autoDNA sprawdza
auta z włoch

Sprowadzenie auta z Włoch. Wszystko co powinieneś wiedzieć

21 marca 2022

Wiele osób decyduje się na zakup samochodu za granicą. Wszystko ze względu na fakt, że mieszkańcy bogatych krajów częściej wymieniają swoje pojazdy i lepiej o nie dbają. Poszukiwanie idealnego samochodu powinno jednak uwzględnić kilka czynników. Nie można zapominać również o niezbędnych formalnościach. Czy sprowadzenie auta z Włoch jest trudne?

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru auta z Włoch?

Zakup auta wiąże się z koniecznością sprawdzenia kilku czynników. Najważniejszy jest oczywiście stan techniczny, który powinien być dobry i pozwalać na bezpieczne korzystanie z pojazdu. Jest on zwykle potwierdzony przeglądem rejestracyjnym, który należy wykonywać regularnie. Oprócz stanu technicznego należy zwrócić uwagę na takie kwestie, jak:

 • przebieg,
 • historia wypadkowa,
 • liczba właścicieli,
 • rocznik,
 • czasowe wyrejestrowanie,
 • ubezpieczenie OC,
 • stan prawny.

Kupujący zwykle szukają aut w dobrym stanie, które były wykorzystywane dość krótko. Pojazdy z drugiej ręki są znacznie tańsze niż egzemplarze prosto z salonu, a jednocześnie mogą służyć prawidłowo nowemu właścicielowi przez kolejne lata. Aby jednak stać się posiadaczem samochodu z Włoch, konieczne jest dopełnienie określonych formalności i zdobycie konkretnych dokumentów.

 

Historia pojazdu

Każdy pojazd ma określoną historię. Nie zawsze droższy samochód to gwarancja doskonałego stanu technicznego. Z tego powodu przed zdecydowaniem się na dany egzemplarz należy wykonać  sprawdzenie VIN i poznać jego historię pojazdu. Można to zrobić online, poprzez profil zaufany. To wygodne rozwiązanie, gdy korzystasz z oferty giełd samochodowych we Włoszech lub ofert prywatnych właścicieli. Z tego powodu na samym początku należy poprosić sprzedającego o udostępnienie wspomnianych numerów.

 

 

Ubezpieczenie OC

Każdy pojazd musi mieć ważne OC. W przypadku samochodów od handlarza zwykle jest to polisa tymczasowa, dlatego należy od razu po zakupie wymienić ją na standardowy wariant. Jazda bez ubezpieczenia OC wiąże się z dużym ryzykiem i wysokimi karami, których nie da się uniknąć.

 

Właściciele auta z Włoch

Auto z Włoch może mieć więcej niż jednego właściciela. Podczas transakcji muszą być obecni wszyscy, by złożyć swoje podpisy. Z tego powodu należy upewnić się wcześniej, ilu właścicieli ma konkretny pojazd. W innym przypadku może okazać się, że transakcja będzie nieważna.

 

Kwestia wyrejestrowania

Auto z Włoch może być też wyrejestrowane, przez co nie da się go sprowadzić w standardowy sposób. Wówczas należy skorzystać ze specjalnej lawety. Trzeba upewnić się co do tej kwestii odpowiednio wcześnie, by móc zorganizować taki pojazd i pomoc profesjonalistów.

 

Jak sprowadzić samochód z Włoch?

Aby móc korzystać z samochodu z Włoch konieczne jest zorganizowanie potrzebnych dokumentów. Bez nich niemożliwe jest zarejestrowanie pojazdu w Polsce. Niezbędne okazuje się także dokonanie konkretnych opłat , które niekiedy wynoszą nawet kilka tysięcy złotych.

 

Zwróć uwagę

Przy zakupie auta sprzedający powinien również posiadać dowód rejestracyjny pojazdu tzw. Carta di circolazione.

 

carta di circolazione

 

Sprowadzenie auta samodzielnie

Wiele osób decyduje się na sprowadzenie samochodu z Włoch na własną rękę. To dobre rozwiązanie, jednak należy pamiętać o tym, by dopełnić niezbędne formalności. Podczas wizyty u właściciela pojazdu trzeba zdobyć takie dokumenty, jak:

 • dowód rejestracyjny,
 • homologacja zgodności z wytycznymi Komisji Europejskiej,
 • umowa kupna sprzedaży,
 • karta pojazdu (jeśli została wyrobiona).

Jeśli chodzi o umowę, najlepszym rozwiązaniem jest sporządzenie jej w co najmniej dwóch wersjach językowych. Dobrze sprawdzi się polski i włoski, ale ułatwieniem będzie także postawienie na angielski.

Jeśli chcesz wrócić samochodem do Polski samodzielnie, konieczne jest zaopatrzenie się w tablice tymczasowe. Są one ważne przez kilka dni. Jeśli zależy Ci na dłuższym czasie, możesz załatwić tablice eksportowe we włoskim urzędzie. Wówczas potrzebne będą:

 • kopia dowodu rejestracyjnego,
 • zezwolenie na wywóz,
 • dowód własności,
 • kopia dowodu osobistego,
 • dowód wpłaty
 • wniosek o tablice eksportowe.

 

Informacja

Z tablicami eksportowymi można jeździć po całej Europie, dlatego bez problemu pokonasz inne państwa leżące na drodze z Włoch do Polski.

 

Sprowadzenie auta przez pośrednika

Nie zawsze da się jednak sprowadzić auto samodzielnie. Po wyrejestrowaniu pojazdu nie można poruszać się nim po włoskich ulicach. Jedyną opcją pozostaje wówczas skorzystanie z pomocy firm, które dostarczają samochód na lawecie. W ten sposób znika koszt paliwa, jednak za taką operację trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Zazwyczaj specjaliści oglądają samochód na miejscu, dokonują transakcji i sprowadzają go bezpośrednio na lawecie.

Istnieje również opcja nabywania pojazdów od handlarza, który zdążył już sprowadzić je wcześniej. Takie samochody zwykle mają wykupione tymczasowe ubezpieczenie OC. Sprzedawca powinien przekazać nowemu właścicielowi takie same dokumenty, jak podczas kupowania auta bezpośrednio od Włocha.

 

 

Przyjazd samochodem z Włoch do kraju

Tymczasowe tablice rejestracyjne pozwalają na bezproblemowe wjechanie samochodem z Włoch do Polski, jednak niezwłocznie należy zarejestrować auto w polskim urzędzie. Masz na to 30 dni. Trzeba liczyć się także z opłatą akcyzową, którą musisz wnieść w terminie 14 dni od sprowadzenia samochodu. Potwierdzenie uiszczenia takiej opłaty będzie niezbędne także podczas rejestracji pojazdu.

 

Rejestracja włoskiego auta w Polsce – krok po kroku

Auta sprowadzane z Włoch należy odpowiednio zarejestrować w Polsce. W tym celu konieczne jest zorganizowanie określonych dokumentów i wniesienie konkretnych opłat. Należy zrobić to w wydziale komunikacji odpowiednim dla Twojego miejsca zamieszkania.

 

Dokumenty potrzebne do rejestracji pojazdu z Włoch

Po sprowadzeniu pojazdu z Włoch masz 30 dni na jego zarejestrowanie w Polsce. Na tymczasowym dowodzie rejestracyjnym można bowiem jeździć krótko, a następnie należy wyrobić polski, stały odpowiednik. W tym celu konieczne jest dostarczenie kompletnego wniosku wraz z załącznikami. W ich skład wchodzi:

 • umowa lub faktura wydawana przy kupnie samochodu,
 • potwierdzenie badania technicznego w Polsce,
 • potwierdzenie wniesienia opłat rejestracyjnych.
 • potwierdzenie opłacenia akcyzy,
 • dowód auta z Włoch.

Nie można zapominać również o kwestii przetłumaczenia wskazanych dokumentów. Należy zrobić to odpowiednio wcześnie, by maksymalnie skrócić cały proces.

 

Koszty rejestracji samochodu

Po zakupie samochodu należy udać się do miejscowego wydziału komunikacji i dopełnić wymagane formalności. Wiąże się to również z koniecznością wniesienia opłaty. Poszczególne koszty prezentują się w następujący sposób:

 • znaki legalizacyjne i naklejka na szybę – 85 zł,
 • pozwolenie czasowe – 13,50 zł,
 • tablice rejestracyjne – 80 zł,
 • karta pojazdu – 75 zł,
 • opłata ewidencyjna – 0,50 zł.

Do urzędu należy również udać się z tłumaczeniami potrzebnych dokumentów oraz kompletnym wnioskiem. Obecnie w niektórych miejscach można również dostarczyć pisma pocztą bądź online.

 

Tłumaczenie dokumentów

Włoski dowód rejestracyjny to dokument pochodzący z Unii Europejskiej, dlatego zgodnie z obowiązującym prawem nie trzeba go tłumaczyć. Inaczej jest jednak w przypadku umowy kupna-sprzedaży. Wówczas należy skorzystać z pomocy tłumacza przysięgłego. Konieczne okazuje się też przetłumaczenie wszelkich adnotacji dodanych przez urzędników.

 

Badanie techniczne pojazdu

Każdy samochód z Włoch powinien mieć ważne badanie techniczne. Niektóre urzędy nie akceptują jednak wpisów z Italii, dlatego często trzeba dokonać takiej kontroli już po przyjeździe do Polski. Jej potwierdzenie powinno wejść w skład wniosku dostarczonego do urzędu komunikacji.

 

Jak sprawdzić auto z Włoch?

Przed podjęciem decyzji o wyborze auta należy dokładnie sprawdzić jego historię. Można zrobić to zupełnie bez wychodzenia z domu. Przyda się wówczas numer VIN i numer rejestracyjny przekazany przez dotychczasowego właściciela auta. Istnieje opcja sprawdzenia niezbędnych informacji samodzielnie, ale jeśli chcesz upewnić się co do jego dokładnego stanu, dobrym pomysłem okazuje się skorzystanie z raportów.

autoDNA oferuje stworzenie kompleksowego raportu, który przedstawia informacje podstawowe o pojeździe, historię pojazdu i dane dodatkowe. To wygodne rozwiązanie dla osób, które chcą uzyskać wszystkie niezbędne wiadomości o danym pojeździe bez konieczności samodzielnego przeglądania stron urzędów. Taki raport może pomóc w podjęciu decyzji na temat zakupu auta z Włoch (i nie tylko). Pamiętaj – sprawdź VIN przed zakupem pojazdu, to ważny element transparentnej transakcji kupna-sprzedaży pojazdu.

 

 

Czy warto kupić samochód z Włoch?

Włoski rynek motoryzacyjny cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków. Z tego powodu ze słonecznej Italii sprowadza się rocznie nawet 28 tysięcy egzemplarzy pojazdów. Zwykle są to samochody zadbane, dlatego interesują osoby, które szukają aut w doskonałym stanie technicznym za niewielkie pieniądze. Wybór jest spory, a Polacy mogą przeglądać oferty w Internecie lub skorzystać z pomocy pośredników. Dzięki temu nie musisz od razu jechać do Włoch, by zdobyć swój wymarzony samochód.

Większość formalności da się załatwić zdalnie, a w razie konieczności można zatrudnić firmy, które same sprowadzą wybrane auto. To świetny wybór dla osób szukających dobrego samochodu prosto z Italii.

 

auta z włoch infografika

 

Przeczytaj również jak sprowadzić:

 1. auto z Francji
 2. auto z Niemiec
 3. auto z Holandii
 4. auto z Belgii
 5. auto z UK
 6. auto z Austrii
 7. auto z Danii
 8. samochód ze Szwecji
 9. auto z Ukrainy
Summary
Sprowadzenie auta z Włoch. Wszystko co powinieneś wiedzieć
Article Name
Sprowadzenie auta z Włoch. Wszystko co powinieneś wiedzieć
Description
Poszukiwanie idealnego samochodu powinno uwzględnić kilka rzeczy. Nie można zapominać o niezbędnych formalnościach. Czy sprowadzenie auta z Włoch jest trudne?
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo