autoDNA radzi
rok produkcji

Czym różni się rok produkcji od roku modelowego samochodu?

21 listopada 2022

Kupując używany samochód, wielu kierowców zwraca uwagę na rok produkcji auta. Właściciele nowych aut zwracają uwagę również na rok modelowy. Obydwa terminy mają ogromne znaczenie. Co kryje się pod wskazanymi pojęciami i co one oznaczają? Czym różnią się między sobą? Wyjaśniamy poniżej.

 

Co to jest „rok produkcji” auta?

Rok produkcji auta oznacza datę, w której samochód został wyprodukowany, przeszedł testy i został przekazany do magazynu, w celu oczekiwania na sprzedaż. Warto jednak zwrócić uwagę, że w obecnych czasach są produkowane duże ilości pojazdów. W efekcie liczba dostępnych egzemplarzy jest większa niż zainteresowanie klientów, co sprawia, że samochody dość długo czekają. Z tego też względu ważną rolę odgrywa nie tylko rok produkcji auta, ale też data pierwszej rejestracji pojazdu. Przy zakupie, zwłaszcza używanego auta, ma ona ogromne znaczenie, gdyż jasno określa moment rozpoczęcia eksploatacji samochodu. Pomiędzy datą produkcji, a datą pierwszej rejestracji może upłynąć nawet kilkanaście miesięcy, a to ma ogromny wpływ na stan techniczny pojazdu i jego odbiór przez potencjalnego kupca.

 

Czym jest „rok modelowy” samochodu?

Rok modelowy auta często jest także określany jako model roku. Pojęcie to uściśla okres, w którym były produkowane samochody o tych samych cechach charakterystycznych. W przeciwieństwie do roku produkcji rocznik modelowy samochodu rozpoczyna się w połowie roku kalendarzowego, najczęściej po okresie wakacyjnym i kończy rok później. Oznacza to, że po wakacjach roku kalendarzowego 2022 kupujący będą mogli nabyć samochody wyprodukowane w roku modelowym 2023.

 

Informacja

Samochody wyprodukowane w nowym roku modelowym często są nieco ulepszone pod względem technicznym, ale też wizualnym. Mogą mieć zastosowane nowe rozwiązania, bogatsze wyposażenie, czy też nieco zmieniony design. W efekcie są też nieco droższe. Czas powakacyjny to także świetny moment na wprowadzenie nowych generacji modelu.

 

Czy rok modelowy ma znaczenie dla klienta? Dość znikome – informacja ta jest najcenniejsza dla salonów samochodowych czy importerów.

 

Zakup nowego samochodu a rok produkcji auta

Kupując nowy samochód, nie trzeba zwracać uwagi na jego rok produkcji – nie ma on bowiem większego znaczenia. W salonach samochodowych można spotkać pojazdy wyprodukowane zarówno w ubiegłym, jak i bieżącym roku kalendarzowym. Oczywiście klient może zdecydować, który rok auta go interesuje, jednak warto pamiętać, że zarówno „starszy samochód”, jak i „młodszy” model, są fabrycznie nowe. W przypadku aut wyprodukowanych np. w roku ubiegłym można uzyskać większy upust na dany model i tym samym kupić nowy samochód taniej.

Czy rozwiązanie to ma swoje minusy? Oczywiście, że tak. Kupując auto z poprzedniego rocznika, klient decyduje się na zakup jednego z ostatnich egzemplarzy. To z kolei oznacza, że będzie musiał on wybrać wyłącznie modele dostępne w salonie – nie będzie mógł zdecydować m.in. o kolorze lakieru auta, mocy silnika czy wyposażeniu wnętrza. Warto również pamiętać, że na wyprzedażach najczęściej znajdują się samochody bogato wyposażone, co przekłada się również na wyższy koszt zakupu.

 

Samochód używany – sprawdź VIN przed zakupem

Decydując się na zakup samochodu używanego, warto zwrócić uwagę oczywiście na rok produkcji, rok modelowy, ale też datę pierwszej rejestracji. Ten pierwszy ma główny wpływ na koszt zakupu używanego auta, aczkolwiek nie odgrywa najważniejszej roli. W praktyce dużo ważniejsza jest data pierwszej rejestracji pojazdu, tj. moment, kiedy auto faktycznie zaczęło być eksploatowane. Datę tą należy sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Eksperci zauważają, że plusem są listopadowe/grudniowe daty, aczkolwiek nie wpływają one znacząco na podwyższenie ceny auta.

Jeśli chodzi o rok modelowy, to jest to głównie chwyt marketingowy – nie ma on większego znaczenia przy zakupie auta używanego. Wielu klientów indywidualnych nie wie nawet, że istnieje coś takiego, jak rok modelowy.

 

Warto wiedzieć

Osoby planujące zakup samochodu używanego powinny obowiązkowo zdecydować się na sprawdzenie VIN samochodu. Numer VIN znajduje się w dowodzie rejestracyjnym, ale też na tabliczce znamionowej pojazdu. W przypadku aut pochodzących zarówno z Polski jak i zza granicy tj. z krajów Unii Europejskiej czy Stanów Zjednoczonych informację o historii pojazdu można uzyskać za pomocą serwisu autoDNA. Z raportu takiego można uzyskać szereg informacji – nie tylko sprawdzić, czy pojazd brał udział w zdarzeniach drogowych, ale też potwierdzić dokładną datę produkcji. Sprawdź VIN przed zakupem auta!

 

 

 

Warto wiedzieć, że może ona się bowiem różnić od tej wskazanej w dowodzie rejestracyjnym. Sytuacja taka ma miejsce, gdy auto wcześniej było zarejestrowane w innym kraju. Weryfikując auto w naszym serwisie, można dokładnie sprawdzić historię pojazdu, a tym samym nie mieć wątpliwości przy podjęciu decyzji – może to pomóc we właściwym wyborze swojego wymarzonego samochodu.

 

 

Na co ostatecznie zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup auta, warto wziąć pod uwagę oczywiście wszystkie wskazane daty określające wiek samochodu. W przypadku aut nowych nie należy brać aż tak bardzo pod uwagę roku produkcji – ta informacja jest zdecydowanie ważniejsza w przypadku modeli używanych.

 

Informacja

Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku należy sprawdzić obowiązkowo datę pierwszej rejestracji – jesienne daty mogą potwierdzać, że wybrany model pochodzi z nowego roku modelowego, choć nie jest wykluczone, że nie są to samochody, które kilka/kilkanaście miesięcy czekały na właściciela.

 

Wskazane informacje są ważne, jednak najważniejszy parametr, jaki należy sprawdzić podczas zakupu używanego auta, jest stan techniczny samochodu. W przypadku braku pewności co do stanu auta dobrym rozwiązaniem jest odwiedzenie mechanika, wykonanie przeglądu technicznego czy też odwiedzenie ASO. Doświadczony pracownik warsztatu sprawdzi wszystkie niezbędne elementy i potwierdzi prawidłowość ich działania bądź też nie. Obowiązkowo należy również na koniec przeprowadzić jazdę próbną i dopiero na podstawie wszystkich wskazanych informacji podjąć decyzję o zakupie używanego auta.

Summary
Czym różni się rok produkcji od roku modelowego samochodu?
Article Name
Czym różni się rok produkcji od roku modelowego samochodu?
Description
Kupując używany samochód, wielu kierowców zwraca uwagę na rok produkcji auta. Właściciele nowych aut zwracają uwagę również na rok modelowy.
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo