autoDNA sprawdza
dekodowanie vin

Dekodowanie VIN – Poznaj Dekoder VIN Checker autoDNA

7 października 2022

Zakup samochodu używanego niesie ze sobą ryzyko trafienia na pojazd z powypadkową przeszłością czy też cofniętym licznikiem. Nieuczciwi sprzedawcy aut polują zwłaszcza na osoby, które nie są ekspertami motoryzacyjnymi i nie wiedzą jak np. sprawdzić grubość powłoki lakierniczej albo zweryfikować faktyczny przebieg auta. Sprawdzenie każdego używanego pojazdu warto zacząć od rozkodowania jego numeru nadwozia poprzez tzw. dekodowanie VIN. VIN Checker jest to wyszukiwarka numerów VIN, która jest dostępna na stronie autoDNA.

 

Czym jest dekodowanie VIN?

Dekodowanie VIN polega na rozszyfrowaniu informacji zawartych w unikalnym numerze nadwozia. Konkretny pojazd na podstawie numeru nadwozia ma zgromadzone dane dotyczące napraw, serwisu oraz innych zdarzeń. To wszystko może mieć istotny wpływ na stan techniczny auta, jak również na jego cenę na rynku wtórnym. Dane zawarte w numerze VIN, zwanym także numerem nadwozia, pozwalają odtworzyć historię samochodu.

 

Do jakich pojazdów jest skierowany Dekoder VIN Checker?

Każdy samochód wystawiony na sprzedaż może zostać sprawdzony za pomocą narzędzia VIN dekoder. Nie ma znaczenia, czy dany pojazd został zarejestrowane wcześniej w innym państwie UE niż Polska. Co więcej, narzędzie to pozwala sprawdzić również samochody sprowadzone spoza terenu Unii, np. Stanów Zjednoczonych. VIN dekoder pozwala ustalić przeszłość pojazdu. Dzięki prostocie obsługi, dekodowanie VIN zajmuje tylko kilka chwil.

 

Dekodowanie VIN – co muszę mieć, żeby sprawdzić auto?

Nr VIN jest niezbędny, aby zweryfikować historię pojazdu. Większość ogłoszeń o sprzedaży auta zawiera numer VIN, a jeśli go nie ma, to należy o niego poprosić sprzedawcę. Numer ten znajdziemy również w dowodzie rejestracyjnym w polu „E”, a w niektórych modelach również na podszybiu. Numer VIN musi być wytłoczony na elementach nadwozia. Na jego podstawie można sprawdzić wiele szczegółowych danych o danym aucie. Jak w praktyce wygląda rozkodowanie numeru VIN?

 

Co o samochodzie powie Ci Dekoder VIN Checker?

Dekoder VIN–Checker to aplikacja internetowa, która pozwala rozkodować informacje zawarte w numerze VIN pojazdu. W zależności od jego działania, dekoder VIN może zwracać różną ilość informacji na temat sprawdzanego pojazdu. Różnić się może również sposób ich prezentacji. Najczęściej dostępne są one w formie – online. Na polskim rynku dostępnych jest kilka dekoderów VIN, działających zarówno bezpłatnie, jak i komercyjnie

Gdy masz już numer VIN, to w serwisie autoDNA, wiodącym na rynku narzędziu do dekodowania VIN, możesz sprawdzić historię danego pojazdu.

 

 

W raportach, dotyczących używanych aut można znaleźć informacje, które pozwolą sprawdzić, czy sprzedawca mówi prawdę czy też nie. W raporcie można znaleźć dane pogrupowane w kilka sekcji:

 1.  Podstawowe informacje o pojeździe, czyli: marka, model i typ pojazdu, rodzaj jego nadwozia i silnika, typ skrzyni biegów, informacje o układzie kierowniczym. Dowiesz się także, w którym roku wyprodukowano dany model i z jakiego kraju pochodzi producent samochodu.
 2. Wyposażenie pojazdu – to bardzo ważna część informacji zgromadzonych przez autoDNA o danym egzemplarzu używanego samochodu. Dzięki niej sprawdzisz z jakim wyposażeniem auto wyjechało z fabryki. Jeśli wydrukujesz sobie tę listę i pojedziesz z nią oglądać auto, możesz punkt po punkcie sprawdzać, czy wszystko zgadza się z wyposażeniem rzeczywistym: kolor lakieru i tapicerki, barwa szyb, liczba poduszek powietrznych, zewnętrzne wykończenie pojazdu – jego wygląd (czyli takie detale jak listwy, klamki, zderzaki, lusterka), rodzaj klimatyzacji, nawigacji, sprzętu audio, podgrzewane fotele, lusterka, szyby itd. Jeśli któryś z tych elementów będzie inny od fabrycznie zamontowanego, to może to świadczyć o przeróbkach dokonanych w aucie np. w wyniku naprawy powypadkowej.
 3. Historia pojazdu – czyli to, co dla kupującego jest najbardziej istotne. Tu dowiesz się m.in. czy samochód brał udział w wypadkach i kolizjach, kiedy go rejestrowano i wyrejestrowywano oraz ilu miał właścicieli. Sprawdzisz też czy dany samochód wykorzystywany był jako taksówka lub wzięty był w leasing i najprawdopodobniej służył jako pojazd służbowy. Raport pokaże również, kiedy ostatnio odczytywano przebieg pojazdu i jak wtedy odnotowano stan licznika.
 4. Informacje z bazy skradzionych pojazdów – tu sprawdzisz, czy samochód był kiedykolwiek zgłaszany jako kradziony w jednym z kilkunastu krajów europejskich lub Kanadzie.
 5. Akcje serwisowe zgłoszone przez producentów. Dzięki tej części raportu dowiesz się, czy ten model pojazdu miał zgłaszane jakieś wady fabryczne i czy zostały one usunięte w autoryzowanej stacji obsługi.
 6. Archiwalne zdjęcia pojazdu i ostatnie sprawdzenia. Mając numer VIN możesz często zobaczyć zdjęcia sprawdzanego samochodu, zamieszczane przez wcześniejszych właścicieli np. w Internecie. Możesz też dowiedzieć się kiedy ostatnio sprawdzano numer VIN w bazie. Dzięki temu wyraźnie widać, jeśli samochód w ciągu ostatnich lat kilkukrotnie zmieniał właściciela albo od dłuższego czasu jest wystawiany na sprzedaż. 

  Informacja

  Dekoder VIN Checker to bardzo uniwersalne i przydatne narzędzie, więc warto wiedzieć o zasadach przetwarzania danych zawartych w numerze nadwozia. Dzięki temu będziemy wiedzieli, jakich informacji można się spodziewać. Sprawdzenie numeru VIN samochodu to podstawa. Każdy zakup samochodu używanego powinien zawsze obejmować wstępną weryfikację przez dekoder VIN.

   

Dla kogo jest Dekoder VIN Checker?

Dekodowanie VIN to po prostu sprawdzenie numeru nadwozia w bazach danych. Informacje zawarte w numerze VIN pozwalają zweryfikować przeszłość auta. Z tego względu numer VIN stanowi kopalnię wiedzy na temat poszczególnych aut. Pozwala na odtworzenie pełnej historii napraw oraz innych zdarzeń. Bez numeru VIN dane pojazdu przedstawione w ogłoszeniu nie będą transparentne.

 

Pamiętaj

Dekodera VIN autoDNA często używają osoby kupujące samochody, ale to narzędzie równie przydatne jest dla właścicieli komisów samochodowych czy firm, które zajmują się sprowadzaniem aut zza granicy. Sprawdzenie VIN jeszcze przed oględzinami auta pozwoli uniknąć straty czasu – np. wówczas, gdy w raporcie pojawi się informacja o szkodzie całkowitej, a samochód sprzedawany jest jako bezwypadkowy. Pamiętaj – sprawdź VIN przed zakupem.

 

 

 

Summary
Dekodowanie VIN – Poznaj Dekoder VIN Checker autoDNA
Article Name
Dekodowanie VIN – Poznaj Dekoder VIN Checker autoDNA
Description
Sprawdzenie każdego używanego pojazdu warto zacząć od rozkodowania jego numeru nadwozia poprzez tzw. dekodowanie VIN. Dowiedz się czym jest Dekoder VIN Checker.
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo