autoDNA sprawdza
kupno_samochodu_od_komornika

Kupno samochodu od komornika – czy licytacje komornicze to dobry pomysł?

7 grudnia 2022

Sposobów na kupno samochodu obecny rynek daje nam co najmniej kilka. Poza popularnymi i doskonale znanymi źródłami w postaci portali aukcyjnych i komisów mamy jeszcze możliwość zakupu na licytacji komorniczej. W internecie znajdziemy wiele informacji o zakupach na drodze licytacji, które jednych potencjalnie zainteresowanych skłonią do nieprzemyślanego zakupu samochodu, innych z kolei doprowadzą do negatywnych aspektów zakupu auta w atrakcyjnej cenie i odwiodą od tego pomysłu. Czy kupno samochodu od komornika to dobry pomysł?

 

Czym są licytacje komornicze samochodów?

 

Zanim przystąpimy do licytacji komorniczej po przeczytaniu optymistycznych artykułów o niemal promocyjnych cenach wynoszących połowę wartości auta i możliwości kupna pojazdu w dobrym stanie, sprawdźmy, czym są owe licytacje komornicze.

Jednym z fundamentalnych zadań jakie ma przed sobą komornik sądowy jest zabezpieczenie interesów wierzyciela. Po wyczerpaniu polubownych metod – prób porozumienia się, wysyłania kolejnych wezwań do zapłaty i monitów – przychodzi pora na bardziej radykalne czynności komornika.

W imieniu wierzyciela komornik może więc zająć określoną część majątku dłużnika, np. samochód, który w jego ocenie przedstawiać może wystarczającą wartość do zaspokojenia całości lub części zobowiązań. Nietrudno się domyślić, że oddanie samochodu komornikowi nie zawsze przebiega w cywilizowanych warunkach, o przyjaznej atmosferze nawet nie wspominając.

 

Informacja

Trudności przy przejmowaniu pojazdu tłumaczą ewentualne wady pojazdu – celowe uszkodzenie – lub często zgłaszany brak dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu.

 

Przygotowania do aukcji komorniczej

Po odholowaniu zajętego pojazdu na parking strzeżony rozpoczynają się przygotowania do aukcji komorniczej. W tym miejscu należy doprecyzować, że aukcje przedmiotów zajętych na poczet spłaty zobowiązań mogą organizować także inne podmioty, chociażby urzędy skarbowe i urzędy celne. W pierwszym przypadku pojazdy przepadają na poczet spłaty zaległości podatkowych i kar. Drugi przypadek dotyczy sytuacji, gdy poprzedni właściciel brał udział w procederze przestępczym.

Licytacja komornicza poprzedzona jest szeregiem działań przygotowawczych – przede wszystkim odpowiednio wczesną publikacją ogłoszeń. Osoby i instytucje zainteresowane określoną licytacją komorniczą znajdą podstawowe dane o przedmiocie i jego cenę wywoławczą w ogłoszeniu – cena ustalana jest na podstawie oszacowanej wartości pojazdu przez rzeczoznawców. Jeśli na drodze licytacji komorniczej uda się sprzedać pojazd, środki uzyskane po pokryciu kosztów komorniczych przeznaczane są na pokrycie zobowiązań dłużnika.

 

Jak pojazdy trafiają na aukcję?

Decydując się na zakup samochodu z licytacji komorniczej, warto abyśmy byli świadomi pochodzenia sprzedawanych przedmiotów. W ten sposób przygotujemy się na niektóre trudności związane z całą procedurą zakupową, przebieg licytacji oraz ewentualne nieprzyjemne niespodzianki po czasie, gdy odbierzemy wylicytowany samochód. Jak wspomnieliśmy, do licytacji komorniczych dochodzi w ostatnim etapie odzyskiwania zaległych należności.

Zależnie od trudności sprawy i przeszkód, jakie sprawia windykowany dłużnik, procedura zajmowania mienia w skrajnym przypadku może przebiegać w asyście policji. Mundurowi w takich sytuacjach są gwarantem bezpieczeństwa osób wykonujących swoje czynności służbowe. Odebrany pojazd nim pojawi się na aukcjach komorniczych zostaje poddany wnikliwej ocenie rzeczoznawcy, to on odpowiada za opis i ocenę stanu technicznego. Warto dodać, że marka samochodu nie ma żadnego wpływu na procedurę licytacji.

 

Jak przebiegają licytacje?

 

Aby cała procedura, jaką jest licytacja komornicza, odbyła się zgodnie z obowiązującymi przepisami, musi zostać spełnionych szereg warunków formalnych. To przede wszystkim konieczność uprzedniego zamieszczenia ogólnodostępnych danych o:

  • planowanym terminie i miejscu odbywania się aukcji,
  • przedmiocie licytacji takich jak cena wywoławcza, rok produkcji, marka i model

Cena wywoławcza pojawia się tu nieprzypadkowo – to od tej wartości rozpoczynają się licytacje komornicze.

Po spełnieniu wymogów dotyczących stosownego zamieszczenia informacji o planowanej licytacji komorniczej samochodu, muszą zgłosić się co najmniej dwie zainteresowane osoby. Uczestnictwo w licytacjach komorniczych znacząco różni się od znanej chyba każdemu formy aukcji internetowej.

 

Wadium – najpóźniej w przeddzień licytacji

Główną różnicą jest obowiązkowe wpłacenie wadium – jest podstawowym warunkiem uczestnictwa w licytacji. Co więcej uczestnik licytacji zobowiązany jest do jego wpłacenia najpóźniej w dniu poprzedzającym przetarg.

Gwoli wyjaśnienia, owo wadium jest formą zabezpieczenia dla organizatora licytacji komorniczej auta – jego wysokość najczęściej wynosi 10% wartości pojazdu. Zabezpieczenie ma na celu to, aby w aukcji udział wzięły tylko zdecydowane osoby, które w razie wygrania jej zapłacą pełną kwotę.

Wiele osób zastanawia się co się dzieje z wpłaconym wadium po przegranej przez nas licytacji komorniczej. Mechanizm jest nadzwyczaj prosty – wpłacona kwota zostaje w całości zwrócona. Jak wspomnieliśmy, to jedynie forma zabezpieczenia, dyscyplinowania uczestników. Po wygraniu aukcji zwycięzca musi kupić samochód – jeśli tego nie zrobi, wadium przepada.

 

Od ceny wywoławczej po wygraną na licytacji

Chwilą rozpoczynającą licytację komorniczą jest podanie ceny wywoławczej przez prowadzącego. Jest to symboliczny sygnał dla uczestników do zgłaszania własnych propozycji. Czas trwania licytacji nie jest określony, kończy się ona gdy żaden z zainteresowanych nie zgłasza kolejnych, wyższych propozycji cenowych – przebijając tym samym oferty swoich oponentów. W niektórych sytuacjach istotnie możemy trafić na istne okazje cenowe, płacąc tylko połowę wartości auta.

Po oficjalnym zakończeniu licytacji komorniczej auta, zwycięzca musi zapłacić pozostałą sumę. Jeśli cena zakupu nie jest wyższa niż 500 złotych wpłata powinna nastąpić jeszcze w dniu licytacji komorniczej, powyżej ten kwoty płatność rozbijana jest na dwie części (oczywiście wygrany może dokonać pełnej płatności od razu).

 

Informacja

W dniu aukcji należy wpłacić minimum 20% kwoty za wylicytowany samochód, kolejnego dnia pozostałą część zobowiązania. Przed fizycznym odebraniem samochodu z licytacji musimy wypełnić jeszcze formalności związane z jego ubezpieczeniem.

 

 

Gdzie można znaleźć informacje o aukcjach?

Jak wziąć udział w licytacji, gdzie szukać wzmianek o ogłoszeniach? Podstawowym źródłem informacji o organizowanych aukcjach jest oczywiście internet (coraz większą popularnością cieszy się witryna Krajowej Rady Komorniczej organizująca aukcje online). Lokalna prasa także informuje o prowadzonych licytacjach.

Oczywiście funkcjonują też gabloty ogłoszeń w sądach i urzędach gmin – tutaj komornik zobowiązany jest do zamieszczenia ich w formie papierowej. Dodajmy jeszcze, że informacje o licytacjach komorniczych muszą pojawiać się co najmniej na 14 dni przed dniem ich przeprowadzania. Najprostszym sposobem wyszukiwania samochodu z licytacji komorniczej pozostają jednak dedykowane portale aukcyjne. Dzięki nim bez wychodzenia z domu możemy kupić samochód biorąc udział w licytacji.

 

Informacja

Wiele ogłoszeń z najróżniejszych kategorii znaleźć można w Serwisie Internetowym Krajowej Rady Komorniczej dostępnym pod adresem https://licytacje.komornik.pl/. Warto także zaglądać na strony sądów okręgowych (jest ich w Polsce łącznie 46, w tym po jednym w każdym mieście wojewódzkim), gdzie również zamieszczane są informacje o tym, że odbywać się będą licytacje komornicze.

 

Jak wygląda kupno samochodu od komornika?

 

Zakup samochodu u komornika od strony praktycznej mocno różni się od zakupów używanego pojazdu w komisie czy od osoby fizycznej. Składając kolejne propozycje cenowe, warto wkalkulować ryzyko – i koszt potencjalnych napraw.

Jedną z największych bolączek tej formy zakupu samochodu są ograniczenia w sprawdzeniu pojazdu przed zakupem. Oczywista dla większości kupujących wizyta na stacji diagnostycznej czy jazda próbna nie jest w ogóle możliwa. Poza opisem rzeczoznawcy pozostaje nam jeszcze skorzystanie z raportu autoDNA, z pomocą którego – wykorzystując jedynie numer VIN – możliwe będzie poznanie przeszłości pojazdu.

Na podstawie danych zawartych w raporcie decyzja o zakupie samochodu będzie znacznie łatwiejsza – zwłaszcza że praktycznie kupujemy towar niesprawdzony. Dodatkowo musimy być świadomi tego, że w przypadku zakupów na aukcjach komorniczych nie obowiązują zasady z tytułu rękojmi – żadna forma reklamacji nie wchodzi więc w grę. W ramach licytacji auta uczestnik opiera się tylko na szczątkowych danych i własnym przeczuciu, co oczywiście bywa ryzykowne.

 

Kto może kupić taki pojazd?

Wbrew pozorom ograniczeń dotyczących uczestnictwa w aukcji komorniczej nie ma zbyt wielu. Wszelkie wytyczne dotyczą przede wszystkim osób i instytucji, które w żaden sposób nie mogą być zaangażowane w zakup samochodu z licytacji komorniczej. Należą do nich:

  • komornik i jego najbliższa rodzina (małżonek, rodzice, rodzeństwo i dzieci),
  • ta sama zasada dotyczy dłużnika,
  • osoby wykonujące obowiązki zawodowe w ramach licytacji komorniczej,
  • osoby opieszałe (pod tym terminem kryją się osoby które wygrały już kiedyś licytację, jednak nie wpłaciły brakującej kwoty za przedmiot – one nie mogą brać udziału w kolejnej licytacji).

W dniu i godzinie licytacji komorniczej wystarczy stawić się w wyznaczonym miejscu lub być zalogowanym na portalu aukcyjnym. Kupując samochód na aukcji stacjonarnie, zainteresowany poza dowodem wpłaconego wadium musi posiadać przy sobie dowód osobisty w celu identyfikacji.

 

Jak można przystąpić do aukcji?

Przystąpienie do licytacji komorniczej nie nastręcza trudności. Jeśli nie zaliczamy się do grona osób prawnie wykluczonych wystarczy – jak już wspomnieliśmy – jeśli przynajmniej dzień przed licytacją wpłacimy wadium. Jest to głównym warunkiem przystąpienia do aukcji, podobnie jak późniejsze uczestnictwo i wystawianie własnych propozycji cenowych.

 

Kupno samochodu od komornika – co po zakupie?

 

Po wygranej na licytacji komorniczej nie pozostaje nic innego jak opłacić należność (pomniejszoną o już wpłacone wadium). Jeżeli cena nabycia nie przekracza 500 zł (aczkolwiek w przypadku samochodów zdarza się to niezmiernie rzadko), całą kwotę trzeba zapłacić jeszcze tego samego dnia. W innych przypadkach w dniu licytacji wystarczy 20% sumy, a pozostałą część – 80% – można dopłacić następnego dnia (choć oczywiście można całe zobowiązanie uregulować za jednym razem, pierwszego dnia).

 

Podatek przy zakupie auta z licytacji

Przy zakupie samochodu z licytacji komorniczych konieczne jest opłacenie podatku PCC – podatku od czynności cywilnoprawnych. W tym celu należy złożyć do Urzędu Skarbowego deklarację PCC-3. Podatek wynosi 2% wartości pojazdu i można pominąć go jedynie wówczas gdy cena nabycia pojazdu nie przekracza 1000 zł (przez co sama wysokość podatku nie przekraczałaby 20 zł).

 

Ubezpieczenie zakupionego pojazdu

Osoba, która nabyła pojazd na drodze licytacji komorniczej, jest za niego odpowiedzialna od dnia zakupu. Oznacza to, że niezwłocznie zadbać należy o ubezpieczenie samochodu. Prawnie wymagane jest jedynie ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, tzw. ubezpieczenie OC, jednak z pewnością warto rozważyć także któryś z pakietów Assistance oraz – w przypadku pojazdów o większej wartości – autocasco (ubezpieczenie AC).

 

Rejestracja nowo zakupionego auta

Rejestracja samochodu nabytego na aukcji komorniczej nie różni się zwykle od rejestrowania auta nabytego w inny sposób. Należy w tym celu odwiedzić Wydział Komunikacji, składając wniosek i przedstawiając niezbędne dokumenty.

Sytuacja zmienia się nieco, kiedy tych ostatnich brakuje – w przypadku zakupu auta od komornika może się okazać, że brakowało będzie dowodu rejestracyjnego czy karty pojazdu (bo np. pojazd nie został przez dłużnika wydany dobrowolnie). W takim przypadku pomoże zaświadczenie od komornika, które Wydział Komunikacji ma obowiązek zaakceptować.

 

 

Wady i zalety kupna samochodu od komornika

 

Kupno samochodu od komornika to opcja, którą dość rzadko bierze się pod uwagę, choć może być całkiem opłacalna.

 

Plusy zakupu

Za wzięciem udziału w licytacji komorniczej przemawia potencjalnie atrakcyjna cena – wynosząca np. 2/3 lub 3/4 oszacowanej wartości pojazdu. Jeśli inni uczestnicy nie będą zbyt aktywnie licytować, cały zakup może zamknąć się w kwocie zdecydowanie niższej niż za analogiczny pojazd należałoby zapłacić na rynku. Swego rodzaju zaletą jest także to, że pojazd zanim trafi na aukcję poddawany jest ocenie przez rzeczoznawcę, który oszacowuje jego wartość. Można więc liczyć na to, że jest ona możliwie zbliżona do rzeczywistej – a nie odzwierciedla np. myślenia życzeniowego sprzedawcy.

Jeszcze jedną z zalet aukcji komorniczych jest potencjalna możliwość zakupu auta, które w ogóle nie miało trafić na sprzedaż – a więc ciekawszych modeli czy egzemplarzy (chociażby zabytkowych), których poprzedni właściciel nie planował się pozbywać.

 

Minusy

Oczywiście zakup samochodu na licytacji komorniczej ma też dość istotne wady. Przede wszystkim polegać można wyłącznie na ocenie rzeczoznawcy – jakakolwiek jazda próbna czy zabranie samochodu do mechanika w ogóle nie wchodzą w grę. Jest to więc na swój sposób kupowanie kota w worku – skłonność do ryzyka mile widziana, tym bardziej że w przypadku takiego zakupu samochodu nie obowiązuje rękojmia. Kupujący, nabywając na licytacji auto, w pełni akceptuje jego stan i nie ma prawa do późniejszych roszczeń (o ochronie nabywcy nie ma więc mowy).

Jest jeszcze jedna sytuacja, która może pokrzyżować plany potencjalnie szczęśliwemu kupującemu – ewentualne skargi i zażalenia na przebieg licytacji. Skargi te mogą składać zarówno poprzedni właściciele pojazdów, jak i inni uczestnicy aukcji. Niezależnie od powodu zażalenia, wydanie przedmiotu licytacji zostaje wówczas wstrzymane do czasu rozpatrzenia sprawy przez sąd (przy czym plus jest taki, że jeśli sprawa nie zostanie wyjaśniona w ciągu tygodnia, nabywca ma prawo odstąpić od zakupu – traci wówczas jedynie czas, natomiast otrzymuje z powrotem wpłacone pieniądze).

Czy więc myśleć poważnie o zakupie samochodu od komornika – na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Nie jest to na pewno najłatwiejsza czy najbardziej bezpieczna droga, ale z pewnością interesująca – przynajmniej z perspektywy poszukiwaczy okazji.

 

Warto wiedzieć

W serwisie autoDNA.pl, wiodącym na rynku narzędziu do dekodowania VIN, możesz sprawdzić VIN danego pojazdu. Wystarczy do tego jedynie numer VIN. W raportach, dotyczących używanych aut można znaleźć informacje, które pozwolą sprawdzić, czy sprzedawca mówi prawdę czy też nie. W raporcie można znaleźć dane na różny temat. Jednym z nich jest historia pojazdu czy bazy skradzionych pojazdów.

 

 

Summary
Kupno samochodu od komornika – czy licytacje komornicze to dobry pomysł?
Article Name
Kupno samochodu od komornika – czy licytacje komornicze to dobry pomysł?
Description
Poza różnymi portalami aukcyjnymi i komisami mamy jeszcze możliwość zakupu auta na licytacji komorniczej. Czy kupno samochodu od komornika to dobry pomysł?
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo