autoDNA radzi
Jak sprawdzić, czy samochód był kradziony

Jak sprawdzić, czy samochód jest kradziony? Poradnik

6 lipca 2021

Planując zakup używanego samochodu, wielu kierowców zwraca uwagę przede wszystkim na jego stan techniczny. To w pełni zrozumiałe, jednak poza skontrolowaniem parametrów, warto także skrupulatnie prześledzić historię pojazdu. Dlaczego? Między innymi po to, aby przekonać się, czy auto nie jest kradzione. Jak można to sprawdzić?

 

Jak rozpoznać kradziony samochód?

Pierwszym symptomem, który powinien zaniepokoić potencjalnego nabywcę, mogą być ślady ingerencji w okolicy stacyjki i drzwi, a w szczególności zamków. Jeśli coś budzi Twoje obawy, warto skonsultować to ze specjalistą i tym bardziej przyjrzeć się historii pojazdu, do czego niezbędna jest znajomość numeru VIN.

 

Informacja

Numer VIN to kod auta składający się z kombinacji cyfr unikalnej dla każdego egzemplarza samochodu. Znajduje się on w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu, ale można go zobaczyć także w samym aucie.

 

Tabliczki znamionowe z wybitym kodem umieszcza się zwykle w kilku miejscach, na przykład w okolicy silnika, na desce rozdzielczej, na słupku czy podłodze. W zależności od modelu VIN-u szukać należy w różnych miejscach, jednak zawsze powinien być on zamontowany co najmniej na kilku elementach.

 

Pamiętaj

Każda tabliczka musi zawierać identyczną kombinację cyfr.

 

Jeśli tak nie jest, powinieneś nabrać sporych podejrzeń, że samochód nie pochodzi z legalnego źródła. Podobnie w przypadku, kiedy widać ślady ingerencji w kombinację cyfr, co może świadczyć o tym, że numer rejestracyjny był „przebijany”. W takiej sytuacji zdecydowanie należy zrezygnować z zakupu felernego pojazdu. Za nieumyślne paserstwo grożą bowiem surowe kary.

 

Sposoby na sprawdzenie samochodu przed jego zakupem

Pierwszą kwestią jest sprawdzenie, czy wspomniany numer VIN jest taki sam na wszystkich tabliczkach umieszczonych w samochodzie i czy zgadza się z numerem umieszczonym w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu. Znajomość kodu VIN pozwala także na zapoznanie się z całą historią samochodu od momentu pierwszej rejestracji w Polsce. Kupując używane auto, warto zatem poczynić wszelkie starania, aby zebrać dostępne informacje na temat pochodzenia samochodu i upewnić się, że aktualny właściciel nie wszedł w jego posiadanie w wyniku kradzieży. Jak to zrobić? Pomocne narzędzia znajdziesz w Internecie i nie tylko.

 

Skorzystaj z pomocy policji

Jeśli nie masz pewności, czy auto nie pochodzi z kradzieży, wystarczy udać się na komisariat i przedstawiając dowód rejestracyjny, poprosić o sprawdzenie dostępnych danych w systemie. Policja dysponuje dostępem do bazy kradzionych aut, dlatego szybko okaże się, czy auto jest kradzione czy zostało ono nabyte w sposób legalny. Rejestr obejmuje samochody skradzione nie tylko Polsce, ale także w innych krajach. Warto wcześniej umówić się na taką wizytę, by uniknąć czekania w kolejce.

 

Sprawdź historię pojazdu w Internecie

Możesz również wykupić raport, w którym znajduje się cała historia pojazdu. Oferują go serwisy internetowe, na przykład AutoDNA. Dzięki temu poznasz datę pierwszej rejestracji, dane techniczne i wiele innych przydatnych danych. Zyskasz także informacje, czy pojazd nie padł łupem złodziei.

 

 

Zajrzyj do centralnej ewidencji pojazdów

Znając numer rejestracyjny i numer VIN, możesz skorzystać z ogólnodostępnej strony www.historiapojazdu.gov.pl, na której znajdziesz podstawowe informacje na temat samochodów zarejestrowanych w naszym kraju. Nie są one tak wyczerpujące jak te w raporcie, który można wykupić, jednak stanowią istotną wskazówkę dla kupującego.

 

Jak nie dać się oszukać? Na co uważać

Niestety według danych policji liczba kradzionych aut wcale nie maleje. Zwykle są one potem przeznaczane do sprzedaży, dlatego trzeba być bardzo ostrożnym, zanim kupi się auto, szczególnie od prywatnego właściciela.

Skuteczną metodą uniknięcia stania się nieumyślnym paserem może być skorzystanie z oferty autoryzowanych salonów sprzedaży samochodów używanych. Dealerzy zwykle skrupulatnie sprawdzają każdy pojazd, zanim przeznaczą go do sprzedaży. Dlatego ryzyko, że kupujesz kradzione auto, jest niewielkie.

 

Konsekwencje nabycia kradzionego pojazdu

Mimo że kupując auto, nie miałeś świadomości, że jest ono kradzione, po wyjściu tej sprawy na jaw możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności i to niezależnie od brzmienia umowy, którą podpisałeś ze sprzedającym.

Polskie prawo określa, że kupujący (nie tylko samochód) ma obowiązek dołożyć wszelkich starań, aby dowiedzieć się, czy kupowany przedmiot nie pochodzi z kradzieży. Jeśli zatem nie zweryfikujesz danych na temat pojazdu, możesz nieumyślnie stać się paserem. Nie ma tu znaczenia czy działałeś w dobrej wierze czy zignorowałeś pobudki mogące świadczyć o pochodzeniu auta z nielegalnego procederu (na przykład bardzo okazyjną cenę).

Za takie działanie grozi grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności. Ponadto auto zostanie zarekwirowane. Wymiar kary jest uzależniony od towarzyszących okoliczności. Jeśli udowodnisz, że starałeś się zebrać wszelkie dostępne informacje, możesz zostać potraktowany łagodniej. Nie warto zatem zaniedbywać skontrolowania wszelkich danych przed zakupem auta. Może Cię to uchronić przed nieprzyjemnymi konsekwencjami prawnymi.

Summary
Jak sprawdzić, czy samochód jest kradziony? Poradnik
Article Name
Jak sprawdzić, czy samochód jest kradziony? Poradnik
Description
Jak sprawdzić, czy samochód jest kradziony? Planując zakup używanego samochodu, warto zwrócić uwagę na jego stan techniczny oraz prześledzić historię pojazdu.
Author
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo