autoDNA radzi
naprawa_samochodu

Naprawa samochodu – jakie masz możliwości?

2 grudnia 2022

Kolizje drogowe przytrafiają się nawet najlepszym kierowcom. W przypadku ich wystąpienia głównym zmartwieniem właściciela pojazdu jest naprawa samochodu. Warto wiedzieć, że może się ona odbyć na wiele sposobów, nawet jeśli jest ona finansowana z odszkodowania OC sprawcy zdarzenia. Jakie są rodzaje napraw samochodów i co warto o nich wiedzieć? Wyjaśniamy poniżej.

 

Jakie są rodzaje napraw samochodów?

Kierowcy usuwający szkody z OC sprawcy mogą wybrać sposób naprawy auta. Do wyboru mają cztery metody — kosztorysową, bezgotówkową, samodzielną i w warsztacie. Każda ze wspomnianych ma swoje plusy i minusy, dlatego podjęcie właściwej decyzji powinno opierać się na przeanalizowaniu indywidualnej sytuacji.

 

Naprawa samochodu – kosztorysowa

Naprawa samochodu kosztorysowa, zwana również naprawą gotówkową, polega na zgłoszeniu wystąpienia szkody do towarzystwa ubezpieczeniowego. Ubezpieczyciel najczęściej powołuje rzeczoznawcę, który ocenia wartość szkody i sporządza kosztorys naprawy pojazdu. W zależności od sytuacji ocena szkody może odbywać się osobiście, bądź też na podstawie przesłanych przez właściciela pojazdu zdjęć. Co ważne, w kosztorysie są uwzględniane nie tylko koszty wymiany części, ale też te związane z robocizną.

Wśród głównych zalet naprawy kosztorysowej kierowcy wymieniają możliwość szybkiego uzyskania odszkodowania. Jeśli poszkodowany zaakceptuje sporządzony kosztorys, to wypłata środków następuje najczęściej w ciągu kilku dni. Dzięki temu właściciel pojazdu może również sam zdecydować, gdzie dokona naprawy auta — czy w ASO, czy też w zaprzyjaźnionym warsztacie, a może samodzielnie. Może też zdecydować, czy zastosuje części oryginalne, czy też postawi na montaż części zamiennych.

 

Naprawa bezgotówkowa

Właściciele uszkodzonego samochodu dość często decydują się także na naprawę bezgotówkową. Polega ona na tym, że właściciel pojazdu nie bierze praktycznie udziału w procesie naprawy auta. Wszystkie formalności są dopełniane bowiem przez towarzystwo ubezpieczeniowe i warsztat bądź serwis, w którym jest naprawiany samochód. Warto pamiętać, że w tym wariancie kierowca nie otrzymuje odszkodowania od ubezpieczyciela — środki są bezpośrednio wypłacane na konto warsztatu, w którym naprawiany jest samochód. Wśród największych zalet rozwiązania należy wskazać wygodę — klient nie musi bowiem martwić się samodzielnym poszukiwaniem części zamiennych czy też oryginalnych, a dodatkowo ma pewność, że odbierze auto we właściwym stanie.

 

Naprawa samodzielna

Część kierowców decyduje się również na samodzielną naprawę samochodu. Oczywiście w tym przypadku, konieczne jest posiadanie odpowiednich umiejętności. W zależności od poziomu ich wiedzy mogą oni samodzielnie wymienić olej czy żarówkę w aucie. Jeśli zastanawiasz się, czy możesz sam wymienić pasek rozrządu, to odpowiedź nie jest jednoznaczna. Jeśli dysponujesz właściwymi umiejętnościami i akcesoriami, to przeprowadzenie naprawy w tym zakresie będzie możliwe. Może okazać się jednak, że samodzielna naprawa samochodu i usunięcie skomplikowanych usterek przyniesie więcej szkody niż pożytku. W takiej sytuacji warto zdecydować się na oddanie samochodu do warsztatu i zyskanie pewności, że wszystkie prace zostaną właściwie wykonane.

 

Zapamiętaj

Warto pamiętać, że naprawa samodzielna samochodu, to nie tylko właściwa wymiana części, ale też prawidłowe ich dopasowanie.

 

Niejednokrotnie samodzielne znalezienie właściwego modelu części może być trudne, a wręcz niemożliwe. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas zdecydowanie się na wersje używane, jednak warto pamiętać, że ich nieprawidłowe zamontowanie w pojeździe może doprowadzić do poważniejszego uszkodzenia pojazdu.

 

Naprawa w warsztacie

Dobrym rozwiązaniem jest również naprawa samochodu w warsztacie, u sprawdzonych mechaników. Rozwiązanie to gwarantuje bezpieczeństwo — mechanicy dysponują bowiem odpowiednią wiedzą i umiejętnościami, dzięki czemu naprawy dokonane w samochodzie zostaną przeprowadzone prawidłowo. W zależności od zakresu prac mogą to być kosztowne usługi, jednak w Internecie można znaleźć szereg serwisów i warsztatów samochodowych, które gwarantują rzetelne wykonanie prac i jednocześnie nie wymagają poniesienia wysokich wydatków.

 

Czy warsztat ponosi odpowiedzialność za pojazd?

Właściciel warsztatu samochodowego, który przyjmuje samochód do naprawy, bierze odpowiedzialność za pozostawione mu do naprawy mienie. Warto pamiętać, że wysokość odpowiedzialności jest uzależniona również od wartości samochodu – im wyższa, tym wyższy zakres odpowiedzialności warsztatu. Wśród najczęstszych problemów, które mogą wystąpić podczas pozostawienia samochodu w warsztacie, znajdują się:

  • nieprawidłowe wykonanie naprawy,
  • uszkodzenie samochodu podczas naprawy i w momencie przebywania auta w warsztacie,
  • kradzież przedmiotów pozostawionych w warsztacie,
  • kradzież samochodu.

 

Co to jest odpowiedzialność deliktowa?

Odpowiedzialność deliktowa ma miejsce w momencie wystąpienia deliktu, tj. czynu niedozwolonego. Jest to forma odpowiedzialności cywilnoprawnej w wyniku wystąpienia działania bądź zaniechania działania, doprowadzającego do wystąpienia szkody. Szczegóły odpowiedzialności deliktowej określa kodeks cywilny, zgodnie z którym każdy, kto doprowadził do wyrządzenia szkody, jest zobowiązany do jej naprawienia. Wówczas sprawca szkody jest zobowiązany do naprawienia szkody, a poszkodowany ma prawo do uzyskania odszkodowania.

 

 

Jakie konsekwencje może ponieść warsztat za źle wykonaną usługę?

Częstym problemem właścicieli pojazdów oddających samochód do naprawy do warsztatu samochodowego, jest źle wykonana usługa. Wadliwe przeprowadzenie naprawy może również doprowadzić do dalszego uszkodzenia pojazdu. W takiej sytuacji warsztat może ponieść odpowiedzialność kontraktową bądź deliktową. Pierwsza wynika z umowy zawartej pomiędzy dwoma stronami, druga z mocy obowiązującego prawa.

Mechanik, który uszkodził auto podczas naprawy samochodu, musi usunąć szkodę w całości. Zgodnie z obowiązującym kodeksem cywilnym, mechanik jest zobowiązany do starannego wykonywania powierzonych zadań i naprawy szkody. Dodatkowo poszkodowany ma prawo żądać od warsztatu naprawienia szkody za darmo w wyznaczonym terminie bądź też pokrycia kosztów związanych z naprawą w innym punkcie. Ten ostatni dotyczy sytuacji, gdy w warsztacie, w którym wystąpiła szkoda, mechanicy nie będą w stanie przeprowadzić naprawy.

 

Raport Historii Pojazdu w autoDNA

Naprawy samochodów dotyczą nie tylko samochodów używanych, kilkuletnich, ale też nowych. W każdym z samochodów dochodzi do zużycia części eksploatacyjnych — wówczas konieczna jest ich wymiana. Ważne, by prace zostały wykonane prawidłowo i rzetelnie. Decydując się na zakup używanego auta kierowcy mogą dokładnie sprawdzić jego historię. W tym celu pomocne jest wykupienie Raportu Historii Pojazdu w autoDNA. Do uzyskania dokumentu potrzebny jest jedynie numer VIN samochodu, który można uzyskać od sprzedającego. Po wprowadzeniu wskazanego numeru w odpowiednim miejscu, potencjalny kupujący może uzyskać szczegółowe informacje o przeprowadzonych naprawach serwisowych, przebiegu samochodu czy też zdarzeniach drogowych, w jakich samochód brał udział. Informacje te pozwalają dokładnie prześwietlić historię pojazdu i zyskać pewność, że decyzja o jego zakupie jest właściwa. Warto jednak pamiętać, że w Raporcie Historii Pojazdu znajdują się jedynie informacje o naprawach przeprowadzanych w autoryzowanych punktach — nie znajdą się tam informacje o naprawach prowadzonych samodzielnie czy w lokalnych, małych warsztatach samochodowych. Cenną informacją w raporcie są także archiwalne zdjęcia pojazdu, które pozwalają porównać jego aktualny stan z wcześniejszym.

Jeśli zastanawiasz się, czy wydatki związane z zakupem raportu historii pojazdu w autoDNA są warte poniesienia, to zaznaczamy, że informacje w nim zawarte pozwalają często zaoszczędzić sporą ilość czasu, który nowy właściciel musiałby poświęcić na sprawdzenie auta w warsztacie i poznanie jego właściwego stanu technicznego. Dodatkowo pozwala zyskać pewność, że wybrane auto nie pochodzi z kradzieży, a tym samym, że zakup nie będzie stratą czasu i pieniędzy.

 

Warto wiedzieć

Zainteresował Cię ten artykuł? Sprawdź także produkty oferowane przez autoDNA – wiodącego dostawcę raportów historii pojazdu w Europie i USA. Sprawdzenie VIN może pomóc Ci ustrzec się przed dodatkowymi kosztami związanymi z zakupem auta z nieznaną przeszłością. Serwis dostępny jest 24/7 przez cały rok – wystarczy dostęp do Internetu i numer VIN pojazdu, który chcesz sprawdzić.

 

 

Summary
Naprawa samochodu – jakie masz możliwości?
Article Name
Naprawa samochodu – jakie masz możliwości?
Description
Kolizje drogowe przytrafiają się nawet najlepszym kierowcom. W przypadku ich wystąpienia głównym zmartwieniem właściciela pojazdu jest naprawa samochodu.
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo