autoDNA radzi
Wartość samochodu

Wartość samochodu używanego. Jak wycenić auto?

5 lipca 2021

Zastanawiasz się nad sprzedażą swojego samochodu? A może zamierzasz kupić nowe auto z drugiej ręki? W obu tych przypadkach bardzo ważne jest oszacowanie wartości, jaką ma używany pojazd. Jeśli nie chcesz stracić na sprzedaży swojego auta lub przepłacić za samochód, przeczytaj artykuł.

 

 

Czynniki, które mają wpływ na wartość samochodu używanego

Przed wystawieniem pojazdu na sprzedaż lub przed zakupem używanego auta należy dobrze przeanalizować to, jaka jest jego faktyczna wartość.

 

Informacja

Pomóc mogą w tym znajdujące się w Internecie oferty innych osób, które starają się zbyć taki sam samochód.

 

Mimo tego istnieje szereg czynników decydujących o tym, jaka jest wartość konkretnego pojazdu. Należą do nich:

 • typ samochodu – wpływ na cenę ma zarówno marka, jak i model auta. Niektóre pojazdy cieszą się większym powodzeniem, a inne są uważane za kultowe – może to zdecydowanie podnieść ich wartość
 • rocznik auta – rok produkcji i pierwszej rejestracji samochodu w dużej mierze decyduje o jego wartości. „Młodsze” , używane auta są zdecydowanie droższe od leciwych pojazdów
 • przebieg – ten czynniki nie bez powodu leży w centrum zainteresowań osób poszukujących używanego pojazdu. Części auta, które przejechało już setki tysięcy kilometrów, mogą być zużyte i nadawać się do wymiany. Samochód z niższym przebiegiem będzie miał większą wartość, gdyż można się spodziewać, że jego stan techniczny jest lepszy
 • liczba drzwi – modele pięciodrzwiowe są przeważnie droższe niż ich wersje trzydrzwiowe
 • rodzaj nadwozia – preferencje kupujących w tym zakresie mogą się zmieniać, ale obecnie najwyższe ceny osiągają hatchbacki, SUV-y i kombi
 • wyposażenie – im jest ono bogatsze, tym cena pojazdu będzie wyższa. Wartość auta podnoszą takie dodatki jak poduszki powietrzne, klimatyzacja, nowoczesne radio, komputer pokładowy czy skórzana tapicerka.
 • parametry silnika – wyższe ceny osiągają auta z silnikiem o większej pojemności i z imponującą liczbą koni mechanicznych
 • skrzynia biegów –”automaty” zwykle kosztują więcej niż modele z manualną skrzynią biegów
 • miejsce garażowania samochodu – wartość samochodów parkowanych „pod chmurką” może być niższa niż tych, które trzymano w garażu
 • właściciel pojazdu – inną wartość będą miały samochody sprzedawane przez pierwszego właściciela, a inną te należące wcześniej do kilku osób
 • sposób wykorzystywania auta – pojazdy, które służyły jako taksówki czy były przeznaczone do szkolenia kierowców w szkołach jazdy będą mniej warte
 • rodzaj paliwa – wpływ na cenę ma fakt, czy pojazd ma instalację LPG, czy wymaga tankowania go benzyną, czy też ropą
 • stan wizualny auta – o wartości samochodu decyduje również to, czy jego wnętrze – tapicerka, elementy plastikowe – jest zadbane i bez defektów. Liczy się również stan blach oraz oczywiście samego lakieru.

Cena pojazdu używanego zależy również od tego, czy jego właściciel chce sprzedać wraz z nim np. komplet opon zimowych – takie auto zyskuje na wartości. Natomiast tym, co wpływa niekorzystanie na zainteresowanie pojazdem oraz jego wartość są uszkodzenia będące następstwem wypadków.

 

Jak wycenić samochód używany?

Nawet biorąc pod uwagę powyższe czynniki oraz analizując ceny analogicznych modeli, nie zawsze łatwo jest dokonać wyceny pojazdu. Właściciel auta przeznaczonego na sprzedaż może jednak zapewnić sobie fachowe wsparcie.

Jedną z możliwości jest wykorzystanie kalkulatorów internetowych, które po wprowadzeniu podstawowych danych na temat samochodu, obliczają jego szacunkową wartość.

 

Informacja

Większość z nich bierze pod uwagę takie informacje jak marka, model, pojemność silnika, rodzaj paliwa i przebieg auta, a wskazana przez nie cena jest uśrednionym wynikiem.

 

Ci, którzy chcą dokonać rzetelnej i szybkiej wyceny pojazdu, mogą skorzystać z usług specjalisty. Rzeczoznawca skrupulatnie przyjrzy się samochodowi, wskaże jego mankamenty, zalety i określi, ile jest on wart. Taka usługa może kosztować nawet kilkaset złotych, ale w sytuacji, gdy właściciel chce sprzedać pojazd szybko i za rozsądną cenę, jest to jak najbardziej opłacalna inwestycja.

 

Wartość rynkowa samochodu

Wartość rynkowa pojazdu to nie cena, która będzie widniała umowie kupna. Określa się ją, porównując ceny tych samych modeli konkretnego auta, o podobnym przebiegu, stanie technicznym, parametrach – np. pojemności silnika czy rodzaju skrzyni biegów.

Samochód może być sprzedany poniżej lub powyżej wartości rynkowej, a kwota, która znajduje się w umowie kupna to cena transakcyjna. Wynika to między innymi z tego, że sprzedaż samochodów używanych wiąże się z negocjacjami, a ci, którzy chcą jak najszybciej zbyć auto, często proponują atrakcyjne warunki finansowe.

 

Utrata wartości samochodu

Auto traci najwięcej na wartości w ciągu pierwszych trzech lat od dnia jego zakupu – w przypadku, gdy pojazd został nabyty bezpośrednio z salonu. Czas nie służy zwłaszcza luksusowym marką. Modele takich samochodów po trzech latach mają nawet o 30-40% niższą wartość – w przypadku innych aut spadek ten wynosi ok. 10%.

Marki, których wartość spada najmniej to przede wszystkim modele Volkswagena, Audi, Skody, Toyoty. Jednak o tym, czy za pewien czas auto zostanie wysoko wycenione, decyduje również jego historia. Jeżeli zostały w niej udokumentowane serwisy przeprowadzane w punkcie ASO, regularne przeglądy i brak w niej informacji o udziale pojazdu w wypadkach, to wartość pojazdu może pozostać na wysokim poziomie.

 

W czym pomoże Ci raport historii pojazdu autoDNA?

 

Warto wiedzieć

Sprawdź VIN za darmo wybranego pojazdu w serwisie autoDNA.pl, wiodącym na rynku narzędziu do dekodowania VIN. Wystarczy do tego jedynie numer VIN. W raportach, dotyczących używanych aut można znaleźć informacje, które pozwolą sprawdzić, czy sprzedawca mówi prawdę czy też nie. W raporcie można znaleźć dane na różny temat. Jednym z nich jest historia pojazdu czy bazy skradzionych pojazdów. Sprawdzenie VIN możesz wykonać przez cały rok 24/7.

 

Dzięki sprawdzeniu VIN w autoDNA, możesz dowiedzieć się:

 • w jaki sposób samochód był używany, kiedy były wykonywane jego przeglądy, jaki miał przebieg podczas ostatniego odczytu
 • historię uszkodzeń i dane na temat poprzednich rejestracji
 • czy pojazd nie był kradziony
 • historię cenową.

Oprócz tego w raporcie mogą znajdować się zdjęcia auta, a nawet adnotacje o jego wyposażeniu. Do sprawdzenia historii pojazdu wystarczy jedynie numer VIN auta.

Samochody używane są coraz droższe – średnia cena za taki pojazd w styczniu 2021 roku była o 1,9 tys. zł wyższa niż w lutym poprzedniego roku. Dlatego warto dokładnie przeanalizować, czy dane auto jest warte zakupu. Raport z historii autoDNA to sposób na uniknięcie niemiłego rozczarowania, poznanie przeszłości samochodu i na nieprzepłacanie za upatrzony model.

Summary
Wartość samochodu używanego. Jak wycenić auto?
Article Name
Wartość samochodu używanego. Jak wycenić auto?
Description
Wartość samochodu używanego warto oszacować zarówno w przypadku kupienia nowego jak i używanego auta. Jeśli nie chcesz stracić, przeczytaj artykuł.
Author
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo