autoDNA sprawdza
Systemy bezpieczeństwa w samochodach

Najważniejsze systemy bezpieczeństwa w samochodach. Jak mieć bezpieczny samochód?

Dodano 22 czerwca 2021 przez

Producenci samochodów od dawna pracują nad tym, jak ratować życie i minimalizować szkody w wypadkach drogowych. Współczesne modele aut mają tak wiele systemów bezpieczeństwa, że ​​czasami trudno jest pojąć, czym one są i jak mogą Ci pomóc. Czas więc je poznać i zrozumieć ich działanie.

 

7 systemów bezpieczeństwa w samochodzie, na które warto zwrócić uwagę

W samochodach występuje wiele systemów bezpieczeństwa, ale na niektóre warto zwrócić szczególną uwagę. Są to:

  • ABS – przeciwblokujący układ hamulcowy
  • ESP – stabilizacja toru jazdy
  • BLIS – informacje o martwym polu
  • ICC – zachowanie bezpiecznego odstępu
  • TC, TCS – kontrola trakcji
  • AFIL – alarm niezamierzonego przekroczenia linii
  • BAS – asystent hamowania.

ABS – przeciwblokujący układ hamulcowy

Najczęściej stosowane systemy bezpieczeństwa w autach, które pomagają zapobiegać wypadkom oraz chronić kierowcę i pasażerów to ABS (ang. Antiblock Braking System), czyli przeciwblokujący układ hamulcowy. Jest uważany dziś za niezbędne wyposażenie samochodu. Jego główną funkcją jest zapobieganie poślizgowi kół podczas hamowania, zwłaszcza tego gwałtownego.

Bez ABS mocne hamowanie może oznaczać, że współczynnik tarcia między oponą a asfaltem (lub jakąkolwiek nawierzchnią) będzie niższy niż maksymalna przyczepność. Oznacza to, że czasami wywierasz na układ tak dużą siłę, że hamulec bezpośrednio blokuje koło, a opona przestaje się toczyć, ślizgając się po jezdni.

Aby temu zapobiec, ABS wykrywa, które koło się ślizga, i przy pomocy elektrozaworów moduluje ciśnienie w obwodzie tego koła. W ten sposób opony mają zawsze kontakt z drogą, a skuteczność hamowania jest o wiele lepsza.

ESP – system stabilizacji toru jazdy

ESP (ang. Electronic Stability Program) to elektroniczny system stabilizujący tor jazdy, który od końca 2015 roku obowiązkowo mają wszystkie nowe samochody. Za pomocą systemu ABS i systemu TCS kontroluje kierunek jazdy pojazdu, wprowadzając poprawki do różnych ruchów kierownicy, przy zachowaniu stabilności, aby zapobiec poślizgowi pojazdu podczas wykonywania nagłego manewru.

System Electronic Stability Program poprawia bezpieczeństwo jazdy, utrzymuje stabilność kierunkową we wszystkich warunkach, w tym w przypadku nagłych zatrzymań, typowych manewrów skrętu, przyspieszania, wyprzedzania itd. Zwiększona stabilność auta na granicach drogi np. podczas manewrowania w sytuacjach ekstremalnych (takich jak zbyt szybkie wejście w zakręt), zmniejsza ryzyko poślizgu lub kolizji.

BLIS – system informacji „martwego pola” w samochodzie

BLIS (ang. Blind Spot Information System) to technologia, która dostrzega to, czego Ty nie widzisz. Mowa o tzw. martwym polu po obu stronach auta. Ten system bezpieczeństwa, który chroni kierowcę i pasażerów, za pomocą kamery wykrywa, kiedy pojazd wjeżdża w strefę martwego pola, znajdującą się po jednej ze stron samochodu. Tym samym ostrzega kierowcę za pomocą światła ostrzegawczego LED w odpowiednim lusterku zewnętrznym. Zakres pola widzenia wynosi 9,5 m długości i 3 m szerokości po obu bokach auta.

System BLIS pomaga uniknąć kolizji i wypadków drogowych, zwłaszcza podczas zmiany pasa ruchu. Automatycznie uruchamia się w dzień i w nocy w momencie, gdy samochód osiągnie prędkość powyżej 10 km/h.

ICC – aktywny tempomat

Inteligentny system aktywnego tempomatu ICC (ang. Intelligent Cruise Control) to wielka pomoc dla kierowcy. Producenci nowych samochodów stworzyli systemy bezpieczeństwa, które reagują na zmieniające się warunki drogowe. W przeciwieństwie do tradycyjnych tempomatów (które wymagają stałej aktywności kierowcy) aktywny tempomat automatycznie zwolni Twój pojazd, gdy na drodze pojawią się przeszkody.

Gdy poprzedzające auto zwalnia, ten system kontroli obniża prędkość samochodu, aby zachować bezpieczną odległość. Po zniknięciu zatoru ICC automatycznie powraca do ustawionej prędkości, dzięki czemu możesz z łatwością kontynuować jazdę.

TC, TCS – kontrola trakcji

TCS, czyli system kontroli trakcji zapobiega buksowaniu kół podczas przyspieszania i ich poślizgowi, a tym samym utracie przyczepności. Warto zapamiętać, że jest to aktywny system bezpieczeństwa, który kontroluje tor jazdy, a nie stabilność.

Wykorzystuje elementy systemu ABS – jeśli jedno koło zacznie się obracać szybciej niż inne, można je zatrzymać poprzez zmniejszenie mocy silnika. Najczęściej utrzymuje kontakt opon z drogą bez poślizgu np. podczas ruszania na śliskim zboczu lub w każdej sytuacji, w której potrzebujesz przyczepności, ale i mocy do ruszenia z miejsca.

AFIL (Lane assist) – system ostrzegający przed zjechaniem z pasa ruchu

W nowoczesnych modelach pojazdów można znaleźć AFIL, czyli system zapobiegający niezamierzonemu przekroczeniu linii np. w przypadku zmęczenia kierowcy. Dzięki układowi kamer, które są wbudowane w lusterku z przodu auta, obraz jest rejestrowany na bieżąco i reaguje na przypadkowe zjechanie z pasa ruchu.

Kierowca jest informowany o zmianie kierunku jazdy poprzez wibracje fotela lub pasa bezpieczeństwa.  Dzięki temu auto można przywrócić na właściwy pas ruchu.

BAS – system wspomagania hamowania

BAS (ang. Brake Assist System) to elektroniczne czujniki automatycznego hamowania w nowoczesnych modelach samochodów. System działania wspomagania hamowania awaryjnego jest dość prosty do zrozumienia.

We współpracy z ABS wykrywa, kiedy kierowca wykonuje hamowanie awaryjne (na przykład na podstawie prędkości, z jaką zwalnia pedał gazu, aby całkowicie wcisnąć hamulec). Dokonuje niezbędnych obliczeń , aby wywrzeć największą możliwą siłę hamowania w danej sytuacji.

Kierowcy, którzy będą na drodze świadkami, jak auto przed nimi uruchamia Brake Assist System, zobaczą migające światła hamowania.

Zmiany systemów bezpieczeństwa w nowych samochodach od 2022 roku

Unia Europejska zatwierdziła rozporządzenie, w którym producenci samochodów są zobowiązani do dostarczenia zaawansowanych systemów bezpieczeństwa we wszystkich nowych autach sprzedawanych od 2022 roku.

W standardzie będą obecne takie systemy poprawiające bezpieczeństwo jak:

  • alarm senności i zmęczenia kierowcy – to czujnik, który zbiera dane dotyczące jazdy, takie jak naciśnięcia pedału gazu i ruchy kierownicy, jednocześnie mierząc zachowanie ciała kierowcy, aby wykryć, czy jest zmęczony i musi się zatrzymać, wysyłając sygnał wizualny i/lub dźwiękowy.
  • inteligentny asystent prędkości – znany również jako czytnik znaków drogowych (TSR). Dziś pomaga „odczytywać” znaki drogowe i ostrzega kierowcę poprzez znak na desce rozdzielczej o dozwolonej prędkości na drodze. Jednak nowe przepisy rozwiną system TSR, aby oddziaływać na moc silnika i automatycznie dostosować prędkość do tej dozwolonej.
  • systemy EBD – elektroniczny rozdział siły hamowania. Aby maksymalnie skrócić drogę hamowania, układ EBD automatycznie reguluje siłę hamowania przednich i tylnych kół.

Ponadto obowiązkowym wyposażeniem w autach będzie monitoring pieszych i rowerzystów, kamera cofania, czujniki parkowania, powiadomienie o mimowolnej zmianie pasa ruchu, aktywny tempomat, systemy zapobiegające rozpraszaniu, alarm pasów bezpieczeństwa na tylnych siedzeniach, rejestrator jazdy tzw. czarna skrzynka oraz wstępne instalacje do montażu alkomatu, który odetnie zapłon.

Jak wybrać bezpieczny samochód?

Zdecydowanie zalecamy sprawdzenie, czy Twoje auto ma zalecane i niezbędne systemy bezpieczeństwa. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystania z raportów historii pojazdu dostępnych na rynku.

W autoDNA podczas sprawdzania konkretnego numeru VIN, czyli tzw. kodu DNA samochodu, dowiesz się, jakie problemy miał samochód, ilu właścicieli, czy istnieje w bazach pojazdów skradzionych, a nawet dowiesz się więcej o szkodach, których doświadczył w przeszłości. Raport autoDNA może mieć również informacje o wyposażeniu pojazdu w konkretne systemy bezpieczeństwa np. czujniki parkowania, ESP, ICC, BAS itp.

Jeśli chodzi o systemy bezpieczeństwa, nie warto z nich rezygnować ani na nich oszczędzać. Zapewniają spokój i bezpieczeństwo osobom, które znajdują się w pojeździe, dlatego ich obecność jest obowiązkowa.

Summary
Najważniejsze systemy bezpieczeństwa w samochodach. Jak mieć bezpieczny samochód?
Article Name
Najważniejsze systemy bezpieczeństwa w samochodach. Jak mieć bezpieczny samochód?
Description
Systemy bezpieczeństwa w samochodach - współczesne modele aut mają tak wiele systemów bezpieczeństwa, że ​​czasami trudno jest pojąć, czym one są i jak mogą Ci pomóc. Czas więc je poznać i zrozumieć ich działanie.
Author
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *