autoDNA radzi
ubezpieczenia komunikacyjne

Jak dobrze wybrać ubezpieczenia komunikacyjne do samochodu?

21 kwietnia 2015

Wymieniając auto bardzo często myślimy o tym, by kupić pojazd ekonomiczny. W tej kwestii skupiamy się głównie na spalaniu – im mniejsze, tym lepiej. Mało kto jednak myśli o tym, że istotnym kosztem związanym z posiadaniem samochodu są ubezpieczenia komunikacyjne, a na ich wysokość mamy pewien wpływ, nawet na etapie kupowania auta.

Jakie są ubezpieczenia komunikacyjne?

Istnieje kilka różnych ubezpieczeń komunikacyjnych. Poniżej przedstawiamy je wraz z objaśnieniem.

 

Ubezpieczenie OC

Zakres ubezpieczenia OC zdefiniowany jest ustawowo, powinien więc być on jednakowy w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Dlatego przy wyborze tego ubezpieczenia kierować się będziemy przede wszystkim ceną. Co wpływa na wysokość składki za OC? Bardzo wiele elementów, m.in.:

  • wiek posiadacza pojazdu,
  • jego miejsce zamieszkania,
  • historia ubezpieczenia,
  • zawód posiadacza pojazdu,
  • pojemność silnika pojazdu,
  • planowany roczny przebieg
  • przeznaczenie, wiek oraz model auta.

Na część z nich nie mamy wpływu – nie przeprowadzimy się przecież z miasta na wieś, tylko po to, żeby płacić niższe OC. Kupując auto możemy jednak wybrać pojazd o mniejszej pojemności silnika, co powinno wiązać się z niższą składką. Ubezpieczyciele często żądają wyższej składki za sportowe modele aut – rezygnując z pomysłu zakupu takiego modelu możemy więc liczyć na ulgowe traktowanie. Przed zakupem obowiązkowo sprawdzamy także historię pojazdu z wykorzystaniem numeru VIN. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mogą bowiem uznać, że dla auta, które uczestniczyło już w wypadku, istnieje większe prawdopodobieństwo ponownego udziału w podobnym zdarzeniu drogowym.

Spore pole do popisu mają młodzi kierowcy, jeśli żyją w dobrych stosunkach ze zmotoryzowanymi rodzicami. Kupując samochód, można bowiem w umowie zapisać, że jego właścicielami będą dwie osoby – np. syn i ojciec. Ten drugi najczęściej ma duże zniżki za bezszkodową jazdę, które ubezpieczyciel na pewno weźmie pod uwagę kalkulując wysokość składki. Najbardziej przewidujący rodzice dopisują swoje pociechy jako współwłaścicieli samochodów od razu po uzyskaniu przez nie prawa jazdy, nawet jeżeli faktycznie nie będą prowadzić pojazdu. W ten sposób młodzi ludzie zdobywają zniżki na przyszłość. Rozwiązania te mają jednak minus – w razie kolizji, zniżki tracą obydwaj posiadacze pojazdu.

 

Porównanie ofert OC

Ważnym elementem przy wyborze OC jest porównanie ofert kilku ubezpieczycieli. W internecie bez trudu znajdziemy porównywarki OC, a jeżeli wolimy kontakt z żywym człowiekiem, możemy udać się do agenta. Coraz częściej agentów ubezpieczeniowych znajdziemy nawet w centrach handlowych. Czasem rozmowa z agentem może być dla nas korzystniejsza, niż korzystanie z internetowych porównywarek. Z agentem możemy bowiem negocjować przedstawiając dodatkowe argumenty np. takie, że mamy w posiadaniu kilka pojazdów i wrócimy do niego także z nimi, jeśli udzieli nam specjalnej zniżki. Możemy także spróbować połączyć ubezpieczenie samochodu z innym ubezpieczeniem np. domu czy mieszkania. Być może wtedy uda się uzyskać korzystniejszą cenę za pakiet.

Nie warto rezygnować z porównania ofert między ubezpieczycielami, nawet jeżeli jesteśmy już związani z jakimś od pewnego czasu. Niestety z ubezpieczeniami komunikacyjnymi jest podobnie jak z ofertą telefonii komórkowej – firmy bardziej cenią sobie nowych klientów, niż starych i lojalnych.

Porównanie cen OC pomiędzy ubezpieczycielami jest tym bardziej istotne, że w 2015 wchodzą w życie rekomendacje dla towarzystw ubezpieczeniowych przygotowane przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz porozumienie wielu firm ubezpieczeniowych dotyczące Bezpośredniej Likwidacji Szkody (BLS). Rekomendacje KNF wprowadzają szereg korzystnych dla klientów rozwiązań, a BLS sprawi, że po odszkodowanie z OC udajemy się do swojego ubezpieczyciela, a nie do firmy, która ubezpieczała sprawcę wypadku. Zmiany te podwyższają komfort ubezpieczonych, ale są też dodatkowym obciążeniem finansowym – ubezpieczyciele przenoszą bowiem koszty wprowadzonych zmian na swoich klientów.

 

Ubezpieczenie AC?

W przypadku ubezpieczenia AC sprawa wygląda zupełnie inaczej niż przy OC. W każdym towarzystwie ubezpieczeniowym znajdziemy inną ofertę. Będą się one różnić nie tylko ceną (nawet o ponad tysiąc złotych!), ale także zakresem ubezpieczenia oraz dodatkami np. pakietem assistance czy ubezpieczeniem szyb. Na co więc zwracać uwagę wybierając AC? Przede wszystkim nie decydujmy się pospiesznie na najtańszą ofertę. Często za niską ceną może kryć się słaba jakość ubezpieczenia. Firmy ubezpieczeniowe „oszczędzają” na wypłacie odszkodowań na różne sposoby. Zakładają m.in. wysoki udział własny klienta. Procent udziału własnego oznacza, w jakim stopniu ubezpieczony sam pokrywa koszt usunięcia szkody. W warunkach ubezpieczenia możemy też znaleźć zapisy, że przy kalkulacji kwoty odszkodowania brane będą pod uwagę nie ceny nowych części, ale zamortyzowane, czyli obniżone, w związku z wiekiem samochodu. Na naprawę możemy więc otrzymać np. tylko 30% ceny nowych części. Ubezpieczyciele oszczędzają także na wycenie robocizny. Przy wyliczaniu odszkodowania będą brać pod uwagę cenę roboczogodziny w zwykłym warsztacie zamiast w ASO. Kolejnym istotnym elementem umowy ubezpieczenia AC jest stałość (a raczej jej brak) wartości pojazdu. Przeważnie, w miarę upływu czasu, wartość naszego pojazdu będzie spadać, a więc w razie wystąpienia szkody ubezpieczyciel będzie przy kalkulacji odszkodowania odnosił się do niższej wartości. Za stałą wartość pojazdu musimy oczywiście dopłacić.

Ubezpieczyciele chętnie stosują także różnego rodzaju wyłączenia ochrony np. nie wypłacą nam odszkodowania za pożar samochodu. Spore różnice możemy znaleźć także w dodatkowych pakietach assistance. Niektóre warianty tego ubezpieczenia zakładają np. że na pomoc możemy liczyć co najmniej kilkadziesiąt kilometrów od domu, ale nie dalej niż do granicy Rzeczpospolitej Polskiej. Jeśli więc samochód popsuje się podczas krótkiej wycieczki za miasto, zostajemy z kłopotem sami. Podobnie sytuacja będzie wyglądać, gdy auto odmówi posłuszeństwa podczas zagranicznego urlopu.

Najczęściej AC i assitance kupować możemy w firmach, w których mamy już ubezpieczenie OC. Jeżeli więc chcemy oprócz podstawowego, obowiązkowego ubezpieczenia OC nabyć także te dodatkowe, do sprawy musimy podejść kompleksowo. Porównywać musimy więc łączne ceny za cały pakiet ubezpieczeniowy. Pamiętajmy jednak by bardzo dokładnie przestudiować warunki AC i assistance, tak, by były dopasowane do naszych potrzeb. Czasem oszczędność 100 czy 200 złotych może bowiem sprawić, że ubezpieczenie nie spełni naszych oczekiwań.

Summary
Jak dobrze wybrać ubezpieczenia komunikacyjne do samochodu?
Article Name
Jak dobrze wybrać ubezpieczenia komunikacyjne do samochodu?
Description
Mało kto myśli o tym, że istotnym kosztem związanym z posiadaniem samochodu są ubezpieczenia komunikacyjne, a na ich wysokość mamy pewien wpływ.
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.