autoDNA sprawdza
ekonomiczna jazda

Ekonomiczna jazda – 10 mitów na temat niskiego spalania

13 marca 2017

Ekonomiczna jazda jest priorytetem bardzo wielu kierowców. Niestety na temat tego, jak sprawić by nasz samochód spalał mniej paliwa, narosło sporo mitów. W rezultacie możemy mieć przekonanie, że stosujemy się do zasad ecodrivingu, a w rzeczywistości będziemy swoimi działaniami powodować zwiększone spalanie.

Ekonomiczna jazda – mity

Poniżej przedstawiamy kilka mitów, które dotyczą ekonomicznej jazdy

 

Mit 1: Tankowanie paliwa klasy premium zapewnia mniejsze spalanie

Koncerny paliwowe prześcigają się w nadawaniu pięknie brzmiących nazw swoim paliwom klasy premium. Niestety nikt nie da nam gwarancji, że jeżeli zatankujemy 98 lub olej napędowy z wyższej półki, to nasz pojazd uzyska wyższą moc lub spalanie będzie mniejsze. Z całą pewnością jednak będziemy mieć mniej w portfelu. Za litr paliwa klasy premium musimy zapłacić z reguły o 30 gr więcej niż przy tankowaniu standardowego. Napełniając 60-litrowy bak zapłacimy w rezultacie o blisko 20 zł więcej.

W zakresie korzystania z paliw premium najrozsądniej będzie zaufać rekomendacjom producenta pojazdu. Jeżeli sugeruje on używanie paliwa podwyższonej jakości, powinniśmy stosować się do tych zaleceń. Gdy takiej rekomendacji nie znajdziemy w instrukcji obsługi auta, możemy spokojnie pozostać przy standardowym paliwie.

 

Mit 2: Ekonomiczna jazda jest niemożliwa w aucie z automatyczną skrzynią biegów

Wraz z rozwojem branży motoryzacyjnej twierdzenie, że „automaty” palą więcej, staje się coraz mniej prawdziwe. Z tego typu sytuacją mieliśmy bowiem do czynienia przy automatycznych skrzyniach biegów starego typu. W nowoczesnych przekładniach, ze zwiększonym spalaniem będziemy spotykać się coraz rzadziej.

 

Mit 3: Mały silnik jest bardziej ekonomiczny

U podstaw tego twierdzenia leży powszechna w dzisiejszej motoryzacji filozofia downsizingu. Polega ona na zmniejszaniu pojemności silnika celem osiągnięcia niższego spalania, przy jednoczesnym uzbrajaniu jednostki napędowej w urządzenia, które rekompensują stratę mocy np. nowoczesne systemy wtryskowe czy turbodoładowanie. Na ogół silniki, które powstały w myśl idei downsizingu powinny palić mniej. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie eksperymenty z downsizingiem były udane. Niektóre jednostki nie radziły sobie dobrze i chociaż faktycznie pozwalały oszczędzić na paliwie, to po kilkudziesięciu tysiącach kilometrów dużo większe pieniądze trzeba było zostawiać w warsztatach, przy okazji kosztownych napraw silnika.

 

Mit 4: Ekonomiczna jazda na jałowym biegu

Jazda „na luzie” jest niestety nieekonomiczna. Gdy silnik pracuje na neutralnym biegu, cały czas dostarczane jest do niego paliwo. Jego dopływ jest natomiast odcinany, gdy mamy wrzucony bieg, ale nie przyspieszamy. Stąd poprawną techniką oszczędzania paliwa jest tzw. hamowanie biegami, a nie dojeżdżanie do świateł „na luzie”.

 

Mit 5: Przyspieszaj wolniej, by oszczędzić paliwo

Prowadząc pojazd powinniśmy dążyć do tego, by możliwie szybko osiągnąć docelową prędkość. Starajmy się unikać jednak zarówno wciskania pedału gazu w podłogę, jak i powolnego przyspieszania. Optymalnym rozwiązaniem jest przyspieszanie z wykorzystaniem około 50% zasięgu pedału gazu.

 

Mit 6: Ekonomiczna jazda polega na utrzymywaniu niskich obrotów

To nieprawda. Ekonomiczna jazda polega na tym, by utrzymywać optymalne obroty dla naszego silnika. Nie znaczy to jednak, że powinny być one niskie. W większości silników benzynowych przedział optymalnych obrotów zamyka się w granicach 2-3 tys. obrotów na minutę, natomiast w przypadku jednostek wysokoprężnych z reguły przedział ten jest niższy, np. od 1,5 tys. do 2 tys. obrotów na minutę. Jednak diesle są pod tym względem bardziej zróżnicowane niż jednostki benzynowe, więc każdy kierowca powinien zweryfikować w instrukcji obsługi, jaki przedział obrotów jest właściwy dla jego diesla.

 

Mit 7: Im wolniej, tym oszczędniej

Na szczęście to twierdzenie także jest nieprawdziwe. Jeżeli chodzi o zależność spalania od szybkości jazdy, to kluczowa jest tu charakterystyka silnika. Można przyjąć, że w typowych rodzinnych, spokojnych autach z najlepszym spalaniem mamy do czynienia na najwyższym biegu przy prędkości wynoszącej około 80-90 km/h.

 

Mit 8: Auto z wiekiem pali więcej

Prawdą jest, że samochody starej daty palą więcej, niż te produkowane współcześnie. Spalanie dla danej jednostki napędowej powinno jednak utrzymywać się na zbliżonym poziomie przez cały okres eksploatacji. Jeżeli obserwujemy znaczący wzrost spalania, powinniśmy udać się do mechanika, gdyż najprawdopodobniej nasz pojazd zaczynają trapić usterki, które powodują zwiększony apetyt na paliwo.

 

Mit 9: Przed wyruszeniem w drogę powinniśmy rozgrzać auto

Jak już ustaliliśmy wcześniej, samochód na neutralnym biegu także zużywa paliwo, więc stanie „na luzie” wcale nie jest oszczędne. W dodatku współcześnie produkowane jednostki napędowe lepiej rozgrzewają się podczas jazdy. Warunek jest jeden – na początku drogi nie powinniśmy gwałtownie przyspieszać, czy w ogóle wprowadzać silnika na wysokie obroty. Z mocniejszym wciskaniem pedału gazu poczekajmy, aż olej osiągnie właściwą temperaturę.

 

Mit 10: System start-stop powoduje zwiększone zużycie paliwa

W rzeczywistości system start-stop prowadzi do oszczędności w spalaniu, wprowadzając silnik w stan spoczynku, gdy jego działanie jest niepotrzebne. Niestety system start-stop obciąża rozrusznik i akumulator, a także może powodować przyspieszone zużywanie się turbosprężarek. Z jego używaniem warto więc być ostrożnym.

 

Ekonomiczna jazda – fakty

Znajdzie się również kilka faktów na temat ekologicznej jazdy samochodem

 

Fakt 1: Przede wszystkim płynność

Dla niskiego spalania kluczowa jest płynność jazdy. Ze zwiększonym poborem paliwa mamy do czynienia w momencie wciskania pedału gazu. Jeżeli więc nasza jazda to ciągłe przyspieszanie i gwałtowne hamowanie, to nie ma mowy o oszczędnościach na paliwie. Ekonomiczna jazda polega na sprawnym osiąganiu optymalnej prędkości, bez szarżowania, a także przewidywaniu sytuacji na drodze, co pozwoli np. na hamowanie biegami i unikanie niepotrzebnego zatrzymywania się.

 

Fakt 2: Właściwe ciśnienie w oponach

Zbyt niskie ciśnienie powietrza w oponach powoduje zwiększone spalanie, zbyt wysokie grozi natomiast przebiciem ogumienia. Kierowca oszczędny powinien więc dbać o to, by ciśnienie było zawsze na poziomie wskazanym przez producenta pojazdu.

 

Fakt 3: Nie wszędzie musisz jeździć autem.

Chociaż może to brzmieć banalnie, czasem naprawdę korzystamy z samochodów, gdy nie jest to konieczne, a nawet potrzebne. Często z jednego osiedla do tego samego zakładu pracy jedzie kilka osób, każda swoim autem. Tymczasem wspólna podróż spowoduje oszczędności dla każdej z nich. Pozostawienie samochodu pod domem bywa też bardziej ekonomiczne czasowo. W niektórych przypadkach szybciej i taniej dotrzemy do celu komunikacją miejską. Gdy zaś zrobi się ciepło, dobrym pomysłem jest przesiadanie się z auta na rower. W ten sposób poprawimy nie tylko swój stan portfela, ale także zdrowie.

Gdy nie możemy zrezygnować z auta w kontekście pracy, spróbujmy przynajmniej ograniczyć jego wykorzystanie w czasie wolnym. Jeżeli wybieramy się na rodzinną imprezę, dogadajmy się z innymi gośćmi i zabierzmy tylko tyle pojazdów, ile jest naprawdę koniecznych. Zamiast w weekend jechać samochodem do centrum handlowego, wybierzmy się na rodzinną wycieczkę rowerową, a zimą na spacer do parku czy lasu.

 

Warto wiedzieć

Zainteresował Cię ten artykuł? Sprawdź także produkty oferowane przez autoDNA – wiodącego dostawcę raportów historii pojazdu w Europie i USA. Sprawdzenie VIN może pomóc Ci ustrzec się przed dodatkowymi kosztami związanymi z zakupem auta z nieznaną przeszłością. Serwis dostępny jest 24/7 przez cały rok – wystarczy dostęp do Internetu i numer VIN pojazdu, który chcesz sprawdzić.

 

Summary
Ekonomiczna jazda – 10 mitów na temat niskiego spalania
Article Name
Ekonomiczna jazda – 10 mitów na temat niskiego spalania
Description
Ekonomiczna jazda jest priorytetem bardzo wielu kierowców. Niestety na temat tego, jak sprawić by nasz samochód spalał mniej paliwa, narosło sporo mitów.
Author
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo