autoDNA sprawdza
samochody z USA

Samochody z USA godne uwagi – przegląd amerykańskich marek

27 maja 2022

Świat amerykańskiej motoryzacji od zawsze fascynował nas, Europejczyków. W efekcie już od lat powojennych kwitł import aut z USA do szarej PRLowskiej rzeczywistości, kraju wiecznego niedoboru. Samochody z USA na tle znanych w Europie konstrukcji były i nadal są wyraźnie większe, obszerniejsze i stworzone dla innego klienta.

Amerykański klient nie przywiązuje aż takiego znaczenia do jakości zastosowanych materiałów, ich spasowania czy prowadzenia i zużycia paliwa. Obecnie także producenci zza oceanu nadrobili jakościowe zaległości, co widać na przykładzie wielu modeli. Sprowadzanie samochodów stało się powszechne, cała procedura nie wymaga od nas praktycznie wychodzenia z domu – całą operację wykonają za nas wyspecjalizowane firmy, my natomiast możemy dokonać sprawdzenia konkretnych samochodów na podstawie numeru vin. Co przywozimy ze Stanów Zjednoczonych? Cały przekrój tamtejszego rynku, od potężnych pickupów, popularnych także u nas SUV-ów kończąc na modelach europejskich marek.

 

Samochody z USA – przegląd marek. Jakie samochody z USA są popularne?

Import pojazdów stał się bardzo popularny w Polsce. Sprowadzamy samochody nie tylko z zachodnich państw unijnej wspólnoty, ale również spoza Europy, głównie właśnie z USA. O ile w przypadku marek i modeli oferowanych tylko na rynku amerykańskim pewne charakterystyczne uwarunkowania techniczne nikogo nie dziwią, o tyle zaskoczeniem bywają istotne różnice między modelami oferowanymi także na naszym rynku – na pozór są przecież identyczne.

 

e83a80ab 8310 4b3e 823f 0a1a26ae52f5

Samochody ze Stanów Zjednoczonych przystosowane są to innego rodzaju eksploatacji. Owszem, ogromne odległości pomiędzy miastami czy stanami generują nierzadko imponujące przebiegi, z drugiej jednak strony w Ameryce jeździ się znacznie wolniej niż w Europie. Setki kilometrów prostych dróg, surowe ograniczenia prędkości – to wszystko ma swój wpływ na charakterystykę pojazdów. Często – w porównaniu np. z europejskimi odpowiednikami – ich układy hamulcowe są mniej wydajne, zawieszenia nastawione bardziej na komfort podróżowania niż na precyzję prowadzenia. Dodatkowo powszechne w USA automatyczne skrzynie biegów, właśnie z powodu niższej średniej prędkości podróżnej nie są wyposażone w chłodnice oleju. Na rodzimym, amerykańskim gruncie ich brak nie przeszkadza, jednak już długa podróż autostradą z europejską prędkością przelotową może łatwo doprowadzić do przegrzania przekładni. Najmniej dotkliwą różnicą jest symetryczne oświetlenie i konieczność przeprogramowania multimediów czy radia.

 

 

Samo sprowadzenie auta w dzisiejszych realiach nie nastręcza logistycznych trudności. Większość zakupów odbywa się na aukcjach, po których wylicytowany pojazd transportowany jest do portu. Następnie samochód pakowany jest do morskiego kontenera, w którym dociera do jednego z europejskich portów – najczęściej jest to Hamburg lub Bremerhaven. Dalsza podróż pojazdu zależna jest od ustaleń klientów z firmą zajmującą się całą operacją. Nasz wymarzony samochód może zostać dostarczony pod wskazany adres, nawet w formie gotowej do rejestracji w Polsce. Niestety bezwypadkowe egzemplarze sprowadzane do Polski stanowią mniejszość. Lwia część importowanych pojazdów dociera do Europy z widocznymi uszkodzeniami. Jedną z przyczyn są podatki celne i inne w Polsce, oraz wysoki koszt naprawy w Stanach – często nieopłacalny. Wiele pojazdów to tak zwane szkody całkowite opieczętowane – certificate of destruction, one nie mają już prawa powrotu na amerykańskie drogi, u nas natomiast po odbudowie wystarczy że przejdą standardowe badanie techniczne.

 

Dodge Ram

Jeden z najlepiej sprzedających się samochodów w USA (w 2013 roku był na piątym miejscu pod względem liczby sprzedanych sztuk, trafiając do 355 tysięcy odbiorców).

 

Czy wiesz, że...

Od 2010 Ram sprzedawany jest jako osobna marka.

 

Potężny pickup koncernu General Motors jest czwartą generacją modelu, poprzednie sprzedawane było pod marką Dodge. Ram dostępny jest w kilku wersjach, jednak w Europy najczęściej trafiają egzemplarze z podwójną, najbardziej luksusową kabiną wyposażone oczywiście w dopracowany napęd na cztery koła i obowiązkowo z automatyczną skrzynią biegów. W kwestii wyposażenia dodatkowego Ram potrafi zawstydzić niejedno znane nam auto. Liczyć możemy na skórzaną tapicerkę, rozbudowany system nagłośnienia, pneumatyczne zawieszenie, blokady mostów i oczywiście ogromne połacie chromów. Napęd stanowią benzynowe silniki, najpopularniejsze są V8 5.7 i 6.4 Hemi. Co ciekawe, w ofercie Rama znajdziemy także dwa silniki wysokoprężne. Typowo roboczy amerykański silnik 6.7 Turbo-Diesel, lub nowoczesny włoski silnik 3.0 V6 Eco-Diesel.

Dodge RAM

źródło: https://unsplash.com/

Chevrolet Silverado

W czołówce najlepiej sprzedających się amerykańskich aut znajduje się także czwarta generacja Chevroleta Silverado. Bliźniak GMC Sierra oferowany jest podobnie jak Ram z kilkoma wersjami kabiny, napędem na wszystkie koła, automatyczną przekładnią i silnikami przerastającymi wyobrażenia Europejczyka. Do dyspozycji mamy benzynowe V6 4.3, V8 5.3 i 6.2. Wzorem innych modeli ze swojej klasy przeznaczony jest w większości na rynki USA i Kanady, w wersji lewostronnej trafia także do klientów w Nowej Zelandii i Australii.

 

Ford F-Series

Następnym z pickupów który idealnie sprawdza się do holowania chociażby łodzi jest Ford serii F. Model niezmiennie pozostaje najlepiej sprzedającym się w Stanach Zjednoczonych pojazdem, pozostawiając w tyle typowo osobowe konstrukcje. Od 2020 roku dostępna jest czwarta generacja amerykańskiej ikony, zbudowana w przeszło 90% z nowych podzespołów. Po raz pierwszy oferowana jest także w wariancie elektrycznym. Nadal klienci mają do wyboru kabinę wyłącznie dwuosobową, pośrednią z ławeczką z tyłu bądź długą z dodatkową parą drzwi i pełnowymiarową kanapą dla trzech osób. Najtańsze wersje dysponują tylko napędem na tylną oś, pozostałe otrzymują napęd 4×4 i dziesięciobiegową przekładnię automatyczną. Napęd stanowią benzynowe silniki V6 2.7 EcoBoost, 3.3 Cyclone, 3.5 EcoBoost i niezastąpiony 5.0 V8. Pojawił się także diesel 3.0 V6 Powerstroke i wariant hybrydowy.

 

Ford Escape

Przez lata Ford był marką prężnie działającą w rodzinnych Stanach Zjednoczonych oraz w Europie, na każdym z rynków oferując zgoła odmienne modele. Niespełna dekadę temu koncern wprowadził w życie ideę One Ford, unifikując ofertę modelową na wszystkich rybkach zbytu. Jednym z efektów tego działania jest Escape III oferowany w USA i jego europejski odpowiednik – Kuga II. Produkowany był od 2012 do 2019 roku. Poza oświetleniem wersje różniły się od siebie częściowo paletą jednostek napędowych. Escape III dostępny był z benzynowymi czterocylindrowymi silnikami 1.5; 1.6 i 2.0 EcoBoost i wolnossącymi 2.0 oraz 2.5.

 

 

Chevrolet Cruze

Następnym amerykańskim samochodem dostępnym praktycznie na całym świecie była pierwsza generacja Chevroleta Cruze – oferowana także przez kilka lat oficjalnie w Polsce. Model produkowano między innymi w USA, Koreii, Rosji i Australii. W ofercie znalazł się klasyczny sedan, pięciodrzwiowy hatchback i kombi. Co ciekawe, Cruze opracowany został z wykorzystaniem płyty podłogowej i układu jezdnego Opla Astry IV. W zależności od rynku zbytu oferowano rozmaite jednostki – w Europie benzynowe 1.4 Turbo, 1.6; 1.8 oraz diesle 1.7 i 2.0 CDTI.

 

Jeep Wrangler

Bezdyskusyjnie marka Jeep stała się ikoną pojazdu terenowego. Samochodów amerykańskiej marki używają zapaleni miłośnicy offroadu, ceniąc wybitne właściwości terenowe i trwałość. Najchętniej wybierają oczywiście Wranglera – spadkobiercę legendarnego Willisa z okresu II wojny światowej. Jego pierwsza oficjalna generacja pojawiła się w 1986 roku, obecnie sprzedawana jest już jego czwarta odsłona – oferowana w dwóch wersjach nadwoziowych (krótkiej i długiej). Co ciekawe, w każdej z nich istnieje możliwość zdjęcia plastikowego dachu, lub przynajmniej wybranych elementów, drzwi i przedniej szyby – o ile pozwalają na to lokalne przepisy ruchu drogowego. Wrangler dysponuje oczywiście dopracowanym napędem 4×4. Oferowany jest także od lat na rynku europejskim. Obecna generacja oferuje aż pięć wariantów napędowych. Wybór sprowadza się do benzynowych 2.0 Turbo i wolnossącego 3.6 Pentastar. Oferowane są również diesle 2.2 MultiJet i 3.o V6 EcoDiesel. Pojawił się także wariant hybrydy plugin.

 

Ford Mustang

Ikona amerykańskiej motoryzacji od połowy lat 60-tych przyśpiesza bicie serca milionów fanów. Niezmiennie w ofercie Forda pozostaje kolejna już, szósta generacja. W czasie kryzysu paliwowego z przełomu lat 70-tych i 80-tych Mustang na kilkanaście lat stracił swój unikatowy charakter, dopiero przed dekadą Ford przypomniał sobie jak to się robi. Obecnie Mustang jest jednym z najchętniej poszukiwanych na terenie USA pojazdów. Obecnie jest chętniej sprowadzany niż kolejna ikona – Chevrolet Corvette. Mustang VI dostępny jest wyłącznie z benzynowymi silnikami – 2.3 EcoBoost, 3.7 V6, 5.0 V8 i 5.2 V8. Niestety, samochody importowane są w zdecydowanej większości kupowane na licytacji organizowanej przez jeden z zakładów ubezpieczeniowych, jako uszkodzone.

Ford Mustang

źródło: https://unsplash.com/

SRT Viper

Niszowy sportowy model z lat 1991-2017. Niszowa propozycja dla prawdziwych pasjonatów i purystów – model pozbawiony wszelkich systemów wspomagających kierowcę. Jedynym elektronicznym dodatkiem był system ABS. Oferowany jako roadster lub coupe nie miał konkurencji na rynku. Zbudowany na przestrzennej ramie napędzany był niebotycznym wolnossącym silnikiem o pojemności 8.0-8.4 i mocy 400-640 KM.

 

Lincoln Town Car

Jedną z wizytówek amerykańskiej motoryzacji są także limuzyny, które również kupimy na aukcji. Amerykańską odpowiedzią na auta takie jak Mercedes klasy E był Lincoln Town Car III. Zbudowany został w oparciu o Forda Crovn Victorie drugiej generacji, z którą dzieli mechanikę i ramową budowę. Łagodne kształty karoserii skrywają obszerne wnętrze dla pięciu osób, ze wszystkimi potrzebnymi wygodami – oczywiście jakość tworzyw jest typowo amerykańska. W tym wypadku dostaniemy rocznik 1997-2011. W ofercie dominuje wytrzymała jednostka 4.6 V8.

 

 

Hummer H2

Wielu kierowców skrycie marzy o zakupie legendarnego Hummera H1, wywodzącego się wprost z armii USA. W latach 2002-2009 produkowana była przystępniejsza cenowo i bardziej cywilizowana odmiana H2. Konstrukcja samochodu opierała się na Chevrolecie Tahoe. Charakterystyczne kanciaste nadwozie nie da się pomylić z żadnym innym. Wnętrze zapewnia przestrzeń dla czterech osób. Koszty bieżącej eksploatacji znacząco zawyża wysokie zużycie paliwa wolnossącego silnika 6.0 V8.

 

Ford Crovn Victoria II

Przez długie dekady w służbie amerykańskiej policji czy korporacji taksówkarskich pracowały tysiące Fordów Crown Victoria II. Obecnie aby wygrać licytację nie potrzeba inwestować dużych pieniędzy. Model oferowany tylko jako czterodrzwiowy sedan produkowany był w latach 1997-2011, co ciekawe – był jednym z ostatnich sedanów osadzonych na ramie. Archaiczna budowa przekładała się na legendarną już wytrzymałość i odporność na wymagające warunki pracy w policji dla tych samochodów. Napęd stanowił prosty benzynowy silnik 4.6 V8.

 

Honda Odyssey IV

Pośród popularnych w Stanach Zjednoczonych VANów wyróżnia się Honda Odyssey szóstej generacji, produkowana w latach 2010-2017. Jednobryłowe nadwozie nie ma problemów jakościowych, podobnie jak ośmioosobowe wnętrze z ogromnymi możliwościami aranżacji przestrzeni. Napęd stanowi wolnossący silnik benzynowy 3.5 V6. Do dyspozycji zawsze mamy automatyczną przekładnię, napęd na przednią oś lub na wszystkie koła.

 

Amerykańskie auta dostępne w Polsce

Rynek amerykański rozwija się niezwykle dynamicznie, wciąż podąża wyraźnie inną drogą niż europejski. Istotnie, pojawiają się modele oszczędniejsze, promujące ekologię czy nawet silniki diesla – niemniej jednak zwykli Amerykanie nadal kochają auta z dużymi silnikami, bez wspomagania w postaci sprężarek czy ekologicznych dodatków. Swoją silną obecność (widać to na każdej aukcji) zaznaczają samochodu europejskich i azjatyckich marek, cenionych za niezawodność.

Jakie auta z amerykańskiego rynku są dostępne w Polsce? Praktycznie każde, klienta ogranicza tylko aktualna cena – to czy mieści się w założonym budżecie. W razie konieczności do wyboru jest szereg innych pojazdów, które są niemniej fascynujące i niespotykane na naszych drogach. Sprowadzenie dowolnego pojazdu możemy zlecić fachowej firmie, uprzednio sprawdzając tylko raport vin autoDNA – import pojazdu bez jego wcześniejszych oględzin jest przecież ryzykownym posunięciem, dlatego należy się maksymalnie zabezpieczyć. Transportem aut do portu z którego płyną do Europy na terenie USA zajmują się wyspecjalizowane firmy. Sprowadzenie auta ze Stanów to nie jedyny sposób na zakup pojazdy zza oceanu, możemy także skorzystać z oferty pojazdów już sprowadzonych do Polski:

  • Dodge Challanger z 2012 roku za 65 000 zł
  • Chevroleta Camaro z 2013 roku za 40 000 zł
  • Zabytkowego Cadillaca Devile z 1972 roku za 40 000 zł
  • Zabytkowego Forda Mustanga GT Convertible 65’ z 1965 roku za blisko 250 000 zł
  • Forda Mustanga z 2011 roku za 75 000 zł
  • Pontiaca Vibe z 2003 roku za 14000 zł
  • Jeepa Wranglera 3,6 z 2012 roku za 110 000 zł
  • Buicka Enclave z 2008 roku za 69 000 zł
  • Cadillaca CTS z 2007 roku za blisko 40 000 zł
  • Hummera H1 z 2000 roku za 255 000 zł

 

Czy warto kupić samochód ze Stanów Zjednoczonych?

To tylko kilka wybranych przykładów zaczerpniętych z rynku używanych. W wyborze pojazdu mogą pomóc nam firmy dla których sprowadzanie aut zza oceanu jest codziennością. Wypracowane procedury, znajomość każdego aspektu prawnego usprawniają transport pojazdu pod dom klienta. Na nasze zlecenie przeprowadzą także kontrolę stanu pojazdu jeszcze przed wysyłką do Europy – większość z nich to uszkodzone samochody. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj (sprowadzanie auto z USA).

 

Warto wiedzieć

Zainteresował Cię ten artykuł? Sprawdź także produkty oferowane przez autoDNA – wiodącego dostawcę raportów historii pojazdu w Europie i USA. Sprawdzenie VIN może pomóc Ci ustrzec się przed dodatkowymi kosztami związanymi z zakupem auta z nieznaną przeszłością. Serwis dostępny jest 24/7 przez cały rok. Sprawdź VIN korzystając z Internetu i posiadając numer nadwozia (VIN) pojazdu, który chcesz sprawdzić.

Summary
Samochody z USA godne uwagi – przegląd amerykańskich marek
Article Name
Samochody z USA godne uwagi – przegląd amerykańskich marek
Description
Samochody z USA na tle znanych w Europie konstrukcji były i nadal są wyraźnie większe, obszerniejsze i stworzone dla innego klienta. Co przywozimy z USA?
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo