autoDNA sprawdza
kupno_samochodu

Kupno samochodu on-line w pigułce

5 grudnia 2022

Istnieje wiele sposobów na zakup samochodu – zarówno nowego, jak i używanego. Wśród nich coraz większą popularnością cieszy się kupno samochodu online, kiedy to cała transakcja odbywa się przez internet. Czy to dobry sposób na kupno samochodu używanego? Oto wszystko, co o tej metodzie warto wiedzieć.

 

Czy kupno samochodu przez Internet jest popularne?

Jeszcze niedawno o kupnie samochodu przez internet mało kto myślał. Nawet przy osobistym zakupie auta, jego sprawdzeniu – choćby i w towarzystwie zaufanego mechanika – nigdy nie można było mieć 100% pewności co do tego, czy zakup samochodu nie okaże się błędem. Nikomu więc nie przyszłoby nawet do głowy kupować auto używane przez internet, gdzie o samodzielnej weryfikacji nie ma mowy.

Czasy się jednak zmieniają i coraz więcej osób sprawnie posługuje się internetem. Pojawiły się nowe możliwości dokładnej prezentacji oferty i niekiedy z dobrze przygotowanego ogłoszenia można dowiedzieć się więcej na temat samochodu niż podczas osobistych oględzin.

Swoje do popularności zakupów używanego samochodu przez internet dołożyła pandemia i wynikające z niej ograniczenia w kontaktach. To wtedy wielu sprzedawców zaczęło oferować zakup auta z dostawą pod drzwi. Dzisiaj trudno jeszcze powiedzieć, aby w Polsce o zakupie samochodu online myślano w pierwszej kolejności, na pewno jednak nie jest to już taką rzadkością jak jeszcze kilka lat temu.

 

Zalety i wady zakupu auta przez Internet

Czego się spodziewać, kupując samochód przez internet? Jakie są wady, a jakie zalety takiego rozwiązania? Czy kupno auta w sieci to prawdziwa alternatywa dla zakupu tradycyjną drogą?

 

Zalety takiego zakupu

Na jakie korzyści można liczyć, kupując samochód używany przez internet?

 • Szeroki wybór samochodów popularnych marek i modeli
 • Sprawdzony stan auta
 • Starannie przygotowana oferta
 • Dostępne różne opcje finansowania
 • Możliwość zwrotu (pod pewnymi warunkami)

W przypadku tzw. internetowych salonów na nowego właściciela czekają samochody najbardziej popularnych marek i modeli. Bardzo często są to pojazdy o przeszłości flotowej, co nie musi bynajmniej oznaczać niczego złego. Stereotyp przedstawiciela handlowego, któremu niestraszny nawet najwyższy krawężnik, wydaje się już dezaktualizować, a więc auto od firmy, a nie od osoby prywatnej, może wcale nie być złym rozwiązaniem.

Przy zakupie samochodu przez internet można liczyć na to, że stan techniczny danego egzemplarza zostanie pieczołowicie sprawdzony. Różne firmy korzystają w tym celu z różnych procedur, niemniej praktycznie zawsze jest to sprawdzenie bardziej szczegółowe niż to, jakie potencjalny nabywca auta mógłby przeprowadzić osobiście. Co więcej, sprawdzenie stanu technicznego następuje jeszcze przed opublikowaniem oferty, co przekłada się na oszczędność czasu przez kupującego.

 

Informacja

Auta sprzedawane przez internet wyróżniają bardzo starannie przygotowane oferty, pozwalające dobrze poznać wybrany egzemplarz. Profesjonalni sprzedawcy w salonach online dbają o przedstawienie wszelkich szczegółów – nawet takich, na które potencjalny kupujący sam mógłby nie zwrócić uwagi.

 

Internetowi sprzedawcy samochodów oferują najczęściej różne formy finansowania, w tym bardzo pożądane jak leasing czy kredyt. Zakup samochodu w salonie online daje pod tym względem wiele możliwości. Ponadto przy zakupie na fakturę VAT – a nie przy wykorzystaniu umowy kupna sprzedaży – nie obowiązuje podatek od czynności cywilnoprawnych. Oznacza to brak konieczności poniesienia dodatkowego kosztu w Urzędzie Skarbowym.

U większości sprzedawców kupiony przez internet samochód można zwrócić – najczęściej w ciągu 14 dni. Jest to zabezpieczenie dla osób, które nie mają pewności, czy wybrany model przypadnie im do gustu. Warto jednak mieć świadomość tego, że zwrot jest możliwy pod pewnymi warunkami – np. kupione auto nie może przejechać w „okresie próbnym” więcej niż 150 km, sprzedawca samochodu może też naliczyć dodatkowe opłaty w razie ewentualnego zużycia.

 

Wady zakupu samochodu przez Internet

Kupując używany samochód przez internet, trzeba liczyć się też z pewnymi wadami. To m.in.:

 • Brak możliwości obejrzenia wybranego samochodu osobiście
 • Brak możliwości „przymierzenia się” do danego modelu
 • Konieczność zaufania opinii innych
 • Często wyższa cena – prowizja
 • Opłaty za dostarczenie
 • Ograniczony wybór modeli

Większość wad związanych z zakupem auta przez internet wynika bezpośrednio z faktu, że wybranego egzemplarza nie można obejrzeć samemu przed podjęciem decyzji. Nabywca auta nie ma jak przeprowadzić jazdy próbnej ani nawet jak usiąść w samochodzie – czasem już po chwili wiadomo, że dany samochód nie będzie odpowiadał nabywcy np. przez nie taką jak preferowana pozycję za kierownicą w trakcie jazdy. Zatem brak możliwości obejrzenia auta przy zakupie pojazdu dotyczy zarówno marki i modelu, jak i konkretnego egzemplarza.

 

Informacja

Nie jest to nowy samochód, a zatem na pewno ma już pewne ślady zużycia. Nie można ocenić ich osobiście – jazdą próbną czy udając się na stację diagnostyczną – trzeba zaufać opinii przedstawiciela firmy. Z pewnością dysponuje on dużym doświadczeniem, ale ostatecznie firmie zależy na tym, żeby do zakupu samochodu zachęcić, a nie zniechęcić, co może niekiedy rzutować na końcową ocenę.

 

Osobną kwestię stanowi cena. Na tzw. okazje przy zakupach przez internet nie ma co liczyć. Wynika to przede wszystkim z tego, że firma sprzedająca auta online musi na nich zarobić, stąd doliczona do ceny marża (oczywiście, w komisie czy u handlarza również trzeba zapłacić marżę). W zależności od firmy, mogą obowiązywać np. opłaty za dostarczenie samochodu pod dom czy przygotowanie do rejestracji. One wszystkie podnoszą cenę, jaką nowy właściciel będzie musiał zapłacić.

Jeszcze jedną wadą tego rodzaju zakupów jest swego rodzaju ograniczenie oferty. Choć samochodów dostępnych przez internet jest mnóstwo, to najczęściej są to najbardziej popularne marki i modele. Chcąc nabyć ciekawszy pojazd, trzeba będzie raczej skorzystać z tradycyjnych metod zakupu.

 

Przykładowe firmy oferujące sprzedaż aut on-line

Istnieje co najmniej kilka popularnych firm, które wyspecjalizowały się w sprzedaży aut przez internet – również jako dodatek do ich dotychczasowej działalności.

 

AAA Auto

Grupa AAA Auto zajmuje się sprzedażą samochodów używanych w czterech krajach Europy – w Polsce, w Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Jest to przede wszystkim doskonale znana sieć komisów, od pewnego czasu oferująca także zakupy online w e-sklepie. AAA Auto deklaruje pewne pochodzenie i historię swoich pojazdów, sprawdzony – pod kątem 260 elementów – stan techniczny, 14 dni na zwrot i różne opcje finansowania. Wybór obejmuje od najmniejszych samochodów miejskich – w tym nieco starszych – po niemal nowe samochody z przebiegami poniżej 20 tys. km.

 

OTOMOTO Klik

OTOMOTO Klik to stosunkowo nowa usługa w ofercie marki kojarzącej się wcześniej przede wszystkim z ogłoszeniami o sprzedaży pojazdów. Sprzedawane modele są dokładnie opisane i sfotografowane – można przed zakupem przyjrzeć się wszelkim uszkodzeniom. Sprzedawca oferuje 12-miesięczną gwarancję i 14 dni na zwrot samochodu – bez dodatkowych kosztów. Nie płaci się również za dostawę auta do nabywcy. W OTOMOTO Klik samochód kupić można za gotówkę, jak również z pomocą finansowania. Dostępne jest też – jako usługi dodatkowe – ubezpieczenie samochodu, bezkosztowy serwis oraz opony z wymianą.

 

Carvago

Carvago to największa w Europie platforma, w ramach której możliwe jest kupno samochodu używanego przez internet. W Polsce funkcjonuje od 2021 roku, oferując dosłownie setki tysięcy pojazdów. Jest to więc ciekawy sposób na sprowadzenie wymarzonego pojazdu z zagranicy. Przed zakupem pojazd sprawdzają specjaliści z Carvago i wydają rekomendację, na podstawie której klient sam podejmuje decyzję. Trzeba jednak mieć świadomość, że wartość samochodu, jego cena to tylko początek kosztów do poniesienia. Dostarczenie auta oraz dodatkowe opłaty mogą pochłonąć kilka tysięcy zł, które składają się na ostateczny wydatek.

 

AutoHero

AutoHero to kolejna z marek, które mogą być kojarzone nie tylko w Polsce. Firma obecna jest także w Niemczech, Austrii, Holandii, Belgii, Francji, Szwecji, Hiszpanii oraz we Włoszech, oferując wygodny zakup auta w sieci. Wszystkie samochody są zawczasu sprawdzane przez ekspertów, a kupujący mogą liczyć na roczną gwarancję w cenie. Choć z pewnością interesującą opcją jest kupno auta przez internet, to AutoHero oferuje także sprzedaż stacjonarną – w dawnej hali FSO w Warszawie. Dla miłośników motoryzacji już sama wycieczka do tego miejsca może stanowić nie lada atrakcję.

 

Spotawheel

Następną z firm zajmujących się sprzedażą samochodów używanych przez internet jest Spotawheel, która zachęca ofertą kilkuset drobiazgowo sprawdzanych pojazdów. Marka deklaruje sprawdzenie ponad 200 punktów kontrolnych, przez co do odsprzedaży kwalifikuje się zaledwie co dwudziesty samochód. Co istotne, Spotawheel oferuje także jazdę próbną (w dowolnym miejscu w obrębie województwa, w którym znajduje się dane auto – Spotawheel jest pośrednikiem, nie kupuje samochodów na własność), można też zabrać pojazd do mechanika czy do stacji diagnostycznej na dodatkową weryfikację. Przedstawiciele firmy obiecują także do 5 lat gwarancji na sprzedawane pojazdy oraz atrakcyjne formy finansowania, a przede wszystkim pełną przejrzystość na każdym etapie transakcji.

 

Poleasingowe.pl

Poleasingowe.pl to jeszcze jedna firma, z której ofertą warto się zapoznać, przymierzając się do zakupu samochodu. W tym przypadku można liczyć na samochody poleasingowe i poflotowe – nie tylko osobowe, ale także użytkowe, oraz maszyny różnego zastosowania. W zależności od oferty, można kupić samochód bezpośrednio lub też wziąć udział w licytacji. Tym, co szczególnie wyróżnia Poleasingowe.pl na plus, jest fakt, że przy każdym ogłoszeniu znajduje się opinia sporządzone przez rzeczoznawcę – pozwala ona już na początku zaznajomić się ze stanem technicznym pojazdu i na tej podstawie podjąć decyzję o dalszym zainteresowaniu wybranym samochodem lub o jego odrzuceniu.

 

Formalności związane z zakupem auta przez Internet

Kupowanie samochodu przez internet tylko w niewielkim stopniu różni się od innych internetowych zakupów. Nie ma tu typowej opcji „Kup teraz”. Zamiast tego w większości firm przy ogłoszeniu dotyczącym konkretnego pojazdu znajduje się też formularz, w którym zostawić należy swoje dane i czekać na kontakt od sprzedawcy (opcja typu „zamów rozmowę”). Można wtedy dowiedzieć się więcej o samochodzie, jeśli dostępna jest jazda próbna, to ją umówić, a także ustalić warunki płatności oraz przekazania auta.

Sam moment zakupu jest identyczny jak w pozostałych przypadkach – wraz z samochodem przekazuje się dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, a także fakturę VAT lub umowę kupna sprzedaży (rzadko, ale może się zdarzyć – w sytuacji, kiedy firma sprzedająca auto online jest pośrednikiem, nie nabywa pojazdu na własność).

Mając ważne badanie techniczne i upewniwszy się, że autu nie brak OC, trzeba udać się do Wydziału Komunikacji i zarejestrować auto, otrzymując nowy dowód rejestracyjny oraz tablice rejestracyjne.

 

Informacja

Jeżeli transakcja oparta jest na umowie kupna sprzedaży, konieczne będzie jeszcze udanie się do Urzędu Skarbowego, by uiścić podatek PCC (2%, przyjmując za podstawę wyliczenia wartość pojazdu). W przypadku zakupu na fakturę, podatek VAT zwalnia z PCC.

 

 

Sprawdzenie auta przed zakupem

Niezależnie od tego, czy kupujemy samochód od zaufanej firmy czy z rąk osoby fizycznej, powinniśmy jak najlepiej go sprawdzić, co… nie zawsze jest łatwe (zwłaszcza wtedy, gdy pojazd znajduje się na drugim końcu Polski lub nawet Europy).

Historię pojazdu można przeanalizować, wykorzystując numer VIN. W autoDNA nie potrzeba w tym celu żadnych dodatkowych informacji poza numerem nadwozia – a wszechstronny raport, w którym mogą znaleźć się informacje takie jak np. odczyty drogomierza, powypadkowa przeszłość, archiwalne zdjęcia. Taki raport w znacznym stopniu może pomóc w prawidłowym wyborze.

Dodatkowa weryfikacja pomoże upewnić się, czy poprzedni właściciel niczego nie zataił i czy wszystkie informacje się zgadzają. Oczywiście podczas przekazania pojazdu także zwrócić uwagę trzeba na wszelkie elementy, jak choćby stan lakieru czy zgodność dokumentów (w tym numeru VIN w odpowiedniej rubryce dowodu rejestracyjnego i na elementach nadwozia).

 

Zakup samochodu innymi metodami

Zakup samochodu przez internet to jedna z wielu dostępnych obecnie możliwości. Czy lepsza czy gorsza od pozostałych – zależy od konkretnego przypadku. Przed podjęciem decyzji warto zawsze wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw oraz pozostałe opcje:

 • zakup auta w salonie,
 • kupno używanego samochodu bezpośrednio od właściciela,
 • kupno auta w komisie,
 • sprowadzenie samochodu z zagranicy (samodzielne lub z pomocą pośrednika),
 • zakup na licytacji komorniczej.

Niezależnie od wybranej drogi, pamiętać trzeba o zachowaniu ostrożności – i zadbaniu o podstawy, m.in. dokument potwierdzający zakup (umowa kupna sprzedaży lub faktura VAT), dowód rejestracyjny, karta pojazdu jeśli była wydana. Tym zaś, co należy zrobić po zakupie, jest zarejestrowanie pojazdu w Wydziale Komunikacji. Jeśli zakup nastąpił na podstawie umowy sprzedaży – trzeba będzie też odwiedzić Urząd Skarbowy i zapłacić podatek. O tym jednak wszyscy kierowcy z pewnością doskonale wiedzą.

 

Warto wiedzieć

Pamiętaj, aby zawsze przed zakupem samochodu używanego – niezależnie od ceny czy rodzaju nadwozia – sprawdzić VIN w autoDNA. W serwisie możesz w łatwy sposób sprawdzić historię pojazdu, który wybrałeś. Do tego celu wystarczy jedynie numer VIN i połączenie z Internetem 🙂 Rozkodowanie VIN i wygenerowanie raportu może pomóc Ci w podjęciu niekiedy trudnej decyzji jaką jest wybór samochodu. Z raportu możesz dowiedzieć się m.in. czy samochód był powypadkowy, czy licznik mógł być cofnięty. Serwis działa 24/7 przez cały rok.

 

 

Summary
Kupno samochodu on-line w pigułce
Article Name
Kupno samochodu on-line w pigułce
Description
Istnieje wiele sposobów na zakup samochodu. Wśród nich coraz większą popularnością cieszy się kupno samochodu online. Czy to dobry sposób na kupno samochodu?
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo