autoDNA radzi
biały dym z wydechu

Biały dym z wydechu? Co kolor spalin mówi o kondycji silnika

11 lutego 2015

Dym z rury wydechowej powinien być bezbarwny. Czasem zdarza się jednak, że zaobserwować możemy także biały dym z wydechu. Spaliny mogą być również w kolorze czarnym a nawet niebieskim. Nie zawsze jednak odmienny od prawidłowego kolor dymu z rury wydechowej oznacza poważne kłopoty.

Gdy jednak zaobserwujemy niepokojący kolor spalin powinniśmy zbadać pojazd u mechanika, zarówno w sytuacji, gdy jest on naszą własnością, jak i wtedy, gdy dopiero przymierzamy się do jego zakupu. Może się bowiem okazać, że nieprawidłowy kolor dymu oznacza zbliżające się poważne usterki – ocenić to jednak może wprawne oko mechanika. Samodzielnie, jako użytkownicy, którzy nie mają do czynienia ze zbyt dużą liczbą samochodów, raczej nie będziemy w stanie sami ocenić, na ile poważna jest sytuacja. Warto jednak, przynajmniej w teorii, zapoznać się z tym, co mogą oznaczać poszczególne kolory dymów z układu wydechowego.

Biały dym z wydechu

Biały dym kierowcy obserwują najczęściej zimą. Zgromadzona w układzie wydechowym woda odparowuje, co szczególnie dobrze widoczne jest, gdy temperatura otoczenia jest ujemna. Zjawisko to powinno jednak ustępować wraz z przejechanym dystansem. Jeżeli tak się nie dzieje, w naszym aucie może być problem z głowicą lub uszczelką znajdującą się pod nią. W rezultacie do układu dostaje się płyn chłodniczy, a wraz z nim woda. Najczęściej towarzyszy temu utrata mocy auta lub nierówna praca silnika.

 

Czarny kolor spalin

Unoszenie się z rury wydechowej czarnego dymu nie musi oznaczać awarii. W niektórych dieslach taka sytuacja będzie mieć chwilowo miejsce podczas pracy silnika przy dużym obciążeniu, np. gwałtownych przyspieszeniach. Jeżeli za naszym autem czarny dym widzimy często, może to oznaczać kłopoty np. z układem wtryskowym. Mogą one być wynikiem złej jakości paliwa lub zużycia wtryskiwaczy. Jeśli mamy więcej szczęścia, wystarczy wymiana węży przy intercoolerze. Dotyczy to sytuacji, w których auto traci moc i silnik pracuje zbyt głośno.

 

Zwróć uwagę na...

Niepokój czarny dym wzbudzać powinien szczególnie wśród posiadaczy względnie nowych pojazdów. Stare diesle znane są bowiem z „kopcenia” i w ich wypadku, nie musi to jednoznacznie wskazywać na usterkę. W silnikach benzynowych czarny dym często bywa rezultatem nieumiejętnie przeprowadzonego tuningu.

 

Szary dym

Szary dym z rury wydechowej pojawia się w momencie zachwiania proporcji pomiędzy paliwem i powietrzem w silniku. Może do tego dojść w przypadku awarii czujników silnika, np. czujnika temperatury. Komputer błędnie odczytując temperaturę silnika podaje wtedy więcej paliwa, tak jakby jednostka cały czas była nienagrzana, przez co spalana mieszanka jest zbyt bogata. Jak łatwo się domyślić, skutkuje to nadmiernym zużyciem paliwa. Raczej mało prawdopodobne jest, by szary dym pojawił się w rurze wydechowej w sposób naturalny, dlatego gdy zaobserwujemy jego regularne wydzielanie się, powinniśmy niezwłocznie udać się do warsztatu.

 

Niebieski dym

Niebieski kolor spalin jest rezultatem nadmiernego spalania oleju silnikowego razem z paliwem. Czy tak się faktycznie dzieje, dość łatwo sprawdzić możemy sami, regularnie kontrolując poziom oleju. Niebieski dym może pojawiać się np. w wyniku awarii turbosprężarki lub problemów z uszczelniaczami zaworów. Nie są to jednak najgorsze z możliwych scenariuszy. Również powodujące niebieski dym problemy z pierścieniami tłokowymi czy gładziami cylindrów, mogą skutkować bowiem koniecznością potężnego i kosztownego remontu silnika.

 

Warto wiedzieć

Sprawdź VIN za darmo wybranego pojazdu w serwisie autoDNA.pl, wiodącym na rynku narzędziu do dekodowania VIN. Wystarczy do tego jedynie numer VIN. W raportach, dotyczących używanych aut można znaleźć informacje, które pozwolą sprawdzić, czy sprzedawca mówi prawdę czy też nie. W raporcie można znaleźć dane na różny temat. Jednym z nich jest historia pojazdu czy bazy skradzionych pojazdów. Sprawdzenie VIN możesz wykonać przez cały rok 24/7.

 

Summary
Biały dym z wydechu? Co kolor spalin mówi o kondycji silnika
Article Name
Biały dym z wydechu? Co kolor spalin mówi o kondycji silnika
Description
Dym z rury wydechowej powinien być bezbarwny. Czasem zdarza się, że zaobserwować możemy biały dym z wydechu. Spaliny mogą być również czarne czy niebieskie.
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo