autoDNA sprawdza
książka-serwisowa

Czy książka serwisowa jest ważna podczas zakupu pojazdu?

14 października 2022

Fakt posiadania książki serwisowej jest zwykle zaznaczany w wybranych ogłoszeniach o sprzedaży auta. Czy książka serwisowa jest tak ważnym dokumentem i ma tak duże znaczenie? Przy zakupie kilkuletniego samochodu używanego istotne będzie sprawdzenie czy pojazd był serwisowany na odpowiednim poziomie, który zapewni kolejne lata bezproblemowej eksploatacji.

Tutaj z pomocą przychodzi właśnie książka serwisowa. Starsze auta, zazwyczaj powyżej 10 lat, zwykle książki już nie posiadają, albo wpisy w niej skończyły się po okresie gwarancji.

 

Co to jest książka serwisowa?

Książka serwisowa stanowi dokument potwierdzający wykonanie określonych czynności związanych z utrzymaniem auta. Wydawana jest ona do nowych pojazdów i zwykle pierwszy właściciel skrupulatnie zbiera w niej wpisy aż do momentu serwisowania w ASO. Zwykle w momencie, gdy na samochód przestaje obowiązywać gwarancja, książka przestaje być aktualizowana.

 

Elektroniczna książka serwisowa

Producenci aut systematycznie odchodzą do papierowych książek serwisowych na rzecz elektronicznych rejestrów, z których można pobrać dane i je wydrukować w razie konieczności. Część firm daje klientom wybór prowadzenia książki elektronicznej lub papierowej lub stosuje obie formy dokumentacji. Ta forma prowadzenia dokumentacji ogranicza możliwość sfałszowania wpisów i manipulacji w historii serwisowej pojazdu. Z pewnością taka forma przechowywania informacji jest dużym ułatwieniem dla kierowców, a zapisy zachowane elektronicznie pomagają zwiększyć wiarygodność dokumentacji przy sprzedaży auta.

 

Co zawiera książka serwisowa?

Książka serwisowa powinna zawierać wpisy dotyczące każdej naprawy, której dokonano od momentu zakupu samochodu. Niezależnie od tego, czy serwisujemy samochód w autoryzowanym warsztacie czy też nie, można poprosić o wpisanie naprawy do książki. Wpis powinien zawierać nie tylko informację o samej naprawie i częściach, ale też pieczątkę serwisu, który naprawy dokonał oraz datę. W książce odnotowuje się także wszystkie przeglądy okresowe.

 

Dlaczego warto kupować auta z książką serwisową?

Dla kupującego samochód taka książka jest dokumentem bardzo ważnym – można z niej wyciągnąć wiele wniosków. Po pierwsze – śledząc historię napraw zorientujemy się, które podzespoły były już wymieniane, a które nie i na tej podstawie można domyślić się, czy auto będzie wymagało kosztownych napraw w najbliższym czasie. Po drugie – zerkając na pieczątki możemy dowiedzieć się, czy właściciel auta oszczędzał na naprawach i wybierał małe warsztaty czy też jeździł do autoryzowanych stacji obsługi. Jeśli pieczątki potwierdzą wizyty w ASO, możemy być również pewni, że w samochodzie są wyłącznie oryginalne części, nawet jeśli któreś z nich były już wymieniane na nowe.

Nic więc dziwnego, że sprzedawcy chętnie podkreślają w ogłoszeniach, że samochód posiada książkę serwisową i udokumentowane naprawy.

 

Zwróć uwagę

Czystą, nową książkę można bez problemu kupić w Internecie, a podrobienie wpisów o naprawach też nie jest trudne. Jak zatem rozpoznać, czy książka serwisowa jest oryginalna?

 

 

Sfałszowane książki serwisowe

Warto dokładnie przyjrzeć się papierowej wersji książki serwisowej. Podejrzenia o fałszowaniu książki budzi zwykle kilka elementów:

  • Jeśli książka pomimo wielu wpisów nie jest zużyta (powinna być bardziej zużyta niż instrukcja obsługi auta) – to w końcu kilkuletni dokument, nie może wyglądać jak nowy.
  • Jeśli pieczątki sprzed wielu lat nadal są wyraźne – tusz z pieczątek z biegiem czasu powinien blaknąć.
  • Jeśli wszystkie wpisy są równe, tak samo staranne.
  • Jeśli data książki serwisowej jest inna niż rok produkcji samochodu.

Żeby upewnić się, czy książka serwisowa jest oryginalna, można jeszcze sprawdzić numer VIN auta i zweryfikować jego historię. Odczyty przebiegów w bazach danych powinny zgadzać się z tym, co znajduje się w książce. Darmowa wyszukiwarka znajduje się pod adresem historiapojazdu.gov.pl, gdzie można pobrać raport. W bazie gromadzone są dane dotyczące m.in. stanu drogomierza podczas obowiązkowych przeglądów technicznych. W razie wątpliwości można także zadzwonić do warsztatów, wymienionych w dokumencie i potwierdzić, że faktycznie samochód był tam serwisowany.

 

Zalety posiadania książki serwisowej

Książka serwisowa, o ile była prowadzona rzetelnie i faktycznie zawiera wpisy o przeprowadzonych czynnościach i wykorzystanych materiałach, może być bardzo pomocnym narzędziem przy zakupie lub sprzedaży auta.

 

Zwróć uwagę

Fakt posiadania książki serwisowej bądź wydruków z oficjalnych rejestrów to mocny argument przy wycenie i późniejszej sprzedaży auta.

 

Elektroniczne książki serwisowe mają dużą przewagę nad papierowymi, które można zgubić lub mogą one ulec zniszczeniu. Dostępne są zdalnie, więc dostęp do nich jest dużo łatwiejszy. Nie da się ich też tak łatwo podrobić.

 

Warto wiedzieć

Zainteresował Cię ten artykuł? Sprawdź także produkty oferowane przez autoDNA – wiodącego dostawcę raportów historii pojazdu w Europie i USA. Sprawdzenie VIN może pomóc Ci ustrzec się przed dodatkowymi kosztami związanymi z zakupem auta z nieznaną przeszłością. Serwis dostępny jest 24/7 przez cały rok – wystarczy dostęp do Internetu i numer VIN pojazdu, który chcesz sprawdzić.

Summary
Czy książka serwisowa jest ważna podczas zakupu pojazdu?
Article Name
Czy książka serwisowa jest ważna podczas zakupu pojazdu?
Description
Fakt posiadania książki serwisowej jest zwykle zaznaczany w ogłoszeniach sprzedaży. Czy książka serwisowa jest tak ważnym dokumentem i ma tak duże znaczenie?
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo