Co nowego w autoDNA
historia pojazdu gov

Raporty autoDNA dostępne również przez usługę Historia Pojazdu GOV

27 kwietnia 2020

AutoDNA rozpoczęło współpracę z serwisem Historia Pojazdu GOV, bezpłatnym źródłem informacji na temat aut zarejestrowanych w Polsce prowadzonym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Na stronie Historiapojazdu.gov.pl oprócz informacji z Centralnej Ewidencji Pojazdów będą dostępne wybrane informacje z liczącej miliardy rekordów bazy autoDNA.

 

Zwróć uwagę

Usługa „Historia Pojazdu” od czerwca 2014 r. jest bezpłatnie dostarczana przez Ministerstwo Cyfryzacji wszystkim, którzy planują zakup auta używanego lub innego pojazdu już zarejestrowanego w Polsce i cieszy się sporą popularnością.

 

Dane są dostępne po wpisaniu na stronie historiapojazdu.gov.pl numeru rejestracyjnego auta, daty pierwszej rejestracji i numeru VIN i pokazują informacje zgromadzone w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP), w tym dane techniczne, terminy przeprowadzenia obowiązkowych przeglądów technicznych wraz z odnotowanym przebiegiem, ważność ubezpieczenia OC, jak również liczbę i rodzaj właścicieli.

Zawarte w Historii Pojazdów GOV dane z CEP od dzisiaj będą uzupełnione o tabelę ryzyka na podstawie danych z autoDNA. Raport ryzyka według autoDNA pokazuje dodatkowe informacje, wcześniej niedostępne za pośrednictwem Historii Pojazdu. Ich zakres jest bardzo szeroki i obejmuje informacje na temat:

  •       odnotowania szkody całkowitej,
  •       odnotowania uszkodzenia pojazdu,
  •       figurowania auta w rejestrach pojazdów skradzionych,
  •       poprawności numeru VIN ze standardem ISO,
  •       ogłoszenia akcji serwisowych producenta,
  •       odnotowania złomowania pojazdu,
  •       niedopuszczenia do ruchu,
  •       wcześniejszego przeznaczenia jako taksówki,
  •       odnotowania rozbieżności drogomierza

AutoDNA pozyskuje dane m.in. z Niemiec, Francji, Belgii, Słowenii, Litwy, Łotwy, Estonii, Szwajcarii, Szwecji, Austrii, Norwegii, Niderlandów, Czech, Węgier, Rumunii oraz Danii, zatem praktycznie każde zarejestrowane wcześniej poza Polską auto będzie miało taki zestaw informacji. Informacje zgromadzone w bazie autoDNA pochodzą z wiarygodnych i rzetelnych źródeł. Wykorzystujemy dane od partnerów naszej spółki, np. instytucji finansowych, administracji państwowej, firm z otoczenia motoryzacyjnego. Korzystamy także z ewidencji pojazdów skradzionych państw UE oraz z ogólnodostępnego Internetu (np. ogłoszenia, oferty). To największa tego typu baza dostępna w Polsce i w Europie.

 

Zwróć uwagę

Dzięki wspólnej inicjatywie autoDNA oraz Ministerstwa Cyfryzacji w bezpłatnych raportach będą również zawarte, w miarę dostępności danych, odczyty drogomierza z krajów, w których pojazd był wcześniej zarejestrowany. Pozwoli to na zweryfikowanie autentyczności przebiegu w przypadku aut sprowadzonych do Polski z innych krajów.

 

W niektórych przypadkach weryfikację będzie można przeprowadzić w przypadku samochodów zarejestrowanych po raz pierwszy w Polsce od 2014 roku, gdyż odczyty drogomierzy są gromadzone w CEP od tego właśnie roku. To bardzo istotne, gdyż większość samochodów używanych zarejestrowanych w Polsce pochodzi właśnie z importu.

Wspólna usługa Historii Pojazdu GOV oraz autoDNA pozwoli zwiększyć transparentność rynku samochodów używanych w Polsce. Wstępna weryfikacja oferty to nie tylko oszczędność czasu, ale również mniejsze ryzyko zdrowotne w związku z epidemią koronawirusa. Bez obaw o wychodzenie z domu można teraz bezpłatnie sprawdzić wiele ofert w zakresie, jaki wcześniej nie był dostępny. Ta kompleksowa usługa jest dostępna bez konieczności logowania się czy zakładania konta w serwisie.

Ponadto Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło możliwość sprawdzenia auta, które nie było wcześniej zarejestrowane w Polsce. Dotyczy to również pojazdów zarejestrowanych aktualnie w Niemczech, skąd pochodzi większość sprowadzanych do Polski samochodów. Tutaj jednak potrzebne będzie skorzystanie z tzw. Profilu Zaufanego. Ta usługa będzie przydatna głównie dla osób, które zawodowo sprowadzają auta z Niemiec do Polski.

Warto pamiętać, że podstawową usługą Historii Pojazdu jest możliwość sprawdzenia auta zarejestrowanego w Polsce, do czego potrzeba jedynie numeru rejestracyjnego, numeru VIN oraz daty pierwszej rejestracji. Profil Zaufany jest wymagany, jeśli chcemy sprawdzić auto zarejestrowane w innym kraju.

Jeśli znamy jedynie numer VIN, to bez względu na kraj aktualnej rejestracji pojazdu, zawsze można za darmo sprawdzić dany samochód bezpośrednio w autoDNA i to bez konieczności rejestracji czy też zakładania Profilu Zaufanego.

Warto wiedzieć

Sprawdź VIN podczas transakcji kupna-sprzedaży pojazdu, z pomocą raportu historii pojazdu autoDNA, wiodącego na rynku dostawcy narzędzia do dekodowania VIN. Numer VIN wystarczy, aby dowiedzieć się czy auto miało m.in. szkody pojazdu, w tym także szkody całkowite, kolizje, odnotowane stany drogomierza, archiwalne zdjęcia. Sprawdzenie VIN jest proste, szybkie i może ustrzec przed ogromnymi wydatkami związanymi z zakupem auta-cytryny (lemon-car).

 

 

Summary
Raporty autoDNA dostępne również przez usługę Historia Pojazdu GOV
Article Name
Raporty autoDNA dostępne również przez usługę Historia Pojazdu GOV
Description
AutoDNA rozpoczęło współpracę z serwisem Historia Pojazdu gov, bezpłatnym źródłem informacji na temat aut zarejestrowanych w Polsce prowadzonym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Na stronie Historiapojazdu.gov.pl oprócz informacji z Centralnej Ewidencji Pojazdów będą dostępne wybrane informacje z liczącej ponad 0,5 mld rekordów bazy autoDNA.
Author
Publisher Name
autoDNA.pl
Publisher Logo