autoDNA sprawdza
auta ze szwecji

Jak wygląda sprowadzenie auta ze Szwecji?

19 kwietnia 2022

Sprowadzenie auta ze Szwecji to doskonałe rozwiązanie dla osób, które szukają doskonałego przełożenia ceny do jakości. Przed zdecydowaniem się na auto z drugiej ręki przywiezione ze Szwecji konieczne jest jednak sprawdzenie kilku kwestii. Jak sprowadzić taki samochód? O jakich formalnościach trzeba pamiętać podczas realizowania takiej operacji?

 

Gdzie szukać auta w Szwecji?

Chcąc kupić auto w Szwecji, trzeba wiedzieć, gdzie go szukać. Na pewno, bardzo pomocne będą portale z aukcjami. Poniżej zamieszczamy listę stron, na których można znaleźć samochody wystawione w Szwecji na sprzedaż. To właśnie na tych portalach najlepiej wyszukać auto przed wyjazdem do tego kraju skandynawskiego.

Oto 4 popularne strony, które warto odwiedzić w poszukiwaniu samochodów: tradera.com, bytbil.com, kvd.se oraz blocket.se. Jako, że Szwecja to dość rozległy kraj, radzimy, aby szukać aut raczej w południowej części kraju. Jeżdżenie na północ tego państwa może skutecznie obniżyć opłacalność zakupu samochodu.

 

Informacja

Warto też w miarę możliwości, szukać samochodu, który ma jak najmniejszy przebieg. Lepiej dopłacić do auta w lepszym stanie niż później musieć inwestować w ratowanie egzemplarza w kiepskiej kondycji.

 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru auta ze Szwecji?

Decydując się na zakupienie samochodu z tego kraju, konieczne jest sprawdzenie kilku kwestii. Najważniejsze, by auto było w dobrym stanie. Można sprawdzić to po numerze rejestracyjnym oraz numerze VIN indywidualnym dla każdego pojazdu. Weryfikując informacje o samochodzie ze Szwecji, warto zwrócić uwagę na takie czynniki, jak:

 • przebieg,
 • historia pojazdu,
 • stan prawny,
 • stan techniczny,
 • rocznik,
 • wyposażenie,
 • ubezpieczenie OC,
 • fakt, czy auto jest zarejestrowane.

 

 

Przebieg samochodu

Przebieg często może świadczyć o tym, w jaki sposób dana osoba korzystała z samochodu. Z tego powodu warto go sprawdzić przed zdecydowaniem się na daną ofertę.

W tym celu należy poprosić sprzedającego o numer VIN, na podstawie którego można skontrolować nie tylko przebieg, lecz także inne informacje na temat stanu technicznego auta. To ważne dane, które są niezbędne do podjęcia ostatecznej decyzji dotyczącej kupna samochodu.

 

Właściciele samochodu ze Szwecji

Podczas zawierania transakcji konieczna jest obecność wszystkich właścicieli samochodu. O sprzedaży auta nie może bowiem zdecydować tylko jeden z nich. Z tego powodu warto zorientować się, do kogo należy samochód i czy umowa została spisana w poprawny sposób.

 

Stan techniczny pojazdu

W ofercie często znajdują się podstawowe informacje na temat stanu technicznego pojazdu, ale warto sprawdzić pozostałe kwestie za pomocą podanego nr VIN. W ten sposób można zobaczyć podstawowe parametry auta, takie jak np. skrzynia biegów czy silnik, oraz poznać historię napraw. Przebieg nie zawsze wskazuje bowiem jednoznacznie na stan samochodu.

 

Wyposażenie auta

Auta tego samego modelu mogą mieć różne komponenty. Dla niektórych osób znaczenie ma m.in skrzynia biegów. Coraz częściej stawia się na warianty w automacie, które są uznawane za wygodniejsze. Trzeba sprawdzić też pojemność silnika. To od niej zależy wysokość akcyzy.

 

Jak sprowadzić samochód ze Szwecji?

Sprowadzenie samochodu ze Szwecji wymaga zaplanowania kolejnych kroków w odpowiedni sposób. Istnieje opcja dostarczenia zakupionego auta do Polski samodzielnie lub skorzystania z pomocy lawety. Jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w danym przypadku?

 

 

Sprowadzenie szwedzkiego samochodu samodzielnie

Samochód ze Szwecji może być sprowadzony do Polski na kołach. Wówczas musi być to jednak całkowicie sprawne auto, które nie stanowi zagrożenia na drodze, a jego stan został potwierdzony badaniami technicznymi. Aby jednak wyjechać pojazdem ze Szwecji, konieczne jest dopełnienie określonych formalności na miejscu. Przydadzą się również takie dokumenty, jak:

 • umowa kupna-sprzedaży lub faktura,
 • dwie części dowodu rejestracyjnego,
 • tablice rejestracyjne.

Wyjeżdżając ze Szwecji, trzeba wyrejestrować tam samochód. W innym przypadku poprzedni właściciel będzie musiał w dalszym ciągu płacić składki na ubezpieczenie OC i przeprowadzać przeglądy. W tym celu konieczna będzie żółta część dowodu rejestracyjnego.

del_1_av_registreringsbeviset

del_2_av_registreringsbeviset

 

Sprowadzenia auta ze Szwecji a Personnummer

Decydując się na samodzielne sprowadzenie samochodu ze Szwecji, trzeba pamiętać jeszcze o jednej ważnej rzeczy. Przed przyjazdem należy poinformować sprzedającego, że jesteśmy z innego kraju i nie dysponujemy odpowiednikiem szwedzkiego PESEL-u. Tak zwanym Personnummer.

 

Co zrobić w przypadku braku Personnumeru

Nie posiadając tego numeru, znaczniej trudniej kupić auta ze Szwecji. Jest on niezbędny, aby sprzedający Szwed mógł wyrejestrować auto i zgłosić zmianę właściciela. Na szczęście są sposoby, aby móc kupić samochód bez konieczności posiadania takiego numeru. Przede wszystkim, trzeba poinformować sprzedającego, że nie dysponujemy Personnumerem.

 

Zwróć uwagę

Do wyrejestrowania potrzebna jest żółta część dowodu rejestracyjnego. Jeśli go nie ma, sprzedający musi wykonać przegląd w szwedzkiej stacji kontroli pojazdów, wykupić polisę oraz zapłacić podatek drogowy.

 

Sprowadzenie auta przez pośrednika

Istnieje również opcja skorzystania z pomocy pośrednika. Wówczas klient nie musi na własną rękę jechać do Szwecji, by sprowadzić samochód. Wszystkim zajmuje się specjalistyczna firma.

Załatwia ona niezbędne formalności związane z transakcją na miejscu, a następnie wraca do kraju z całym samochodem i wymaganymi dokumentami. To ogromne ułatwienie dla osób, które nie znają języka szwedzkiego.

Samochody używane sprowadzone w ten sposób zwykle docierają do Polski na lawecie. Z tego powodu mogą to być również auta nie do końca sprawne, których nie da się przewieźć samodzielnie, na kołach.

Decydując się na skorzystanie z pomocy pośrednika, trzeba uważać. Niestety, nie każdy z nich jest uczciwy. Niektórzy mogą tuszować usterki w aucie lub kręcić przebieg.

 

Przyjazd autem ze Szwecji do kraju

Po zakupie samochodu należy wrócić nim do Polski. Od tego momentu masz 30 dni na dopełnienie niezbędnych formalności. W tym czasie musisz uiścić konkretne opłaty, przetłumaczyć dokumenty oraz dokonać przeglądu technicznego. Pamiętaj jednak, że w trakcie wspomnianych 30 dni musisz mieć również wykupione ubezpieczenie OC.

 

Ubezpieczenie tymczasowe

Wiele osób decyduje się na wariant tymczasowy. Pozwala on na uniknięcie poważnych konsekwencji finansowych. Zasada ta nie dotyczy wyłącznie samochodów, które zostały wyrejestrowane dużo wcześniej i przyjeżdżają do Polski na lawecie. Wówczas dopiero od momentu ich zarejestrowania konieczne jest wykupienie ubezpieczenia OC.

 

Rejestracja samochodu w Polsce – krok po kroku

Samochód kupiony za granicą należy zarejestrować w Polsce. Dzięki temu będzie on mógł legalnie poruszać się już po upłynięciu 30 dni od daty jego sprowadzenia. W tym celu konieczne jest jednak zdobycie odpowiednich dokumentów i udanie się do konkretnych urzędów. Jak zrobić to w odpowiedniej kolejności? Od czego trzeba zacząć, by poprawnie zarejestrować samochód ze Szwecji w Polsce?

 

Dokumenty potrzebne do rejestracji auta ze Szwecji

Proces rejestracji samochodu ze Szwecji w Polsce należy rozpocząć od opłacenia podatku akcyzowego. Oprócz tego konieczne będzie dostarczenie takich dokumentów, jak:

 • dowód rejestracyjny,
 • potwierdzenie opłacenia akcyzy oraz innych opłat rejestracyjnych,
 • potwierdzenie badania technicznego z Polski,
 • umowa kupna-sprzedaży lub faktura przetłumaczona na język polski.

Wspomniane dokumenty powinny zostać przekazane przez poprzedniego właściciela samochodu. Z tego powodu należy pilnować, by dostać wszystkie niezbędne elementy jeszcze przed opuszczeniem Szwecji.

 

Koszty rejestracji samochodu ze Szwecji

Największym kosztem związanym z rejestracją auta ze Szwecji jest podatek akcyzowy. Dzieli się on na dwie kategorie – 3,1% dla pojazdów o pojemności silnika poniżej 2000 cm3 i 18,6% w przypadku samochodów o większej pojemności silnika. Należy uiścić go w Urzędzie Skarbowym lub poprzez stronę rządową.

Rejestracja samochodu ze Szwecji kosztuje 256 zł. Na ten koszt składają się nowe tablice rejestracyjne, naklejki legalizacyjne, pozwolenie czasowe i opłaty administracyjne. Często konieczne jest również wydanie nowej karty pojazdu.

 

Koszt rejestracji a indywidualne tablice rejestracyjne

Koszt zwiększa się, jeśli kierowca chce, by auto zostało zarejestrowane na indywidualnych tablicach. Kosztują one 1000 zł. Wydatki związane z rejestracją to również cena przeprowadzenia przeglądu technicznego, który jest niezbędny do złożenia kompletnego wniosku. Wynosi ona około 100 zł.

 

Tłumaczenie dokumentów

Podczas kupna samochodu prawdopodobnie otrzymasz dokumenty w języku szwedzkim. Umowę możesz także spisać po angielsku, ale po powrocie do Polski i tak trzeba będzie przetłumaczyć ją na lokalny język akceptowany przez urzędy. Dowód rejestracyjny auta ze Szwecji nie musi być natomiast tłumaczony ze względu na fakt, że państwo to wchodzi w skład Unii Europejskiej.

Usługami tłumacza przysięgłego należy zainteresować się od razu po sprowadzeniu auta ze Szwecji. Na dopełnienie pozostałych formalności masz bowiem 30 dni, dlatego warto wyrobić się w czasie.

 

Badanie techniczne pojazdu

Przed przygotowaniem wniosku o rejestrację samochodu ze Szwecji trzeba również przeprowadzić badania techniczne na terenie Polski. Jeśli samochód był sprawny i zarejestrowany w Szwecji, prawdopodobnie ma on już takie potwierdzenie.

W Polsce trzeba jednak wykonać kolejne badanie techniczne, które wchodzi w skład wniosku o rejestrację. Należy zrobić to więc odpowiednio wcześnie, jeszcze przed udaniem się do wydziału komunikacji.

 

VIN i numer rejestracyjny to podstawa

Wszystko następuje za pomocą numeru VIN. Przyda się też obecny numer rejestracyjny samochodu. Należy uzyskać je od właściciela pojazdu. Mając numer nadwozia można bez problemu sprawdzić VIN na stronie autoDNA i wygenerować raport. Uwzględnia on m.in. przebieg, historię pojazdu, dane o wyposażeniu, komponentach czy wynikach przeglądów.

 

 

Czy warto kupić samochód ze Szwecji?

W Szwecji kierowcy, którzy poruszają się niezgodnie z obowiązującym prawem, muszą liczyć się z wysokimi mandatami. Z tego powodu samochody ze Skandynawii zwykle są w znacznie lepszym stanie niż te z Polski. Łatwiej znaleźć tam bezwypadkowy pojazd w atrakcyjnej cenie.

Jednak i w tym przypadku zdarzają się egzemplarz zaniedbane, w słabej kondycji. Dlatego, nie warto brać za pewnik, że wszystkie samochody z tego rynku będą w dobry stanie. Trzeba je sprawdzać tak samo dokładnie, jak w przypadku aut z każdego innego kraju.

 

Ile aut sprowadza się średnio ze Szwecji?

Każdego roku ze Szwecji sprowadza się około 18 tysięcy sztuk samochodów. Wszystko ze względu na dość skomplikowany transport i dużą odległość. Szwecja jest jednym z mniej popularnych kierunków, jeżeli chodzi o sprowadzanie aut, jednak cenią ją osoby, które stawiają na bezwypadkowe pojazdy w korzystnych cenach.

 

sprowadzenie auta ze szwecji

 

Przeczytaj także, jak sprowadzić auto z:

 1. Niemiec
 2. Austrii
 3. Belgii
 4. Holandii
 5. UK
 6. Włoch
 7. Francji
 8. Danii
 9. auto z Ukrainy
Summary
Jak wygląda sprowadzenie auta ze Szwecji?
Article Name
Jak wygląda sprowadzenie auta ze Szwecji?
Description
Sprowadzenie auta ze Szwecji to doskonałe rozwiązanie dla osób, które szukają doskonałego przełożenia ceny do jakości. Jak sprowadzić taki samochód?
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo