autoDNA sprawdza
auta z usa

Auta z USA sprowadzane do Polski – jakie marki są popularne i na co uważać?

21 lutego 2022

Auta z USA i ich popularność w ostatnich, niełatwych dla rynku motoryzacyjnego, latach nie tylko nie słabnie, ale wręcz rośnie. O ile w latach 2019 i 2020 sprowadzono ich do Polski nieco ponad 33 tys. sztuk rocznie, to w 2021 r. przekroczony został poziom 35 tys. aut z USA. Ford, BMW, Audi i Mercedes należą do najpopularniejszych marek z importu.

 

Wśród japońskich producentów wzięciem cieszy się Mazda. Spory wybór i atrakcyjne ceny nie powinny jednak przysłonić możliwych problemów. Kupując auta z USA warto być czujnym, bo znajdziemy wśród nich wiele samochodów po wypadkach. Jak wynika z danych autoDNA, zdecydowana większość aut z USA sprawdzanych po numerze VIN ma za sobą mniejsze lub większe uszkodzenia nadwozia.

 

Auta z USA sprowadzane do Polski mają niemal zawsze uszkodzone nadwozie

Popularne modele z importu to BMW serii 3 i 5, Ford Mustang, Chrysler Grand Voyager, Mazda CX-5 oraz Audi Q5. Co najczęściej dolega takim pojazdom i co je łączy? Jeśli występuje już w ich przypadku jakaś wada, to najczęściej dotyczy ona uszkodzenia nadwozia. 

Tutaj statystki autoDNA zgromadzone w 2021 r. są bezlitosne. Podczas sprawdzenia VIN aut z USA na podstawie numeru nadwozia, zdecydowanie najczęściej, bo aż w ponad 95% przypadkach, zdarza się uszkodzenie nadwozia. Dla blisko połowy wad zalicza się uszkodzenie przodu auta, co oznacza np. uszkodzenie zderzaka, rozbite reflektory, a nawet uszkodzoną chłodnicę. Może to oznaczać np. naruszone podłużnice, co przynajmniej teoretycznie powinno takie auto skreślać. 

 

 

W następnej kolejności po przodzie może wystąpić uszkodzenie tyłu oraz boku samochodu. Do tego dochodzi ryzyko wystrzelenia poduszek powietrznych przy poważniejszych kolizjach. Dlatego bezwzględnie warto przy zakupie auta z USA dokładnie sprawdzić historię pojazdu, w tym dokumentację fotograficzną przed sprowadzeniem auta do Polski.

 

Dlaczego auta z USA są tak popularne?

Niesłabnący popyt na auta z USA oznacza, że wciąż opłaca się je sprowadzać do Polski i to mimo drogiego dolara oraz rosnących kosztów transportu drogą morską. Warunek niezmiennie jest jednak jeden – muszą być one uszkodzone, aby po przywiezieniu do Polski zostały na miejscu naprawione i sprzedane. Tylko w ten sposób, czyli dzięki niższym kosztom robocizny, import auta z USA jest opłacalny. 

Pod koniec 2021 r. kurs dolara do złotego przebił poziom 4 zł, co może stanowić obecnie barierę w przypadku droższych. Do kosztów zakupu trzeba doliczyć również akcyzę (zazwyczaj 18,6% ze względu na wysoką pojemność silnika auta z USA), VAT (23%), cło (10%), jak również koszty transportu morskiego oraz z portu docelowego w Europie do Polski. To wszystko sprawia, że samochód kosztujący na aukcji np. 10 tys. dolarów, po doliczeniu wszystkich opłat będzie kosztować łącznie równowartość ok. 20 tys. dolarów (ok. 80 tys. zł), a nawet więcej. Im auto tańsze, a więc np. bardziej poszkodowane w wypadku, tym dodatkowe koszty są niższe. Tak samo jest z kursem dolarem – im wyższy, czyli im dolar droższy w stosunku do złotego, tym bardziej opłaca się sprowadzić auta z USA kosztujące niewiele. Struktura importu z USA odzwierciedla preferencje kierowców w Polsce. Stąd też popularność marek niemieckich czy też japońskich. Wysoką pozycję zajmuje też Volvo. 

 

 

 

auta z usa – infografika

auta z usa – infografika

 

Summary
Auta z USA sprowadzane do Polski – jakie marki są popularne
Article Name
Auta z USA sprowadzane do Polski – jakie marki są popularne
Description
Auta z USA i ich popularność w ostatnich, niełatwych dla rynku motoryzacyjnego, latach nie tylko nie słabnie, ale wręcz rośnie.
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo