autoDNA sprawdza
auta z austrii

Czy warto kupować używane auta z Austrii? Jak sprowadzić i zarejestrować takie auto?

4 kwietnia 2022

Samochody używane cieszą popularnością wśród osób, które szukają pojazdu w dobrym stanie za nieco mniejsze pieniądze. Kupowanie takich aut wymaga jednak sprawdzenia kilku kwestii i dopełnienia określonych formalności. Jak sprowadza się auta z Austrii do kraju? O jakich dokumentach trzeba pamiętać?

 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru takiego auta?

Na portalach z ogłoszeniami znaleźć można różne oferty dotyczące samochodów z Austrii. Przed zdecydowaniem się na jedną z nich, trzeba jednak sprawdzić kilka parametrów. Samochód powinien być w dobrym stanie technicznym, ale też dobrze, żeby nie był zbyt drogi. Kupując auto z Austrii, warto zwrócić uwagę na:

 • przebieg,
 • stan techniczny,
 • stan prawny,
 • liczbę właścicieli,
 • rocznik,
 • ubezpieczenie OC,
 • ewentualne wyrejestrowanie.

 

Identyfikacja auta przy pomocy numeru VIN

Wielu handlarzy zataja dokładną historię konkretnego auta, dlatego warto sprawdzić ją za pomocą numeru VIN identyfikującego konkretny egzemplarz. Sprawdzenie VIN na stronie autoDNA to pierwszy ważny krok. Drugim jest weryfikacja czy podany przez sprzedającego numer VIN faktycznie jest wybity na aucie, które chcemy kupić. Spotykane są bowiem przypadki podawania przez sprzedających innego VIN-u niż ten na oferowanym samochodzie. Nie są to częste sytuacje, ale trzeba na to uważać. Jednak to uda się sprawdzić dopiero na miejscu, podczas oględzin auta.

 

 

Ubezpieczenie OC

Polisa OC jest niezbędna w sytuacji, gdy planuje się wrócić samochodem samodzielnie. Każdy zarejestrowany pojazd musi mieć wykupioną taką formę ochrony. Bez tego, w przypadku kolizji czy wypadku, policja uzna kierowcę nieubezpieczonego auta za winnego. Co więcej, za wszystkie szkody – w tym nawet za leczenie poszkodowanych – trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni. Dlatego lepiej nie ryzykować. Z tego powodu podczas transakcji ze sprzedającym powinieneś otrzymać odpowiednie dokumenty. Następnie już w Polsce po powrocie, należy wykupić standardową polisę OC.

 

Sprowadzenie auta z Austrii czyli jak to zrobić

Przebieg samochodu z Austrii może świadczyć o sposobie jego użytkowania przez poprzedniego właściciela. Na rynku dostępne są auta, które jeździły mało i cały czas są w bardzo dobrym stanie. Trzeba jednak upewnić się, że przebieg jest prawdziwy. Wskazania licznika auta to jedno, ale trzeba też zwrócić uwagę na ogólny stan techniczny samochodu. Nawet w sytuacji, gdy przechodzi on przeglądy, warto upewnić się co do historii wypadkowej i ewentualnych usterek. Ich naprawa może bowiem znacznie podnieść koszt doprowadzenia pojazdu do odpowiedniego stanu.

 

Sprowadzenie samochodu z Austrii samodzielnie

Austria należy do Unii Europejskiej, dlatego w jej przypadku sprowadzenie auta jest dość proste. Podczas transakcji powinieneś jednak dostać od sprzedającego określone dokumenty. Mowa tu o:

 • dowodzie rejestracyjnym,
 • potwierdzeniu badań technicznych,
 • karcie pojazdu,
 • polisie OC.

 

Zwróć uwagę

W Austrii dowód rejestracyjny składa się z dwóch części – „Zulassungbescheinigung Teil 1” oraz „Zulassungbescheinigung Teil 2”

 

Są one niezbędne do zarejestrowania samochodu w polskim urzędzie. Opcjonalnie możesz również otrzymać książkę serwisową oraz certyfikat COC. Twoim obowiązkiem jest natomiast zorganizowanie specjalnego oznaczenia, jakim są tablice wywozowe. Kosztują one kilkaset euro i trzeba kupić je jeszcze na terenie Austrii, odwiedzając odpowiedni urząd.

 

Informacja


W Austrii trzeba jednak posiadać specjalną winietę, za której brak grozi kara wynosząca maksymalnie 3 tysiące euro.

 

Z tego powodu wiele osób decyduje się na przewożenie auta na lawecie. To wygodniejsze rozwiązanie, choć również nie należy do najtańszych. W ten sposób nie trzeba pokonywać nawet kilkuset kilometrów za kierownicą.

austriacki_dowod_rejestracyjny_Zulassungbescheinigung_teil_1

austriacki_dowod_rejestracyjny_Zulassungbescheinigung_teil_2

karta mikroprocesorowa_Zulassungbecheinigung_Teil_1


Winiety w Austrii

W Austrii trzeba jednak posiadać specjalną winietę, za której brak grozi kara wynosząca maksymalnie 3 tysiące euro. Z tego powodu wiele osób decyduje się na przewożenie auta na lawecie. To wygodniejsze rozwiązanie, choć również nie należy do najtańszych. W ten sposób nie trzeba pokonywać nawet kilkuset kilometrów za kierownicą.

Tymczasowe tablice rejestracyjne w Austrii

Jeśli chce się wracać samochodem do Polski na kołach, trzeba kupić 3-dniowe tablice tymczasowe w kolorze zielonym. Koszt takich tablic to 300 euro. Nie wolno poruszać się autem bez legalnych tablic rejestracyjnych w żadnym kraju, a tym bardziej w Austrii, gdzie mamy do czynienia z bardzo rygorystycznymi przepisami drogowymi.

Decydując się na powrót autem do Polski na własną rękę, trzeba pamiętać jeszcze o bardzo rygorystycznym przestrzeganiu przepisów drogowych. W Austrii za przekroczenie dozwolonej prędkości o 30 km/h, trzeba zapłacić aż 150 euro.

 

Czy wiesz, że...

w Austrii karane są nawet dużo mniej groźne przypadki przekroczenia prędkości o kilka kilometrów.

 

 

Gdzie szukać samochodu w Austrii?

Najlepiej na europejskich portalach z aukcjami. Warto na pewno zajrzeć na takie strony jak: autoscout24.pl, mobile.de/pl czy na ooyyo.com. Co istotne, na każdej z tych stron można ustawić polski język. Dzięki temu, nie trzeba znać austriackiego dialektu języka niemieckiego. Podobnie jak w Szwajcarii, w Austrii można też kupić samochód ,,z ulicy’’, czyli wystawiony na podwórku przed domem. Jednak trzeba wiedzieć, gdzie takich aut szukać i mieć na to sporo czasu.

 

Kupowanie auta bezpośrednio na miejscu

Co innego, jeśli korzystamy z usług osoby zajmującej się sprowadzaniem samochodów z Austrii. Wówczas, może ona pomóc nam w znalezieniu odpowiedniego miejsca z zadbanymi autami. Podobnie jak w każdym innym kraju, tak i tu, zdarzają się komisy czy prywatne oferty z samochodami w dobrym stanie oraz egzemplarze w bardzo złej kondycji.

Trzeba pamiętać jeszcze o jednym. Handlarze stale zaopatrujący się w auta z komisów, zawsze będą mogli kupić je w dużo lepszej cenie. Klient z ulicy za wiele nie wynegocjuje, ale warto próbować.

 

 

Używane auta z komisów przy salonach

Pewnym wyborem są często auta używane, ale kupowane od salonów, które sprzedają samochody odkupione od klientów wymieniających swoje wozy na nowe. Oczywiście takie egzemplarze są znacznie droższe, ale w zdecydowanej większości przypadków to auta w naprawdę dobrej kondycji. Niestety, zdarzają się i samochody mocno wyeksploatowane oraz takie, w przypadku których jest problem z dokumentami. Takich aut lepiej unikać.

 

Sprowadzenie auta przez pośrednika

Istnieje również opcja skorzystania z oferty handlarzy, którzy sprowadzają samochody i sprzedają je bezpośrednio w naszym kraju. Jednak jeśli chcesz stać się posiadaczem konkretnego auta prosto z Austrii, możesz wybrać pomoc pośredników.

Specjalne firmy świadczą usługi, które polegają na dopełnieniu niezbędnych formalności na miejscu, a następnie przywiezieniu gotowego auta do nowego właściciela. To wygodne rozwiązanie, pozwalające na sprowadzenie samochodu bez konieczności udawania się do Austrii. Wiąże się ono jednak z koniecznością uiszczenia opłaty, dlatego ostateczny koszt całego przedsięwzięcia wzrasta.

 

Przyjazd autem z Austrii do kraju

Przed wyjazdem z Austrii należy wyrejestrować pojazd w lokalnym urzędzie. Jeśli chcesz wrócić na kołach, przyda się wykupienie tymczasowych tablic, które kosztują kilkaset euro. Dzięki nim będziesz mógł wjechać do Polski samodzielnie. W ciągu 30 dni od tego momentu konieczne jest jednak dopełnienie kolejnych formalności i zarejestrowanie auta z Austrii.

 

Tablice tymczasowe

Jak już pisaliśmy, tablice wywozowe są niezbędne i pozwalają na legalne przekroczenie granic. Ich brak wiąże się z poważnymi karami, dlatego warto zapłacić kilkaset euro i zdobyć dokument, dzięki któremu będzie można bezpiecznie sprowadzić auto do Polski. Należy zrobić to w specjalnym urzędzie. Z tego powodu zwykle nie da się wrócić do kraju jeszcze tego samego dnia po zakupieniu pojazdu.

 

Rejestracja auta w Polsce – krok po kroku

Wykupienie tymczasowych rejestracji za kilkaset euro pozwala legalnie wjechać do Polski, ale zaraz potem należy rozpocząć dopełnianie kwestii związanych z rejestracją. Wszystko odbywa się w wydziale komunikacji odpowiednim dla Twojego miejsca zamieszkania.

 

Jakie dokumenty są potrzebne?

Rejestracja auta z Austrii wymaga zdobycia odpowiednich pism. Wiele z nich można dostać już podczas zawierania transakcji, a inne trzeba zorganizować samodzielnie po powrocie do Polski. Mowa tu o:

 • dowodzie rejestracyjnym,
 • umowie kupna-sprzedaży,
 • potwierdzeniu badania technicznego,
 • dowodzie uiszczenia akcyzy,
 • dowodzie uiszczenia opłaty rejestracyjnej.

 

Tłumaczenia dokumentów

Trzeba również przetłumaczyć konkretne dokumenty u tłumacza przysięgłego. Bez tego kroku urząd prawdopodobnie odmówi ich przyjęcia. Z tego powodu tak ważne jest rozpoczęcie dopełniania niezbędnych kwestii od razu po przyjechaniu do Polski.

 

Ile trzeba czekać na tłumaczenia?

Przekładanie papierów często trwa minimum kilka dni. Spotykane są przypadki, że uda się to załatwić w jeden dzień. Jednak, zwykle tłumacze mają pełne ręce roboty i trzeba będzie odczekać swoją kolejkę. Z tego powodu niektóre osoby decydują się na podpisanie umowy w dwóch wersjach, ale niekiedy trzeba poświadczyć, że oba egzemplarze są ze sobą zgodne pod względem dokładnej treści. Ile kosztuje takie tłumaczenie? Zwykle cena nie przekracza 150 złotych. Oczywiście jest to uzależnione od miasta. W większych miastach, taka usługa jest droższa.

 

Koszty rejestracji samochodu z Austrii

Rejestracja pojazdu z Austrii wiąże się również z koniecznością wniesienia odpowiednich opłat w kasie wydziału komunikacji odpowiedniego dla Twojego miejsca zamieszkania. Są one stałe, ale zmieniają się w sytuacji, gdy chcesz np. wykupić indywidualną tablicę rejestracyjną.

 

Ile kosztują poszczególne dokumenty?

Koszty rejestracji samochodu z Austrii prezentują się następująco:

 • opłata ewidencyjna – 0,50 zł,
 • karta pojazdu – 75 zł,
 • pozwolenie czasowe – 13,50 zł,
 • tablice rejestracyjne – 80 zł,
 • znaki legalizacyjne – 85 zł.

 

Ile kosztuje akcyza?

Nie należy zapominać również o akcyzie. W przypadku pojazdów z silnikiem o pojemności do 2000cm3 jest to 3,1% wartości auta. Jeśli ma ono bardziej pojemny silnik, opłata wynosi 18,6%. Opłata ta jest obowiązkowa, a bez niej nie da się zarejestrować samochodu. Potwierdzenie uiszczenia takiej sumy należy bowiem przedstawić podczas składania wniosku w urzędzie.

 

Badanie techniczne pojazdu i sprawdzenie auta

Samochód z Austrii musi mieć ważne badanie techniczne. Potwierdzenie takiej kontroli powinien przekazać sprzedawca. Badanie techniczne trzeba również wykonać w polskiej stacji kontroli pojazdów. Jest ono niezbędne, by zarejestrować auto z Austrii w wydziale komunikacji. Przyda się także w celu wykupienia ubezpieczenia, które jest wymagane zarówno za granicą, jak i w naszym kraju.

 

Sprawdzenie auta na podstawie numeru VIN

Sprawdzanie samochodów sprowadzonych z zagranicy jest bardzo ważne przed zdecydowaniem się na konkretny model. Można zrobić to na podstawie numeru VIN.

Przed samym zakupem auta, warto zapoznać się z jego historią pojazdu w raporcie autoDNA. Baza danych autoDNA to miliardy rekordów na temat między innymi szkód, przeglądów czy przebiegów. Wiedza na temat historii pojazdu sprawdzona z autoDNA przed zakupem auta może pomóc w oszczędzeniu wydatków związanych z naprawą np. po nieujawnionych kolizjach, czy cofniętym liczniku. Warto przed wycieczką na oględziny samochodu, wiedzieć, czy jest sens to robić.

 

 

Czy opłaca się kupić samochód z Austrii?

Co roku z Austrii sprowadza się ponad 20 tysięcy samochodów. Popularnością cieszą się takie modele, jak Toyota, Volkswagen czy Opel. Handel autami z tego kraju jest bardzo powszechny ze względu na fakt, że łatwo je sprowadzić, a jednocześnie można liczyć na doskonały stan w atrakcyjnej cenie. Z tego powodu niejeden kierowca decyduje się na pojechanie do Austrii w celu sprowadzenia auta. Popularnością cieszą się również usługi pośredników.

 

Dokładne sprawdzenia auta to podstawa

Przed podjęciem decyzji o zakupie danego samochodu trzeba jednak dokładnie sprawdzić jego stan oraz historię. Z tego powodu warto poświęcić odrobinę czasu i zrobić to rzetelnie. Warto też poświęć kilkaset euro na sprawdzenie auta w serwisie lub nawet w ASO. W przypadku droższych aut, nie ma co żałować na to pieniędzy. Jeżeli przy okazji oględzin auta wyjdą na jaw usterki, o których sprzedający nas nie poinformował. Można spróbować nieco obniżyć cenę zakupu pojazdu lub zaproponować sprzedawcy usunięcie wykrytych awarii. Co ciekawe, w wielu przypadkach się to udaje. Szczególnie jeśli o wadach, które zastaliśmy w trakcie sprawdzania auta, nie było mowy w ogłoszeniu.

 

sprowadzenie auta z austrii

sprowadzenie auta z austrii

 

Przeczytaj także, jak sprowadzić:

 1. auto z Niemiec
 2. auto z Holandii
 3. auto z Belgii
 4. auto z Włoch
 5. auto z Francji
 6. auto z UK
 7. auto z Danii
 8. samochód ze Szwecji
 9. auto z Ukrainy
Summary
Czy warto kupować używane auta z Austrii? Jak sprowadzić i zarejestrować takie auto?
Article Name
Czy warto kupować używane auta z Austrii? Jak sprowadzić i zarejestrować takie auto?
Description
Samochody używane cieszą popularnością wśród osób, które szukają pojazdu w dobrym stanie za nieco mniejsze pieniądze. Jak sprowadza się auta z Austrii do kraju?
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo