autoDNA radzi
holowanie auta

Holowanie auta – jak powinieneś to robić

15 lipca 2022

Holowanie auta, zarówno dla kierowcy samochodu holującego jak i holowanego, nie jest przesadnie trudne. Ma ono jednak miejsce przeważnie w stresujących sytuacjach, kiedy nie można skorzystać z unieruchomionego auta. W takim momencie łatwo zapomnieć o ważnych przepisach regulujących holowanie samochodu.

Holowanie auta – co będzie Ci potrzebne

Holowanie pojazdu z całą pewnością do przyjemności nie należy. Na szczęście nie jest też nadmiernie skomplikowane, a do holowania auta trzeba zasadniczo posiadać dwie rzeczy:

 • linkę holowniczą,
 • trójkąt ostrzegawczy (to – swoją drogą – obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu).

 

Ciekawostka

Przydać mogą się także kable rozruchowe, jednak do samego holowania pojazdu nie są one niezbędne. Linka holownicza powinna być syntetyczna, o długości od 4 do 6 metrów (takiej odległości pomiędzy pojazdem holującym połączeniem giętkim a pojazdem holowanym wymagają przepisy). Ciągnięte auto należy oznaczyć ostrzegawczym trójkątem odblaskowym po lewej stronie holowanego pojazdu.

 

 

Rodzaje holowania

Istnieje kilka sposobów na holowanie samochodu. Jeszcze nie tak dawno najczęstszym widokiem na polskich drogach było holowanie pojazdów przy „połączeniu giętkim” – innymi słowy, na lince holowniczej. Holowanie auta na „połączeniu sztywnym” stanowiło widok niezwykle rzadki – stosowany w przypadku samochodów ciężarowych czy autobusów.

Dzisiaj jednak nawet to najzwyklejsze holowanie przy użyciu linki powoli odchodzi do przeszłości, ponieważ ubezpieczyciele oferują niedrogie pakiety Assistance. Dzięki nim holowanie samochodu na lawecie można powierzyć profesjonaliście – a co więcej, nie trzeba za nie sowicie płacić (jak to bywa przy samodzielnym zamawianiu usług autolawetą).

 

Holowanie „na sztywno”

Holowanie auta za pomocą połączenia giętkiego nie zawsze jest możliwe. Kiedy w samochodzie holowanym niesprawny jest choć jeden układ hamulców, wówczas przepisy zabraniają holowania giętkiego. Dopuszczalne jest wtedy natomiast wykorzystanie sztywnego holu – kiedy pomiędzy samochodem holującym a holowanym pojazdem umieszczony zostanie specjalny drążek. Jest to rozwiązanie o tyle wygodne, że eliminuje ryzyko – połączenie pojazdu holowanego jest sztywne, a zatem nie dojdzie do pęknięcia linki holowniczej, co się niekiedy zdarza.

Są też wady – w przypadku połączenia sztywnego trzeba mieć przy sobie drążek. Choć składany, to wciąż niemały – i z pewnością zajmujący o wiele więcej miejsca niż linka.

 

Informacja

Odległość między pojazdami przy połączeniu sztywnym jest mniejsza niż przy holowaniu na lince i wynosi do 3 m.

 

Holowanie „giętkie”

Prawidłowe holowanie samochodu na lince holowniczej wymaga pewnych umiejętności – nie da się jednak zdobyć ich inaczej niż poprzez praktykę. Należy pamiętać najważniejsze zasady holowania auta – m.in. o odpowiednim zamontowaniu elementów (do ucha holowniczego bądź haka, a nigdy np. do samego zderzaka), o tym, aby zadbać o właściwą prędkość pojazdu holującego, a przede wszystkim o utrzymywanie w miarę stałego napięcia na lince.

Inaczej mówiąc, linka powinna przez całe holowanie pojazdu pozostawać naprężona, tak aby każde przyspieszanie nie wiązało się z szarpaniem linki, co mogłoby doprowadzić do jej zerwania. Choć wydaje się to oczywiste, filmy w internecie dowodzą, że jednak warto o tym przypomnieć – podczas holowania samochodu kierowcy muszą znajdować się i w jednym, i w drugim aucie! Przepisy zabraniają natomiast „giętkiego” holowania auta o niesprawnych hamulcach.

 

Holowanie na lawecie

Jest to zdecydowanie najbardziej wygodny sposób na holowanie pojazdu, ponieważ nie wymaga od pechowego kierowcy żadnych dodatkowych starań. Wystarczy wezwać pomoc drogową i zaczekać, a profesjonalista zajmie się wszystkim. Istnieją też wypożyczalnie lawet – i wówczas w niektórych przypadkach holowaniem samochodu na lawecie można zająć się samodzielnie.

 

Informacja

Pojazdy przeznaczone do holowania są różne – niekiedy cały holowany pojazd znajduje się na lawecie, a czasem jedną osią opiera się na ziemi. Rozwiązanie zawsze dobiera się do unieruchomionego auta (decyduje m.in. masa całkowita holowanego pojazdu, rodzaj napędu itp.).

 

Jak uniknąć holowania?

Unieruchomienie pojazdu na drodze, bez możliwości usunięcia usterki na miejscu, to przykre zdarzenie, które może spotkać każdego kierowcę. Ryzyko warto jednak ograniczać – dlatego powinniśmy dołożyć starań, by do holowania nigdy nie doszło.

Pomogą w tym regularne przeglądy i wizyty u mechaników – i to już przy pierwszych niepokojących objawach pracy silnika lub odgłosach elementów zawieszenia, a nie dopiero gdy uznamy to za niezbędnie konieczne (tj. gdy spod maski zacznie wydobywać się siwy dym).

Poważne awarie, które unieruchomią pojazd na drodze, często zaczynają się przecież od drobnych usterek, które właściciel samochodu – z różnych powodów – zlekceważył.

Assistance lub mini assistance – by nie trzeba było holować samemu

Kolejnym bardzo praktycznym rozwiązaniem pozwalającym uniknąć holowania jest ubezpieczenie assistance. Zapewnia ono pomoc w wielu sytuacjach, gdy sami nie możemy poradzić sobie z autem. Jego zakres jest bardzo szeroki i uzależniony od kwoty, którą jesteśmy w stanie zapłacić ubezpieczycielowi. Może ono obejmować nawet zmianę koła czy pomoc przy uruchomieniu auta zimą. Jednak najbardziej typowym zastosowaniem assistance jest właśnie holowanie na wypadek unieruchomienia pojazdu.

Przeważnie po nasze popsute auto zostanie przysłana laweta, a my resztę drogi spędzimy wygodnie siedząc jako jej pasażerowie – nie trzeba wtedy zastanawiać się nad tym, jak prawidłowo holować samochód, co począć przy niesprawnym układzie kierowniczym ani bardziej niż zwykle uważać na pozostałych uczestników ruchu. Jest to sposób wykluczający potrzebę kierowania, a dzięki temu bardzo komfortowy.

 

Z reguły ubezpieczyciel określa pewne warunki odnośnie limitu kilometrów np. że pojazd w ramach ubezpieczenia może być holowany na odległość nie większą niż 200 kilometrów. Tutaj znów wiele zależy od tego, ile jesteśmy w stanie zapłacić – istnieją bowiem warianty ubezpieczenia z zakresem holowania 200, jak i 1200 kilometrów i to czasem bez względu na to, czy awaria spotka nas w Polsce czy w innym kraju.

W każdej firmie ubezpieczeniowej warunki i dostępne pakiety będą inne, dlatego dobrze jest poświęcić trochę czasu i przeanalizować, które rozwiązanie jest dla nas najlepsze. Warto pamiętać o tym, że zakup polisy OC w jednym towarzystwie nie wyklucza opłacenia AC czy Assistance w innym!

 

Jak przygotować pojazd do holowania?

Jeżeli nie udało nam się uniknąć awarii, nie mamy też wykupionego assistance, nie pozostaje nam nic innego, jak zadzwonić po pomoc do rodziny lub przyjaciół i znaleźć kogoś, kto będzie holował nasze auto, najlepiej od razu do warsztatu. Zanim jednak ruszymy w drogę należy odpowiednio przygotować pojazd holowany.

 1. Sprawdzenie stanu technicznego w pojeździe holowanym,
 2. Odpowiednie oznakowanie holowanego auta,
 3. Komunikacja pomiędzy kierowcą jednego pojazdu i drugiego,
 4. Połączenie linką holowniczą oznaczoną dodatkowo np. chorągiewką barwy żółtej lub czerwonej,
 5. Wybór trasy (zwłaszcza na obszarze zabudowanym warto unikać uczęszczanych szlaków, by nie utrudniać życia innym użytkownikom i sobie).

Przygotowanie do holowania auta zaczynamy od sprawdzenia czy w ogóle istnieje możliwość holowania – tj. czy nie występuje awaria układu hamulcowego, niesprawny układ kierowniczy, czy działają światła. Jeśli wszystko jest w porządku, to z tyłu, z lewej strony, za szybą umieszczamy trójkąt ostrzegawczy i włączamy światła pozycyjne.

Z kierowcą pojazdu holującego musimy także ustalić znaki porozumiewawcze, szczególnie znak alarmowy. Może to być np. mrugnięcie światłami czy gest wykonywany ręką, na podstawie którego kierowca pojazdu holowanego będzie wiedział, że musi jak najszybciej zjechać na pobocze i się zatrzymać.

Gdy już przygotujemy pojazd holowany, obydwa auta należy połączyć mocną liną o długości od 4 do 6m, oznaczoną żółtą lub czerwoną chorągiewką. Dokonujemy tego za pomocą fabrycznych uchwytów (haka lub ucha holowniczego) przeznaczonych właśnie do tego celu. Nie zaczepiamy liny o zderzak czy wahacze. Połączenie musi nastąpić w sposób wykluczający odczepienie, a silne pociągnięcie liny zaczepionej o zderzak może go zwyczajnie wyrwać. Spowoduje to dodatkowe kłopoty i zwiększy koszty, które poniesiemy w warsztacie.

Ostatnią rzeczą, którą muszą ustalić kierowcy przed wyruszeniem w drogę, jest trasa – należy wybrać tę najmniej uczęszczaną, gdzie jazda będzie mogła odbywać się w sposób płynny. Bezwzględnie należy unikać autostrad – obowiązuje zakaz holowania. Tam holowanie możliwe jest tylko do najbliższego zjazdu i mogą to czynić tylko specjalistyczne pojazdy, za bezpieczne holowanie samochodu, który uległ awarii, odpowiada pomoc drogowa.

 

O czym musi pamiętać kierowca pojazdu holującego?

Gdy lina łączy już obydwa samochody w sposób prawidłowy, do akcji wkracza kierowca pojazdu holującego. Musi on mieć włączone światła mijania (nie wystarczą dzienne, nawet w okresie dostatecznej widoczności, natomiast w holowanym aucie nie powinno się włączać świateł awaryjnych) i dołożyć wszelkich starań, by ruszać możliwie powoli, aż do napięcia linki holowniczej i dopiero wtedy nabierać prędkości.

Warto także sygnalizować kierowcy pojazdu holowanego manewry, które ma zamiar podjąć kierujący autem holującym poprzez odpowiednio wczesne hamowanie czy włączanie migaczy. Obydwaj kierowcy powinni też dążyć do tego, aby linka holownicza była cały czas napięta. Kierowca auta holującego musi także pamiętać o limitach prędkości – w terenie zabudowanym do 30 km/h, a poza terenem zabudowanym 60 km/h.

Holowanie nie jest przesadnie trudne i po kilkunastu kilometrach obydwaj kierowcy powinni oswoić się z sytuacją. Często rekomendowane jest jednak, by bardziej doświadczony kierowca prowadził samochód holowany, gdyż jest to trudniejsze.

 

Holowanie auta i 8 najczęściej popełnianych błędów 

 1. Światła – pojazd holowany nie może mieć włączonych świateł awaryjnych (jadący za nim nie będą widzieć sygnałów zwiastujących manewry) ani świateł mijania (będą oślepiać kierowcę pojazdu holującego). Samochód holowany musi mieć włączone światła pozycyjne. Auto holujące musi mieć natomiast włączone światła mijania.
 2. Holowanie tyłem – pojazd holowany i pojazd holujący muszą być zwrócone przodem w tym samym kierunku! Wydaje się to oczywiste, niestety niekiedy można spotkać na drodze osoby, które postanowiły do połączenia pojazdów wykorzystać tylne haki i to zarówno w aucie holującym, jak i w holowanym.
 3. Holowanie bez kierowcy – w pojeździe holowanym za kółkiem musi zasiadać kierowca. Rada ta wielu osobom może wydać się absurdalna, niestety zdarzają się od czasu do czasu osoby „pomysłowe”, które zapominają o konieczności zapewnienia kierowców dla obu aut, co wyklucza kodeks drogowy, ale i zdrowy rozsądek.
 4. Autostrady i drogi szybkiego ruchu – pamiętajmy, że na autostradzie nie możemy nikogo holować (do najbliższego wyjazdu odholować auto może pomoc drogowa), a na drogach ekspresowych nie możemy przekraczać 60 km/h.
 5. Brak trójkąta ostrzegawczego lub jego złe umiejscowienie – trójkąt umieszczamy z tyłu po lewej stronie, nie po prawej czy na środku!
 6. Holowanie samochodu z automatyczną skrzynią biegów – zalecenia producentów jednoznacznie wykluczają holowanie auta z tzw. automatem, choć niektórzy dopuszczają je w pewnych warunkach. Nie warto jednak ryzykować, ponieważ w przypadku auta wyposażonego w automatyczną skrzynię biegów przy niedziałającym silniku brak jest smarowania i chłodzenia, co może prowadzić do jej uszkodzenia.
 7. Holowanie auta z napędem elektrycznym – zdecydowanie bezpieczniejsze jest w tym przypadku skorzystanie z lawety
 8. Holowanie pojazdu z zawieszeniem pneumatycznym – przy niedziałającym silniku nie funkcjonuje też zawieszenie, a samochód, obrazowo mówiąc, położy się na ziemi

 

Jak wygląda holowanie innych pojazdów?

Holowanie samochodu osobowego zdarza się najczęściej, ale bywają też inne sytuacje, np. konieczność:

 • holowania motocykla
 • holowania pojazdu ciężarowego
 • holowania przyczepy

Gdy zachodzi potrzeba holowania motocykla, pojazdem holującym może być zarówno samochód, jak i drugi jednoślad. Można wykorzystać w tym celu linkę holowniczą, która – co niezwykle istotne – powinna zostać zamontowana w sposób umożliwiający łatwe odczepienie (od jednego pojazdu i drugiego).

Jeśli dojdzie do konieczności holowania samochodu ciężarowego, jest to możliwe wyłącznie przy połączeniu sztywnym (holowanie ciężarówki na połączeniu giętkim wyklucza Kodeks Drogowy). Holowany pojazd w okresie niedostatecznej widoczności powinien mieć włączone światła pozycyjne (nie wysyłać żółte sygnały błyskowe – tzw. awaryjne). Co istotne, jeśli awarii uległ ciągnik i naczepa, powinno się odholować je osobno (zabronione jest holowanie więcej niż jednego pojazdu za wyjątkiem pojazdu członowego).

Istnieje oczywiście możliwość holowania przyczepy – i często wystarcza do tego prawo jazdy kat. B. Dzieje się tak w przypadku przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg, jak również takich o DMC przekraczającym 750 kg, pod warunkiem jednak, iż masa całego zestawu nie będzie przekraczać 3,5 t. Co istotne, przyczepa cięższa niż 750 kg musi posiadać własny hamulec (tzw. hamulec najazdowy).

Jak bezpiecznie holować samochód osobowy, motocykl lub pojazd ciężarowy – już wiadomo. Nie pozostaje więc nic innego jak tylko życzyć holowania… jak najrzadziej potrzebnego!

 

Warto wiedzieć

Podobał Ci się artykuł? Chcesz o coś zapytać w komentarzu? Zachęcamy Cię do podzielenia się swoją opinią i komentarzem na dole artykułu. I pamiętaj – zawsze przed zakupem auta, motocykla, a nawet przyczepy – sprawdź historię pojazdu z autoDNA na podstawie numeru VINSprawdzenie VIN to jedna z najważniejszych czynności do wykonania przed decyzją o zakupie używanego pojazdu. Dzięki temu, autoDNA pomaga Ci podjąć świadomą decyzję.

 

Summary
Holowanie auta – jak powinieneś to robić?
Article Name
Holowanie auta – jak powinieneś to robić?
Description
Holowanie auta, zarówno dla kierowcy samochodu holującego jak i holowanego, nie jest przesadnie trudne. Ma jednak miejsce przeważnie w stresujących sytuacjach.
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo