
Raporty autoDNA dostępne również przez usługę Historia Pojazdu GOV
AutoDNA rozpoczęło współpracę z serwisem Historia Pojazdu GOV, bezpłatnym źródłem informacji na temat aut zarejestrowanych w Polsce prowadzonym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Na stronie Historiapojazdu.gov.pl oprócz informacji z Centralnej Ewidencji Pojazdów będą dostępne wybrane informacje z liczącej miliardy rekordów bazy autoDNA.
Usługa „Historia Pojazdu” od czerwca 2014 r. jest bezpłatnie dostarczana przez Ministerstwo Cyfryzacji wszystkim, którzy planują zakup auta używanego lub innego pojazdu już zarejestrowanego w Polsce i cieszy się sporą popularnością.
Dane są dostępne po wpisaniu na stronie historiapojazdu.gov.pl numeru rejestracyjnego auta, daty pierwszej rejestracji i numeru VIN i pokazują informacje zgromadzone w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP), w tym dane techniczne, terminy przeprowadzenia obowiązkowych przeglądów technicznych wraz z odnotowanym przebiegiem, ważność ubezpieczenia OC, jak również liczbę i rodzaj właścicieli.
Zawarte w Historii Pojazdów GOV dane z CEP od dzisiaj będą uzupełnione o tabelę ryzyka na podstawie danych z autoDNA. Raport ryzyka według autoDNA pokazuje dodatkowe informacje, wcześniej niedostępne za pośrednictwem Historii Pojazdu. Ich zakres jest bardzo szeroki i obejmuje informacje na temat:
- odnotowania szkody całkowitej,
- odnotowania uszkodzenia pojazdu,
- figurowania auta w rejestrach pojazdów skradzionych,
- poprawności numeru VIN ze standardem ISO,
- ogłoszenia akcji serwisowych producenta,
- odnotowania złomowania pojazdu,
- niedopuszczenia do ruchu,
- wcześniejszego przeznaczenia jako taksówki,
- odnotowania rozbieżności drogomierza
AutoDNA pozyskuje dane m.in. z Niemiec, Francji, Belgii, Słowenii, Litwy, Łotwy, Estonii, Szwajcarii, Szwecji, Austrii, Norwegii, Niderlandów, Czech, Węgier, Rumunii oraz Danii, zatem praktycznie każde zarejestrowane wcześniej poza Polską auto będzie miało taki zestaw informacji. Informacje zgromadzone w bazie autoDNA pochodzą z wiarygodnych i rzetelnych źródeł. Wykorzystujemy dane od partnerów naszej spółki, np. instytucji finansowych, administracji państwowej, firm z otoczenia motoryzacyjnego. Korzystamy także z ewidencji pojazdów skradzionych państw UE oraz z ogólnodostępnego Internetu (np. ogłoszenia, oferty). To największa tego typu baza dostępna w Polsce i w Europie.
Dzięki wspólnej inicjatywie autoDNA oraz Ministerstwa Cyfryzacji w bezpłatnych raportach będą również zawarte, w miarę dostępności danych, odczyty drogomierza z krajów, w których pojazd był wcześniej zarejestrowany. Pozwoli to na zweryfikowanie autentyczności przebiegu w przypadku aut sprowadzonych do Polski z innych krajów.
W niektórych przypadkach weryfikację będzie można przeprowadzić w przypadku samochodów zarejestrowanych po raz pierwszy w Polsce od 2014 roku, gdyż odczyty drogomierzy są gromadzone w CEP od tego właśnie roku. To bardzo istotne, gdyż większość samochodów używanych zarejestrowanych w Polsce pochodzi właśnie z importu.
Wspólna usługa Historii Pojazdu GOV oraz autoDNA pozwoli zwiększyć transparentność rynku samochodów używanych w Polsce. Wstępna weryfikacja oferty to nie tylko oszczędność czasu, ale również mniejsze ryzyko zdrowotne w związku z epidemią koronawirusa. Bez obaw o wychodzenie z domu można teraz bezpłatnie sprawdzić wiele ofert w zakresie, jaki wcześniej nie był dostępny. Ta kompleksowa usługa jest dostępna bez konieczności logowania się czy zakładania konta w serwisie.
Ponadto Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło możliwość sprawdzenia auta, które nie było wcześniej zarejestrowane w Polsce. Dotyczy to również pojazdów zarejestrowanych aktualnie w Niemczech, skąd pochodzi większość sprowadzanych do Polski samochodów. Tutaj jednak potrzebne będzie skorzystanie z tzw. Profilu Zaufanego. Ta usługa będzie przydatna głównie dla osób, które zawodowo sprowadzają auta z Niemiec do Polski.
Warto pamiętać, że podstawową usługą Historii Pojazdu jest możliwość sprawdzenia auta zarejestrowanego w Polsce, do czego potrzeba jedynie numeru rejestracyjnego, numeru VIN oraz daty pierwszej rejestracji. Profil Zaufany jest wymagany, jeśli chcemy sprawdzić auto zarejestrowane w innym kraju.
Jeśli znamy jedynie numer VIN, to bez względu na kraj aktualnej rejestracji pojazdu, zawsze można za darmo sprawdzić dany samochód bezpośrednio w autoDNA i to bez konieczności rejestracji czy też zakładania Profilu Zaufanego.
Sprawdź VIN podczas transakcji kupna-sprzedaży pojazdu, z pomocą raportu historii pojazdu autoDNA, wiodącego na rynku dostawcy narzędzia do dekodowania VIN. Numer VIN wystarczy, aby dowiedzieć się czy auto miało m.in. szkody pojazdu, w tym także szkody całkowite, kolizje, odnotowane stany drogomierza, archiwalne zdjęcia. Sprawdzenie VIN jest proste, szybkie i może ustrzec przed ogromnymi wydatkami związanymi z zakupem auta-cytryny (lemon-car).

