autoDNA sprawdza
zielone tablice rejestracyjne

Zielone tablice rejestracyjne – dla kogo są przeznaczone?

29 sierpnia 2022

Zielone tablice rejestracyjne nie są zarezerwowane tylko dla aut elektrycznych, przewidziano je również dla niespotykanych praktycznie w Polsce pojazdów napędzanych wodorem. Jeszcze kilka lat temu ekspansja aut elektrycznych wydawała się tylko mrzonką i ambitnymi marzeniami ekologów.

Obecnie z niecierpliwością obserwujemy powolny wzrost popularności samochodów elektrycznych w całe Europie, także w Polsce w przypadku pojazdów zarejestrowanych coraz większy odsetek stanowią właśnie elektryki.

Początkowo samochody elektryczne w Polsce nie korzystały z żadnych przywilejów które choć częściowo mogłyby przeciwdziałać bardzo wysokiej cenie zakupu. Wzorem innych państw Europy wprowadzono jednak kilka zachęt dla kupujących, ich symbolem są wprowadzone niedawno zielone tablice rejestracyjne.

 

Jak wyglądają zielone tablice rejestracyjne?

Tablice rejestracyjne w Polsce mają ściśle określony wygląd i wymiary. Obecny wzór tablic rejestracyjnych pojawił się w obiegu w 2000 roku – wówczas jedyną różnicą było umieszczenie polskiej flagi w lewym górnym narożniku. Standardowe tablice rejestracyjne następnie zyskały symboliczną modyfikację po wstąpieniu Polski do europejskiej wspólnoty – flagę narodową zastąpiła unijna. Dla tradycyjnych samochodów spalinowych stosowane są tablice rejestracyjne z czarną ramką, czarnymi literami i cyframi. Po wyróżniku województwa i powiatu przewidziano miejsce na naklejkę legalizacyjną.

Zielone tablice rejestracyjne wprowadzono dopiero w 2020 roku, do tego momentu auto elektryczne w procesie rejestracji pojazdu dostawało standardowy zestaw tablic rejestracyjnych. Dowód rejestracyjny także nie wyróżniał się niczym szczególnym, podobnie jak wydawana karta pojazdu. Sytuację zmieniły nowe zielone tablice rejestracyjne, pierwszy w Polsce program dopłat rządowych na zakup auta z napędem elektrycznym i przywileje w miastach – chociażby w strefach płatnego parkowania.

Obecnie jazda samochodem elektrycznym to nie tylko efekt mody czy próby troski o środowisko, to także odczuwalne korzyści dla użytkownika. W identyfikacji pojazdów korzystających z napędu elektrycznego (oraz niespotykanego w powszechnej sprzedaży aut z napędem wodorowym) pomagają właśnie wprowadzone przed dwoma laty zielone tablice rejestracyjne. Ich wymiary zewnętrzne, format czcionki i znaczenie poszczególnych znaków jest takie samo jako w przypadku zwykłych tablic rejestracyjnych. Zielone tablice rejestracyjne dla aut elektrycznych wyróżniają się dodatkowo czerwoną ramką. Auta wodorowe dostają za to żółtą ramkę okalającą czarne znaki na zielonym tle.

Zielone tablice przygotowane dla samochodów elektrycznych (i z napędem wodorowym) tworzone są wedle jednakowego wzorca. Początkowe litery oznaczają konkretne województwo rejestracji pojazdu, kolejne to symbol powiatu – dalszy ciąg znaków to indywidualna kombinacja dla każdego z pojazdów poruszającego się po polskich drogach.

 

Dla kogo przeznaczone są takie tablice?

Najczęściej zadawane pytania dotyczące kwestii zielonych tablic rejestracyjnych traktują o kryteriach ich wydawania. Kto może przystąpić do złożenia wniosku w wydziale komunikacji? Odpowiedź na to pytanie jest nad wyraz prosta. Zielonymi tablicami mogą posługiwać się pojazdy z napędem wodorowym – co ciekawe, flota pojazdów tego typu jest praktycznie niespotykana w Polsce – oraz zyskujące na uznaniu kierowców samochody elektryczne. W pełni elektrycznych modeli na polskim rynku z każdym rokiem znajdziemy coraz więcej, to właśnie one – nowe pojazdy – od 2020 roku otrzymują w urzędzie zielone tablice rejestracyjne.

 

O zielone tablice mogą ubiegać się także właściciele aut elektrycznych zarejestrowanych przed 2020 rokiem. W ich przypadku wymiana tablic odbywa się po złożeniu wniosku, zdaniu starych tablic (typowych obecnie dla aut spalinowych) i uiszczeniu opłaty w urzędzie – w wysokości 93 złotych.

 

W jakich samochodach można używać zielonych tablic?

W myśl wprowadzonych z początkiem 2020 roku przepisów rejestrację pojazdu na ekologiczne – zielone tablice możliwa jest tylko dla:

  • aut elektrycznych
  • pojazdów napędzanych wodorem

Są to dwie grupy pojazdów które legalnie mogą korzystać z zielonych tablic i płynących z tym profitów. Wbrew pozorom, auta z napędem hybrydowym, które mogą podróżować także w trybie bez emisyjnym nie mogą zgodnie z przepisami być wyposażone w zielone tablice. To samo dotyczy wszystkich samochodów elektrycznych fabrycznie wyposażonych w silnik spalinowy pełniący rolę tylko generatora energii elektrycznej – przepisy wyrażają się jasno w tej kwestii, żaden pojazd z konwencjonalnym silnikiem nie może czerpać korzyści zarezerwowanych dla samochodów z napędem elektrycznym.

 

Pojawiają się jednak doniesienia o nieuczciwych kierowcach poruszających się po polskich drogach z rzeczonymi tablicami bezprawnie. W procesie rejestracji urzędnik wydaje zielone tablice rejestracyjne na podstawie wypełnionego wniosku, nie ma fizycznej możliwości weryfikacji stanu faktycznego – w jaki napęd wyposażony jest rejestrowany pojazd. Jeśli złożony wniosek nie ma błędów formalnych, dostarczone dokumenty są wystarczające do wydania nowych tablic rejestracyjnych.

Taki stan rzeczy daje pole do nadużyć w zakresie rejestracji pojazdów na zielone tablice. Kierowcy interpretujący przepisy na swoją korzyść zapominają jednak co oznaczają zielone tablice rejestracyjne w praktyce – dedykowane są pojazdom pozbawionym klasycznych silników spalinowych, co decyduje o ich ekologicznym charakterze.

Oczywiście, w wielu przypadkach kierowcy którzy pokusili się o nielegalne posługiwanie się zielonymi tablicami rejestracyjnymi nie spotykają się z żadnymi konsekwencjami przez długi czas. Wystarczy jednak rutynowa kontrola policji na drodze, tudzież z okoliczności wypadku by zatrzymać dowód rejestracyjny. Dodatkowo, kierowca może spodziewać się innych sankcji mandatowych za swój występek.

 

Czy zmiana tablic na zielone jest obowiązkowa?

Wielu użytkowników aut elektrycznych zarejestrowanych w Polsce przed wprowadzeniem nowego, ekologicznego typu tablic, zastanawia się czy także oni zostaną zobligowani do zmiany na zielone tablice. O ile w przypadku rejestracji od 2022 roku nowych aut elektrycznych wyboru żadnego nie mamy odnośnie tego jakie tablice rejestracyjne otrzymamy, o tyle pojazdy już zarejestrowane nie obejmują żadne nakazy.

Ustawodawca nie wprowadził mechanizmu takiego jak obowiązek wymiany tablic, tą kwestię pozostawiono wyłącznie właścicielowi. Z uwagi na ekologiczny, bez emisyjny charakter auta niezależnie od koloru tablic przysługują mu liczne profity. Jedyną uciążliwością mogą być częste kontrole policji czy straży miejskiej w mieście. Jazda buspasem czy parkowanie bez uiszczania płatności będą najczęstszymi powodami do wyjaśniających rozmów z wymienionymi funkcjonariuszami.

Chociażby ze względu na uniknięcie podobnych spotkań chyba warto pokusić się o wymianę tablic rejestracyjnych w urzędzie. Kilkadziesiąt minut spędzonych w wydziale komunikacji pozwoli bez przeszkód uzyskać nowe zielone tablice rejestracyjne.

Przeczytaj więcej o zmianach dot. tablic rejestracyjnych w Polsce.

 

Jak otrzymać nowe tablice

Niektórzy właściciele samochodów elektrycznych zastanawiają się w jaki sposób uzyskać nowe tablice. Cały proces nie sprawia większych trudności, wymaga jednak wizyty w urzędzie. Poza dowodem rejestracyjnym i kartą pojazdu kierowca musi zabrać ze sobą stare tablice. Wymianie podlegają wyłącznie tablice – dotychczasowy numer rejestracyjny pozostaje bez zmian, podobnie jak karta pojazdu i używany na co dzień dowód rejestracji. Koszt całej operacji to niespełna 93 złote.

 

Przywileje dla użytkowników zielonych tablic

Co oznacza zielona rejestracja w praktyce dla użytkowników? Aby przekonać polskich kierowców do idei elektromobilności wprowadzono kilka zachęt. Oczywiście największą z nich jest program dotacji rządowych na nowe samochody elektryczne – dzięki niemu dotychczas zaporowa cena zakupu zostaje istotnie zredukowana.

Dopiero tablice o zielonym tle w polskich realiach pokazały sens zakupu pojazdów ekologicznych z myślą o codziennej eksploatacji. Zwłaszcza wielkomiejskie użytkowanie aut elektrycznych może przynieść wiele korzyści. Kwestia kosztów zużywanej energii zależna jest od jej źródła – domowe panele fotowoltaiczne dają wymierne korzyści i dużą przewagę kosztową nad pojazdami spalinowymi.

Na użytkowników elektryków czekają liczne przywileje zagwarantowane przez państwo. Zjawiskiem naturalnym w dużych aglomeracjach jest stawianie transportu zbiorowego na pierwszym planie, jego usprawnianie stało się wizytówką niektórych miast w szczególności. Jednym z narzędzi służącym tej idei są buspasy, pozwalające zapełnionym do granic autobusom omijać inne pojazdy stojące w korku. Zielone rejestracje uprawniają nas do korzystania z tych wydzielonych pasów ruchu bez obaw o przykre spotkanie z policją.

Kierowcy samochodów elektrycznych w wyznaczonym miejscu mogą bez cienia zawahania zacząć jazdę buspasem – oczywiście wszystkie samochody elektryczne mogą korzystać z tego udogodnienia – warunkiem koniecznym nie są tutaj wcale zielone tablice na samochodzie.

Chyba każdy choć raz zetknął się z miejskimi strefami płatnego parkowania. Z roku na rok stawki za postój w centrach miast rosną do niepokojących wartości, skutecznie zniechęcając do ich odwiedzania. Dla osób użytkujących auta elektryczne przewidziano jeszcze jedną znaczącą pomoc i przywilej. Posiadanie auta elektrycznego pozwala bezpłatnie parkować w strefach objętych miejskim cennikiem. W skali roku da to wymierne oszczędności. Bezpłatnie parkować w mieście mogą jeszcze elektryczne jak i spalinowe jednoślady.

W szeregu zachodnich miast władze poszły jeszcze o krok dalej w promowaniu aut elektrycznych. Przeświadczeni o ich faktycznie ekologicznym charakterze wprowadzają wiele zakazów i ograniczeń wjazdu, które nie dotyczą nas jeśli podróżujemy samochodem elektrycznym, który istotnie przekonuje do siebie absolutną ciszą. Wprowadzane i restrykcyjne respektowanie stref czystego transportu mocno utrudnia życie innym kierowcom.

 

Zielone tablice rejestracyjne dla dealerów

Swoistą ciekawostką funkcjonującą od lipca 2019 roku są zielone tablice rejestracyjne przewidziane dla dealerów i innych sprzedawców samochodów oraz ośrodków badawczych, szerzej piszemy o tym tutaj (Tablice dealerskie. Dla kogo?). Tablice profesjonalne ułatwiają codzienną pracę wspomnianym podmiotom, dzięki nim możliwe jest odbycie jazdy testowej pojazdem który faktycznie nie został jeszcze zarejestrowany w Polsce. We wspomnianym artykule wspominamy także o zasadach profesjonalnej rejestracji.

Znacznie więcej wymogów formalnych i innych wytycznych wiąże się z uzyskaniem żółtych tablic, przewidzianych dla pojazdów zabytkowych. W tym przypadku wnioskodawca musi posiadać odpowiednią opinię konserwatora zabytków, co wiąże się ze znacznymi wydatkami.

 

Pamiętaj – przed zakupem samochodu warto sprawdzić jego numer VIN w autoDNA. Poznanie historii pojazdu może pomóc Ci ustrzec się przed dodatkowymi kosztami, które mógłbyś ponieść po zakupie „auta-cytryny„. Sprawdzenie VIN może odkryć powypadkową przeszłość Twojego samochodu, jego wcześniejsze przeznaczenie, np. jako TAXI, czy jego licznik był cofnięty czy też – o ile są dostępne – archiwalne zdjęcia pojazdu.

Summary
Zielone tablice rejestracyjne – dla kogo są przeznaczone?
Article Name
Zielone tablice rejestracyjne – dla kogo są przeznaczone?
Description
Zielone tablice rejestracyjne nie są zarezerwowane tylko dla aut elektrycznych, przewidziano je również dla pojazdów napędzanych wodorem.
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.