autoDNA sprawdza
renault_selection

Co to jest program „Renault Selection”?

16 stycznia 2023

Na polskim rynku wiele marek prowadzi także sprzedaż samochodów używanych, podobny program ma w swojej ofercie Renault – Renault Selection. Program realizowany jest przez autoryzowanych partnerów Renault, sprzedających samochody tylko po kontroli stanu technicznego, dokumentacji, dotychczasowych napraw wypadkowych i historii wizyt serwisowych.

Kluczowym kryterium jest sprawdzone pochodzenie samochodu, to dzięki nakreślonym zasadom programu możliwe jest udzielanie na nie między innymi gwarancji podnoszącej atrakcyjność oferty. Co istotne, od początku jest to wielomarkowy program sprzedaży – trzon oferty stanowią oczywiście samochody Renault i Dacia, znajdziemy jednak modele wielu innych marek.

 

Jak wiemy, kupując samochód używany podejmujemy wysokie ryzyko trafienia na przysłowiową minę – jest ono oczywiście uzależnione od źródła z jakiego pochodzi samochód używany i jego dotychczasowego życia, ilości właścicieli i wielu innych czynników. Możemy szukać samochodu na własną rękę, z komisów lub od prywatnych sprzedających – jednak w tym przypadkach to na nas spada całkowita kontrola pojazdu, weryfikowanie jego przeszłości i dokonywanie ewentualnych napraw już po zakupie.

 

Co oferuje program „Renault Selection”?

W ramach programu Renault Select oferowane samochody używane zostały wyselekcjonowane w oparciu o rygorystyczne kryteria dotyczące wypadkowej przeszłości, potwierdzonej historii serwisowej i ogólnego stanu technicznego. Sprzedaż samochodów używanych odbywa się u autoryzowanych partnerów Renault, co gwarantuje wysoki poziom obsługi. Do dyspozycji klientów pozostają doświadczeni doradcy którzy nie tylko przedstawią pełną ofertę pojazdów, ale także służą pomocą w doborze stosownego finansowania zakupu.

Jak większość programów sprzedaży samochodów używanych prowadzonych przez autoryzowanych dealerów, także Renault nie zamyka się na auta innych producentów – najważniejszym kryterium wyboru jest stan techniczny i wymieniona już pewna historia potwierdzona dokumentacją. Na tej podstawie samochody sprzedawane są z roczną lub dwuletnią gwarancją. W Renault Selection wyodrębnione są trzy poziomy ochrony gwarancyjnej, uzależnione są od wieku i przebiegu danego egzemplarza. Między innymi na podstawie kontroli stanu technicznego pojazdu przyznawane są poziomy ochrony: Selection, Comfort i Standard.

Samochody objęte gwarancją otrzymują także assistance funkcjonujące całą dobę. Szeroki zakres assistance jest naprawdę imponujący. Poza ewentualnym holowaniem pojazdu do serwisu, użytkownikowi przysługuje udostępnienie samochodu zastępczego – oznacza to gwarancję kontynuacji podróży w każdej sytuacji. Co ciekawe, assistance funkcjonuje z uwzględnieniem naprawy na miejscu – o ile istnieje taka techniczna możliwość – pomoc w przypadku uszkodzenia opony czy braku paliwa.

 

 

W czasie procesu wyboru interesującego nas egzemplarza bez żadnych przeszkód możemy wybrać się na jazdę testową, sprawdzając samochód używany w warunkach drogowych. Jazda próbna nie odbywa się dopiero w ramach finalizacji zakupu, jak ma to miejsce w niektórych komisach. Na jazdę testową klient może wybrać się całkowicie bez zobowiązań. Mamy więc możliwość sprawdzenia każdego samochodu w ofercie Renault Selection.

Poza wnikliwą kontrolą w zakresie elementów mechanicznych, każdy sprzedawany samochód zostaje w miarę możliwości perfekcyjnie przygotowany pod względem wizualnym. Niejako w cenie klient dostaje usługę detailingu, skupionego na przygotowaniu wnętrza (odkurzaniu i praniu) oraz karoserii – dzięki temu lakier odzyskuje głębię koloru. Uroczystość wydania pojazdu odbywa się w salonie Renault, co tylko podkreśla standard obsługi programu i dbałość o zadowolenie klienta.

 

Informacja

W programie Renault fachowi doradcy obsługują także klientów sprzedających samochód. W ramach odkupu samochodów używanych, pojazd klienta przechodzi całą diagnostykę mechaniczną oraz sprawdzenie dotychczasowej historii, w tym przedstawionej dokumentacji. Na podstawie stanu technicznego, rocznika i przebiegu pojazdu specjaliści Renault przedstawią rzetelną wycenę Twojego samochodu.

 

 

Dla kogo skierowany jest program „Renault Selection”?

Autorski program oferujący usługę odkupu samochodów używanych jak i sprzedażą pojazdów gwarantujących bezpieczną eksploatację prowadzony jest przez doświadczonych dealarów marki Renault w całej Polsce. Program dostępny jest dla każdego klienta, stawiającego na jakość kupowanego produktu – bez względu na jego wiek – i szereg dodatkowych usług. Samochód używany w Renault Selection istotnie kosztuje więcej niż w komisie czy u prywatnego sprzedawcy z ogłoszenia. Cenę uzasadnia szereg szalenie istotnych czynników którym przewodzi maksymalne ograniczenie ryzyka zakupu samochodu na rynku wtórnym. To fachowcy Renault Selection wykonują za klienta lwią część pracy, weryfikując historię samochodu pod względem formalnym, sprawdzając ją na podstawie numeru vin, wykonując pomiar grubości lakieru, kontrolując mechanikę. Każda z tych czynności wymaga nakładów środków i czasu, korzystając z oferty programów dealerskich wybieramy spośród już wyselekcjonowanych samochodów z uwzględnieniem historii która jest prawdziwa. Samochody używane różnych marek sprzedawane są z gwarancją, co rzutuje na bezpieczną eksploatację przez kolejne lata po zakupie – świadomy klient zmniejsza ryzyko.

 

Finansowanie w programie

Wielomarkowy program sprzedaży pojazdów z drugiej ręki Renault serwuje swoim klientom także wiele pobocznych usług, w tym usługi finansowe na równi z klientami kupującymi samochody nowe. Pomoc w wyborze odpowiedniej formy finansowania dostaniemy od specjalistów pracujących w salonie Renault. Skorzystamy wówczas z oferty RCI Banque SA lub RCI Leasing Polska Sp. z o.o. – finansowej części koncernu Renault. Tym samym, klient traktowany jest na równi z kupującym nowy samochód.

W zależności czy jesteśmy klientem firmowym czy osobą prywatną do dyspozycji mamy kredyt lub leasing. W obydwóch rozwiązaniach wysokość miesięcznych rat zależna jest od wysokości wpłaty własnej i kwoty ostatniej raty w przypadku kredytu lub wykupu pojazdu w opcji leasingowej. Przez cały proces formalności przeprowadzi nas doradca w salonie.

 

Jak sprawdzane są samochody?

Przed trafieniem do oficjalnej oferty programu Renault każdy egzemplarz pochodzący z rynku wtórnego przechodzi kontrolę najważniejszych podzespołów samochodu. Sprawdzanie samochodu używanego podzielone jest na dwa etapy. Podobnie jak ma to miejsce przy zakupie przez zwykłego świadomego klienta na rynku wtórnym. Pracownik Renault Selection rozpoczyna od kontroli dokumentów. Numer vin musi być całkowicie zgodny z numerem wybitym na każdym punkcie kontrolnym karoserii. Samochód musi mieć także udokumentowaną historię serwisową w postaci książki serwisowej. Dodatkowo musi zostać sprawdzona historia wizyt w systemie autoryzowanego serwisu Renault, jak i zgodność wyposażenia konkretnego egzemplarza i kolorystyki ze specyfikacją fabryczną. Wszelkie odstępstwa od tej listy mocno sugerują wypadkową przeszłość – przecież mało kto dokonuje chociażby wymiany wnętrza w samochodzie bez poważnych powodów.

 

Ważne

Obowiązkowo sprawdzany jest stan karoserii. Poza poszukiwaniem oznak korozji wykonywany jest pomiar grubości lakieru i punktów bazowych. Pozwala to ocenić z jeszcze większą pewnością czy dokonywano jakichkolwiek napraw w przeszłości, a jeśli tak to czy wykonywane były zgodnie z technologią producenta. Kontrolę pojazdu wieńczy jazda testowa z raportem pracownika.

 

 

Jakie pojazdy dostępne są w programie?

Planując zakup używanego samochodu możemy skorzystać z ofert licznych programów dealerskich, w tym Renault Selection. Rozbudowana sieć salonów francuskiej marki daje ogromne możliwości wyboru – u każdego z dealerów znajdziemy kilkadziesiąt używanych egzemplarzy oferowanych w ramach programu. Całą aktualną ofertę znajdziemy na uzywane.renault.pl – na ten moment liczba dostępnych samochodów przekracza 1100. Oczywiście, lwią część stanowią Renault i Dacie.

 

Renault

Oferta Renault Selection w chwili obecnej obejmuje blisko 600 samochodów Renault. Poza modelami osobowymi program serwuje także używane pojazdy dostawcze, w tej grupie przeważa Renault Master z zabudową przystosowaną do przewozu 8-10 europalet – ich przebieg z uwagi na wykorzystanie w transporcie międzynarodowym oscyluje wokół pół miliona kilometrów.

W Renault każdy znajdzie samochód na miarę swojego budżetu. Oferta zawiera wiele egzemplarzy aktualnych generacji Clio, Megane, Talismana, Koleosa i innych. Z tej części cennika aut używanych chętnie korzystają klienci którzy nie chcą czekać kilka miesięcy na dostawę nowego egzemplarza – tutaj auta dostępne są od ręki. Znajdziemy także egzemplarze poprzednich generacji popularnych modeli marki, wszystkie rzecz jasna wnikliwie sprawdzone.

 

Dacia

Budżetowa marka koncernu Renault doskonale radzi sobie także na rynku aut używanych. Aktualnie Renault Selection dysponuje ponad 130 egzemplarzami. Serwowane są najbardziej poszukiwane modele, takie jak Duster drugiej – aktualnej – generacji, Sandero, Logan, Dokker. Niższy pułap cenowy prezentują starsze generacje Dustera. Wielką zaletą wielu dostępnych modeli Dacii jest obecność fabrycznej instalacji gazowej, często objętą jeszcze gwarancją producenta.

 

Inne marki

Program Renault sprzedaż samochodów używanych traktuje bardzo poważnie, w żadnym wypadku nie zamyka się na pojazdy marek spoza koncernu. U jednego z dealerów wyszukamy między innymi BMW serii 5 z 2012 roku wyceniane na 100 tysięcy złotych, również dziesięcioletniego Lexusa GS za 75 tysięcy złotych, trzyletnie Maserati Levante kosztujące 360 tysięcy złotych czy wiele znacznie przystępniejszych cenowo Opli, Fordów, Skód, Seatów i innych egzemplarzy wycenianych poniżej 30 tysięcy złotych.

 

Samochody używane od firm – flotowe hity programu

W ofercie modelowej Renault i Dacii ogromną popularnością wśród klientów flotowych niezmiennie cieszą się Clio, Megane, Master, Dokker, Sandero i Logan – to te modele najłatwiej znaleźć w ofercie Renault Selection z pełną fakturą vat. Po okresie obowiązywania umowy najmu lub leasingu zwracane są do dealera, w ich miejsca firmy zamawiają nowe egzemplarze ciesząc się bezproblemową eksploatacją w ramach gwarancji producenta.

 

Informacja

To właśnie z tego źródła pochodzą używane poflotowe egzemplarze. Ich przebieg przeważnie jest wyraźnie większy niż egzemplarzy od prywatnych użytkowników, zaś poziom wyposażenia często jest niski. Wszystkie mają pełną historię serwisową realizowaną przez autoryzowane serwisy – co jest jednym z wymogów leasingu i wynajmu długoterminowego.

 

 

Zalety programu „Renault Selection”

Samochody używane z pewnego źródła niezmienne są pożądanym towarem na rynku wtórnym, z czego doskonale zdają sobie sprawę autoryzowani importerzy tworzący programy sprzedażowe. Zaletami programu są:

 • Gwarancja udzielana na samochody na 12 lub 24 miesiące, zależnie od wieku i przebiegu
 • Rozbudowana oferta finansowa, która przedstawiona zostaje klientowi w salonie. Wszystkie formalności załatwiamy na miejscu
 • Ochrona assistance z możliwością napraw na miejscu a także dostępność samochodu zastępczego
 • Każdy samochód w ofercie klient może zabrać na jazdę próbną, bez zobowiązania zakupu
 • Potwierdzona historia każdego egzemplarze
 • Wysoki poziom obsługi
 • Kontrola stanu technicznego oferowanych samochodów wraz z przygotowaniem estetycznym
 • Oferta odkupu samochodów używanych od klientów

 

Wady programu

Poza pozytywnymi aspektami zakupów samochodów w programie musimy liczyć się z kilkoma jego wadami.

 • Jak we wszystkich programach dealerskich ceny sprzedawanych samochodów są wyraźnie wyższe niż dyktuje to rynek, różnice sięgają kilkunastu procent
 • W przypadku samochodów spoza koncernu Renault nie ma możliwości sprawdzenia historii wizyt serwisowych
 • Egzemplarze poflotowe mają wysoki przebieg

Oferta Renault Selection jest systematycznie uzupełniana, doświadczeni handlowcy pozyskują kolejne samochody do sprzedaży w programie, kierując się wyznaczonymi kryteriami. Samochody pochodzą także od klientów flotowych i indywidualnych, zostawiających swoje pojazdy w rozliczeniu. To wszystko sprzyja utrzymaniu wysokiej jakości oferowanych aut z potwierdzoną historią napraw i przebiegu. Niemniej jednak dobra opinie dealerów i wysoki poziom obsługi sprzedażowej nie powinien uśpić naszej czujności jako klienta – warto pokusić się o samodzielne sprawdzenie historii pojazdu za pośrednictwem raportu autoDNA. Niewielka inwestycja potwierdzi przedstawioną historię pojazdu, lub ujawni pewne fakty będące argumentem do ewentualnej negocjacji ceny.

 

Warto wiedzieć

Sprawdź VIN za darmo wybranego pojazdu w serwisie autoDNA, wiodącym na rynku narzędziu do dekodowania VIN. Wystarczy do tego jedynie numer VIN. W raportach, dotyczących używanych aut można znaleźć informacje, które pozwolą sprawdzić, czy sprzedawca mówi prawdę czy też nie. W raporcie można znaleźć dane na różny temat. Jednym z nich jest historia pojazdu czy bazy skradzionych pojazdów. Sprawdzenie VIN możesz wykonać przez cały rok 24/7.

 

 

Summary
Co to jest program "Renault Selection"?
Article Name
Co to jest program "Renault Selection"?
Description
Na polskim rynku wiele marek prowadzi sprzedaż samochodów używanych, podobny program ma w swojej ofercie Renault - Renault Selection. Dowiedz się więcej
Author