autoDNA sprawdza
auta z Belgii

Rejestracja auta z Belgii. Wszystko co powinieneś wiedzieć

4 października 2021

Belgowie z jednej strony dbają i serwisują swoje pojazdy, a z drugiej nawet drobną stłuczkę traktują jako całkowitą szkodę i wolą kupić nowe auto. Dzięki temu w korzystnej cenie można mieć całkiem dobry samochód. Jak wygląda procedura sprowadzenia auta z Belgii i rejestracja go w Polsce? Sprawdź.

 

Jak sprowadzić auto z Belgii?

Belgia obok Niemiec oraz Francji należy do najpopularniejszych krajów, z których do Polski ściągane są używane samochody. Tylko w 2020 r. do naszego kraju trafiło blisko 56,8 tys. tego typu pojazdów z Belgii.

 

Informacja

Skala importu jest oczywiście dużo niższa niż w przypadku Niemiec z wynikiem ponad 489 tys. sztuk w ubiegłym roku. Mimo to niewielka Belgia zajmuje aż trzecie miejsce w rankingu najpopularniejszych kierunków, z których sprowadzane są do Polski auta. Oprócz Niemiec wyprzedza ją tylko Francja.

 

Popularność Belgii wynika z dość dobrej jakości tamtejszej oferty. Bliskość instytucji unijnych, placówek dyplomatycznych wielu krajów, oraz międzynarodowych instytucji sprawia, że w kraju tym zarejestrowanych jest dość dużo nowych aut. Są one regularnie wymieniane co kilka lat, np. wśród pracowników ambasad. Wysoki poziom życia oraz zarobki przekładają się z kolei na niezłą jakość oferty. Auta są zwykle zadbane, ale już ich naprawa nawet w przypadku drobnej stłuczki może znacznie obniżyć cenę, za którą są wystawione.

Tak jak w przypadku innych krajów, jeśli jesteśmy zainteresowani zakupem używanego auta, to najlepiej korzystać z popularnych serwisów ogłoszeniowych w rodzaju mobile czy autoscout24. Wystarczy w ich przypadku włączyć filtr ograniczający oferty właśnie do Belgii czy też szerzej – krajów Beneluxu, a więc również Luksemburgu oraz Holandii.

Oprócz relatywnej bliskości tego rynku, za samochodami z Belgii przemawia dobrze udokumentowana przeszłość pojazdów tam zarejestrowanych.

 

Pamiętaj

Przed sprzedażą każdy samochód musi mieć specjalny certyfikat, tzw. Car-Pass. Bez tego dokumentu nabywca nie może zarejestrować auta.

 

 To z kolei oznacza, że sprzedający nie będzie w stanie go sprzedać bez Car-Pass. Procedura wystawienia auta na sprzedaż w tym przypadku wygląda następująco. Sprzedawca jedzie z autem do stacji diagnostycznej, gdzie musi wykupić Car-Pass, a następnie od razu wystawia samochód na sprzedaż. Dokument ten jest ważny bowiem tylko 2 miesiące i jeśli po tym okresie nie uda się sprzedać pojazdu, to trzeba jechać po nowy. 

 

Dokumenty

Co zawiera Car-Pass? Poza podstawowymi danymi na temat marki, modelu, numeru VIN czy emisji CO2. W nagłówku dokumentu znajdziemy też informacje o ewentualnych inspekcjach pojazdu po poważnym wypadku. Każdy pojazd zarejestrowany w Belgii musi przejść takie sprawdzenie po większej naprawie spowodowanej np. wypadkiem.

W dalszej części Car-Pass bardzo istotne są odczyty drogomierza ze wskazaną datą oraz stanem licznika. Wartości te oczywiście powinny z roku na rok się zwiększać. Każdy Car-Pass posiada także hologram i jest drukowany na specjalnym papierze z elementami fluorescencyjnymi. Dokument ma unikalny kod QR, który umożliwia sprawdzenie autentyczności certyfikatu po jego zeskanowaniu.

 

Zwróć uwagę

Aby samochód z Belgii można było zarejestrować w Polsce potrzebujemy umowy kupna-sprzedaży lub faktury w przypadku zakupu w komisie, belgijski dowód rejestracyjny (w języku francuskim – Certificat d’immatriculation lub w niderlandzkim Inschrijvingsbewijs), kartę pojazdu oraz właśnie Car-Pass i ewentualnie książkę serwisową.

 

Umowa kupna-sprzedaży powinna zawierać następujące informacje: imię i nazwisko sprzedającego i kupującego, ich adresy zameldowania lub zamieszkania, datę i miejsce zawarcia umowy, cenę sprzedaży bez VAT, kwotę zaliczki, saldo należności oraz metodę płatności, adnotację o prawie do odstąpienia od umowy, jeśli została zawarta w kraju sprzedającego, potwierdzenie zapoznania się z informacjami i otrzymania kopii przez kupującego oraz podpis sprzedawcy i nabywcy z datą.

Certificat d'immatriculation partie 1 Certificat d'immatriculation partie 2

 

Kentekenbewijs deel 1 Kentekenbewijs deel 2

 

Zulassungbescheinigung teil 1 Zulassungbescheinigung teil 2


Wyrejestrowanie

Aby samochód z Belgii wyjechał do Polski na kołach, musimy go wyrejestrować i wyrobić tymczasowe tablice wywozowe. Wyrejestrowanie samochodu w Belgii można zrobić wyłącznie w budynku City Atrium w Brukseli (Rue du Progrès 56, 1210 Bruxelles), gdzie znajduje się tzw. DIV, czyli tamtejszy urząd ds. transportu. Cała procedura wyrejestrowania może trwać nawet do 2 dni roboczych. Same tablice wywozowe można otrzymać jeszcze tego samego dnia, jeśli tylko DIV zajmie się naszym wnioskiem do godz. 14. Ich odbiór następuje w punkcie pocztowym Tour & Taxis (Avenue du Port, 86 C at 1000 Brussels). Koszt tablic wywozowych typu X ważnych zwykle 30 dni to 75 Euro. Do tego trzeba doliczyć ubezpieczenie – średnio ok. 200 Euro. Łączny koszt wychodzi zatem – inaczej niż np. w Niemczech – na poziomie zbliżonym lub nawet wyższym od transportu lawetą, zwłaszcza jeśli okaże się, że trzeba nocować na miejscu, czekając na wyrejestrowanie samochodu. Z tego względu większość kupujących decyduje się na skorzystanie z usług pośrednika, aby przywieźć auto z Belgii do Polski. 

 

 

tablica exportowa belgia

tablica exportowa Belgia

 

 

Przyjazd samochodem z Belgii do kraju

Sprowadzenie samochodu z Belgii możliwe jest na dwa sposoby. Pierwszy dotyczy przyjazdu autem na kołach, drugi na przywiezieniu go na lawecie. Zanim jednak do tego dojdzie, należy auto kupić i mieć na to dowody. Kiedy już ocenisz stan techniczny pojazdu i zdecydujesz się na kupno danego samochodu, musisz przypilnować, by sprzedawca przekazał Ci wszelkie niezbędne dokumenty.

W przypadku zakupu od prywatnego właściciela jest to umowa kupna-sprzedaży. W komisie samochodowym otrzymasz fakturę. Dotychczasowy posiadacz samochodu musi przekazać Ci także dowód rejestracyjny, komplet kluczyków, dokument Car-Pass oraz książkę serwisową. Jeśli była wydana karta pojazdu, to również musi Ci ją dać.

Sprowadzenie auta z Belgii i wyjechanie nim z kraju wiąże się ze spełnieniem kilku formalności na własną rękę. Trzeba udać się do City Atrium w Brukseli, by wyrobić tablice wywozowe, dzięki którym można przemieszczać się po UE od 2 tygodni do 3 miesięcy. Samochód musi mieć także ważne ubezpieczenie i badanie techniczne. Jeśli nie ma tego ostatniego, trzeba udać się do pobliskiej stacji diagnostycznej. Można te dwie sprawy pominąć. Wystarczy wyrejestrować auto i zlecić jego przewóz lawetą do Polski.

 

Rejestracja belgijskiego auta w Polsce – krok po kroku

Auto sprowadzone do Polski? Chcesz nim legalnie jeździć po polskich drogach? Teraz czeka Cię rejestracja samochodu, na co ustawowo masz 30 dni. Za nieterminowe przerejestrowanie auta nakładane są kary finansowe.

 

Dokumenty potrzebne do rejestracji pojazdu z Belgii

W ciągu 14 dni musisz wyliczyć i zrealizować opłacenie akcyzy w urzędzie skarbowym. Jej wysokość to:

 • 3,1 proc. wartości auta z silnikiem o pojemności do 2000 cm3,
 • 18,6 proc. wartości auta z silnikiem o pojemności powyżej 2000 cm3.

W wydziale komunikacji potrzebne jest złożenie wniosku z odpowiednimi załącznikami. Oprócz dowodu opłacenia akcyzy oraz potwierdzenia ważnego badania technicznego musisz dołączyć:

 • umowę kupna-sprzedaży,
 • dowód rejestracyjny,
 • dowód uiszczenia opłat za rejestrację,
 • kartę pojazdu (jeśli jest wydana),
 • zagraniczne tablice rejestracyjne (jeśli auto przyjechało na kołach).

 

Koszty rejestracji samochodu

Zarejestrowanie samochodu wiąże się z kosztami:

 • dowód rejestracyjny – 54 zł
 • nalepka kontrolna – 18,50 zł
 • pozwolenie czasowe dla pojazdu wraz z kompletem nalepek na tablice tymczasowe – 13,50 zł
 • standardowe tablice rejestracyjne – 80 zł (ewentualnie: indywidualne tablice rejestracyjne – 1000 zł, tymczasowe tablice rejestracyjne – 30 zł)
 • karta pojazdu – 75 zł
 • opłata ewidencyjna – 2 zł.

 

Tłumaczenie dokumentów

Sprowadzając samochód z Belgii, musisz liczyć się z koniecznością skorzystania z usług tłumacza przysięgłego. Dokumenty składane do wydziału komunikacji muszą być przetłumaczone na język polski. Dotyczy to dowodu rejestracyjnego (jeśli ma dodatkowe pieczątki lub adnotacje), umowy kupna-sprzedaży (jeżeli nie została sporządzona w dwóch językach), faktury oraz karty pojazdu (jeśli została wydana).

 

Badanie techniczne pojazdu

Każdy samochód musi mieć ważne badanie techniczne, aby móc poruszać się po drogach. Jeśli zakupiony pojazd ma więcej niż cztery lata, przegląd należy robić co rok. Należy go robić w stacjach diagnostycznych, kosztuje 99 zł.

 

Jak sprawdzić auto z Belgii?

Przed zakupem auta z Belgii warto sprawdzić VIN i zweryfikować przebieg auta lub chociażby datę pierwszej rejestracji. Możesz zrobić to w autoryzowanych warsztatach lub skorzystać z raportów historii pojazdu autoDNA. W kilka chwil otrzymasz informacje z wiarygodnych źródeł, które uwzględniają dane pojazdu, dane środowiskowe, informacje dotyczące statusu rejestracyjnego pojazdu na terenie Belgii oraz dane techniczne pojazdu. Wystarczy tylko podać numer VIN.

 

 

Czy warto kupić samochód z Belgii?

Auta z Belgii może nie cieszą się w Polsce tak dużą popularnością, jak samochody z Niemiec. Jednak, według danych SAMAR, Belgia znalazła się w czołówce krajów, z których w 2021 roku najczęściej importowane są samochody do Polski. Do sierpnia 2021 roku zajęła 3. miejsce: 41 985 szt. aut.

Samochody z Belgii cieszą się dobrą opinią. Warto jednak przed zakupem sprawdzić wiarygodność przebiegu pojazdu oraz stan jego legalności.

 

Warto wiedzieć

Sprawdź VIN podczas transakcji kupna-sprzedaży pojazdu, z pomocą raportu historii pojazdu autoDNA, wiodącego na rynku dostawcy narzędzia do dekodowania VIN. Numer VIN wystarczy, aby dowiedzieć się czy auto miało m.in. szkody pojazdu, w tym także szkody całkowite, kolizje, odnotowane stany drogomierza, archiwalne zdjęcia. Sprawdzenie VIN jest proste, szybkie i może ustrzec przed ogromnymi wydatkami związanymi z zakupem auta-cytryny (lemon-car).

 

rejestracja auta z Belgii

 

Przeczytaj również jak sprowadzić:

 1. auto z Włoch
 2. auto z UK
 3. auto z Austrii
 4. auto z Danii
 5. samochód ze Szwecji
 6. auto z Ukrainy
Summary
Rejestracja auta z Belgii. Wszystko co powinieneś wiedzieć
Article Name
Rejestracja auta z Belgii. Wszystko co powinieneś wiedzieć
Description
Belgowie dbają i serwisują swoje pojazdy, a nawet drobną stłuczkę traktują jako całkowitą szkodę. Jak wygląda procedura sprowadzenia auta z Belgii?
Author
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo