autoDNA sprawdza
Citroen Select

Program „Citroen Select – Spoticar” – czy warto?

3 kwietnia 2023

Citroen Select to program odkupu i sprzedaży samochodów używanych – w ostatnich miesiącach zastąpiony został znacznie szerszym programem Spoticar – które przechodzą szczegółową kontrolę zanim trafią do oferty. Zakup używanego auta w programie Spoticar (dawniej Citroën Select) jest równie wygodny jak kupno nowego samochodu w salonie, a szereg zalet skłania do skorzystania z tej właśnie opcji.

 

Co to jest program „Citroen Select – Spoticar”?

 

Citroën Select – Spoticar to program, który przez wiele lat prowadzony był przez autoryzowanych dealerów Citroena w Polsce, oferując interesującą alternatywę dla zakupów w komisach, u handlarzy czy od prywatnych sprzedawców. Obecnie ustąpił miejsca programowi Spoticar skupiającego się na wszystkich markach koncernu Stellantis: Citroen, Peugeot, Opel, Jeep, Fiat, Alfa Romeo, Lancia i Dodge.

Oferowane w ramach programu Citroen Select – Spoticar pojazdy wyróżniał nie tylko dobry stan techniczny, ale też przysługująca klientom bez dodatkowych opłat i limitu kilometrów gwarancja (na 6, 12 lub 24 miesiące).

Co więcej, wachlarz samochodów w programie Citroën Select – Spoticar był – i wciąż jest – mocno zróżnicowany, zwłaszcza teraz po zmianie nazwy . Można znaleźć zarówno samochody używane Citroena mające przejechane ponad 100 tys. km, jak i takie z przebiegiem wynoszącym zaledwie kilka tys. km. Oprócz Citroena, w ofercie znajdują się także modele innych marek.

 

Warto wiedzieć

Skąd w przypadku Citroën Select rozgraniczenie pomiędzy „był” i „jest”? Stąd że program właśnie się zmienia. Odkąd grupa PSA weszła w skład koncernu Stellantis, wiele działań prowadzonych do tej pory przez różne marki z osobna będzie odtąd wspólne. Tym samym zarówno program Citroen Select, jak i Opel Gwarantowane Samochody Używane oraz Peugeot Używany Gwarantowany, będą funkcjonować pod wspólną nazwą Spoticar.

 

Dla kogo skierowany jest ten program?

Program Citroen Select – Spoticar skierowany jest do osób, które nie decydują się na zakup nowego auta, wybierając w zamian samochody używane dostępne już od ręki, co dla wielu klientów ma niebagatelne znaczenie. Zależy im jednak na tym, by były to pojazdy objęte gwarancją, w doskonałym stanie technicznym, a także by przysługiwał im rozbudowany pakiet Assistance oraz auto zastępcze w razie jakichkolwiek problemów. Innymi słowy, to program dla osób, które nade wszystko cenią sobie bezpieczeństwo użytkowania samochodu zakupionego na rynku wtórnym, a także chcą mieć pewność, że ich auto będzie służyło jak nowe.

Pod tym względem Citroën Select – Spoticar jest programem atrakcyjnym finansowo, co wynika z naturalnej utraty wartości, która w największym stopniu dotyka auta nowe. Już po kilku latach eksploatacji spadek wartości gwałtownie wyhamowuje – klienci, którym nie zależy na samochodzie prosto z salonu, uważają ten moment za najbardziej korzystny na zakup samochodu.

Podsumowując, program Citroën Select – Spoticar to propozycja dla osób chcących kupić sprawdzone samochody używane, które cenią sobie komfort współpracy z autoryzowanymi przedstawicielami marki Citroën i innych marek koncernu Stellantis, a jednocześnie wolą uniknąć „przygód” związanych z zakupami w komisach czy u szemranych handlarzy. Chcą kupić używany samochód wygodnie i bezpiecznie, nawet jeśli nie za najniższą dostępną na rynku cenę, bo nie ona stanowi tu najważniejszy wyznacznik.

 

Finansowanie w programie „Citroen Select – Spoticar”

Do skorzystania z programu Citroën Select – Spoticar zachęca szeroka oferta finansowania. Można oczywiście dokonać zakupu za gotówkę, uiszczając całą należność za jednym razem. Nie ma jednak takiej konieczności. Citroën i inne marki zrzeszone w programie proponują też różne formy leasingu oraz kredytowania. W niektórych przypadkach istnieje też możliwość pozostawienia własnego samochodu w rozliczeniu – jeśli spełni wymogi techniczne programu.

Wybór finansowania w każdym przypadku pozostaje kwestią indywidualną, niemniej jednak leasing z pewnością będzie atrakcyjny dla klientów prowadzących działalność gospodarczą – szczególnie że w programie Citroën Select – Spoticar znaleźć można także samochody dostawcze, chętnie wybierane przez przedsiębiorców.

Do zakupu auta w Citroën Select – SPoticar – nawet kosztem wzięcia kredytu – indywidualnych użytkowników mogą skłonić benefity. Mowa tu przede wszystkim o gwarancji, ale też zabezpieczeniu na wypadek awarii.

 

Informacja

W programie Citroën Select Spoticar do rocznej gwarancji dodajemy jeszcze pakiet Assistance na terenie Europy, zapewniają przedstawiciele marki, kusząc użytkowników zainteresowanych wyjazdami zagranicznymi.

 

Jak sprawdzane są samochody?

Zanim samochody używane trafią do programu Citroën Select – Spoticar muszą przejść drobiazgową kontrolę prowadzoną przez specjalistów – to właśnie ona sprawia, że później każde auto objęte jest gwarancją, a klienci – kupując samochód od dealera – mogą cieszyć się bezproblemową eksploatacją. Każdy model sprawdzany jest pod kątem sprawności takich elementów jak:

  • silnik i skrzynia biegów oraz układ przeniesienia napędu,
  • układ kierowniczy, hamulcowy i paliwowy,
  • układ chłodzenia i klimatyzacji,
  • systemy bezpieczeństwa,
  • instalacja elektryczna i wyposażenie dodatkowe,
  • układ wydechowy i podwozie.

Każdy samochód w ramach programu obejmuje gwarancja – w zależności od różnych czynników przysługuje ona na pół roku, rok lub dwa lata. Co istotne, klienci nie muszą do gwarancji w żaden sposób dopłacać.

 

Jakie pojazdy dostępne są w tym programie?

 

Citroën Select – Spoticar to program znajdujący się pod egidą globalnego koncernu Stellantis, co nie oznacza jednak, że do programu nie trafiają także modele innych marek – spoza koncernu.

 

Citroen

Wśród samochodów rodzimych marek w ofercie programu Citroën Select – Spoticar dominują modele C3, C4 oraz C5, C1, C5 Aircross i inne w różnych wariantach nadwozi. Propozycje różnią się wiekiem, przebiegiem, a co za tym idzie także i ceną, a najtańsze auta kupić można już poniżej 40-50 tys. złotych. Z pewnością więc wszyscy klienci będą w stanie znaleźć odpowiedni model dla siebie, tym bardziej że można także trafić na samochód z napędem hybrydowym, dający komfort użytkowania bez konieczności martwienia się stale zaostrzanymi normami ekologicznymi.

 

DS

Trzon oferty programu tworzą również samochody marki DS. Niegdyś była to submarka Citroena, sprzedająca pod tym logo nieco bardziej luksusowe, lepiej wyposażone wersje własnych samochodów, natomiast z czasem została wyodrębniona i funkcjonuje niezależnie (choć jej związki z Citroenem wciąż są bardzo głębokie). Od ręki dostępne są modele DS4 oraz DS7, ponownie w bardzo zróżnicowanych cenach – za to każdorazowo z gwarancją na wypadek awarii.

 

Inne marki

Oprócz Citroenów i DS w programie kupić można też samochody używane innych marek. To przede wszystkim pojazdy marki Opel, Skoda, Ford czy Renault. Ewentualne pytania o inne auta warto kierować do konkretnego dealera.

 

Samochody używane od firm – flotowe hity

Citroën nie jest marką samochodową, która jednoznacznie kojarzyłaby się z flotami firmowymi, przynajmniej w Polsce, co nie zmienia faktu, że także w Citroen Select-Spoticar zdarzają się samochody użytkowane wcześniej przez firmy – niekoniecznie zresztą przez osławionych już przedstawicieli handlowych.

To więc atrakcyjna propozycja, tym bardziej że każdy samochód z oferty objęty jest gwarancją, a także przechodzi szczegółową kontrolę prowadzoną przez specjalistów. Wtedy firmowe auto nawet z nieco większym przebiegiem nie jest wcale ryzykowną opcją – na pewno warto przynajmniej zapoznać się z dostępnymi egzemplarzami.

 

Zalety programu

 

Podstawową zaletą w programie Citroën Select – SPoticar jest bezpieczeństwo użytkowania samochodu zakupionego z drugiej ręki. Niestety sytuacja na rynku wtórnym w Polsce wciąż jest daleka od idealnej, a zakup używanego auta wiąże się z dużym ryzykiem. W wielu przypadkach nie ma gwarancji nawet na to, że autem uda się skutecznie dotrzeć do domu. Programy dealerskie takie jak Citroen Select – SPoticar zapewniają o wiele większy komfort. Zróżnicowane oferty, w ramach których kupić można samochód zadbany, z realną gwarancją i wsparciem, a także w wygodny i nowoczesny sposób, to plusy, które skutecznie przemawiają do klientów.

Niewątpliwym atutem zakupów w Citroen Select – Spoticar jest wspomniane już wsparcie, które obejmuje każdy samochód z oferty. Mowa tu nie tylko o gwarancji i o tym, że można liczyć na auto zastępcze, ale też o ubezpieczeniu Assistance funkcjonującym na terenie całej Europy. To kolejny argument przemawiający za tym, że na dalekie podróże sprawdzają się nie tylko nowe auta.

 

Wady programu

W przypadku wszystkich programów dealerskich – i Citroën Select – SPoticar nie jest tu wyjątkiem – należy liczyć się tym, że samochody używane, jakie trafiają do oferty, nie będą zaliczały się do najtańszych na rynku w Polsce. Wynika to przede wszystkim z ich lepszego stanu – to właśnie stan techniczny jest najważniejszym kryterium, jakie decyduje, czy dane auto trafi do sprzedaży czy nie.

Konieczne jest też uwzględnienie w cenie gwarancji oraz innych benefitów, jakich nie oferują np. komisy oraz handlarze (ci ostatni coraz chętniej mówią co prawda o gwarancji, natomiast zazwyczaj jest ona wyłącznie teoretyczna).

Wyższe ceny samochodów to niekoniecznie wada zakupu auta używanego od dealera, jest to jego cecha związana z wymienionymi już aspektami. Jeśli zaś chodzi o sam program Citroën Select – Spoticar, należy chyba wspomnieć o dość ubogim sposobie prezentowania oferty. Chcąc lepiej obejrzeć wybrany samochód, trzeba będzie udać się do salonu lub zadzwonić do dealera, bo na stronie internetowej informacji po prostu brakuje. Być może to tylko kwestia przejściowa – a wszystkie niedociągnięcia zostaną poprawione, kiedy w pełni funkcjonowała już będzie strona programu Spoticar ze wszystkimi poprawkami jakich wymaga nowy projekt zakrojony na tak dużą skalę.

Kupowanie samochodów używanych zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem – dotyczy to nawet programów takich jak Citroën Select – Spoticar. Pomimo doświadczenia specjalistów i drobiazgowej kontroli mogą zdarzyć się przeoczenia i to w interesie klienta jest, by wszelkie nieprawidłowości wykryć. W jaki sposób? Pomoże w tym numer VIN.

Tak niewiele potrzeba, by – z pomocą autoDNA – dowiedzieć się maksimum informacji na temat historii pojazdu, jego właścicieli, zarejestrowanych przebiegów, a także zweryfikować wszystko to, co mówi sprzedawca.

Dlatego nie ryzykuj – sprawdź VIN już dzisiaj i ciesz się jeszcze bardziej bezpiecznym zakupem!

 

Warto wiedzieć

Sprawdź VIN za darmo wybranego pojazdu w serwisie autoDNA, wiodącym na rynku narzędziu do dekodowania VIN. Wystarczy do tego jedynie numer VIN. W raportach, dotyczących używanych aut można znaleźć informacje, które pozwolą sprawdzić, czy sprzedawca mówi prawdę czy też nie. W raporcie można znaleźć dane na różny temat. Jednym z nich jest historia pojazdu czy bazy skradzionych pojazdów. Sprawdzenie VIN możesz wykonać przez cały rok 24/7.


Summary
Program "Citroen Select - Spoticar" – czy warto?
Article Name
Program "Citroen Select - Spoticar" – czy warto?
Description
Citroen Select to program odkupu i sprzedaży samochodów używanych - w ostatnich miesiącach zastąpiony został znacznie szerszym programem Spoticar
Author
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo