autoDNA sprawdza
Samochód używany z salonu czy warto

Samochód używany z salonu. Czy warto?

6 lipca 2021

Rynek samochodów używanych jest bardzo obszerny. Można znaleźć auta praktycznie w każdej cenie – od kilku do nawet kilkuset tysięcy, wszystko zależy od potrzeb i możliwości finansowych. Jak jednak zyskać pewność, że używane auto jest warte swojej ceny? Rozwiązaniem może być zakup samochodu prosto z salonu. Czy warto?

 

Na co zwrócić uwagę, kupując samochód używany prosto z salonu?

Kupno używanych aut od autoryzowanych dealerów wiąże się z nieporównywalnie mniejszym ryzykiem niż w przypadku zakupu od prywatnego sprzedawcy. Możesz liczyć na gwarancję, a także otrzymanie rzetelnych informacji na temat interesującego Cię auta.

 

Pamiętaj

Warto dobrze przemyśleć swoją decyzję, a przede wszystkim wnikliwie przyjrzeć się stanowi technicznemu i historii pojazdu.

 

 

Trzeba mieć świadomość, że nie kupujesz nowego samochodu w idealnym stanie. Interesujący Cię model był już użytkowany przez innego kierowcę, być może były w nim dokonywane pewne naprawy lub występują w nim usterki. To wszystko powinno Cię zainteresować jako przyszłego właściciela. Na co w szczególności warto zwracać uwagę, wybierając samochód z salonu?

  1. Stan techniczny – to podstawowe kryterium wyboru używanego samochodu, dlatego powinieneś zebrać możliwie najpełniejsze informacje na temat. Wiele zależy także od wysokości przebiegu.
  2. Pochodzenie – według ekspertów najpewniejszym wyborem są auta kupione w polskim salonie, najlepiej pochodzące od pierwszego właściciela. Każdy kolejny kierowca to większe ryzyko usterek i zaniedbań.
  3. Bezwypadkowość – stłuczka nie jest kryterium wykluczającym auto jako pojazd w dobrym stanie, wszystko zależy od jej skali. Poważniejsze wypadki zwykle wiążą się z występowaniem wad technicznych, jednak cena takich samochodów jest znacznie niższa. Warto zatem racjonalnie to wyważyć.
  4. Historia serwisowa – niezwykle ważna w przypadku używanych samochodów. Dowiedz się zatem, gdzie auto było naprawiane. Największą pewność daje korzystanie z autoryzowanych serwisów, ponieważ masz wtedy pełne informacje na temat zakresu prac wykonywanych w pojeździe. Masz także pewność, że stosowano jedynie oryginalne części zamienne.
  5. Stan wnętrza – jeśli kokpit jest mocno wyeksploatowany, może to świadczyć o braku dbałości poprzedniego właściciela o stan techniczny samochodu. Należy zatem tym dokładniej przyjrzeć się jego parametrom.

 

Zalety zakupu używanego auta z salonu

Kupując używane samochody od autoryzowanego dealera, przede wszystkim masz pewność, że oferowane pojazdy są sprawdzone, a ich stan jest zgodny z tym, co deklaruje sprzedawca. Decydując się na zakup od osób prywatnych czy tzw. handlarzy, ponosisz spore ryzyko. Wady techniczne lub inne nieprawidłowości mogą wyjść na jaw dopiero po pewnym czasie. Nie zawsze wynika to ze złej woli sprzedającego, ponieważ niekiedy może on nie mieć świadomości, że coś jest nie tak. Szczególnie jeśli korzystasz z oferty sprzedaży pojazdu od osoby prywatnej.

 

 

Bardzo istotna jest także gwarancja, którą często oferuje dealer. Renomowane salony dbają o poziom obsługi i swoją reputację, nie mogą zatem ryzykować jej utraty, sprzedając używane samochody w złym stanie, niesprawdzone czy niewiadomego pochodzenia. Jeśli po zakupie wyszłaby na jaw jakaś wada, wiesz, gdzie możesz się zwrócić i z kim ustalać dalsze kroki. Wybierając „przypadkowego” sprzedawcę, takiej gwarancji nie masz.

Dla wielu osób zorientowanych w specyfice rynku motoryzacyjnego bardzo istotną zaletą używanych pojazdów jest pochodzenie z polskiego salonu i wykorzystywanie przez jednego właściciela. Salony oferują sporo takich aut. Niektóre używane samochody trafiły do nich na przykład w rozliczeniu, kiedy kierowca zdecydował się wymienić auto na nowszy model.

Przedsiębiorców, ale nie tylko, z pewnością zainteresują różne możliwości finansowania podczas zakupu używanego pojazdu.

 

Zwróć uwagę

U dealerów można liczyć na różne opcje sprzedaży, w tym raty, leasing, wynajem długoterminowy i inne korzystne opcje.

 

Wady kupna samochodu używanego prosto z salonu

Czy zawsze warto kupować używane samochody w salonie? Pojazd od dealera to liczne zalety, ale w niektórych przypadkach warto skorzystać z innego rodzaju sprzedaży. Między innymi wtedy, jeśli jesteś zdecydowany na jedną, konkretną markę używanego auta.

Na rynku pojazdów używanych takich modeli będzie naprawdę sporo.

 

Informacja

Aby jednak znaleźć interesujący egzemplarz u dealera, musisz odwiedzić co najmniej kilka salonów.

 

Jeśli Twoje potrzeby są ściśle sprecyzowane, może też się zdarzyć, że dealerzy w Twojej okolicy nie będą aktualnie dysponować interesującym Cię pojazdem. Wtedy pozostaje cierpliwie czekać, aż dany model pojawi się w sprzedaży.

Kolejnym aspektem jest cena. Za pewność doskonałego stanu technicznego, korzystania z autoryzowanego serwisu oraz oryginalnych części montowanych w ASO niestety trzeba zapłacić więcej. Jeśli zatem interesują Cię używane samochody z niższej półki cenowej, a ewentualne przyszłe naprawy nie stanowią dla Ciebie problemu, używane auta od dealera nie będą najlepszym rozwiązaniem.

 

Czy tak naprawdę warto kupować od dealera samochodów używanych?

Taka opcja niesie za sobą wiele korzyści, szczególnie przy zakupie używanych aut z wyższej półki cenowej. Największą zaletą jest pewność, że oferowany pojazd jest sprawdzony, jego historia jest znana, a naprawy są udokumentowane przez fachowych mechaników. W kontekście licznych nieuczciwych praktyk w branży używanych pojazdów, w szczególności manipulowania przebiegiem i ukrywania istotnych wad, wymienione zalety są niezwykle istotne.

Na zakup pojazdu z salonu często decydują się także osoby, którym zależy na wyborze korzystnej z ich punktu widzenia formy finansowania. Korzystając z oferty osób prywatnych, taka opcja zwykle jest niedostępna, a pieniądze trzeba przekazać od razu.

Nie każdy jednak znajdzie w salonie wymarzony model. W szczególności, jeśli szuka samochodu budżetowego, a ewentualne drobne usterki czy nieudokumentowany stan licznika nie stanowią dla niego kluczowego kryterium wyboru.

 

Warto wiedzieć

Sprawdź VIN podczas transakcji kupna-sprzedaży pojazdu, z pomocą raportu historii pojazdu autoDNA, wiodącego na rynku dostawcy narzędzia do dekodowania VIN. Numer VIN wystarczy, aby dowiedzieć się czy auto miało m.in. szkody pojazdu, w tym także szkody całkowite, kolizje, odnotowane stany drogomierza, archiwalne zdjęcia. Sprawdzenie VIN jest proste, szybkie i może ustrzec przed ogromnymi wydatkami związanymi z zakupem auta-cytryny (lemon-car).

 

Summary
Samochód używany z salonu. Czy warto?
Article Name
Samochód używany z salonu. Czy warto?
Description
Rynek aut używanych jest bardzo obszerny. Jak mieć pewność, że jest warte swojej ceny? Rozwiązaniem może być zakup samochodu prosto z salonu. Czy warto?
Author
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo