autoDNA radzi
Rejestracja samochodu

Rejestracja samochodu w Polsce krok po kroku

22 czerwca 2021

Rejestracja samochodu nie jest procedurą specjalnie skomplikowaną, o czym dobrze wiedzą kierowcy, którzy już wielokrotnie przez to przechodzili ze swoimi, często kolejnymi pojazdami. Dla tych jednak, którzy będą to robić po raz pierwszy radzimy, jak przejść przez to krok po kroku, unikając niepotrzebnych problemów.

Rejestracja samochodu – dla wszystkich pojazdów procedura jest podobna

Rejestracja może dotyczyć rozmaitych pojazdów: samochodów, motocykli, przyczep itp. Mogą to robić rożna podmioty: osoby fizyczne, instytucje i firmy, w dowodzie rejestracyjnym może widnieć jeden właściciel, ale może być ich też wielu, różne może być też przeznaczenie pojazdu (np. taxi)  – wariantów rejestracji może być bardzo wiele, więc oczywiście nie sposób opisać ich tu wszystkich. W związku z tym skoncentrujemy się tu na najczęściej spotykanych sytuacjach: rejestracji samochodu nowego i używanego, a w tym drugim przypadku pochodzącego z rynku polskiego oraz sprowadzonego zza granicy. Niezależnie jednak od tego, kto i jaki pojazd rejestruje pewne elementy są zawsze takie same.

 

Informacja

Zawsze zajmują się tym starostwa powiatowe lub urzędy miasta, jeśli robimy to w większym mieście, które ma prawa powiatu. Jedynym wyjątkiem jest Warszawa, gdzie zajmują się tym urzędy dzielnicowe.

 

Zawsze będą to też te same podstawowe dokumenty, choć w poszczególnych przypadkach mogą być wymagane również dodatkowe formalności. W każdym jednak przypadku potrzebne będą dokumenty, które pozwalają zidentyfikować podmiot rejestrujący (np. dowód osobisty w przypadku osób fizycznych), te, które pozwalają jednoznacznie określić pojazd, który rejestrujemy, a także tytuł (akt) własności, na podstawie którego odbywa się rejestracja. Zawsze też dzieje się to na podstawie wniosku, który musimy wypełnić i złożyć w urzędzie.

 

Rejestracja nowego pojazdu

Niewątpliwe od strony formalnej jest to najprostsza sytuacja. Potrzebne są do tego:

 • wniosek o rejestrację pojazdu
 • akt własności pojazdu (np. umowa kupna sprzedaży lub faktura)
 • karta pojazdu
 • potwierdzenie uiszczenia wszystkich opłat (np. opłaty za wydanie dowodu czy tablic rej. itp.)
 • świadectwo homologacji (dostaniemy je w salonie gdzie kupiliśmy samochód).

I to w zasadzie wszystko. Oczywiście tak to wygląda w przypadku najczęściej spotykanej sytuacji, kiedy kupujemy typowy samochód w salonie. Jeśli odbiega ona od tego schematu, bo np. kupiliśmy nowy samochód w kraju spoza Unii Europejskiej lub ma on kierowcę po prawej stronie również inne będą wymagane formalności. Najlepiej wtedy poszukać szczegółowych informacji w Internecie lub skontaktować się z wydziałem komunikacji.

 

 

W typowej jednak sytuacji dokumenty, o których mowa powyżej, składamy w urzędzie. Jego pracownik od ręki powinien wydać tzw. tymczasowy dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne oraz naklejki na szybę, co pozwoli nam już po pierwszej wizycie w urzędzie jeździć naszym samochodem. Jeśli wszystko jest w porządku po 30 dniach odbierzemy w urzędzie już stały dowód rejestracyjny, co kończy całą procedurę.

Od 4 czerwca 2021 roku istnieje możliwość rejestracji nowego samochodu online przez pracownika salonu samochodowego. Całą procedurę zamiast kierowcy, przejdzie uprawniony przedstawiciel salonu sprzedaży. W imieniu klienta złoży wniosek o rejestrację pojazdu, przy użyciu formularza elektronicznego. Koszty całkowite ponosi nowy właściciel pojazdu a nie salon.

 

Ile kosztuje rejestracja samochodu?

Koszty rejestracji samochodu zarówno nowego jak i używanego w Polsce wynoszą:

 • 54 zł – dowód rejestracyjny
 • 12,50 zł – komplet znaków legalizacyjnych
 • 18,50 zł – nalepka kontrolna na szybę pojazdu
 • 13,50 zł – opłata za tymczasowy dowód rejestracyjny (ważny 30 dni)
 • 80 zł – opłaty za tablice rejestracyjne
 • 2 zł – opłata ewidencyjna
 • 1000 zł – opłata za tablice rejestracyjne indywidualne

Łączna kwota do zapłaty wynosi 180,50 zł.

 

Dowod rejestracyjny - PL

Dowod rejestracyjny – PL

Rejestracja samochodu używanego, kupionego w kraju

Procedura wygląda bardzo podobnie, jak w przypadku rejestracji nowego samochodu. Jest jednak kilka istotnych różnic i rzeczy na które trzeba zwrócić uwagę. Po pierwsze pojazd z drugiej ręki trzeba zarejestrować w ciągu 30 dni od nabycia. Po drugie podczas rejestracji musimy złożyć w urzędzie stary dowód rejestracyjny z aktualnymi badanami techniczny.

 

Informacja

Jeśli ich termin się skończył sami musimy takie badania zrobić na stacji diagnostycznej, a zaświadczenie o ich pozytywnym wyniku dołączyć do dokumentów.

 

I na koniec dobra informacja – jeśli pojazd był już wcześniej zarejestrowany w tym samym powiecie lub urzędzie miasta, w którym teraz my to robimy, nie trzeba zmieniać tablic rejestracyjnych – na samochodzie mogą pozostać te same tablice, które były dotychczas. Oznacza to, że zaoszczędzimy 80 zł, które musielibyśmy wydać za nowe tablice.

 

Rejestracja samochodu używanego sprowadzonego zza granicy

Sama procedura rejestracji jest bardzo podobna jak przypadku samochodu używanego kupionego w Polsce. Są jednak, oczywiście, pewne różnice. Po pierwsze dokumenty dotyczące samochodu muszą być przetłumaczone na język polski (nie dotyczy to dowodu rejestracyjnego). Musi to zrobić tłumacz przysięgły, a koszt takiej usługi wynosi około 150 zł.

Jeśli samochód pochodzi spoza Unii Europejskiej dodatkowo wymagany jest również dokument z odprawy celnej. Dla pojazdów sprowadzonych spoza Unii Europejskiej cło wynosi 10%, a dla krajów EFTA (Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu), czyli Norwegii, Szwajcarii, Islandii oraz Liechtensteinu wynosi 0%.

Dla osób prawnych, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej i osób fizycznych, VAT zostanie naliczony na podstawie wartości celnej wraz z wartością akcyzy. VAT wynosi 23%.

Przy rejestracji auta zostaniemy także poproszeni o przedłożenie zaświadczenia o ubezpieczeniu OC. Jeżeli nawet urzędnik nie poprosi nas o taki dokument, warto jednak nie zaniedbać tej sprawy.

 

Informacja

Bardzo często zdarza się też, że trzeba wykonać badania techniczne w przypadku jakichkolwiek wątpliwości urzędnika w tym zakresie. Będą one obowiązkowe w przypadku sprowadzonych samochodów z kierownicą po prawej stronie.

 

Od sprowadzonego z zagranicy samochodu należy odprowadzić podatek akcyzowy w ciągu 30 dni i złożyć w urzędzie deklarację uproszczoną dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych (druk AKC-U/S). Druk można wypełnić na dwa sposoby: osobiście lub za pośrednictwem operatora pocztowego lub elektronicznie korzystając z Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Akcyza wyniesie:

 • 18,6% – dla samochodów osobowych o pojemności silnika powyżej 2000 centymetrów sześciennych,
 • 3,1% – dla pozostałych samochodów osobowych.

W przypadku samochodów hybrydowych Plug-in, można skorzystać z 50% upustu. W tym przypadku akcyza wyniesie:

 • 1,55% wartości rynkowej – dla pojemności silnika do 2000 centymetrów sześciennych,
 • 9,3% wartości rynkowej – dla pojemności silnika powyżej 2000 centymetrów sześciennych.

 

Warto wiedzieć

Serwis autoDNA jest wiodącym dostawcą usług sprawdzania historii pojazdów online. Na podstawie numeru vin zweryfikujesz historię pojazdu przed zakupem z autoDNA. Sprawdzenie VIN w wielu przypadkach może ustrzec Cię przed niechcianymi kosztami dodatkowymi związanymi z zakupem pojazdu z nieznaną lub powypadkową przeszłością.

 

Przeczytaj również, jak możesz sprowadzić do Polski:

 1. auto z Niemiec
 2. auto z Włoch
 3. auto z Francji
 4. auto z UK
 5. auto z Holandii
 6. auto z Belgii
 7. auto z Austrii
 8. auto z Danii
 9. samochód ze Szwecji
Summary
rejestracja-samochodu-w-polsce
Article Name
rejestracja-samochodu-w-polsce
Description
Rejestracja samochodu nie jest procedurą specjalnie skomplikowaną, o czym dobrze wiedzą kierowcy, którzy już wielokrotnie przez to przechodzili.
Author
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo