego zakup – o czym trzeba pamiętać?

 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru auta z Anglii?

Import samochodów z Wielkiej Brytanii cieszy się dużą popularnością, jednak należy pamiętać, że po Brexicie takie auta muszą spełniać dodatkowe wymagania. Po sprowadzeniu ich do Polski trzeba zadbać o dokonanie następujących zmian:

 • przeskalowanie prędkościomierza,
 • modyfikacja przednich reflektorów,
 • przeniesienie tylnego światła przeciwmgłowego,
 • zmiana wkładów w lusterkach.

Wspomniane modyfikacje wiążą się z tym, że w Wielkiej Brytanii kierownica znajduje się po prawej stronie pojazdu. Oprócz możliwości zmiany tych parametrów podczas zakupu auta trzeba również wziąć uwagę samą charakterystykę auta.

 

Historia samochodu

Sprzedawca powinien udostępnić Ci numer VIN, na podstawie którego można poznać historię danego samochodu. Da się to zrobić bez wychodzenia z domu. Wystarczy na stronie autoDNA podać numer VIN pojazdu i zakupić raport, który zostanie dostarczony na skrzynkę mailową. W bazach autoDNA znajdują się miliardy rekordów na temat historii pojazdów, napraw, szkód, przeglądów i przebiegów. Sprawdzenie auta po VIN można dokonać online, przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

 

Ubezpieczenie OC

Jeśli decydujesz się na samodzielny transport samochodu do Polski, musisz liczyć się z tym, że powinien mieć on wykupione ubezpieczenie. Istnieje opcja skorzystania z polisy tymczasowej. Obowiązek ten dotyczy każdego zarejestrowanego pojazdu.

 

Kwestie prawne

Konieczne okazuje się też zweryfikowanie danej oferty pod kątem statusu prawnego samochodu. Niezwykle istotne jest sprawdzenie, ilu właścicieli ma konkretny samochód. Warto ustalić też kwestię wyrejestrowania pojazdu w Wielkiej Brytanii.

 

Licznik i stan techniczny

Informacje na temat wskazań licznika i stanu technicznego można sprawdzić poprzez podany numer VIN. Przebieg często obrazuje zużycie danego samochodu, dlatego warto dokładnie przeanalizować ten parametr. Znaczenie ma również przeprowadzenie badań technicznych dopuszczających auto do jazdy i zarejestrowania w Polsce.

 

Jak sprowadzić samochód z Anglii?

W przypadku samochodów z Wielkiej Brytanii obecnie wszelkie formalności stają się znacznie bardziej skomplikowane. Wszystko ze względu na opuszczenie Unii Europejskiej. Samochody zarejestrowane w Wielkiej Brytanii już po roku 2021 nie będą mogły być sprowadzane do Polski. Wyjątek stanowią jedynie zupełnie nowe pojazdy prosto z salonu.

 

Sprowadzenie anglika samodzielnie

Auta z Anglii można sprowadzać samodzielnie. Wówczas należy jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami paliwa i koniecznością dopełnienia kilku formalności. Najważniejsze jest sprawdzenie, czy samochód ma:

 • ważne ubezpieczenie OC,
 • aktualne badania techniczne,
 • opłacony podatek drogowy.

Istnieje również konieczność powiadomienia o transakcji DVLA. To angielski odpowiednik wydziału komunikacji w Polsce. Pomimo takiego zgłoszenia autem można w dalszym ciągu poruszać się po drogach, co pozwala na sprowadzenie go w standardowy sposób do naszego kraju. Zaraz po przyjechaniu do Polski trzeba jednak zająć się niezbędnymi formalnościami i zarejestrować samochód w polskim urzędzie.

 

Sprowadzenie auta przez pośrednika

Samochód z kierownicą po prawej stronie można sprowadzić również przez pośrednika. Wówczas firma zajmuje się dokładnym sprawdzeniem jego parametrów. Dokonuje również niezbędnych transakcji na miejscu, zdobywa odpowiednie dokumenty i sprowadza auto bezpośrednio do Polski. Najczęściej robi to z wykorzystaniem lawety. Jeśli auto jest wyrejestrowane, taki krok okazuje się niezbędny. Koszt zorganizowania lawety wynosi zwykle kilka tysięcy złotych.

 

Przyjazd samochodem z UK do kraju

Od momentu sprowadzenia samochodu do Polski masz 30 dni na załatwienie kwestii formalnych. Należy rozpocząć od opłacenia akcyzy. Wynosi ona kolejno:

 • 3,1% dla samochodów z silnikiem o pojemności do 2000 cm3,
 • 18,6% dla samochodów z silnikiem o pojemności ponad 2000 cm3.

Jeśli samochód ma ważne ubezpieczenie i badania, można poruszać się nim po Europie, co pozwala na wjechanie również do naszego kraju. W Polsce należy jednak niezwłocznie przystąpić do wykonania modyfikacji auta oraz tłumaczenia dokumentów.

Trzeba jednak pamiętać, że po Brexicie kierownica po prawej stronie nie jest akceptowana przez unijne normy. Dotyczy to samochodów, które zostały zarejestrowane w Wielkiej Brytanii po 31 grudnia 2021 roku. Z tego powodu sprowadzanie aut z kierownicą po prawej stronie po Brexicie staje się znacznie trudniejsze, a niekiedy nawet zupełnie niemożliwe. Można natomiast kupować zupełnie nowe auta na Wyspach, a następnie rejestrować je po raz pierwszy bezpośrednio w Polsce.

 

Rejestracja anglika w Polsce – krok po kroku

Po sprowadzeniu samochodu z Wielkiej Brytanii do Polski konieczna jest jego rejestracja. Proces ten wymaga zorganizowania konkretnych dokumentów. Angliki trzeba też przygotować do polskich warunków pod względem ułożenia kierownicy.

 

Dokumenty potrzebne do rejestracji pojazdu z Anglii

Po sfinalizowaniu transakcji u sprzedawcy otrzymasz fakturę lub umowę kupna-sprzedaży. Taki dokument jest niezbędny do zarejestrowania samochodu w Polsce. Konieczne jest też uzupełnienie specjalnego certyfikatu rejestracyjnego i przesłanie go do DVLA. Na tej podstawie można tymczasowo przemieszczać się po terenie Wielkiej Brytanii.

Na początku należy dokonać opłaty akcyzowej. Później konieczne jest wykonanie przeróbek, ponieważ w Wielkiej Brytanii najważniejsze elementy pojazdu znajdują się po prawej stronie. Dopiero po przeprowadzeniu takich prac można udać się na przegląd techniczny. Kolejnym krokiem jest odwiedzenie urzędu i przedstawienie takich dokumentów, jak:

 • dowód rejestracyjny V5c (dokument ten od 2010 r. jest koloru czerwonego, a wydawane w latach 2004-2010 druki mają kolor niebieski)
V5C

V5C

 • dowód tożsamości,
 • przetłumaczona umowa kupna-sprzedaży,
 • potwierdzenie badania technicznego,
 • dowód uiszczenia akcyzy lub zwolnienia z niej (w obu przypadkach formularz AKC–4/E), jeśli auto należało do nas wcześniej co najmniej 6 miesięcy (tzw. mienie przesiedleńcze). Akcyza wynosi 3.1% przy pojemności silnika do 2 litrów i 18.6% przy pojemności silnika powyżej oraz analogicznie dla hybryd 1,55% lub 9,3%. Do zarejestrowania auta na dowód miękki wystarczy dowód wpłaty na konto odpowiedniej Izby Celnej. Przy odbiorze tzw. twardego dowodu, czyli docelowego dokumentu, musimy pokazać potwierdzenie wygenerowane z systemu puesc.gov.pl
 • tablice wywozowe,
 • potwierdzenie wyrejestrowania auta w Anglii.

 

Koszty rejestracji samochodu

Koszty rejestracji samochodu z Wielkiej Brytanii różnią się w zależności od przypadku. Przeróbki polegające na dostosowaniu ułożenia kierownicy i lusterek kosztują zwykle nawet kilka tysięcy złotych. Do tej sumy trzeba doliczyć akcyzę oraz tłumaczenie dokumentów.

Pozostałe koszty prezentują się w następujący sposób:

 • karta pojazdu – 75 zł,
 • tablice rejestracyjne – 80 zł,
 • pozwolenie czasowe 13,50 zł,
 • znaki legalizacyjne – 85 zł,
 • opłata ewidencyjna – 0,50 zł.

Takie opłaty są stałe. Inaczej jest jednak w przypadku akcyzy, która zwykle wynosi nawet kilka tysięcy złotych. Jej zapłacenie jest jednak niezbędne do zrealizowania kolejnych formalności w urzędzie w Polsce.

 

Tłumaczenie dokumentów

W przypadku samochodów z Wielkiej Brytanii konieczne okazuje się także przetłumaczenie większej liczby dokumentów niż w przy zakupie aut z państw członkowskich Unii Europejskiej. Mowa tu głównie o dowodzie rejestracyjnym. należy pamiętać o takich formalnościach od razu po przywiezieniu samochodu do Polski. Warto skorzystać z pomocy tłumacza przysięgłego, bo tylko takie tłumaczenia są akceptowane przez polskie urzędy.

W języku polskim powinna zostać dostarczona również umowa kupna-sprzedaży. Z tego powodu wiele osób decyduje się na przygotowanie takiego dokumentu od razu w dwóch wersjach. Czasami zdarza się jednak, że urząd potrzebuje potwierdzenia zgodności treści obu wariantów umowy.

 

Badanie techniczne pojazdu

Przed zarejestrowaniem samochodu w naszym kraju trzeba również wykonać badanie techniczne. W tym przypadku często występują jednak komplikacje ze względu na to, że fabrycznie kierownica jest umieszczona po prawej stronie. 

Stacje diagnostyczne mogą mieć więc wątpliwości, czy ewentualna zmiana takiego ustawienia została wykonana przez producenta, czy nieuprawniony warsztat. Z tego powodu w niektórych sytuacjach konieczne okazuje się przedstawienie dokumentacji od firmy produkującej samochód.

 

Czy warto kupić samochód z Anglii?

Niektóre osoby pokonują kilometry dzielące Polskę i Anglię, by stać się posiadaczem taniego samochodu w doskonałym stanie technicznym. Jest to więc opłacalne rozwiązanie, jednak uprzednio należy dokładnie sprawdzić historię konkretnego pojazdu. Odpowiednio zweryfikowany samochód może służyć przez wiele lat, zachowując swój świetny stan techniczny. Transport aut jest więc opłacalny, a co roku do Polski trafiają tysiące samochodów z Wielkiej Brytanii. Są one jednak znacznie mniej popularne niż auta z państw, w których kierownica zajmuje lewą stronę.

 

rejestracja_anglika

rejestracja_anglika

Przeczyta również jak sprowadzić:

 1. auto z Niemiec
 2. auto z Włoch
 3. auto z Francji
 4. auto z Holandii
 5. auto z Belgii
 6. auto z Austrii
 7. auto z Danii
 8. samochód ze Szwecji
 9. auto z Ukrainy
Summary
Jak wygląda rejestracja anglika w Polsce?
Article Name
Jak wygląda rejestracja anglika w Polsce?
Description
Import aut to bardzo popularna praktyka, na którą decyduje się wiele osób. Rejestracja anglika oraz jego zakup – o czym trzeba pamiętać?
Author
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.