autoDNA radzi
Jak kupić auto z USA?

Jak kupić auto z USA? Przekonaj się

15 września 2022

Jeśli chodzi o import aut z zagranicy, Stany Zjednoczone to z pewnością ciekawy kierunek, choć sprowadzenie auta z USA do najłatwiejszych nie należy. Zakup auta odbywa się tam najczęściej na zupełnie innych zasadach niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni w Europie. Ale może warto?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze auta?

Kiedy kupujemy pojazdy w Polsce czy nawet w Niemczech, Belgii czy Francji, osobiste obejrzenie wybranego egzemplarza nie stanowi większego problemu. Otwarte granice sprawiają, że jedyne, czego potrzeba, to zapas wolnego czasu. Dużo trudniej jest obejrzeć przed zakupem auto z USA. Wymaga to kosztownej i obarczonej pewnymi formalnościami wycieczki za Ocean, najczęściej więc ogranicza się do obejrzenia zdjęć w internecie i skorzystania z pomocy pośrednika. Niestety sprowadzanie samochodów ze Stanów Zjednoczonych nie jest pozbawione ryzyka.

 

Samochody importowane, których nie można będzie zarejestrować

Szczególną uwagę należy zwrócić na to, czy w dokumentach auta – Certificate of Title – nie znajduje się adnotacja wskazująca na to, że jest ono przeznaczone do kasacji lub nie nadaje się do naprawy. Może to być np. określenie Non-repairable, Certificate of destruction albo Parts only. To niezwykle istotne, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że w większości przypadków z USA sprowadza się uszkodzone samochody – bo w ich przypadku jest to opłacalne.

 

Informacja

Samochód, który w Certificate of Title ma wpisane SALVAGE, można sprowadzić do Polski pomimo że jest uszkodzony.

 

Jeśli wyślemy do Polski uszkodzony samochód obarczony którymś z „tytułów zakazanych”, może to oznaczać poważne kłopoty – włącznie z koniecznością zezłomowania pojazdu oraz zapłacenia niemałej kary na rzecz Inspektoratu Ochrony Środowiska. Warto mieć świadomość tej pułapki i zawczasu bardzo dokładnie zweryfikować dokumenty.

 

Nieuczciwi handlarze, których nie brakuje również na terenie USA

Nieuczciwi handlarze są nie tylko domeną polskich komisów. Także w USA jest ich wielu, a z ich punktu widzenia perspektywa wciśnięcia wraku europejskiemu nabywcy jest wyjątkowo kusząca. Klient z Europy raczej nie wróci z awanturą, bo musiałby w tym celu jedynie… przemierzyć Ocean.

Jest to jedna z przyczyn, dla których import pojazdu z USA warto powierzyć zaufanemu pośrednikowi – zmniejsza to ryzyko popełnienia błędu we własnym zakresie. Sprzedaż samochodu niekwalifikującego się do zarejestrowania, nienaprawialnego czy zniszczonego wskutek klęski żywiołowej to tylko początek długiej listy manipulacji, jakich dopuszczają się nieuczciwi sprzedawcy.

 

Ten sam model, inne rozwiązania na rynku europejskim i amerykańskim

Poszczególne modele samochodów w USA mogą różnić się od swoich europejskich odpowiedników niektórymi rozwiązaniami technicznymi, nawet jeśli zostały oznaczone tym samym symbolem. W związku z tym niewykluczone, że zakup części zamiennych do sprowadzonego samochodu w Polsce okaże się mocno skomplikowany, a przynajmniej czasochłonny.

Współczesne samochody powstają globalnie, części zamienne też są łatwiej dostępne niż jeszcze kilka lat temu, w związku z tym w większości przypadków większych problemów raczej obawiać się nie trzeba. Niemniej jednak warto mieć świadomość tego, że może przydarzyć się niespodzianka.

Na osoby, które chcą sprowadzić auto z USA do Polski czyhają pewne pułapki. Nagrodą może być jednak ciekawy model kupiony w bardzo okazyjnej cenie, dlatego nie należy od razu skreślać takiej możliwości.

 

Pamiętaj

Z pewnością jednak warto zadbać o jak najbardziej dokładne sprawdzenie auta przed zakupem. Raport z autoDNA to okazja, by zapoznać się z historią pojazdu z USA i poznać zakres uszkodzeń. Zweryfikowanie numeru VIN może pomóc Ci w podjęciu decyzji. Dzięki sprawdzeniu VIN możesz dowiedzieć się m.in. czy licznik był cofnięty, historię pojazdu czy wcześniejsze przeznaczenie pojazdu, np. jako TAXI.

 

 

Trzy drogi do USA, czyli jak sprowadzić auto z USA do kraju?

Istnieje kilka sposobów na to, by wejść w posiadanie samochodu sprowadzonego ze Stanów Zjednoczonych. Można udać się do Ameryki osobiście, skorzystać z oferty jednej z licznych firm zajmujących się importem albo kupić auto z USA już znajdujące się na miejscu w Polsce.

 

Samodzielny wyjazd i sprowadzenie auta z USA

Pierwszym sposobem na zakup amerykańskiego auta jest samodzielny wyjazd do USA. Podróż jest jednak kosztowna, choć – to miła zmiana – nie potrzeba już wizy. Wydaje się więc, że jest to przede wszystkim opcja dla osób doskonale znających się na mechanice samochodowej, które na miejscu będą w stanie sprawdzić stan techniczny pojazdu. To dobry pomysł także wtedy, kiedy import pojazdów połączony zostanie z innymi celami – np. turystycznymi czy biznesowymi.

 

Zwróć uwagę

Samochodów szukać możemy przede wszystkim za pośrednictwem portali aukcyjnych np. iaai.com czy copart.com, na których znajdziemy auta wystawiane przez dealerów oraz – przede wszystkim – firmy ubezpieczeniowe.

 

W zależności od wybranego serwisu mogą zostać pobrane opłaty. Możemy więc wynająć firmę, która weźmie udział w licytacji za nas lub udostępni nam stosowne kody. Dobrym pomysłem będzie również poproszenie o pomoc w poszukiwaniu auta godnych zaufania znajomych, którzy na stałe mieszkają w USA. Być może za ich pośrednictwem uda się znaleźć prawdziwą „perełkę”.

 

Współpraca z pośrednikiem – firmą zajmującą się sprowadzaniem samochodów

Jeśli nie mamy ochoty na osobistą wycieczkę do Stanów Zjednoczonych, możemy skorzystać z usług pośrednika, który wylicytuje na aukcji i sprowadzi auto w naszym imieniu. Jest wielu pośredników, dla których import aut z USA to chleb powszechni. Zajmują się oni każdym etapem transakcji – w tym również transportem aut, pilnując aby wylicytowany pojazd trafił pod wskazany adres w Polsce czy w Europie.

Ile trzeba zapłacić za sprowadzenie samochodu z Ameryki? Wiele zależy od firmy oraz tego, czy oferuje kompleksową pomoc czy też wsparcie na którymś z etapów importu. Znaczenie może mieć też rodzaj pojazdu, jego wartość oraz inne czynniki. Lepiej przygotować się na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych (zwykle nie mniej niż 2,5 tys.) – i mowa tu o samej prowizji.

 

Zakup w Polsce – od handlarza lub użytkownika, który już przeszedł procedurę

Trzecią możliwością jest zakup już sprowadzonego z USA auta w polskim komisie. Jest to jednak opcja najmniej atrakcyjna finansowo – na różnicy w cenie samochodu amerykańskiego i europejskiego w dużej mierze skorzystają importer oraz komis, przez co ta droga może po prostu się nie opłacać. Oczywiście nie w każdym przypadku decydują wyłącznie względy finansowe.

Jeśli nie mają one największego znaczenia, może to być całkiem dobry wybór wówczas, gdy jest się nastawionym na zakup konkretnego modelu, a nie chce się czekać na import ze Stanów czy trudzić formalnościami.

 

Transport samochodu z USA do kraju

Udało się wygrać pojazd na aukcji – a odpowiedni egzemplarz tylko czeka, by się nim nacieszyć? Nic nie stoi na przeszkodzie… poza jednym drobnym problemem. Mowa oczywiście o 8-10 tys. km, jakie dzielą nabywcę i jego nowy nabytek. Trzeba więc zorganizować transport. W jaki sposób i ile to kosztuje? Podzielmy to na etapy:

 • Transport z miejsca, gdzie udało się wygrać licytację, do portu wysyłki – samochody z aukcji czy też kupione w inny sposób trzeba dostarczyć do portu w USA;
 • Z portu wysyłki do portu docelowego – na życzenie klienta samochód może zostać wysłany bezpośrednio do Polski, ale większość osób decyduje się na wysyłkę do Niemiec lub Holandii;
 • Z portu docelowego do Polski – to transport drogowy, na lawecie (zazwyczaj samochód z USA sprowadzany jest uszkodzony), z Bremerhaven lub Rotterdamu pod wskazany adres w kraju docelowym, gdzie pojazdy dostarczane są do klientów.

Na pierwszym etapie trzeba liczyć się z kosztem rzędu 250-600 dolarów, uzależnionym przede wszystkim od odległości do pokonania. Transport kontenera drogą morską to wydatek na poziomie 750-1000 dolarów, z kolei ostatni etap drogi może kosztować od 1500 do 2000 zł.

 

Opłaty w USA

Koszty ponoszone na terenie USA to przede wszystkim cena, jaką należy zapłacić za wybrany samochód, a także wszelkie prowizje naliczane przez pośredników. Jeśli firma oferuje kompleksową usługę – z dostarczeniem auta do Polski, a przynajmniej do Europy – trudno tu rozdzielać koszty na opłaty ponoszone w Stanach Zjednoczonych i poza nimi.

Tak czy inaczej z pewnością uwzględnić trzeba koszt transportu samochodu do portu wysyłki. Wszystko zależy od odległości do pokonania, a także rodzaju pojazdu – inne będą ceny za dostarczenie samochodów osobowych, a inne za transport motocykli, quadów czy chociażby łodzi. Opłata na tym etapie powinna zamknąć się w 600 dolarach (choć oczywiście zdarzają się wyjątki).

Następny wydatek to opłata za przewiezienie auta statkiem. W zależności od tego, czy chcemy wysłać samochód do Niemiec (np. Bremerhaven) czy do Polski (Gdynia), zapłacimy od ok. 800 do 1000 dolarów. Paradoksalnie, bardziej opłacalny jest odbiór auta w Niemczech ze względu na niższy podatek VAT.

 

Opłaty w Europie

W zależności od tego, czy samochód przetransportowany zostanie do Polski czy np. do Niemiec, jest różnica w opłatach, jakie należy ponieść.

Import aut z USA przez Niemcy

Gdy statek dotrze do portu przeznaczenia, należy go najpierw rozładować. Zlecenie rozładunku oraz formalności celnych profesjonalnej agencji to koszt ok. 400-450 euro. Następnie należy opłacić cło (10%) i VAT (19%). Cło płacimy od wartości auta powiększonej o koszty transportu morskiego, a VAT od wartości auta powiększonej o koszty transportu morskiego i cło. Pozostaje jeszcze kwestia transportu do Polski – jego koszt powinien zmieścić się w 1500 zł.

W kraju musimy jeszcze udać się do Urzędu Skarbowego, gdzie płacimy akcyzę 3,1% od aut o pojemności silnika do 2 litrów, 18,6% powyżej 2 litrów (znów podstawą jest cena zakupu + koszty transportu + cło) i składamy deklarację nabycia wewnątrzwspólnotowego. Od 2015 r. nie ma już natomiast konieczności ubiegania się o dokument VAT-25 i ponoszenia związanych z nim kosztów.

 

Sprowadzenie auta z USA bezpośrednio do Polski

Przy wysyłce auta statkiem z USA do Gdyni trzeba zapłacić cło w wysokości 10% wartości, 23% podatku VAT oraz akcyzę. Właśnie ze względu na wyższy niż w Niemczech VAT, bardziej opłacalny jest transport samochodów z USA do Niemiec.

Przed rejestracją auta musimy jeszcze przetłumaczyć obcojęzyczne dokumenty u tłumacza przysięgłego (150 zł). Nie obowiązuje już natomiast opłata recyklingowa, co pozwala zaoszczędzić aż 500 zł (w porównaniu do importu przed 2016 rokiem).

 

Badanie techniczne pojazdu

Przed zarejestrowaniem pojazd musi przejść badanie techniczne. Aby je uzyskać, musimy jednak nasze auto dostosować do europejskich przepisów.

 • Po pierwsze należy więc przerobić światła. W USA światła mijania świecą w poziomie, w Polsce prawy reflektor powinien dodatkowo oświetlać pobocze.
 • Problem pojawia się także przy kierunkowskazach. W Stanach Zjednoczonych przednie kierunkowskazy są białe, a tylne czerwone. W Polsce muszą świecić na żółto.
 • Należy także rozdzielić przednie kierunkowskazy od świateł postojowych oraz założyć światła przeciwmgielne tylne, których w USA się nie montuje.

Po dokonaniu przeróbek udajemy się na badanie techniczne (99-159 zł) i rejestrujemy auto (256 zł). Dopiero teraz możemy legalnie poruszać się nim po polskich drogach.

 

Rejestracja zakupionego auta w Polsce

Import samochodów osobowych oraz innych pojazdów ze Stanów Zjednoczonych jednym jawi się jako wielkie wyzwanie logistyczne. Dla innych to natomiast codzienność, bo kiedy już przebrnąć przez całą procedurę, okazuje się, że wcale nie była aż tak skomplikowana. Czy była zaś opłacalna, to już zależy od konkretnego przypadku. Jak wygląda rejestracja w Polsce samochodu z USA?

Samochody ze Stanów rejestruje się tak samo jak samochody z innych krajów – o czym więcej przeczytasz w pozostałych artykułach na naszym blogu. Trzeba w tym celu udać się do odpowiedniego urzędu, mając ze sobą dokument tożsamości, fakturę bądź umowę na podstawie której samochód został nabyty, a także potwierdzenie zapłaty akcyzy oraz dowód na to, że uiszczona została opłata celna. Konieczny będzie też dowód rejestracyjny (Certificate of Title) oraz świadectwo wykonanego w Polsce przeglądu technicznego.

 

Wiedziałeś, że...

warto wziąć pod uwagę nieco inny rozmiar tablic rejestracyjnych w przypadku niektórych samochodów z Ameryki – można w takiej sytuacji poprosić o wydanie specjalnej, mniejszej tablicy.

 

 

Czym różni się samochód zza Oceanu od tego w Europie?

 

Informacja

Import aut z USA cieszy się niesłabnącą popularnością, a to ze względu na zupełnie inną charakterystykę rynku amerykańskiego w stosunku do rynku krajowego.

 

W Polsce – czy generalnie w Europie – dominują niewielkie samochody napędzane przez silniki o niewielkiej pojemności. Coraz dalej idące normy ekologiczne wynikające z przepisów europejskich prowadzą do kolejnych ograniczeń, co nie wszystkim odpowiada. W Stanach Zjednoczonych sytuacja wygląda inaczej.

Dominują sedany, vany i pickupy z dużymi, dość paliwożernymi silnikami – za to często z bardzo dobrym wyposażeniem oraz oferujące wspaniały komfort jazdy. Warto też wspomnieć, że pewne auta dostępne są wyłącznie na rynku USA i nie można ich w normalny sposób kupić w Europie (obecnie to przypadek np. Chevroleta czy GMC).

Samochodów powypadkowych nie brakuje też w krajach europejskich, jeśli jednak chodzi o import z USA, tam właśnie dominują – przy czym bardzo często można trafić na egzemplarz, który nie wymaga gruntownej odbudowy, a jedynie niewielkiej, kosmetycznej naprawy.

 

Czy warto kupić auto z USA?

Czy warto sprowadzać auta z USA? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo wszystko zależy od konkretnego przypadku. Można kupić lekko uszkodzony pojazd i zdecydować się na jego naprawę. Można też sprowadzić auto bezwypadkowe – decyzję o zakupie każdorazowo warunkuje wiele czynników.

Z pewnością nie warto sprowadzać z USA pojazdów „zwyczajnych” – stosunkowo tanich i łatwo dostępnych w Unii Europejskiej. Koszty naprawy, formalności, transportu sprawią wówczas, że cała procedura przestanie się opłacać. Inaczej w przypadku aut z wyższej półki – np. takich marek jak Audi, BMW czy Mercedes, zwłaszcza w wersjach niedostępnych na naszym rynku. Jeśli klientom zależy na luksusowych autach, sprowadzanie ich z USA nie jest wcale złym rozwiązaniem.

Nawet uwzględniając koszt naprawy, niezbędną odprawę celną, długi czas oczekiwania i inne niedogodności, może się to opłacać – a sprowadzone pojazdy będą jeszcze długo cieszyły swoich nowych właścicieli.

Niezależnie jednak od tego, skąd planuje się sprowadzenie auta, zawsze należy pieczołowicie sprawdzić jego historię pojazdu. Warto sięgnąć w tym celu po raport autoDNA. Dokładamy wszelkich starań, by zawierał jak najwięcej informacji, dzięki którym można będzie podjąć najlepszą decyzję!

 

Sprawdź, jak sprowadzić z innych krajów:

 1. auto z Niemiec
 2. auto z Francji
 3. auto z Holandii
 4. auto z Belgii
 5. auto z UK
Summary
Jak kupić auto z USA?
Article Name
Jak kupić auto z USA?
Description
Auto z USA kusi niższą ceną niż jego europejski odpowiednik, często także bogatszym wyposażeniem i bardziej komfortowym zawieszeniem.
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo