autoDNA sprawdza
kolor_auta

Kolor auta a ryzyko wystąpienia szkody

13 marca 2023

Jaki kolor auta w kontekście jego nadwozia oznacza wysokie prawdopodobieństwo, że samochód brał udział w kolizji? A jaki kolor oznacza niskie prawdopodobieństwo? Na podstawie danych z bazy miliardów rekordów autoDNA sprawdziło, w jaki sposób w 2022 r. kolory aut przekładały się na statystyczne ryzyko wystąpienia szkody w historii pojazdu.

Kolor auta, czyli jak sprawdzić lakier samochodu po numerze VIN

Numer VIN umożliwia sprawdzenie szeregu informacji zakodowanych przez producenta auta. Jak sprawdzić kolor auta, czyli lakieru samochodu po numerze VIN? Wystarczy wpisać numer VIN w bezpłatną wyszukiwarką, np. na stronie autoDNA.pl, aby zobaczyć podstawowe informacje na temat danego auta, w tym właśnie kolor samochodu.

Czy istnieje statystyczna zależność między kolorem auta a ryzykiem wystąpienia szkody? Co prawda sam lakier nie ma bezpośredniego przełożenia na takie prawdopodobieństwo, jednak kolor auta wraz innymi danymi już tak. 

 

Jaki kolor auta jest “pechowy”?

Jak wynika z analizy autoDNA na podstawie raportów wygenerowanych w 2022 r. to brązowy, szary i czarny należą do kolorów aut, wśród których najczęściej występowały szkody w 2022 r. Najmniejsze prawdopodobieństwa wystąpienia uszkodzenia było w przypadku czerwonego, zielonego i perłowego lakieru.

 

Informacja

Według danych firmy Axalta, światowego lidera branży materiałów lakierniczych, perłowy w 2022 r. stanowił tylko 4% aut w Europie, czerwony 5%, zaś zielony tylko 1%. Odwrotnie jest w przypadku szarego i czarnego – to blisko 50% wszystkich aut zarejestrowanych w Europie. Nic więc dziwnego, że przy tak dużej liczbie pojazdów znajdziemy sporo samochodów ze szkodą.

 

Uważaj na brązowe i grafitowe auta

Anomalię stanowi brązowy – według danych Axalta to tylko 1% aut w Europie, a wliczając w to również kolor beżowy – łącznie 2%. Tymczasem w bazie autoDNA w całym zeszłym roku brązowy odpowiadał aż za 12,1% wszystkich raportów, w których odnotowano szkodę. Podobnie jest z grafitowym – to mniej niż 1% aut w Europie, natomiast w zestawieniu autoDNA to nr 4 z wynikiem ponad 10%, jeśli chodzi o szkodowość.

 

Warto wiedzieć

Z pewnością warto dodatkowo sprawdzić samochody grafitowe i brązowe, gdyż wykazują ponadprzeciętne ryzyko wystąpienia szkody.

 

Czarny kolor, który bywa uznawany za pechowy, wcale taki nie jest w odniesieniu do aut. Stanowi on aż 22% wszystkich aut w Europie, ale prawdopodobieństwo wystąpienia w nim szkody to dużo mniej, bo “tylko” 10,9%. Oczywiście zawsze warto zachować czujność i w każdej sytuacji wykonać sprawdzenie VIN samochodu. Bez względu na kolor kolor, należy upewnić się czy pojazd nie kryje dodatkowych niespodzianek.

Jaki kolor auta jest najbardziej pechowy?

 

Warto wiedzieć

Sprawdź VIN podczas transakcji kupna-sprzedaży pojazdu, z pomocą raportu historii pojazdu autoDNA, wiodącego na rynku dostawcy narzędzia do dekodowania VIN. Numer VIN wystarczy, aby sprawdzić m.in. szkody pojazdu, w tym także szkody całkowite, kolizje, odnotowane stany drogomierza, archiwalne zdjęcia. Sprawdzenie VIN jest proste, szybkie i może ustrzec przed ogromnymi wydatkami związanymi z zakupem auta-cytryny (lemon-car).

 

 

 

 

Summary
Kolor auta a ryzyko wystąpienia szkody
Article Name
Kolor auta a ryzyko wystąpienia szkody
Description
Jaki kolor auta w kontekście jego nadwozia oznacza wysokie prawdopodobieństwo, że samochód brał udział w kolizji? Dowiedz się więcej z aertykułu.
Author
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo