autoDNA radzi
kiedy najlepiej kupić nowy samochód

Kiedy najlepiej kupić nowy samochód?

12 grudnia 2019

Nie każdy dzień jest dobry na zakup nowego samochodu. Czasami lepiej z tym zaczekać i przyczaić się na dorodną okazję. Dziś piszemy o tym, kiedy najlepiej kupić nowy samochód, żeby wrócić do domu nie tylko pachnącym nowością autem, lecz także z możliwie najgrubszym portfelem.

Kiedy najlepiej kupić nowy samochód – poradnik

Poniżej postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Kupno nowego auta to nigdy nie jest łatwa decyzja. Warto ją przeanalizować z każdej możliwej strony.

 

Kiedy dealer nie jest zbyt zajęty

Zacznijmy od wyboru dnia tygodnia. Salony samochodowe odwiedzane są najczęściej pod koniec tygodnia i w weekendy. Najmniej klientów pojawia się tam w poniedziałki i wtorki. Czy ta informacja może mieć wpływ na przebieg transakcji zakupu auta? W zasadzie… tak.

 

Informacja

Przychodząc do salonu wtedy, gdy jest tam praktycznie pusto, mamy dużo więcej czasu i sposobności, żeby wynegocjować maksymalnie korzystną ofertę. Jak zaraz się okaże, nie tylko wybór dnia tygodnia może nam pomóc zawalczyć o dobrą cenę.

 

 

Kiedy dealerom najbardziej zależy

Kiedy sprzedawca ma czas, wtedy możemy z nim dłużej ponegocjować. Jednak są takie dni w roku, kiedy to dealerowi będzie zależało na nas bardziej niż kiedykolwiek. Cała tajemnica kryje się w dwóch słowach: „cele sprzedażowe”.

Otóż jeśli danemu sprzedawcy w danym okresie nie udało się osiągnąć wymaganych poziomów sprzedaży, wówczas istnieje realna szansa, że mówiąc kolokwialnie, „zejdzie z ceny”, a nawet dorzuci nam coś w gratisie. O jakie okresy chodzi?

 

Kiedy miesiąc / kwartał / rok się kończy

Dla sprzedawcy osiągnięcie celu wiąże się z otrzymaniem premii pieniężnej lub innej formy wynagrodzenia za swoją aktywność. Cele te rozliczane są w różnoraki sposób: miesięcznie, kwartalnie lub rocznie.

To właśnie wtedy można liczyć na największą hojność z ich strony. Wydaje się, że największy pakiet korzyści można „ustrzelić” pod koniec tego ostatniego, czyli rocznego okresu. Grudzień jest bowiem tym miesiącem, w którym sprzedawcy najzacieklej biją się o portfele potencjalnych klientów.

 

Kiedy na scenę wjeżdża nowa wersja modelu

Jeśli chce się oszczędzić na kupnie samochodu, warto z uwagą śledzić rynek motoryzacyjny. Szczególnie zaś zapowiedzi premier nowych wersji tych modeli, które najbardziej nas interesują.

Pojawienie się takich nowości w ofercie dealerów oznacza, że starsze wersje w jednej chwili zaczynają tracić na swojej atrakcyjności. Dla sprzedawców jest to wystarczający powód do tego, by „wyjść frontem do klienta”, obniżając cenę lub oferując innego rodzaju pakiet bonusów.

 

Kiedy chcesz kupić nietypowy model

Czasami wystarczy starannie przemyśleć swoje potrzeby i oczekiwania względem nowego pojazdu, żeby wyjechać z salonu samochodem w naprawdę atrakcyjnej cenie. Będzie to możliwe, jeśli zdecydujemy się na zakupienie nietypowej, rzadko wybieranej przez innych kierowców wersji wyposażenia, nadwozia, silnika lub lakieru.

 

 

Kiedy rozpoczynają się wyprzedaże roczników

Koniec jednego roku i początek drugiego to najlepszy czas na zakup samochodu. Przynajmniej do takiego wniosku można dojść, oglądając pojawiające się wówczas hurtowo telewizyjne reklamy.

To wszystko prawda, pod jednym wszakże warunkiem: jeśli chcemy uzyskać maksymalnie atrakcyjną ofertę od sprzedawcy i równocześnie – nie zależy nam na tym, że w momencie odsprzedaży, nasze auto będzie odpowiednio mniej warte.

Dlaczego tak się stanie? Ponieważ oferty tzw. „wyprzedaży roczników” mają jedną, zasadniczą wadę: kupujemy auto, które już w momencie wyjazdu z salonu „ma swoje lata”. A konkretnie, jest o rok starsze.

 

Informacja

Jeśli planujemy jeździć nim długo, to problem ten w zasadzie znika. Niestety, w przypadku jego sprzedaży auta zaledwie kilku latach użytkowania, ta różnica w wieku będzie realnie przeliczalna na pieniądze.

 

 

I jeszcze jedna cenna rada:

Warto wybrać tę stację dealerską, która w całej sieci sprzedaży pełni rolę wolumenową i jej lokalizacja wskazuje na to, że sprzedają mało samochodów klientom indywidualnym. W takim przypadku istnieć będzie wysokie prawdopodobieństwo uzyskania korzystnych cen, rabatów i tym podobnych. Ten typ stacji dealerskich w dużej mierze obsługuje floty oraz wypożyczalnie.

Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie, jak dana marka pojazdów radzi sobie na terytorium danego kraju: czy jej sprzedaż, w ogólnym ujęciu sprzedaży samochodów nowych, stanowi duży procent na tle innym marek oraz typów pojazdów. Informacja ta może być dla nas dodatkowym argumentem podczas negocjacji.

 

Warto wiedzieć

Zainteresował Cię ten artykuł? Sprawdź także produkty oferowane przez autoDNA – wiodącego dostawcę raportów historii pojazdu w Europie i USA. Sprawdzenie VIN może pomóc Ci ustrzec się przed dodatkowymi kosztami związanymi z zakupem auta z nieznaną przeszłością. Serwis dostępny jest 24/7 przez cały rok. Sprawdź VIN korzystając z Internetu i posiadając numer nadwozia (VIN) pojazdu, który chcesz sprawdzić.

Summary
Kiedy najlepiej kupić nowy samochód?
Article Name
Kiedy najlepiej kupić nowy samochód?
Description
Dziś piszemy o tym, kiedy najlepiej kupić nowy samochód, żeby wrócić do domu nie tylko pachnącym nowością autem, lecz także z możliwie najgrubszym portfelem.
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo