autoDNA sprawdza
Przyszłość diesla

Przyszłość Diesla. Jaki los czeka silniki wysokoprężne?

6 lipca 2021

Samochody osobowe z silnikami Diesla w ostatnich latach gwałtownie tracą na popularności na rynku nowych aut. Klienci wolą od nich pojazdy elektryczne lub hybrydowe. Jaka jest przyszłość Diesla?

 

Diesel: w 40 lat od rozkwitu do upadku

 

Ciekawostka

Silniki wysokoprężne jeszcze do lat 80. w Europie służyły głównie jako napęd w pojazdach użytkowych.

 

Wraz z pojawieniem się silników Diesla w ofercie niemieckich producentów, m.in. Volkswagen czy Audi, powoli zaczynały zyskiwać na popularności. W 1990 r. stanowiły 13,8% wszystkich zarejestrowanych po raz pierwszy pojazdów w krajach Europy Zachodniej. W kolejnych latach na skutek decyzji politycznej skupiono się na emisji CO2 jako przysłowiowym chłopcu do bicia w kwestii ekologii. Silniki wysokoprężne są sprawniejsze od benzynowych, dzięki czemu na papierze mniej trują, przynajmniej jeśli chodzi o dwutlenek węgla. To wszystko spowodowało szybki wzrost popularności diesli i w 2006 r. po raz pierwszy ich udział w krajach „starej” Unii Europejskiej wyniósł ponad 50%. Apogeum nastąpiło w 2011 r., kiedy to samochody osobowe z jednostkami wysokoprężnymi stanowiły aż 55,7% wszystkich nowych aut zarejestrowanych w 15 najbogatszych krajach Unii.  W kolejnych latach ten trend uległ odwróceniu, zaś w 2020 r. odsetek diesli w rejestracjach nowych aut wyniósł już tylko 28%, zaś w I kwartale 2021 r. spadł do 23,2%. 

 

Spadek popularności silników Diesla

Diesle w segmencie aut osobowych to ewenement, który poza Europą jest obecny tylko w Indiach. Na pozostałych największych rynkach samochodów osobowych – w USA, Chinach oraz Japonii – praktycznie wszystkie auta są wyposażone w silniki benzynowe, hybrydowe lub elektryczne. W ostatnich latach w Europie zachodniej spadła jednak popularność Diesli. O ile jeszcze w 2016 r. ich udział w rynku nowych aut wynosił 49,5%, o tyle już po I kwartale 2021 r. spadł do zaledwie 23,2%. 

Złożyło się na to kilka czynników:

  • zapowiedzi zakazu wjazdu aut z silnikami Diesla do największych miast w Europie, a zwłaszcza w Niemczech
  • coraz większa świadomość klientów i liczne badania naukowe, które pokazują negatywny wpływ spalin z diesla na zdrowie (np. wzrost zachorowań na astmę)
  • rosnąca popularność samochodów z napędem hybrydowym, w których najczęściej jednostką spalinową jest benzynowa oraz innych napędów alternatywnych, w tym elektrycznych

 

Ekonomiczny Diesel

Podstawowym czynnikiem jest jednak nadal ekonomia. Spełnienie coraz bardziej surowych norm emisji spalin staje się coraz bardziej kosztowne dla koncernów motoryzacyjnych. W bardzo wrażliwym na cenę segmencie miejskim i kompaktowym, gdzie roczne przebiegi są zwykle relatywnie niskie, klienci nie są w stanie zaakceptować wyższego kosztu zakupu auta. Nie ma bowiem szans, aby zwrócił się on w postaci niższych rachunków za paliwo przy rocznych przebiegach do 10 tys. km. I koło się zamyka.

Nie brakuje głosów, że dni Diesla w autach osobowych są już policzone, jednak to raczej dość odległa perspektywa. Poza autami miejskimi i kompaktowymi, gdzie wszystko wskazuje na to, że diesle zostaną wkrótce wyparte przez napędy hybrydowe (spalinowo-elektryczne, przy czym ten pierwszy napęd będzie benzynowy), to w pozostałych segmentach się na to nie zanosi. W klasie średniej, a nawet SUV-ach, gdzie wysokie przebiegi nie są niczym nadzwyczajnym, długo jeszcze nie będzie alternatywy dla jednostki wysokoprężnej, jeśli chodzi o dynamikę i koszty użytkowania.

 

Downsizing

W nowoczesnych silnikach benzynowych coraz częściej stosuje się filtry sadzy.

 

Zwróć uwagę

Powszechne stosowanie wtrysku bezpośredniego, coraz mniejszych pojemności (tzw. downsizing, czyli zmniejszanie pojemności silnika w celu spełnienia wyśrubowanych norm emisji spalin) i turbodoładowania oraz coraz ostrzejsze normy emisji – to wszystko powoduje, że w najnowszych jednostkach konieczne jest montowanie filtrów sadzy (GPF – odpowiednik DF-a z silnika wysokoprężnego).

 

 Na razie nie stanowi to większego problemu, jednak już za kilka lat wśród bezproblemowych modeli na rynku wtórnym mogą być głównie hybrydy oraz auta z nie wyeksploatowanymi silnikami benzynowymi, najlepiej bez turbo, wtrysku bezpośredniego oraz właśnie GPF-a. 

 

Warto wiedzieć

Zainteresował Cię ten artykuł? Sprawdź także produkty oferowane przez autoDNA – wiodącego dostawcę raportów historii pojazdu w Europie i USA. Sprawdzenie VIN może pomóc Ci ustrzec się przed dodatkowymi kosztami związanymi z zakupem auta z nieznaną przeszłością. Serwis dostępny jest 24/7 przez cały rok – wystarczy dostęp do Internetu i numer VIN pojazdu, który chcesz sprawdzić.

Summary
Przyszłość Diesla. Jaki los czeka silniki wysokoprężne?
Article Name
Przyszłość Diesla. Jaki los czeka silniki wysokoprężne?
Description
Jaka jest przyszłość Diesla? Samochody osobowe z silnikami Diesla w ostatnich latach gwałtownie tracą na popularności na rynku nowych aut.
Author
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo