autoDNA radzi
Jak sprzedać samochód

Jak sprzedać samochód w sposób skuteczny i bezpieczny?

8 lipca 2021

Jeśli planujesz sprzedaż używanego samochodu, możesz to zrobić na kilka sposobów. Najprościej jest oddać go do komisu, wtedy jednak uzyskana cena może nie być satysfakcjonująca. Najbardziej opłacalna opcja to transakcja z osobą prywatną. Jak sprzedać samochód szybko i korzystnie?

 

Przygotowanie auta do sprzedaży

Choć Ty jesteś przekonany, że Twój samochód jest w zupełności warty swojej ceny, niekoniecznie taką pewność będzie miał kupujący. Tym bardziej że nieuczciwe praktyki związane ze sprzedażą pojazdów niestety wciąż są w Polsce na porządku dziennym. Twoim zadaniem jest zatem dokładne opisanie danych pojazdu i zamieszczenie oferty w odpowiednim miejscu. Niezbędne są także zdjęcia. Przede wszystkim jednak ważne jest przygotowanie auta do prezentacji potencjalnemu nabywcy. Jak to zrobić?

Sprzedaż auta wymaga pewnego wysiłku. Nie wystarczy ogłosić chęci pozbycia się pojazdu i pokazywać go zainteresowanym. Konieczne jest poczynienie odpowiednich przygotowań. Nie da się ukryć, że dla kupujących liczy się przede wszystkim estetyka. Nawet pojazd w najlepszym stanie technicznym nie zrobi wrażenia, jeśli będzie brudny i zaniedbany. Przede wszystkim więc należy poświęcić uwagę tym kwestiom. Od czego zacząć?

 

Wizyta w myjni

To podstawa. Prezentowanie zainteresowanym brudnego samochodu może być odebrane jako brak kultury, a co gorsza stawia Cię w świetle właściciela, który o nie dba auto. Potencjalny kupiec może wyjść z założenia, że skoro nie wykonałeś nawet podstawowych czynności higienicznych, to nie poświęcałeś uwagi także stanowi technicznemu samochodu. Nie da się też ukryć, że czyste auto po prostu lepiej wygląda.

 

Estetyczne wnętrze

To również bardzo istotna kwestia. Wyczyść tapicerkę i zadbaj o to, by wnętrze auta ładnie pachniało. Zobacz czy w schowkach nie pozostały żadne śmieci. Jeśli niektóre z elementów (np. nakładki na pedały czy dywaniki) są mocno zużyte, wymień je na nowe. Wydasz kilkadziesiąt złotych, a znacznie zwiększysz szansę na korzystną transakcję. Czasami warto także zadbać o czystość pod maską, jednak trzeba robić to umiejętnie, by nie spowodować szkód.

 

Przygotuj potrzebne dokumenty

Jeśli planujesz sprzedaż auta, bądź do niej przygotowany. Może się zdarzyć, że nabywca będzie chciał kupić używany samochód „od ręki”. Warto wtedy mieć wszystkie dane pod ręką, a nie szukać ich w ostatniej chwili. Zainteresowana osoba może też poprosić Cię o przedstawienie karty pojazdu czy dowodu rejestracyjnego.

 

Bądź przygotowany na pytania

Naturalną rzeczą jest to, że potencjalny klient w czasie oględzin auta będzie zadawał sporo pytań. Bądź na nie przygotowany i staraj się odpowiadać merytorycznie. Jeśli okaże się, że nie znasz parametrów silnika lub nie możesz sobie przypomnieć, jak długo użytkujesz auto, możesz sprawić wrażenie ignoranta lub nieuczciwego handlarza. Umiejętność właściwej komunikacji z klientem jest bardzo ważna, dlatego sprzedający powinien zachować profesjonalizm, ale także sympatyczne podejście.

 

Weź pod uwagę negocjację ceny

Bądź przygotowany na to, że nawet jeśli podałeś atrakcyjną w swoim odczuciu cenę, kupujący z pewnością będą chcieli z Tobą negocjować. Jak sprzedać samochód, by nie stracić? Przeważnie sprzedający podwyższają nieznacznie cenę w ogłoszeniu, aby zapewnić sobie możliwość jej obniżenia w przypadku chęci negocjacji ze strony klienta.

 

Ogłoszenie sprzedaży samochodu – jak napisać?

Aby sprzedać auto szybko i korzystnie, podstawą jest napisanie skutecznej oferty. Weź pod uwagę, że rynek pojazdów używanych jest bardzo pojemny. Osoba zainteresowana zakupem samochodu konkretnej marki lub w danym przedziale cenowym z pewnością przegląda sporo ogłoszeń prezentujących samochody w różnym stanie. Twoje musi być zatem na tyle dobre i interesujące, aby podjęła dalsze kroki.

Obecnie, aby sprzedać samochód, można ogłaszać się online, co stanowi bardzo wygodną opcję. Nie musisz (jeśli nie chcesz) wystawiać swojego pojazdu na giełdzie, ponieważ wszystkie istotne informacje może zawierać ogłoszenie w Internecie. Jak powinno ono wyglądać?

Treść ogłoszenia sprzedaży auta powinna zawierać wszystkie istotne z punktu widzenia kupującego informacje. Na wstępie napisz, jaki dokładnie model sprzedajesz, opisz wyposażenie i rodzaj silnika. Bardzo ważny jest także przebieg i ogólny stan techniczny.

Warto wymienić, jakie naprawy były wykonane w pojeździe. Możesz uwzględnić również informacje o terminie wygaśnięcia polisy OC oraz datę pierwszej rejestracji. Podaj także oczywiście cenę, jaka Cię interesuje. Możesz zaznaczyć, że podlega ona negocjacji.

Im więcej danych zamieścisz, tym większa szansa, że szybko sprzedasz swój pojazd. Ogłoszenia składające się wyłącznie ze zdjęć auta i lakonicznych treści nie budzą zaufania klienta, dlatego warto przyłożyć się do rzetelnego sformułowania anonsu.

Nie wystarczy też napisać, że samochód jest w doskonałym stanie technicznym, ponieważ na kupujących takie zapewnienia nie robią wrażenia. Szczególnie, że mowa o rynku pojazdów używanych, które lata świetności często mają za sobą. Aby sprzedać samochód poprzez ogłoszenie na stronie internetowej, niezbędne jest opisanie jego parametrów w sposób możliwie szczegółowy.

 

Sprzedaż samochodu – formalności

Aby sprzedać samochód w sposób legalny, trzeba dopełnić kilku formalności. Przede wszystkim musisz wiedzieć, co powinieneś przekazać kupującemu. Należy sporządzić umowę sprzedaży, której wzór znajdziesz poniżej. Stanowi ona potwierdzenie zawarcia transakcji, na jej podstawie także odprowadza się podatek od czynności cywilno-prawnych (zwykle obowiązek jego zapłaty leży po stronie kupującego).

Warto wiedzieć, że PCC jest naliczany w wysokości 2% od ceny nabycia auta, Niektórzy zatem starają się zmniejszać kwotę na umowie, by zaoszczędzić. Taki proceder może jednak łatwo wyjść na jaw i zainteresować odpowiednie służby, więcej lepiej go unikać. Jeśli urząd dopatrzy się zaniżania wartości pojazdu, obie strony mogą narazić się na kłopoty.

W momencie przekazania używanego auta należy wręczyć kupującemu dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, czyli dwa najważniejsze dokumenty identyfikujące samochód oraz wszystkie komplety kluczyków.

 

Przykładowa umowa kupna sprzedaży samochodu

Umowa sprzedaży jest bardzo istotnym dokumentem, ponieważ na jej podstawie kupujący zobowiązuje się do uiszczenia określonej kwoty, natomiast sprzedawca do przekazania własności na rzecz kupującego. Warto zadbać o to, by sporządzić (lub podpisać) dokument przygotowany w sposób prawidłowy, a przede wszystkim legalny w świetle prawa. Co powinna zawierać taka umowa?

  • Muszą się w niej znaleźć dokładne dane obu stron uczestniczących w transakcji, takie jak imiona, nazwiska, adresy, numery PESEL itp.
  • Kolejnym elementem jest opisanie przedmiotu kupna, którym w tym wypadku jest używane auto. Zapis powinien jednoznacznie określać, co zostało sprzedane, dlatego w przypadku samochodów najczęściej podaje się numer VIN.
  • Ostatnią istotną daną jest cena. Jeśli nie zostanie podana, sprzedaż w świetle prawa staje się darowizną, a to wiąże się z konkretnymi wymogami formalnymi.

 

Wzór_umowy_kupna_sprzedaży_pusty (źródło: www.gov.pl/)

 

Summary
Jak sprzedać samochód w sposób skuteczny i bezpieczny?
Article Name
Jak sprzedać samochód w sposób skuteczny i bezpieczny?
Description
Jak sprzedać samochód szybko i korzystnie? Jeśli planujesz sprzedaż używanego samochodu, możesz to zrobić na kilka sposobów.
Author
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo