autoDNA sprawdza
ile_czasu_na_zgloszenie_szkody

Miałeś wypadek lub stłuczkę? Sprawdź ile czasu na zgłoszenie szkody

19 grudnia 2022

Szkoda drogowa może przytrafić się każdemu kierowcy. Przyjemna nie będzie nigdy – ale nie musi być (bardzo) stresująca. Wystarczy wiedzieć, jak postępować w chwili wystąpienia zdarzenia oraz po nim, a więc m.in. jak zgłosić szkodę. Dowiedz się ile czasu na zgłoszenie szkody i co należy zrobić.

 

Jak zgłosić szkodę po wypadku?

 

Sposobów na zgłoszenie szkody jest kilka. Można wybrać dowolny z nich – taki, jaki wydaje się najbardziej komfortowy (z dalszej części artykułu dowiesz się, jak wygląda to w przypadku poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych). To m.in. zgłoszenie:

 • online – za pomocą formularza internetowego, jaki niemal każde towarzystwo ubezpieczeniowe zamieszcza na swojej stronie,
 • osobiście – można wybrać się samemu do oddziału towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy,
 • przez telefon – przez całą procedurę osobę zainteresowaną telefonicznym zgłoszeniem szkody przeprowadzi konsultant
 • przez e-mail – opisując w wiadomości elektronicznej okoliczności zdarzenia i załączając skan całej sporządzonej dokumentacji

Każda z tych możliwości zgłoszenia szkody jest równie dobra. Z pewnością szybciej zgłosisz szkodę wypełniając formularz internetowy niż wysyłając e-mail lub oczekując na połączenie z konsultantem z ubezpieczalni. Z drugiej strony wszelkie wątpliwości łatwiej skonsultować z żywą osobą. Wszystko więc zależy od sytuacji. Najważniejsze to nie wpadać w panikę i czekać na odpowiedź ze strony towarzystwa, które poinformuje o dalszych krokach i o tym, jak przebiegała będzie likwidacja szkody, a w razie czego poprosi o uzupełnienie danych.

 

Czy wiesz,że...

Zdarzają się sytuacje, w których najlepiej wybrać telefoniczne zgłoszenie szkody. Może tak być w przypadku, kiedy uszkodzony samochód nie nadaje się do dalszej jazdy i wymaga odholowania. Wówczas już na miejscu zdarzenia warto zadzwonić do ubezpieczalni sprawcy i poinformować o zdarzeniu drogowym, prosząc o przysłanie pomocy drogowej.

 

Kto powinien zgłosić szkodę?

Obowiązek zgłoszenia szkody ma osoba poszkodowana w zdarzeniu – w jej interesie leży kontakt z firmą ubezpieczającą sprawcę zdarzenia. To poszkodowany zgłasza szkodę bez względu na to, czy dogadał się na miejscu ze sprawcą kolizji drogowej czy też konieczne było wezwanie policji. Szkodę zgłasza się do towarzystwa, w którym polisę OC wykupił sprawca.

 

Czy wiesz, że...

Dokonać zgłoszenia szkody można na kilka sposobów – najwygodniej online.

 

 

Czy trzeba wzywać policję na miejsce zdarzenia?

Najczęściej zadawane pytania w sprawie szkód drogowych dotyczą m.in. tego, czy na miejsce zdarzenia musi zostać wezwana policja. Nie ma takiej konieczności w przypadku kolizji, w których nie ucierpieli ludzie, a uszkodzenia ograniczają się wyłącznie do pojazdów (tudzież ich wyposażenia). W takiej sytuacji wystarczy sporządzić oświadczenie sprawcy kolizji, zawierające m.in. dane osobowe uczestników zdarzenia, które powinno wystarczyć ubezpieczalni do uruchomienia procedury zakończonej wypłatą odszkodowania.

Jeśli jednak zdarzenie jest bardziej poważne i są osoby poszkodowane (występują obrażenia ciała), konieczne jest wezwanie odpowiednich służb – policji oraz pogotowia ratunkowego. Uczestnicy nie spisują wtedy oświadczenia. Zakład ubezpieczeń potrzebował będzie wówczas kopii protokołu przygotowanego przez policjantów.

 

Ile czasu na zgłoszenie szkody samochodu ma osoba poszkodowana

 

Jaki jest ustawowy czas na zgłoszenie szkody? Czy trzeba się spieszyć? Zwlekanie nigdy nie leży w interesie poszkodowanego, natomiast w niektórych przypadkach zdarza się, że nie można szkody zgłosić od razu. Warto też pamiętać o tym, że termin na zgłoszenie szkody zależy od rodzaju ubezpieczenia – zgłoszenie szkody OC rządzi się innymi prawami niż zgłoszenie z polisy AC.

 

Czy wiesz, że...

Im szybciej zgłosisz szkodę, tym lepiej – ale termin na zgłoszenie szkody OC to aż 3 lata

 

Zgłoszenie szkody z OC

W przypadku korzystania z polisy OC sprawcy, czas na zgłoszenie szkody wynosi aż 3 lata (choć z pewnością mało kto byłby zainteresowany tak długim oczekiwaniem na odszkodowanie z OC). Co ciekawe, czas na zgłoszenie szkody OC może być jeszcze dłuższy. Termin przedawnienia roszczeń wynosi aż 20 lat wówczas, gdy szkoda jest wynikiem przestępstwa (a także zbrodni lub występku).

Co w przypadku braku OC sprawcy? Każdy właściciel samochodu – zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych – musi wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Jeśli nie dopełnił tego obowiązku lub upłynął termin ważności ubezpieczenia, sytuacja staje się problematyczna dla sprawcy, natomiast poszkodowany chroniony jest przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

W takim przypadku poszkodowany ma prawo dowolnie wybrać towarzystwo ubezpieczeniowe zajmujące się odszkodowaniami komunikacyjnymi, do którego zgłosi szkodę. Wskazana w ten sposób firma ubezpieczeniowa zajmuje się likwidacją szkody (kwestią naprawy uszkodzonego pojazdu lub wypłaty odszkodowania).

 

Zgłoszenie szkody z AC

Inaczej niż przy ubezpieczeniu OC wygląda zgłoszenie szkody z AC, a więc dokonywane przez sprawcę zdarzenia (lub osobę poszkodowaną, kiedy nie udaje się ustalić sprawcy – dotyczy to nie tylko kolizji drogowej, ale też tzw. szkód parkingowych, a także innych przypadków zniszczeń czy kradzieży pojazdu).

Każdy ubezpieczyciel ma własne wymagania dotyczące tego, w jakim czasie należy zgłaszać szkody z AC. W razie wątpliwości warto zajrzeć do umowy ubezpieczenia lub skontaktować się ze swoim agentem bądź przedstawicielem firmy ubezpieczeniowej, który poinformuje o ogólnych warunkach ubezpieczenia. Na pewno jednak warto się spieszyć – firmy ubezpieczeniowe stosują w tym przypadku znacznie bardziej rygorystyczne terminy. By otrzymać odszkodowanie, problem zgłosić trzeba zazwyczaj w terminie nie dłuższym niż 3-7 dni, licząc od momentu, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie.

Z pewnością im szybciej zgłosisz szkodę, tym lepiej.

Kontakt z ubezpieczycielem sprawcy

Aby likwidacja szkody przebiegła bezproblemowo, warto zgłosić ją najszybciej jak się da – zawierając w zgłoszeniu wszelkie niezbędne informacje na temat polisy OC sprawcy, prawa jazdy, danych pojazdów (z dowodu rejestracyjnego) i miejsca zdarzenia. Warto pamiętać także o sporządzeniu dokumentacji fotograficznej, która ułatwi wyjaśnienie okoliczności zdarzenia i pomoże w wypłacie odszkodowania.

Skontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy można na różne sposoby – wszelkie niezbędne informacje znaleźć można na stronie internetowej ubezpieczyciela. Sama procedura najczęściej przebiega całkowicie bezproblemowo, a jej zwieńczeniem jest naprawa pojazdu lub wypłata odszkodowania.

 

Gdzie trzeba zgłosić szkodę?

Zgłoszenia szkody dokonuje się w ubezpieczalni sprawcy zdarzenia drogowego – jeżeli szkoda likwidowana będzie z polisy OC. Jeżeli likwidacja szkody ma nastąpić z ubezpieczenia AC, należy skontaktować się z firmą, w której samemu wykupiło się ubezpieczenie Autocasco (co istotne – nie ma obowiązku, aby ubezpieczenie OC, AC i Assistance wykupować w tym samym towarzystwie). Jeżeli natomiast sprawca zdarzenia pomimo obowiązku nie posiadał ważnej polisy OC, szkodę zgłasza się do dowolnego ubezpieczyciela i to on odpowiada za proces likwidacji szkody, rozliczając się później z UFG.

 

Zgłoszenie szkody po terminie

Trudno podejrzewać, aby ktokolwiek przegapił termin zgłoszenia szkody z OC – ten wynosi aż 3 lata (a w niektórych sytuacjach maksymalnie do 20 lat). Zupełnie inaczej rzecz wygląda w przypadku nieobowiązkowego ubezpieczenia Autocasco, gdzie czas na zgłoszenie szkody jest o wiele krótszy. Co w sytuacji jego przegapienia?

 

 

Ze zgłoszeniem szkody z AC należy bardzo się spieszyć. W przeciwnym razie firma ubezpieczeniowa może zablokować likwidację szkody z polisy – może odmówić wypłaty odszkodowania lub dokonać obniżenia wysokości odszkodowania. Nie zgadzając się z takim rozwojem wypadków, trzeba złożyć reklamację i niestety liczyć się z dużym prawdopodobieństwem, że jedyne zmiany można będzie uzyskać dopiero na drodze postępowania sądowego.

 

Oświadczenie o wypadku drogowym

 

Co w przypadku, kiedy nie trzeba wzywać policji – w związku z tym nie ma też notatki policyjnej? W zupełności wystarczy oświadczenie sprawcy, który przyznaje się do spowodowania zdarzenia drogowego. W wyjątkowych sytuacjach zdarza się, że firma ubezpieczeniowa kwestionuje takie oświadczenie. Na wszelki wypadek warto jednak zrobić jak najwięcej zdjęć na miejscu zdarzenia, dokumentujących zarówno okoliczności, jak i powstałe uszkodzenia. Wszystkie one pomogą w likwidacji szkody.

 

Czy wiesz, że...

Można spisać oświadczenie i nie wzywać policji na miejsce zdarzenia

 

Wzór dokumentu

 

Nie ma jednoznacznego wzoru tego, jak powinno wyglądać oświadczenie sprawcy zdarzenia drogowego. Można skorzystać z gotowego formularza (często dostaje się taki od firmy ubezpieczeniowej przy zawieraniu umowy ubezpieczenia) albo sporządzić oświadczenie odręcznie, na pustej kartce, pamiętając o dwóch kopiach.

Co musi zawierać oświadczenie uczestników kolizji? Najważniejsze elementy to:

 • data i godzina zdarzenia
 • informacje na temat miejsca, w którym doszło do zdarzenia (adres)
 • dane właściciela pojazdu, który był sprawcą zdarzenia
 • dane osoby poszkodowanej
 • dane samochodów (marka i model, numer rejestracyjny, numer polisy OC)
 • opis, w jaki sposób doszło do szkody (warto sporządzić rysunek)
 • opis uszkodzeń (oględziny auta warto poprzeć dokumentacją fotograficzną)

 

Jak wygląda zgłoszenie szkody w firmie

 

Wszystkie firmy ubezpieczeniowe mają swoje procedury opisujące to, jak powinno wyglądać zgłoszenie szkody – niemniej jednak w każdym przypadku sprowadza się to do kwestii dopełnienia zbliżonych formalności (same szczegóły mogą różnić się w zależności od ubezpieczyciela).

 

Czy wiesz, że...

Firmy ubezpieczeniowe dbają o wygodę klientów, udostępniając wiele możliwości zgłoszenia szkody.

 

Warta

Zgłaszając szkodę w Towarzystwie Ubezpieczeniowym Warta, można skorzystać z formularza na stronie internetowej lub wykonać telefon na infolinię. Można też wysłać zgłoszenie pocztą tradycyjną, a nawet… napisać do firmy na Facebooku (przez Messengera).

Najlepiej jednak dokonać zgłoszenia online, pamiętając zarówno o wszystkich danych, jak i zdjęciach dokumentujących uszkodzenia. Jeśli taka była sporządzona, należy dołączyć też notatkę policyjną, oraz inne materiały, na podstawie których ubezpieczyciel upewni się co do przebiegu zdarzenia i wypłaci odszkodowanie.

 

PZU

Zgłoszenie szkody z OC w PZU również jest proste i wygodne. Ponownie ubezpieczyciel udostępnia też szereg możliwości kontaktu. To przede wszystkim formularz online oraz infolinia. W oddziale PZU można także stawić się osobiście lub poprosić o spotkanie z agentem. PZU oferuje również wideoczat, a dla osób nielubiących czekać na połączenie – możliwość wysłania SMS-a z prośbą o kontakt. Szkody z polisy zgłosić można także w wiadomości e-mail.

 

UNIQA

Podobnie jak każde inne towarzystwo ubezpieczeniowe, również UNIQA udostępnia kilka możliwości zgłoszenia szkody. Można skorzystać z drogi internetowej – poprzez formularz bądź e-mail – lub telefonicznej. Jest też opcja, aby szkodę zgłosić, wykorzystując korespondencję pocztą tradycyjną. W tym celu należy wydrukować i wypełnić, a następnie odesłać na adres ubezpieczyciela odpowiedni formularz.

 

Ergo Hestia

Towarzystwo Ergo Hestia pozwala na zgłoszenie szkody za pośrednictwem formularza na swojej stronie internetowej, a także telefonicznie. Osoby mające w Hestii ubezpieczenie mogą posłużyć się w tym celu swoim kontem ubezpieczeniowym. Osobom wolącym tradycyjną drogę ubiegania się o odszkodowanie z OC sprawcy pozostaje też zgłoszenie szkody OC listownie na adres firmy ubezpieczeniowej.

 

Grupa VIG

Pod skrótem VIG kryje się Vienna Insurance Group, czyli wywodzący się z Austrii koncern ubezpieczeniowy, mający w swoim portfolio ponad 50 różnych marek znanych na poszczególnych rynkach Europy. W Polsce do VIG należą firmy ubezpieczeniowe takie jak Compensa TU oraz Wiener TU.

W jednym i drugim przypadku wystąpienie szkody zgłosić można za pośrednictwem formularza na stronie internetowej, jak również w wiadomości e-mail. Z towarzystwami wchodzącymi w skład grupy VIG można skontaktować się telefonicznie, wyjaśniając okoliczności zdarzenia konsultantowi. Można też dostarczyć do ubezpieczalni dokumenty w papierowej formie – pocztą, kurierem bądź osobiście w siedzibie firmy bądź jej oddziale.

 

A co z odszkodowaniem?

 

Zgłoszenie szkody to pierwszy krok do tego, aby uzyskać odszkodowanie. W zależności od sytuacji, stopnia uszkodzeń, ich wpływu na funkcjonowanie pojazdu, a także decyzji samego towarzystwa ubezpieczeniowego oraz klienta możliwa jest likwidacja szkody na kilka różnych sposobów. Kierowcy liczą najczęściej na wysokie odszkodowanie – firmom zależy natomiast, by na wysokości odszkodowania jak najbardziej zaoszczędzić. Regulacje prawne wskazują dostępne możliwości, klientowi zaś przysługuje zawsze prawo do złożenia reklamacji.

Najczęściej po zgłoszeniu zdarzenia z poszkodowanym kontaktuje się przedstawiciel ubezpieczyciela, umawiając wizytę rzeczoznawcy, który na miejscu oceni uszkodzenia pojazdu, sporządzi dokumentację i zaproponuje rozwiązania. Niekoniecznie musi oznaczać to wypłacone odszkodowanie. Zamiast przyjmować gotówkę, można oczekiwać naprawy pojazdu (na co ubezpieczyciel ma obowiązek przystać, chyba że orzeczona zostanie szkoda całkowita).

Do czasu przybycia rzeczoznawcy na oględziny auta, pojazd należy zabezpieczyć, tak aby nie doszło do powiększenia uszkodzeń. Podczas gdy funkcjonowanie pojazdu jest uniemożliwione, poszkodowanemu kierowcy najczęściej przysługuje prawo do skorzystania z samochodu zastępczego.

 

Informacja

Jeśli chcesz sprawdzić, czy używany samochód, którym jesteś zainteresowany, ma wypadkową przeszłość, zamów raport autoDNA. To najlepszy sposób na to, aby – na podstawie numeru VIN – poznać historię pojazdu, a także maksimum informacji na jego temat.

 

Zgłoszenie szkody OC i AC – co warto wiedzieć?

 

Przede wszystkim należy zachować spokój – zdarzenia drogowe najczęściej są stresujące, ale dodatkowe emocje niczemu nie służą.

Czas na zgłoszenie szkody OC jest długi – wynosi aż 3 lata, warto jednak zrobić to jak najszybciej.

W przypadku szkód z Autocasco, to, w jakim czasie należy je zgłaszać, zależy od ubezpieczyciela (mogą to być nawet zaledwie 72 godziny od chwili, w której poszkodowany dowiedział się o zdarzeniu, a niektóre firmy wymagają zgłoszenia niezwłocznie).

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, ale może się zdarzyć sytuacja, że sprawca go nie posiada. W takiej sytuacji szkodę zgłasza się do dowolnego ubezpieczyciela, który zajmie się likwidacją.

Sposobów na zgłoszenie szkody każdy ubezpieczyciel udostępnia wiele. Najwygodniej jest skorzystać z formularza udostępnianego w Internecie.

Nie zawsze na miejsce zdarzenia trzeba wzywać policję – poparte dokumentacją fotograficzną oświadczenie sprawcy kolizji często w zupełności wystarczy.

 

Warto wiedzieć

Serwis autoDNA jest wiodącym dostawcą usług sprawdzania historii pojazdów online. Na podstawie numeru vin zweryfikujesz historię pojazdu przed zakupem z autoDNA. Sprawdzenie VIN w wielu przypadkach może ustrzec Cię przed niechcianymi kosztami dodatkowymi związanymi z zakupem pojazdu z nieznaną lub powypadkową przeszłością.

 

 

Summary
Ile czasu na zgłoszenie szkody przy wypadku lub stłuczce?
Article Name
Ile czasu na zgłoszenie szkody przy wypadku lub stłuczce?
Description
Szkoda drogowa może przytrafić się każdemu kierowcy. Jak postępować w chwili wystąpienia zdarzenia oraz po nim? Ile czasu na zgłoszenie szkody, co należy zrobić
Author