autoDNA radzi
vin

Jak odczytać VIN?

20 maja 2022

Każdy z nas słyszał o numerze VIN pojazdu, ale nie każdy wie, gdzie go można odszukać oraz co on dokładnie oznacza. Zobacz, jak użyteczny może być numer nadwozia. Dzięki niemu sprawdzisz wiele istotnych informacji – nawet takie szczegóły jak kolor tapicerki czy przebieg swojego samochodu.

Czym jest VIN?

Numer VIN – z angielskiego Vehicle Identification Number – to indywidualny numer, na podstawie którego zidentyfikować można konkretny samochód. Inną, również często stosowaną nazwą numeru VIN, jest numer nadwozia.

Nadawany jest na etapie produkcji wszystkim pojazdom przeznaczonym do ruchu drogowego, a zatem m.in. samochodom osobowym, ciężarowym, autobusom, motocyklom, a nawet przyczepom.

Pierwszym miejscem, w jakim można znaleźć numer VIN, jest… dowód rejestracyjny pojazdu. Musi on też znajdować się na tabliczce znamionowej, a także w kilku innych miejscach, które zależą jednak od konkretnego modelu – różni producenci stosują w tej kwestii różne rozwiązania.

Oczywiście we wszystkich miejscach w obrębie jednego auta VIN musi być identyczny – jeśli gdziekolwiek się nie zgadza, należy natychmiast zwiększyć czujność i wyjaśnić sprawę przed zakupem samochodu (lub w ogóle z niego zrezygnować – w zależności od tego, co uda się ustalić).

 

Numer VIN w praktyce – co daje?

Do czego posłuży numer VIN?

  • do tego, aby sprawdzić historię pojazdu – VIN to numer wykorzystywany do identyfikacji auta w bazach krajowych i zagranicznych (tam też mogą znajdować się np. dane o przebytym wypadku, zarejestrowanych przebiegach itp.);
  • do tego, aby zweryfikować legalność samochodu – zakup pojazdu znajdującego się w rejestrze kradzieży to bardzo zły pomysł, koniecznie więc trzeba sprawdzić, czy auto nie jest kradzione;
  • do tego, aby poznać maksimum informacji przed zakupem – wykorzystując dekoder VIN, można poznać dane techniczne konkretnego egzemplarza, rok produkcji lub rok modelowy, przeszłość pojazdu, ale też np. elementy i systemy, w jakie dany model był oryginalnie wyposażony;
  • do tego, aby dobrać części zamienne przy naprawie pojazdu – przy produkcji samochodów stosuje się dzisiaj wiele różnych części i nie zawsze można je montować wymiennie. Sprawdzenie VIN to gwarancja dobrania elementu odpowiadającego dokładnie takiemu, jaki oryginalnie umieszczony był w pojeździe.

Jak widać na powyższych przykładach, numer VIN przydaje się nie tylko do tego, aby poznać całą historię samochodu przed jego zakupem, ale też później, podczas jego eksploatacji.

 

Z jakich znaków składa się numer VIN

Vehicle Identification Number wywodzi się z USA. To właśnie przez wytwórców w Stanach Zjednoczonych wykorzystywany był w pierwszej kolejności – już w latach 50. XX wieku. Nie istniał wtedy jeden standard określający to, jak powinien wyglądać numer VIN, dlatego samochody różnych producentów bywały oznaczane zupełnie inaczej. To zmieniło się w 1981 r., kiedy amerykański regulator zdecydował się wprowadzić jednolity format numeru VIN.

Współczesny numer VIN składa się z 17 znaków – a numery nadawane w USA są kompatybilne z tymi przyznawanymi w zgodzie ze światową normą ISO 3779 (przy czym amerykańskie wymogi są bardziej sprecyzowane – np. europejscy producenci mają większą dowolność przy kodowaniu części numeru VIN, o czym za chwilę).

 

Na VIN składa się ciąg cyfr oraz liter ze współczesnego alfabetu łacińskiego – z oczywistych względów w numerze nie znajdą się np. polskie litery. Niekiedy w ramach numeru VIN zaobserwować można także dodatkowe znaki – kreski czy symbole. To tzw. rozdzielacze, których zadaniem jest odseparowanie od siebie poszczególnych grup informacji.

Nie są one częścią VIN-u, a ich stosowanie pozostaje w gestii producenta danego modelu auta. Co więcej, przyjmuje się, że np. w dowodzie rejestracyjnym numer VIN powinien być zapisany ciągiem, w jednej linii – bez żadnych dodatkowych elementów.

 

Jakie znaki nie występują w numerze nadwozia?

Są też wyjątki – numer VIN może składać się ze wszystkich znaków z wyłączeniem liter O, I oraz Q. Dlaczego tych właśnie liter nie może zawierać numer nadwozia? Po to, aby uniknąć pomylenia z którąś z podobnych do nich cyfr (w zależności od czcionki odróżnienie liter O i cyfr 0 może być bardzo trudne).

 

Jak poprawnie rozczytać VIN?

Numer VIN składa się z trzech części, a w każdej z nich przechowywane są inne dane:

  • WMI – pierwsze trzy znaki numeru VIN – określa producenta samochodu,
  • VDS – znaki na pozycjach od 4. do 9. – to określenie modelu pojazdu,
  • VIS – od 10. do 17. pozycji w numerze VIN – pozwala zidentyfikować konkretne auto.

W pierwszej części numeru VIN zawarte są informacje o regionie oraz producencie odpowiedzialnym za dany samochód. Przykładowo numer VIN rozpoczynający się od ciągu znaków ZAR oznacza auta marki Alfa Romeo, WVW Volkswagena, a VF7 Citroëna.

Druga sekcja numeru VIN poświęcona jest modelowi samochodu, zawiera podstawowe dane techniczne. Można dowiedzieć się z niej np. tego, jaki silnik posiada pojazd, jaką miał wersję wyposażenia, informacje na temat systemów bezpieczeństwa. Sekcja ta może wyglądać identycznie dla wielu egzemplarzy danego modelu.

Trzecia część jest natomiast unikalna dla każdego egzemplarza – składa się na nią numer seryjny, a umieszczenie w niej dodatkowych informacji zależy od systemu obranego przez konkretnego producenta.

Amerykański standard VIN wymaga, aby w sekcji VIS znalazła się też informacja o roku modelowym i miejscu produkcji. Europejscy producenci również mogą zakodować tu dodatkowe dane, jednak wedle ISO niezbędne jest tylko zakodowanie informacji niezbędnych do jednoznacznej identyfikacji konkretnego egzemplarza pojazdu.

 

Gdzie możesz znaleźć nr VIN w samochodzie?

Niezależnie od tego, czy dopiero chcesz kupić samochód czy już posiadasz auto, powinieneś wiedzieć, gdzie znaleźć numer VIN. Miejsc jest kilka.

W dokumentach numer VIN znajduje się w dowodzie rejestracyjnym oraz w karcie pojazdu – o ile ta była wydana (obowiązuje w Polsce od 1 lipca 1999 r.). VIN znaleźć można też m.in. na wydrukach potwierdzających przeprowadzenie tzw. okresowych badań technicznych pojazdu.

Jeśli zaś chodzi o samo auto, pierwszym i najważniejszym miejscem, w którym można znaleźć numer nadwozia, jest tabliczka znamionowa na wzmocnieniu czołowym. Zależnie od konkretnego samochodu, numer VIN może też być umieszczony na słupku bocznym przy pierwszych drzwiach, w innych miejscach na przegrodzie czołowej, na podłodze przy fotelu pasażera, na podłodze w bagażniku czy na podszybiu.

Numer VIN można niekiedy znaleźć także na podłużnicy czy obudowie deski rozdzielczej – w zależności od marki oraz roku produkcji samochodu. Najważniejsze jednak, aby w każdym miejscu – czy to na podszybiu, na przegrodzie czołowej czy przy pierwszych drzwiach lub gdziekolwiek indziej oraz w dokumentach – VIN był identyczny. To jedna z podstawowych rzeczy, o których sprawdzenie należy zadbać przed zakupem, aby uniknąć późniejszych problemów z zarejestrowaniem auta.

 

Sprawdzenie pojazdu w autoDNA

Historia pojazdu zawiera wiele ciekawych informacji, które mogą pomóc w podjęciu jak najlepszej decyzji przed zakupem. Wybrane dane poznać można wykorzystując raport historii pojazdu z Centralnej Ewidencji Pojazdów – pod adresem HistoriaPojazdu.gov.pl. Przeszkodą jest to, że aby uzyskać dostęp do informacji, trzeba znać nie tylko numer VIN samochodu, ale także numer rejestracyjny pojazdu. Konieczna będzie także data pierwszej rejestracji.

Wszystkie te informacje znajdują się w dowodzie rejestracyjnym. Powinien też umieścić je w ogłoszeniu sprzedawca samochodu… aczkolwiek nie zawsze tak bywa. Zdarza się, że brakuje tych danych. Co w tej sytuacji?

Warto sprawdzić historię pojazdu, korzystając z raportu VIN przygotowanego w serwisie autoDNA. Wystarczy sam numer VIN, by skorzystać z usługi i poznać historię pojazdu z Polski i zagranicy. Wszechstronny Raport Historii Pojazdu zawierał będzie informacje zebrane z największych krajowych i zagranicznych baz danych.

To najlepszy sposób, aby łatwo i szybko dowiedzieć się maksimum informacji oraz poznać przeszłość pojazdu. To również sposób na to, by odkryć to, co sprzedający chciałby zataić – i uchronić się tym samym przed kosztownym błędem.

jak odczytać VIN

 

 

 

 

Summary
Jak odczytać VIN?
Article Name
Jak odczytać VIN?
Description
Każdy z nas słyszał o numerze VIN pojazdu, ale nie każdy wie gdzie go można odszukać oraz co on oznacza. Zobacz, jak użyteczny może być numer nadwozia
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.