autoDNA sprawdza
polecane komisy samochodowe

Polecane komisy samochodowe – po czym poznać dobry komis?

1 kwietnia 2019

Komisy nie mają obecnie chyba szczególnie dobrej prasy. Ludzie mimo wszystko nie tracą nadziei, że gdzieś tam istnieją jednak porządni sprzedawcy aut. Czy polecane komisy samochodowe są naprawdę godne polecenia? Na co trzeba zwrócić uwagę, odwiedzając taki punkt sprzedaży używanych samochodów?

 

Po czym poznać polecane komisy samochodowe?

Idealny komis samochodowy to taki, który:

  1. Działa legalnie (ma zarejestrowaną odpowiednią działalność gospodarczą) i jest ubezpieczony na wypadek uszkodzenia lub kradzieży pojazdu z terenu firmy.
  2. Pozwala na sprawdzenie pojazdu zarówno na miejscu, jak i w wybranej przez Ciebie stacji serwisowej.
  3. Nie stosuje ukrytych opłat.
  4. Umowy, które podpisuje z komitentami, precyzyjnie określają cenę (oczekiwaną, jak i minimalną) oraz prowizję.
  5. I najważniejsze, choć chyba najtrudniejsze do osiągnięcia: jego właściciel nie boi się pokazywać wad oferowanego przez siebie towaru.

 

Na co warto zwrócić uwagę odwiedzając komis samochodowy?

Istnieje parę spraw, na które szczególnie warto zwrócić uwagę podczas wizyty w komisie. Poniżej przedstawiamy kilka.

 

Protokół przejęcia – rzecz bardziej niż święta

Wstawiając auto do komisu, zostawiasz go w pewnym sensie „na pastwę losu”. Dlatego koniecznie musisz spisać na wstępie protokół przejęcia, w którym zobrazowany zostanie za pomocą tekstu (i ew. zdjęć) stan samochodu w dniu pozostawienia go na placu komisowym.

 

Jawne opłaty

Lata temu krążył dowcip o tym, jak znaleźć najtańszy parking strzeżony w centrum miasta. Otóż wystarczyło wstawić swój samochód do komisu i zaśpiewać sobie taką za niego cenę, żeby nikt przypadkiem nam go nie kupił. Dziś raczej takie akcje nie miałyby racji bytu. Tak czy inaczej, zanim wjedziesz autem na plac komisowy, koniecznie zapytaj chociażby o opłaty parkingowe.

 

Certyfikaty

Dobrym sposobem na korzystne sfinalizowanie transakcji zakupu, jest dokonanie jej w komisie oznaczonym prestiżowym certyfikatem jakości, takim jak np. Rzetelna Firma.

 

Prawdomówność sprzedawcy

Lepiej poznać najgorszą nagą prawdę niż nabrać się na najlepiej opakowane kłamstwo. Jeśli sprzedawca komisowy mówiąc wprost „bajeruje klienta”, to znaczy, że istnieje nikła szansa, że wyjawi Ci, które elementy wymagają w tej chwili lub będą wymagać w bliskiej przyszłości naprawy lub wymiany. Ta strategia, choć pozornie opłacalna dla właściciela, jest jednak szalenie krótkowzroczna.

Przy okazji: warto wybrać ten komis, w którym właściciel nie zabrania zaglądać we wszystkie zakamarki pojazdu (oczywiście w granicach rozsądku) i dokonywać np. badań czujnikiem grubości lakieru.

 

Profesjonalny komis czy firma krzak?

Być może dla wielu będzie wyglądało to na jakąś chorą nadgorliwość, ale warto sprawdzić, czy właściciel komisu ma zarejestrowaną działalność gospodarczą. Ma to kluczowe znaczenie w sytuacji, kiedy zajdzie konieczność zwrócenia wadliwego pojazdu.

 

O czym musisz pamiętać, kupując samochód w komisie?

O tym, że nie ma aut idealnych. Zwłaszcza, jeśli mowa jest o pojazdach używanych. Każdy z nich będzie wymagał większego lub mniejszego wkładu finansowego. Dlaczego? Ponieważ generalnie mało kto pozbywa się bezproblemowego auta. Raczej jeździ nim tak długo, jak długo nie musi do niego dokładać zbyt dużej ilości gotówki.

 

Warto wiedzieć

Zainteresował Cię ten artykuł? Sprawdź także produkty oferowane przez autoDNA – wiodącego dostawcę raportów historii pojazdu w Europie i USA. Sprawdzenie VIN może pomóc Ci ustrzec się przed dodatkowymi kosztami związanymi z zakupem auta z nieznaną przeszłością. Serwis dostępny jest 24/7 przez cały rok – wystarczy dostęp do Internetu i numer VIN pojazdu, który chcesz sprawdzić.

 

Summary
Polecane komisy samochodowe – po czym poznać dobry komis?
Article Name
Polecane komisy samochodowe – po czym poznać dobry komis?
Description
Czy polecane komisy samochodowe są naprawdę godne polecenia? Komisy nie mają obecnie chyba szczególnie dobrej prasy. Ludzie mimo wszystko nie tracą nadziei.
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo