Blog
numer vin pojazdu

Gdzie znaleźć numer VIN pojazdu (numer nadwozia)?

24 czerwca 2022

Numer VIN pojazdu umożliwia zweryfikowanie najważniejszych informacji na jego temat. Po numerze VIN sprawdzić można historię auta, legalność pochodzenia, ocenić przebiegi, a nawet na jego podstawie dobierać części zamienne. Przydaje się więc zarówno przed zakupem samochodu, jak i później.

 

Co to jest numer VIN

VIN to numer identyfikacyjny auta, na podstawie którego wskazać można konkretny egzemplarz. Bywa też nazywany numerem nadwozia. Współczesny numer VIN składa się z 17 znaków – cyfr i liter alfabetu łacińskiego (z pominięciem O, I oraz Q). Układają się one w trzy części:

 • World Manufacturer Identifier (WMI),
 • Vehicle Descriptor Section (VDS),
 • Vehicle Identifier Section (VIS).

W pierwszej sekcji (pierwsze trzy znaki) znaleźć można dane producenta pojazdu, w drugiej – ogólne dane na temat modelu (np. rodzaju napędu, wyposażeniu w poduszki powietrzne). Natomiast ostatnia część numeru VIN dotyczy danego egzemplarza. Można w niej znaleźć numer seryjny, a niekiedy także rok modelowy oraz kod fabryki, w której samochód został wyprodukowany.

Choć Vehicle Identification Number wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, to jest obecnie stosowany na całym świecie. Jego postać jest najczęściej zgodna z międzynarodowym standardem ISO, dzięki czemu sprawdzenie numeru VIN zarówno samochodu wyprodukowanego w USA, jak i auta z Europy lub Korei czy Japonii odbywa się w ten sam sposób.

 

Zwróć uwagę

Numer VIN bywa porównywany do numeru PESEL, ponieważ – inaczej niż numer rejestracyjny – nadawany jest na „całe życie” pojazdu.

 

Gdzie można znaleźć numer VIN pojazdu?

Numer VIN nadawany jest wszystkim pojazdom przeznaczonym do ruchu drogowego, a zatem nie tylko samochodom osobowym, ale też pojazdom ciężarowym, autobusom, motocyklom i innym jednośladom oraz przyczepom. Aby poznać numer VIN, wystarczy zajrzeć do dowodu rejestracyjnego – ale to tylko jedno z przynajmniej kilku miejsc, gdzie powinien być wpisany. Gdzie jeszcze znaleźć numer nadwozia?

 

Numer VIN samochodu

Dowód rejestracyjny to pierwsze miejsce, w którym można znaleźć numer VIN samochodu. Następnie nie pozostaje nic innego jak sprawdzić, czy zgadza się on z numerami fizycznie umieszczonymi na pojeździe. Trzeba obejrzeć różne elementy nadwozia, w tym m.in.:

 • podszybie auta,
 • na wzmocnieniu czołowym,
 • na wzmocnieniu bocznym,
 • na przegrodzie czołowej,
 • w pobliżu i na zawiasach przednich drzwi,
 • na słupku bocznym po stronie kierowcy,
 • w okolicy prawego amortyzatora,
 • na podłodze bagażnika,
 • na podłodze przy fotelu pasażera,
 • na podłodze przy tylnej kanapie,
 • na obudowie deski rozdzielczej,
 • na podłużnicach.

Każdy pojazd może mieć numer nadwozia umieszczony gdzie indziej, natomiast zlokalizowanie przynajmniej jednego lub dwóch miejsc nikomu nie powinno sprawić trudności. Warto przy okazji zwrócić uwagę na to, czy numer VIN w takich miejscach nie nosi żadnych śladów ingerencji, np. próby zmiany czy zatarcia cyfr i liter, co mogłoby świadczyć o tym, że auto ma podejrzaną przeszłość.

Jeżeli występują jakiekolwiek nieścisłości, warto zapytać o nie sprzedawcę, ale też – przed zakupem – skontaktować się z Policją i wyjaśnić wątpliwości. Jeżeli sprzedający nie ma nic do ukrycia, na pewno nie będzie przeszkadzała mu taka weryfikacja.

 

VIN w pojazdach dwukołowych i trójkołowych

Numer VIN posiadają nie tylko samochody osobowe. Tak samo jest w przypadku motocykli, motorowerów, skuterów, a także różnego rodzaju trójkołowców. To, że bywa także nazywany numerem ramy, to pierwsza wskazówka sugerująca, gdzie znaleźć numer VIN motocykla:

 • na stałym elemencie – zwykle na ramie w pobliżu kierownicy,
 • na główce ramy,
 • na wsporniku silnika.

Każdy producent ma dowolność względem tego, gdzie umieści tabliczkę z numerem VIN. Zawsze jednak będzie to na stałych, niewymiennych elementach pojazdu i tam należy ich szukać. W przypadku jednośladów będzie to przede wszystkim rama, a zatem warto dokładnie jej się przyjrzeć – szczególnie z przodu, ale niekiedy numer VIN powtórzony bywa też w jej tylnej części.

 

Numer VIN w innych pojazdach

Numer nadwozia dotyczy również samochodów ciężarowych, autobusów oraz przyczep. Każdy typ pojazdu czy typ nadwozia ma swoje charakterystyczne miejsca, w których powinien znajdować się numer VIN, aczkolwiek – tak jak w każdym innym przypadku – wiele pozostaje w gestii producenta. Oto przykładowe lokalizacje:

 • VIN w samochodach ciężarowych – na ramie przy przedniej osi, przy drzwiach kierowcy, na obudowie deski rozdzielczej, na nadkolu po stronie pasażera
 • VIN w autobusach – w komorze silnika, na ramie (również od spodu), w okolicy prawego koła, na schodkach w wejściu, w kabinie po stronie kierowcy
 • VIN w przyczepach – na ramie, na tabliczce znamionowej

 

 

Numer VIN – dokumenty

Numer nadwozia można znaleźć w dowodzie rejestracyjnym samochodu, a dokładnie w polu oznaczonym literą E. Nie tylko zresztą w dowodzie rejestracyjnym – numer VIN jest też obecny w karcie pojazdu, jeśli ta była wydana dla danego samochodu. Znajduje się też na wydrukach potwierdzających obowiązkowe badanie techniczne, a nierzadko także w innych dokumentach od producenta pojazdu.

Co oczywiste, w każdym miejscu numer VIN powinien być identyczny. Jeżeli w którymkolwiek z nich znaki numeru VIN się nie zgadzają, należy koniecznie zwiększyć czujność i bardzo dokładnie zweryfikować historię pojazdu.

 

Problemy ze znalezieniem numeru VIN, nieczytelny numer VIN – co robić w takich przypadkach?

Jeśli w samochodzie, który chciałbyś kupić mimo starań nie możesz znaleźć numeru VIN, a sprzedający nie potrafi go wskazać na karoserii – powinno to wzbudzić podejrzenia. W takim przypadku najlepiej jest wybrać się wraz z właścicielem i dowodem rejestracyjnym auta do najbliższego posterunku czy komendy policji i poprosić policjantów o sprawdzenie VIN.

Podobnie postępujemy w przypadku, gdy numer VIN jest nieczytelny albo nie zgadza się z tym, który znajduje się w dokumentach. To może być sygnał, że auto pochodzi z kradzieży, więc nie warto ryzykować zakupu.

 

 

Może się też okazać, że samochód był rozbity, a do jego naprawy użyto całych elementów nadwozia z innego pojazdu, więc i numer nadwozia jest inny. W takich wypadkach najlepiej zachować czujność i podejrzliwość – uczciwy sprzedawca nie będzie robił problemu z weryfikacją VIN na policji.

Krótszy numer VIN samochodu – dlaczego?

Może się natomiast zdarzyć sytuacja, kiedy numery we wszystkich miejscach zgadzają się ze sobą nawzajem, mają jednak inny format. Współczesny numer VIN składa się z 17 znaków, ale może być krótszy. Tak bywa w przypadku pojazdów wyprodukowanych zanim upowszechnił się obecnie stosowany numer.

Analogicznie bywa też, kiedy oryginalny numer VIN z jakiegoś powodu staje się nieczytelny i pojawia się konieczność nadania nowego. Nadany przez uprawnionego diagnostę numer składa się wtedy z zaledwie 12 znaków – i jest całkowicie legalny. Warto więc każdy przypadek po prostu dokładnie przeanalizować.

Do czego potrzebny jest numer VIN?

Po numerze VIN sprawdzić można historię pojazdu, a także zweryfikować dane techniczne. Na tym nie koniec. W przypadku niemal każdego pojazdu jego numer VIN ułatwia dobór właściwych części zamiennych, co ma znaczenie także w późniejszej eksploatacji. Dlatego warto umieć odczytać VIN, choć z pewnością największe znaczenie ma on przed zakupem.

 

Warto wiedzieć

W autoDNA po numerze VIN można prześledzić całą historię samochodu. Wystarczy wejść na stronę, na której znajduje się dekoder VIN i zamówić raport, który będzie zawierał wszystkie niezbędne informacje techniczne oraz maksimum danych o przeszłości auta.

 

 

Warto wiedzieć, że numer identyfikacyjny to nie tylko informacje o historii auta, ale też różne dane techniczne informujące o tym, w jakiej konfiguracji pojazd wyjechał z fabryki. To szansa, by prześledzić historię ewentualnych modyfikacji.

To najlepszy sposób na to, by przekonać się, czy informacje podawane przez sprzedawcę pokrywają się z rzeczywistością – zweryfikować jego prawdomówność i łatwiej ocenić, czy pojazd wart jest zakupu. Być może zdobyta w ten sposób wiedza zdyskwalifikuje samochód przed zakupem, a być może posłuży do negocjacji ceny. Może też – co zdarza się nierzadko – potwierdzić, że sprzedający nie ma nic do ukrycia, a wtedy zakupu można dokonać nie tylko bezpiecznie, ale i z przyjemnością.

Aby sprawdzić przeszłość samochodu w Centralnej Ewidencji Pojazdów, musisz znać nie tylko numer nadwozia, ale też numer rejestracyjny i datę pierwszej rejestracji.

W autoDNA wystarczy sam numer VIN! Co więcej, dane ujęte w raporcie pochodzić będą z największych baz krajowych i zagranicznych. Zebrane w przejrzystym raporcie2022 i udostępnione do pobrania w pliku PDF będą dostępne już w kilka minut!

Czy wiesz, jak zgłosić kupno / sprzedaż pojazdu przez Internet?  Przeczytaj o tym na naszym blogu!

Summary
Gdzie znaleźć numer VIN pojazdu (numer nadwozia)?
Article Name
Gdzie znaleźć numer VIN pojazdu (numer nadwozia)?
Description
Numer VIN pojazdu umożliwia sprawdzenie historii auta, ocenienie przebiegu, a nawet na jego podstawie można dobierać części zamienne. Przeczytaj więcej o VIN!
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo