autoDNA sprawdza
Auta z USA

Auta z USA – co im dolega?

6 marca 2023

Importowane do Polski auta z USA w zdecydowanej większości mają uszkodzone nadwozie. Wśród marek ta wada najczęściej występuje w przypadku BMW, Forda i Chryslera. Wysoko w rankingu są też inne niemieckie marki, ale nie brakuje samochodów marek japońskich, jak również szwedzkiego Volvo.

Polscy fani aut ze Stanów – słusznie?

Stany Zjednoczone to obok Chin i Europy, jeden z największych rynków motoryzacyjnych na świecie. Duża dostępność samochodów i atrakcyjne ceny dzięki ogromnej konkurencji sprawiają, że od lat jest to od lat popularny kierunek importu aut do Polski. Samochody z USA mają swoich fanów w Polsce, którzy doceniają ich przestronność i komfort jazdy, nawet kosztem mniejszej precyzji prowadzenia czy możliwej wyższej usterkowości oraz trudniejszej dostępności niektórych części niż w przypadku pojazdów produkowanych w Europie czy Azji. 

Warto jednak pamiętać, że zdecydowana większość samochodów z USA sprowadzanych do Polski jest uszkodzona – najczęściej w konkretny sposób. Jaki? 

 

Wiedziałeś, że...

jak wynika ze statystyk autoDNA zgromadzonych w 2022 r., zdecydowanie najczęściej, bo aż w ponad 90% przypadkach wszystkich wad pojazdów z USA, mamy do czynienia z uszkodzeniem nadwozia?

 

Najczęstsze uszkodzenia aut z USA

Dla blisko połowy wad (47%) zalicza się uszkodzenie przodu auta, co oznacza np. zgnieciony zderzak, rozbite reflektory, a nawet uszkodzoną chłodnicę. Kolejne elementy według “popularności” w tym rankingu to tył, bok oraz lewy i prawy bok. Następne są lewy i prawy przód, na końcu uszkodzenia więcej niż jednego obszaru. Tego typu uszkodzenia ze względu na niższe koszty robocizny opłaca się naprawić już w Polsce, a następnie odsprzedać auto.

Jakich marek sprowadzanych z USA najczęściej dotyczy powypadkowa przeszłość? W rankingu na pierwszym miejscu znalazło się BMW, następnie Ford i Chrysler. Co ciekawe, z USA sprowadzamy też uszkodzone Audi, Mercedesy oraz Volkswageny. Wysokoą, szóstą pozycję zajmuje Mazda, a wśród japońskich marek popularne są też auta Toyoty oraz Nissana. Na ósmym miejscu marek, w których występuje uszkodzenie nadwozia, uplasowało się szwedzkie Volvo.

 

Informacja

Większość tych aut została wyprodukowana właśnie w USA i są to pojazdy przeznaczone na ten rynek – mają zazwyczaj duże silniki (w zasadzie tylko benzynowe, ewentualnie napęd hybrydowy) oraz większy rozstaw osi niż ich europejskiej odpowiedniki, dzięki czemu są bardziej przestronne (np. Volkswagen Passat).

 

Egzotyka aut z USA oznacza też, że może być trudno je odsprzedać za jakiś czas. Na pewno poszukiwania kolejnego amatora na tego typu samochód zajmą więcej czasu niż jego europejskiego odpowiednika, np. Volkswagena Passata wyprodukowanego w Niemczech.

 

Warto wiedzieć

Przy zakupie auta z USA warto sprawdzić numer VIN w bazie autoDNA, gdzie otrzymamy kompleksowy zestaw informacji na temat historii pojazdu. Możliwe, że raport historii pojazdu z USA będzie zawierał zdjęcia pojazdu sprzed naprawy, dzięki czemu można sprawdzić jak poważne były to uszkodzenia.

 

 

 

Auta z USA - infografika przygotowana przez autoDNA

Summary
Auta z USA - co im dolega?
Article Name
Auta z USA - co im dolega?
Description
Importowane do Polski auta z USA w zdecydowanej większości mają uszkodzone nadwozie. Wśród marek ta wada najczęściej występuje m.in. w BMW, Ford, Chrysler.
Author
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo