autoDNA sprawdza
KIA_Uzywane

Program „KIA Używane”. Czy warto z niego skorzystać?

23 grudnia 2022

Na bieżące potrzeby rynku odpowiedziały już dawno niemal wszystkie marki, prowadząc program sprzedaży samochodów używanych – także Kia nie pozostała w tyle. Jednak Koreańska marka z programem Kia używane podeszła do tematu nieco inaczej, przy okazji korzystając z fabrycznej gwarancji.

W przeciągu ostatnich kilkunastu miesięcy rzeczywistość w świecie motoryzacyjnym zmieniła się diametralnie. Szereg problemów związanych z zerwaniem łańcuchów dostaw i utrzymującym się niedoborem elementów elektronicznych wprowadziły niemały chaos w świecie nowych samochodów jak i na rynku wtórnym. Obecnie normą stało się kilku lub nawet kilkunastomiesięczne oczekiwanie na odbiór nowego samochodu, co gorsza data jego wydania może się jeszcze zmienić w najmniej oczekiwanym momencie. W efekcie na rynku używanych, zwłaszcza kilkuletnich egzemplarzy zapanowała istna rewolucja – klienci nowych samochodów zamiast czekać sięgają po używane sztuki, z niskim przebiegiem i w doskonałym stanie technicznym.

 

Co to jest program „KIA Używane”?

Koronnym argumentem Kii w walce o klienta pośród nowych samochodów jest imponująca siedmioletnia gwarancja. Ze swojej gwarancji Kia korzysta także w ramach programu sprzedaży aut używanych. W odróżnieniu od innych programów dealerskich, które oferują bardzo szeroką gamę samochodów z drugiej ręki – pod względem wieku, przebiegu i marki – Kia używane wyraźnie stawia na wąską grupę klientów, tylko okazjonalnie oferując pojazdy innych marek – pojawiają się one, bowiem klienci mają możliwość pozostawienia samochodu w rozliczeniu. Skupmy się wobec tego na rygorystycznych kryteriach jakie muszą spełniać będące w ofercie samochody. Zgodnie z przyjętym standardem dostępny egzemplarz nie może być starszy niż cztery lata, natomiast jego przebieg nie przekroczy 120 tysięcy kilometrów. W efekcie sporą część oferty Kia używane stanowią egzemplarze jedno-dwuletnie które po spełnieniu pewnych warunków dalej mogą pozostać chronione nawet przez 6 lat gwarancji fabrycznej. Rzecz jasna najwyższe standardy selekcji dopuszczanych pojazdów do sprzedaży wymagają udokumentowanej historii serwisowej, przeglądów zalecanych przez producenta w autoryzowanym serwisie marki Kia. Tylko wówczas gwarancja fabryczna może zostać zachowana przez kolejnego nabywcę pojazdu. Pełna historia pojazdu z ASO to także kolejny argument przemawiający za siłą oferty programu. Za jej sprawą mamy możliwość uzyskania dostępu do wszystkich danych o naprawach gwarancyjnych samochodu jak i innych przeprowadzanych przez autoryzowane serwisy na terenie Unii Europejskiej, zwłaszcza te wybiegające ponad standard.

 

 

Wzorem wszystkich innych programów dealerskich, również Kia używane oferuje usługi spełniające najwyższe standardy obsługi i konkurencyjności. Często oględziny interesującego nas pojazdu z rynku wtórnego odbywają się nawet we wnętrzu salonu, co w oczywisty sposób ułatwia dokładne obejrzenie karoserii, wnętrza bez obaw o niekorzystne warunki atmosferyczne – czy brudną karoserię skrywającą rozmaite defekty. Podnosi to także prestiż oferty, zwłaszcza że możemy liczyć na pomoc dedykowanego sprzedawcy w całej drodze wyboru używanej Kii. Wysoki standard obsługi to przecież nie tylko fasada i utrzymane w perfekcyjnej kondycji samochody. To także szereg usług pobocznych, z bogatą ofertą finansowania włącznie. W salonie doradca pomoże nam dobrać leasing w przypadku firmy, czy kredyt dla osoby fizycznej. Tutaj także, cała procedura przyznawania leasingu lub kredytu odbędzie się na miejscu.

Ciekawą usługą dla wszystkich klientów marki Kia jest wewnętrzny portal dedykowany właścicielom aut Kia. W ramach portalu MyKIA zalogowany użytkownik otrzymuje rozmaite informacje o zbliżających się przeglądach, aktualnych promocjach w serwisach a także ofertach specjalnych przeznaczonych dla użytkowników portalu. Obecność w małej społeczności Kia niekiedy może się opłacać.

Oczywiście dla klientów planujących pozostawienie swojego starego samochodu w rozliczeniu Kia używane daje taką ewentualność – stan techniczny pojazdu musi jednak zostać sprawdzony w ASO sprzedawcy. Kwestię ceny odkupu każdy sprzedawca ustala indywidualnie z klientem.

 

Informacja

Po zakupie samochodu w ramach Kia używane w przeciągu miesiąca lub po przejechaniu 2000 kilometrów, klientowi przysługuje bezpłatna kontrola kondycji pojazdu w ASO sprzedawcy.

 

 

Dla kogo skierowany jest program?

Jak już wspominaliśmy, program Kia używane mocno ogranicza wiek oferowanych egzemplarzy samochodów Kia, co podyktowane jest chęcią serwowania swoim klientom produktu wysokiej jakości także w aspekcie używanych pojazdów. Klient szukający dla siebie samochodu właśnie w ramach dealerskiego programu Kia całą swoją drogę w salonie przejdzie z dedykowanym sprzedawcą samochodów używanych, który zaprezentuje wskazane egzemplarze z jazdą testową włącznie (bez zobowiązania zakupem). Rzecz jasna klient otrzyma także szczegółową historię wskazanego samochodu, zwłaszcza dotyczącą napraw przeprowadzanych w autoryzowanych serwisach koreańskiej marki.

W programie samochodów używanych Kia ceny są oczywiście zauważalnie wyższe niż na rynku wtórnym. Bezproblemowa możliwość korzystania z pozostałej gwarancji fabrycznej, potwierdzona historia pojazdu i wysoka jakość obsługi rzutują na taką sytuację cenową – podobnie jak ma to miejsce w innych programach dealerskich. W zamian klient otrzymuje jednak pojazd dostępny już teraz, natychmiast gotowy do normalnego użytkowania z gwarancją producenta na 3 do 6 lat. To właśnie gwarancja obowiązująca na następne lata wyróżnia program Kia używane na rynku wtórnym, przyciągając klientów szukających samochodu możliwie bezobsługowego na najbliższe lata. Całą procedurę kontroli mechanicznej, historii wypadkowej i serwisowej przed sprzedażą realizują dealerzy Kia. Pamiętajmy, że warunkiem spełnienia gwarancji jest przestrzeganie przeglądów serwisowych w ASO – dane o ich przeprowadzaniu zapisywane są między innymi w systemie MyKIA.

 

Finansowanie w programie

W ofercie każdego z programów dealerskich, także Kia używane, klient ma możliwość uzyskania pomocy sprzedawcy nie tylko przy doborze konkretnego samochodu i sprawdzaniu jego stanu technicznego. Wykwalifikowany personel w razie konieczności przedstawi również dostępne możliwości finansowania zakupu. Oferta finansowania podzielona jest na klientów indywidualnych dla których przewidziano kredyt i firmowych – leasing.

W ramach Kia używane kredytu udziela BNP Paribas Bank. Co ciekawe, warunki kredytowania dla samochodów używanych do 5 lat są jednakowe jak w przypadku pojazdów nowych. Po pozytywnym sprawdzeniu zdolności kredytowej, istnieje możliwość udzielenia kredytu na wszystkie sprzedawane samochody przez dealera – nie tylko objęte gwarancją Kie. Przy zakupie do 150 tysięcy złotych wnoszenie wpłaty własnej nie jest wymaganie, niemniej jednak im większą kwotę wpłacimy na początku tym atrakcyjniejszą ratę uzyskamy. Przynajmniej 10% wpłaty własnej wymaganych jest przy cenie pojazdu oscylującej między 150-250 tysięcy złotych – powyżej tej kwoty wysokość własnego kapitału to już minimum 20% ceny samochodu.

 

Zwróć uwagę

W ofercie kredytowej dostępnej dla klientów salonów Kia dostępne są trzy rodzaje zobowiązania. Klienci otrzymują oprocentowanie stałe 8.39% i RRSO na poziomie 10.28%.

 

 • Najpopularniejszy jest standardowy kredyt ratalny. W jego wypadku okres spłaty wynosić może od 6 do nawet 120 miesięcy. Kredyt spłacany jest w miesięcznych ratach równych do końca trwania umowy
 • Kredyt 50/50 udzielany na 12 miesięcy, w którym wysokość wpłaty własnej określona jest na minimum 50% ceny samochodu
 • Kredyt 3×33 – Zakupu dokonujemy w trzech ratach, udzielany jest na 24 miesiące z wysokością wpłaty własnej na poziomie 33.4%

Równie rozbudowana jest oferta dla firm planujących zakup samochodu z drugiej ręki w salonie Kia, podzielona została na dwie grupy produktów. Pierwszą jest pożyczka leasingowa dla przedsiębiorców z możliwie uproszczoną procedurą weryfikacji dochodów firmy. Do 100 tysięcy złotych ceny auta wpłata własna nie jest wymagana. Od 100 do 200 tysięcy złotych wysokość wpłaty własnej to minimum 10%. Okres trwania finansowania to maksymalnie 84 miesiące. Pojazd na koniec okresu spłaty może mieć do 20 lat – wliczając w to czas trwania umowy.

Osobną grupę stanowią produkty leasingowe: leasing operacyjny, finansowy i finansowy VAT marża. W ramach leasingu VAT marża klient może finansować zakup samochodu osobowego i dostawczego w przypadku którego nie ma możliwości odliczenia podatku VAT – taka sytuacja ma miejsce gdy poprzednim właścicielem była osoba fizyczna, która nie wystawiła przy sprzedaży z pełnym VAT’em. W tej opcji leasingu podatek VAT naliczany jest jedyny od marży sprzedawcy, całkowita kwota nie jest podstawą do naliczania podatku – w efekcie sam leasing jest znacząco tańszy. Do kwoty zakupu 120 tysięcy złotych wpłata własna nie jest wymagana. Od 120 do 170 tysięcy złotych wielkość wpłaty własnej opiewa na przynajmniej 10%, natomiast w przypadku samochodów używanych za powyżej 170 tysięcy złotych kwota wkładu własnego nie może być mniejsza niż 20 %. Te wartości dotyczą leasingu trwającego 6-60 miesięcy. Dla okresów 61-72 miesiące brak wkładu własnego dopuszczalny jest do kwoty 100 tysięcy złotych, 100-150 tysięcy złotych – 10%, zaś powyżej 150 tysięcy złotych – 20 %.

 

Jak sprawdzane są samochody w programie KIA?

Kierowcy przeczesując rynek wtórny bardzo często trafiają na pozornie dobrze utrzymane egzemplarze z niskim przebiegiem, które po sprawdzeniu pełnej historii z raportu autoDNA okazują się mieć barwną przeszłość i imponujący przebieg. Rozwiązaniem na ograniczenie ryzyka trafienia na wątpliwej jakości egzemplarze są programy dealerskie, gdzie każdy dopuszczony do sprzedaży egzemplarz spełnia wymagane kontrole stanu technicznego. Każda sieć ustala własne kryteria i procedury wedle których sprawdza stan techniczny samochodów używanych. W Kia pracownicy serwisu zaczynają od kontroli udokumentowanej historii serwisowej auta. Przestrzeganie postanowień gwarancji Kia przez poprzedniego właściciela samochodu jest warunkiem aby świadczenia gwarancyjne przeszły na kolejnego nabywcę – wszelkie czynności serwisowe muszą być przeprowadzane w ASO.

Dodatkowo doświadczeni mechanicy przeprowadzają weryfikację techniczną pojazdu na podstawie 150 punktów kontrolnych opracowanych razem z DEKRA. Weryfikacja obejmuje grubość powłoki lakierniczej, jakość ewentualnych napraw blacharskich, stan techniczny pojazdu – układu hamulcowego, jednostki napędowej, skrzyni biegów i układu jezdnego. Jednym z podstawowych testów jest odczyt danych poprzez złącze diagnostyczne w pojeździe.

 

Jakie pojazdy są dostępne?

Trzon oferty w programie Kia używane stanowią oczywiście egzemplarze koreańskiej marki. Ich jakość jest największa z uwagi na kryteria wieku, maksymalnego przebiegu i gwarancja obowiązująca na kolejnych 3-6 lat. Kryteria wieku i przebiegu w przypadku marek innych niż Kia nie są respektowane, one oczywiście sprzedawane są bez gwarancji Kia. Ich sprzedaż odbywa się na komisowych zasadach.

 

KIA

Oferta poszczególnych dealerów Kia sprzedających także samochody używane składa się z całej gamy modelowej marki. Do wyboru mamy maksymalnie czteroletnie egzemplarze, najnowsze mają ledwie kilka miesięcy i symboliczny przebieg. W ofercie znajdują się między innymi Ceed, XCeed, Venga, Picanto, Stinger, Optima, Sportage czy Sorento. Wśród najmłodszych egzemplarzy dominującym źródłem mocy jest benzyna. Zbiór wszystkich dostępnych w Polsce używanych samochodów Kia znajdziemy na oficjalnej witrynie Kia używane, z informacją o dealerze w którym aktualnie się znajduje.

 

Inne marki

W przypadku samochodów innych marek poszukiwania są nieco trudniejsze, zainteresowani muszą sprawdzać ofertę każdego dealera osobno. Obecnie w ofercie znajduje się chociażby Opel Insignia kombi I generacji z 2015 roku, egzemplarz z dieslem 2.0 CDTI i przebiegiem 145 tysięcy złotych kosztuje 45 tysięcy złotych. Citroen C3 trzeciej generacji wyprodukowany w 2018 roku z przebiegiem niespełna 70 tysięcy kilometrów, napędzany benzynowym silnikiem 1.2 wyceniany jest na niewiele ponad 45 tysięcy złotych.

 

Samochody używane od firm – flotowe hity programu

Wszystkie sprzedawane samochody marki Kia w programie to egzemplarze spełniające najwyższe standardy bez względu na pochodzenie. Do sprzedaży trafiają zarówno egzemplarze od osób prywatnych jak i poflotowe w których przypadku gwarancja obowiązuje na tych samych zasadach. Z dedykowanym sprzedawcą samochodów używanych klient jest w stanie szybko sprawdzić, które egzemplarze są sprzedawane z pełną fakturą VAT – mają firmowe pochodzenie. Poflotową przeszłość ma wiele egzemplarzy kompaktowego Ceeda, Stingera, Sportage i Rio.

 

Zalety programu „KIA”

Rygorystyczne podejście sprzedawców w programie Kia używane w praktyce przekłada się na wysoką jakość ogólnej obsługi i dostępnych samochodów. Wśród zalet programu wymienić możemy:

 • 3 – 6 lat gwarancji producenta, w zależności od wieku egzemplarza
 • Wysoką jakość obsługi sprzedażowej i posprzedażowej
 • Potwierdzona historia serwisowa samochodów
 • Bezpłatna kontrola miesiąc lub 2000 kilometrów po zakupie
 • Pomoc przy doborze atrakcyjnego finansowania
 • Możliwość uzyskania dostępu do danych serwisowych z systemu Kia
 • Możliwość pozostawienia samochodu w rozliczeniu
 • Dostęp do portalu MyKIA przeznaczonego dla klientów marki

 

Wady programu

Jak w przypadku każdego programu sprzedaży samochodów używanych prowadzonego przez autoryzowanych dealerów nie obył się bez pewnych wad.

 • Ceny przekraczają średnie rynkowe
 • Niewielka oferta samochodów innych marek niż Kia
 • Brak wspólnej informacji o dostępnych samochodach innych niż Kia

Zakup samochodu używanego, nawet w którym nadal po zakupie możemy korzystać z pozostałej gwarancji fabrycznej jest trudną i odpowiedzialną decyzją. Istotnie, wybór sprzedawcy z nieposzlakowaną opinią – programu dealerskiego ogranicza ryzyko zakupu wadliwego egzemplarza z zupełnie inną historią. Niemniej jednak dla bezpieczeństwa własnych finansów i dla oszczędności czasu warto także we własnym zakresie sprawdzić dotychczasową historię pojazdu z pomocą raportu autoDNA.

 

 

Warto wiedzieć

Sprawdź VIN za darmo wybranego pojazdu w serwisie autoDNA, wiodącym na rynku narzędziu do dekodowania VIN. Wystarczy do tego jedynie numer VIN. W raportach, dotyczących używanych aut można znaleźć informacje, które pozwolą sprawdzić, czy sprzedawca mówi prawdę czy też nie. W raporcie można znaleźć dane na różny temat. Jednym z nich jest historia pojazdu czy bazy skradzionych pojazdów. Sprawdzenie VIN możesz wykonać przez cały rok 24/7.

 

 

 

Summary
Program "KIA Używane". Czy warto z niego skorzystać?
Article Name
Program "KIA Używane". Czy warto z niego skorzystać?
Description
Na bieżące potrzeby rynku odpowiedziały niemal wszystkie marki, prowadząc program sprzedaży samochodów używanych. KIA Używane - zobacz co ma do zaoferowania?
Author