autoDNA sprawdza
Samochód hybrydowy ranking

Najlepsze samochody hybrydowe – ranking

6 lipca 2021

Proces umasowienia auta hybrydowego na polskim rynku staje się już rzeczywistością. Jest to najbardziej rozpowszechniona technologia, która wkracza w świat mobilności elektrycznej i stawia na nią coraz więcej kierowców. Zobacz, jakie są najlepsze samochody hybrydowe w Polsce.

 

Samochody hybrydowe w Polsce

Jeśli chodzi o wejście w świat elektromobilności, możliwe jest zaangażowanie na różnych poziomach. Samochody hybrydowe są najbardziej rozpowszechnionym rozwiązaniem na polskim rynku, jeśli chodzi o alternatywne pojazdy. Istnieje kilka czynników, które determinują to rosnące zainteresowanie hybrydami. Dlaczego?

Otóż wszystkie pojazdy mają środki do magazynowania energii – zbiornik paliwa oraz motor, który jest w stanie przekształcić tę energię w ruch, aby napędzać samochód. Na przykład w pojeździe z silnikiem benzynowym energia jest magazynowana w postaci paliwa, które po spaleniu uwalnia energię. Ta energia jest przekształcana w ruch w silniku spalinowym. Lub na przykład w przypadku samochodu z napędem elektrycznym energia jest magazynowana w akumulatorze i zamieniana na ruch mechaniczny przez silnik elektryczny.

 

Informacja

Natomiast samochód hybrydowy to taki, który ma dwa lub więcej magazynów energii i dwa lub więcej  systemów zaprojektowanych do przekształcania tej energii w ruch.

 

Jednym z głównych czynników jest to, że zalety samochodów z napędem hybrydowym są nieporównywalnie większe niż pojazdów z silnikiem benzynowym. Przede wszystkim oferują znaczne oszczędności w eksploatacji, zużyciu benzyny i emisji w różnych sytuacjach. Z drugiej strony, co równie ważne, należy pamiętać, że auta hybrydowe są klasyfikowane jako pojazdy ekologiczne ze wszystkimi zaletami mobilności, jakie ze sobą niosą, głównie jeśli chodzi o spalanie. Przy zakupie samochodu dla wielu kierowców posiadanie takiej „zielonej etykiety” stało się bardzo ważnym czynnikiem.

 

Rodzaje napędów technologii hybrydowej

Ze względu na rodzaje napędów technologii hybrydowej wyróżnia się:

  • pełne / klasyczne hybrydy (HEV) – to podstawowy i najpopularniejszy obecnie rodzaj. Auto tego typu porusza się dzięki silnikowi spalinowemu lub elektrycznemu. Może także wykorzystywać połączenie siły jednego i drugiego. Co więcej, napęd elektryczny nie tylko wspomaga pracę jednostki spalinowej w trakcie przyspieszania i na niewielkich odcinkach, ale przy niewielkiej prędkości, może także samodzielnie napędzać pojazd. Nad całością czuwa specjalny komputer, które zadaniem jest podejmowanie decyzji o sposobie napędzania samochodu. Dokonuje tego na podstawie pomiaru np. prędkości, obciążenia oraz poziomu naładowania akumulatora, który energię gromadzi jedynie z pracy systemu spalinowego lub podczas zwalniania, lub hamowania.

 

Pamiętaj

Klasyczne hybrydy nie mogą być doładowywane z innego źródła prądu.

 

  • hybryda typu mild (mHEV) – tzw. miękka hybryda, której napęd elektryczny łączy zwykle funkcje rozrusznika i alternatora. Nie jest w stanie samodzielnie napędzać auta. Może natomiast odzyskać energię podczas wytracania prędkości. Dzięki temu później może ona zostać wykorzystana do zasilania pokładowych urządzeń elektrycznych lub do wspomagania pracy napędu spalinowego podczas jazdy. To z kolei wiąże się z niższym zużyciem paliwa i tańszymi kosztami eksploatacji.
  • hybrydy typu plug in (PHEV) – to układ, który zbliża samochód hybrydowy do pojazdów elektrycznych. Wszystko to dzięki dodatkowemu, dużemu akumulatorowi wysokonapięciowemu, który można ładować z gniazdka. Tak naładowane auto hybrydowe plug in jest w stanie przejechać nawet kilkadziesiąt kilometrów, bez konieczności uruchamiania napędu spalinowego. Plug in to doskonałe rozwiązanie dla osób, które dojeżdżają do pracy w dużym mieście ze strefami czystego transportu.

 

Ranking najpopularniejszych modeli samochodów hybrydowych w Polsce

Według danych zebranych przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, do końca maja 2021 roku w Polsce zarejestrowano łącznie 25 407 aut osobowych, w których wykorzystano napęd silnika elektrycznego. Duży wzrost zainteresowania elektromobilnością odnotowano przez pierwsze pięć miesięcy 2021 roku. Wówczas przybyło 6 671 sztuk takich pojazdów.

W całości zarejestrowanych aut odnotowano, że:

  • samochody w pełni elektryczne liczyły 12 432 szt.
  • samochody hybrydowe typu plug in – 12 975 szt.
  • elektryczne samochody dostawcze i ciężarowe – 966 szt.

Rozwija się także flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec maja liczyła łącznie 10 105 egzemplarzy.

 

 

Ranking brytyjskiego miesięcznika „What Car?” w kwestii niezawodnego, nawet po wielu latach eksploatacji, modelu hybrydowego na pierwszym miejscu stawia Lexusa CT (od 2011 r.), który zużywa od 4,1 l benzyny na 100 km i emituje od 94 g CO2/km. Cena tego modelu na rynku wtórnym zaczyna się już od ponad 30 000 zł i kończy w okolicach 115 000 zł za najnowsze egzemplarze. W rankingu znalazła się także niekwestionowana Toyota Prius, która była pierwszym samochodem tego typu sprzedawanym w 2004 roku w Polsce.

A teraz zobacz, jak wygląda ranking najpopularniejszych modeli hybryd właśnie w Polsce.

Toyota – nadal największą popularnością cieszy się Toyota. Model Toyota Corolla 1.8 VVT-i Hybrid daje bardzo dobre osiągi, umożliwia płynną jazdę oraz sporą oszczędność paliwa i niską emisję CO2. Koszt zakupu takiego auta zaczyna się od 93 900 zł.

Toyota Corolla Hybrid

Toyota Corolla Hybrid

Dalej lidera produkcji hybrydy goni Lexus, a dokładnie modele NX, którego najtańsze wersje startują od 171 200 zł. Jest to przestronne auto z napędem hybrydowym, które można wykorzystać zarówno do jazdy po mieście, jak i na wycieczki. Ostateczna cena pojazdu uzależniona jest od wybranej opcji wyposażenia.

Lexus NX

Lexus NX

Trzecią marką na podium rankingu aut hybrydowych w Polsce KIA ze swoim modelem Niro. To typowy crossover, który może korzystać z jednego napędu lub z dwóch równocześnie. Przy trybie elektrycznym może rozpędzić się do prędkości 120 km/h, a przy trybie hybrydowym do 164 km/h. Nowy egzemplarz KIA Niro kosztuje od 97 990 zł.

KIA Niro

KIA Niro

Nie można zapominać również o Hondzie, bo w przypadku tej marki również można skorzystać z technologii hybrydowej, a nawet i plug in. Najlepsze samochody produkcji tej firmy to modele z rodziny SUV-ów, dokładnie CR-V. Hybrydowa Honda o mocy 184 KM gwarantuje niezapomniane wrażenia podczas jazdy, bez względu na panujące warunki na drodze. W przypadku tej wersji auta średnie koszty jego zakupu wynoszą 135 000 zł. Można także wybrać inne, bardziej zaawansowane i lepiej wyposażone modele, ale wówczas należy spodziewać się innej ceny takiego auta.

Honda CR-V

Honda CR-V

Czy warto rozważyć zakup samochodu elektrycznego lub hybrydowego?

Kwestię tego, czy warto kupić hybrydę, samochód elektryczny, czy rozwiązanie typu plug in, zaczyna rozważać się od ceny eksploatacji. Większość redukcji zużycia benzyny osiągana przez hybrydowy układ napędowy opiera się na odzyskiwaniu energii podczas hamowania. Resztę osiąga się poprzez uniemożliwienie pracy silnika cieplnego w sytuacjach, w których zużywa on dużo nośnika energii – czyli w których jego wydajność jest bardzo słaba – jak np. podczas ruszania lub jazdy z bardzo małym przyspieszeniem. Wówczas średnie spalanie jest na pewno mniejsze niż w tradycyjnym modelu auta.

Co prawda, dla wielu osób zakup samochodu zasilanego energią wydaje się niekorzystny, ponieważ jest w 100% uzależniony od zewnętrznego punktu ładowania do zasilania akumulatora. Chociaż ma układy hamowania odzyskowego, ponieważ są to akumulatory wysokonapięciowe, i tak wymaga długich okresów ładowania. Jednak już auto w wersji plug in może podołać tym przeciwnością i jednocześnie łączyć w sobie zalety tradycyjnego auta oraz rozwiązań, jakie dają samochody hybrydowe.

Poza tym z roku na rok przepisy dotyczące obrotu samochodami są coraz bardziej rygorystyczne ze względu na ochronę środowiska naturalnego. Hybrydowa wersja auta ze względu na swoje właściwości niskoemisyjne, nie tylko pozwala zaoszczędzić pieniądze, ale także spełnia wymogi redukcji emisji toksyn do środowiska.

 

Zwróć uwagę

Samochody hybrydowe dzięki silnikom elektrycznym emitują o 80% mniej szkodliwych gazów niż benzyna, co zmniejsza stężenie zanieczyszczeń gromadzących się w gazach cieplarnianych.

 

Cechą charakterystyczną tych wersji jest także to, że mają specjalne materiały, które minimalizują wytwarzany przez nie hałas, co skutkuje tzw. cichą jazdą już od momentu uruchomienia auta. Ponadto przyczyniają się do zmniejszenia zanieczyszczenia hałasem w miastach.

Bez względu na to, jakie do tej pory miałeś zdanie na temat silników elektrycznych i jak postrzegałeś samochody hybrydowe, zobacz i sam się przekonaj, ile korzyści dają nie tylko środowisku, ale także i Tobie.

 

Warto wiedzieć

Zainteresował Cię ten artykuł? Sprawdź także produkty oferowane przez autoDNA – wiodącego dostawcę raportów historii pojazdu w Europie i USA. Sprawdzenie VIN może pomóc Ci ustrzec się przed dodatkowymi kosztami związanymi z zakupem auta z nieznaną przeszłością. Serwis dostępny jest 24/7 przez cały rok – wystarczy dostęp do Internetu i numer VIN pojazdu, który chcesz sprawdzić.

Summary
Najlepsze samochody hybrydowe – ranking
Article Name
Najlepsze samochody hybrydowe – ranking
Description
Zobacz, ranking najlepszych samochodów hybrydowych w Polsce. Proces umasowienia auta hybrydowego na polskim rynku staje się już rzeczywistością.
Author
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo